Մշակույթ 10:19 07/01/2020
Նկարչուհի Ազա Փաշինյանը սեփական մարմնի վրա ներկայացրել է Ավստրալիայի հրդեհվող անտառները, փախչող կենդանիներին...
«Ծնվեց մի աշխատանք, որի մասին չկարողացա լռել։ Այն շատ աշխատանքներիցս տարբերվեց իր էմոցիոնալությամբ»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում նշում է Ազա Փաշինյանը:
Նկարչուհին անկեղծանում է՝ չի զգացել՝ ոնց է ժամանակն անցնում և քանի ժամ է տևել աշխատանքը. «Լարված աշխատում էի,նկարելու ժամանակ կարծես ես էլ էի այրվում»։
Մարդկային տասնյակի հասնող կյանքեր խլած և կես միլիարդից ավելի կենդանիների անկման պատճառ դարձած հրդեհը, նկարչուհու խոսքով, բառերով նկարագրել հնարավոր չէ։
Նրա խոսքով,  ընդհանրապես գոյություն ունեն սահմաններ այն ամենի համար, ինչը մարդկային իմացականությունն ի վիճակի է հասկանալու, իսկ այս դեպքում լեզուն անզոր է։
«Լռիր, կամ ասա մի բան, որ արժի ավելին, քան լռությունը։ Առաջին դեպքն է, որ չկարողացա դիմակայել այս սարսափելի իրականությանը, երբ աչքերս տեսնում էին, միտքս ցանկանում էր, իսկ ձեռքերս ստեղծեցին այս աշխատանքը։ Սովորաբար ես պատկերում եմ տեսողական պատրանքներ, որոնք այդքան էլ չեն համապատասխանում իրականությանը։  Իսկ այս աշխատանքը ցավոք սրտի իրականի արտացոլանքն է»,- նշեց Ազա Փաշինյանը։
Հիշեցնենք, որ Ավստրալիայում բռնկված անտառային հրդեհների հետևանքով մի քանի հարյուր տներ են այրվել Նոր Հարավային Ուելս նահանգում։ Վերջին տվյալներով, հրդեհի հետևանքով,  ութ մարդ զոհվել է, չորս հրշեջ վնասվածքներ ստացել, ևս վեց մարդ համարվում է անհետ կորած։

Культура 15:22 07/01/2020 Армения
Небо в дыму, земля в огне, оранжевое зарево круглые сутки. В Австралии продолжается напряженная борьба с бушующими в стране разрушительными лесными пожарами. Публикуемые в социальных сетях фото и видео из Австралии не оставили равнодушными людей по всему миру, в том числе и представителей сферы культуры.
Художница Аза Пашинян изобразила полыхающие австралийские леса и бегущих животных на своем теле ...
«Родилась работа, о которой я не смогла промолчать. По своему эмоциональному накалу она сильно отличается от многих моих работ», – говорит Аза Пашинян.
Художница признается: она не почувствовала, как летит время и сколько часов ей понадобилось на работу: «Я напряженно работала, словно и сама горела во время рисования».
Пожар, унесший жизни десятков людей и повлекший за собой гибель более полумиллиарда животных, по словам художницы, не может быть описан словами.
По ее словам, в целом, существуют пределы того, что человеческое сознание способно понять, а в этом случае язык бессилен.
«Молчи, либо скажи что-нибудь, что стоит больше, чем молчание. Это первый случай, когда я не смогла справиться с этой ужасной реальностью, когда мои глаза видели, мысли были направлены на это, а мои руки создали эту работу. Обычно я изображаю визуальные иллюзии, которые не особо соответствуют действительности. А эта работа, к сожалению, является отражением реальности, что в сердце», – сказала Аза Пашинян.
Как писал сайт kp.ru, в охваченной огнем Австралии горят леса, жилые дома и сельскохозяйственные угодья, гибнут люди и животные. остановить лесные пожары местным огнеборцам пока не удается. Даже прошедшие накануне дожди дали только временную передышку.