Մշակույթ 10:05 05/05/2020 Հայաստան
Արտակարգ դրության օրերին շատ մարդիկ իրենց ժամանակն անցկացրել են գիրքը ձեռքին։ Շատերն են ի վերջո ընթերցել այն գիրքը, որն արդեն բավական երկար ժամանակ սկսել էին, բայց չէին ավարտել կամ ցանկացել էին սկսել, սակայն ժամանակ չէին ունեցել։
Panorama.am-ի հետ զրույցում «Էդիթ Պրինտ» հրատարակչության հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Ռոզա Գրիգորյանն ասաց, որ կարանտինային օրերին աննախադեպ մեծ թվով նամակներ են ստացել հրատարակչության թե՛ ֆեյսբուքյան, թե՛ ինստագրամյան էջերին: Օրեր են եղել, որ մոտավորապես 60-80 հաճախորդի հետ են շփվել: Նրա գնահատմամբ, աննախադեպ էր նաև զանգերի թիվը:
«Կարանտինային օրերին իրականացրել ենք անվճար առաքումներ Հայաստանի ամբողջ տարածքով և անգամ զեղչել էինք մեր ամբողջ տեսականին՝ հատուկ գրքասերների համար: Սահմանել էինք 15 տոկոս զեղչ մեր գրքերի համար»,- նշեց նա։
Ռ. Գրիգորյանի խոսքով, ընթերցողները գնել են թե՛ բիզնես, թե՛ մոտիվացիոն, թե՛ գեղարվեստական գրքեր։
Նրա ներկայացմամբ, հաշվի առնելով իրենց ֆեյսբուքյան էջին գրված նամակների վիճակագրությունը և պատվերների թիվը, այդ օրերին ամենաշատը գնում էին Էրիխ Մարիա Ռեմարկի, Ջոն Գրինի, Դավիթ Սամվելյանի գրքերը, Ագաթա Քրիստիի դետեկտիվները, Ֆիլ Նայթի «Կոշկավաճառը», Քըրք Քըրքորյանի մասին պատմող Ուիլյամ Ռեմփելի «Խաղացողը», Գալուստ Գյուլբենկյանի մասին Ջոնաթան Քոնլինի «Պարոն հինգ տոկոսը», Անտուան դը Սենտ-Էքզյուպերիի «Փոքրիկ իշխանը», Էրիխ Ֆրոմի «Սիրելու արվեստը», Սթիվեն Քովիի «Ամենաարդյունավետ մարդկանց 7 սովորույթները», Ալան Դիբի «1-էջանոց մարքեթինգային պլանը», մանուկների համար գրականություն և այլն:
Նա նշեց, որ հայ հեղինակներից ամենապահանջվածը շարունակում էր մնալ Դավիթ Սամվելյանն իր մի քանի գրքով: Կարանտինային օրերին լույս է տեսել նրա «Զգուշացեք, դռները չեն փակվում» ստեղծագործությունը՝ ոգեշնչված իրավիճակով:
«Առաքումներից գոհ ենք, բայց քանի որ գրախանութները փակ են եղել, վաճառք ենք կորցրել»,- ասաց Ռոզա Գրիգորյանը։
Հրապարակվել է մայիսի 18-ին Բագրատ սրբազանի հանդիպումների ժամանակացույցը
«Տավուշը հանուն հայրենիքի»,-շարժումը հրապարակել է մայիսի 18-ին Բագրատ սրբազանի հանդիպումների ժամանակացույցը. 11։00 - Հանդիպում...

Culture 13:09 05/05/2020 Armenia
During the coronavirus lockdown, many people spent their time reading books. Many finally finished reading the book, which they had started for a long time but had not managed to finish it or had wanted to read the book, but had not had much spare time.
Speaking to Panorama.am, Rosa Grigoryan, a public relations officer at Edit Print Publishing House, said that during the quarantine period, they received an unprecedented number of messages from customers on both the Facebook and Instagram pages of the publishing house. At times, they served some 60-80 customers a day. The publishing house also received an unprecedented number of calls, she said.
"During the quarantine period, we offered free shipping throughout Armenia and even discounted our entire collection special for book lovers. We offered a 15% off for our books,” she said.
According to Grigoryan, readers mostly purchased business, inspirational and fiction books.
In particular, the books of Erich Maria Remarque, John Green, David Samvelyan, Agatha Christie, "Shoe Dog" by Phil Knight, “The Gambler” by William Rempel, “Mr Five Per Cent” by Jonathan Conlin, “The Little Prince” by Antoine de Saint-Exupéry, "The Art of Loving" by Erich Fromm, to name a few, were in-demand during the lockdown.
She noted that David Samvelyan continued to be the most popular Armenian writer. During the quarantine period, his new book entitled "Attention, the Doors are not Closing" inspired by the coronavirus situation was released.
"We are satisfied with the volume of deliveries, but since the bookstores were closed, we lost sales," Rosa Grigoryan said.