Հայաստանը հայտնվել է համաճարակային «կարմիր» գոտում. ԱՆ
COVID-19-ի տարածման և դեպքերի կտրուկ աճով պայմանավորված` Հայաստանը կրկին հայտնվել է Եվրամիության չափանիշներով համաճարակային վտանգավոր` «կարմիր» գոտում: Առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, սա նշանակում է, որ Հայաստանի քաղաքացիների համար մուտքի սահմանափակումները կարող են խստացվել:
Հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման եվրոպական կենտրոնը (ECDC) համաճարակաբանական իմաստով ապահով երկրների ցանկը թարմացնում է յուրաքանչյուր երկու շաբաթը մեկ` հաշվի առնելով COVID-19-ով պայմանավորված իրավիճակը, գրանցվող նոր դեպքերի ու պատվաստումների թիվը:
Ան-ից հիշեցնում են, որ դեռ ամռան սկզբին Հայաստանը «կարմիր» գոտուց շարժվում էր դեպի «կանաչ», սակայն ընդամենը մեկ ամսում նոր՝ «Դելտա» շտամի արագ տարածման հետևանքով Հայաստանը համաճարակաբանական տեսանկյունից կրկին համարվում է ոչ ապահով երկիր:

Armenia back in the EU's 'red list' for Covid-19 spread
Armenia slipped back into the “red” zone of the European Union amid a sharp increase in coronavirus cases in the country in the last few weeks. As the Ministry of Health reported, because of the growing Covid-19 numbers, the current travel restrictions for Armenian citizens will be severed.
As the source said, the recent update of the European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) which compiles the list of epidemiologically safe countries once in two weeks, is based on the epidemiological situation in countries, the daily reported cases and the vaccination rate.
The ministry reminded that at the beginning of summer Armenia was gradually moving to 'green' list, however,  due to the spread of the delta coronavirus variant in the past month, Armenia is again considered as epidemiologically not safe country.