Հասարակություն 12:30 12/01/2022 Հայաստան
Երևանի պետական բժշկական համալսարանի ռազմաբժշկական ֆակուլտետն ավարտելուց հետո Աղասի Պապիկյանը ծառայության անցավ Վայքի զորամասում։ Պատերազմից գրեթե մեկ ամիս առաջ՝ 2020 թվականի սեպտեմբերին էր նշանակվել զորամասի բուժկետի պետ։
Սեպտեմբերի 27-ը սովորական օր էր, բայց լույսը բացվեց պատերազմի գույժով։ Անմիջապես սկսեցին պատրաստվել։ Աղասին Արցախ մեկնեց հոկտեմբերի 6-ին։ Հենց առաջին իսկ րոպեներից հասկացավ, որ սա բոլորովին ուրիշ պատերազմ էր։
Ռազմական բժիշկը մեկ ամսից ավելի եղել է Ջրականում, Որոտանի (Կուբաթլու), Դավիթ Բեկի հատվածում։ Առաջին իսկ րոպեներինց սկսել են առաջնագծից վիրավորների դուրս բերել և տարհանել։ Մտքում ընկերներն էին, որոնք այդ ժամանակ ծառայում էին Արցախում։ Այսօր էլ փորձում է իր ապրումների մասին չբարձրաձայնել, ընկերներ է կորցրել, որոնք միշտ իր սրտում ու մտքում են, որոնց միշտ հիշում է լուռ։
Բուժօգնություն՝ չդադարող հրետակոծության տակ
Սկզբում անսովոր էր պայթյունների ձայները, բայց գնալով սովորական դարձան։ Աղասին խոստովանում է, որ պատերազմի ամբողջ ընթացքում, երբեմն ռմբակոծության ժամանակ փորձում էին կատակներ անել, հակառակ դեպքում կխելագարվեին։ Հիմա զարմանում է, թե ինչպես էր իրենց դա հաջողվում։
«Միշտ չենք իմացել, թե ուր ենք գնում, ինչի կարող ենք հանդիպել, բայց երբ տեղեկացրել են, որ տվյալ հատվածում վիրավորներ կան, մեր առջև խնդիր էինք դնում՝ ամեն գնով դուրս բերել նրանց։ Նույնիսկ այն վիրավորներին, որոնք ապրելու շանս չունեին, նրանց չենք թողել մարտի դաշտում։ Հետո երբեք չէի կարող ինձ ներել»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասում է Աղասի Պապիկյանը։
Բժիշկն այսօր սրտի ցավով է հիշում, թե ինչպես մի անգամ մեկ տասնյակից ավելի դի հանեցին հողի տակից. «Սարսափելի է, երբ գիտակցում ես՝ քո հասակակից տղաներ են, տղաներ, որոնք երազներ ունեին, որոնք ապրել էին ուզում»։
Նրա խոսքով՝ պատերազմի օրերին բժիշկներն արել են անհնարինը, իրենց ուժերից ավելին. թանկ էր յուրաքանչյուր զինվորի կյանքը ու պետք էր փրկել։
«Ամբողջ պատերազմի ժամանակ, երբ իմ մեքենայով վիրավորներ էինք դուրս բերում առաջնագծից, միայն մեկ դեպք եղավ, երբ զինվորին չհասցրեցինք հոսպիտալ։ Վնասվածքները շատ էին, արնահոսում էր և չկարողացանք նրան փրկել, իսկ մնացածները, որոնք հասել են հոսպիտալ, փրկվել են»,- պատմում է ռազմական բժիշկը։
Ռազմական գործողությունների 44 օրերի ընթացքում շտապ օգնության մեքենաները հաճախ էին ընկնում թշնամու հրետակոծությունների տակ: Վիրավորներին օգնության շտապող բժիշկները չէին կարող վստահ լինել՝ այդ ճանապարհն անցնելու են, թե՞ ոչ։
Աղասի Պապիկյանը նշում է, որ եղել են դեպքեր, երբ թշնամին հատուկ հարվածել է  բուժծառայության մեքենային՝ թույլ չտալով նրանց մոտենալ վիրավորներին։ Այդ ժամանակ ստիպված մտնում էին խրամատներն ու սպասում հրետակոծությունը դադարի, որ հասնեն նրանց։
Այդ զինվորն էլ ապրեց...
Բժիշկը վերհիշելով պատերազմի օրերը՝ երբեմն երկար լռում է։ Որոշ դադարից հետո նորից սկսում է խոսել.
«Մի օր կրակոցները դադարել էին ու փորձեցինք հանգստանալ։ Բժիշկներից մեկի հետ զրուցում էինք ու այդ պահին տեսա, որ երկու աստղ է ընկնում։ Նրան ասացի՝ երբեք չեմ տեսել, որ երկու աստղ միաժամանակ ընկնեն ու հենց այդ խոսքի վրա պայթուն լսվեց, սկսվեց ուժեղ հրետակոծություն։ Մեր կողքին գտնվող զինվորները վիրավորվեցին, տղաները օգնություն էին խնդրում, գոռում էին՝ փրկեք։ Փորձում էինք մոտենալ, բայց հրետակոծությունը շարունակվում էր, 1-2 րոպե սպասելուց հետո, չնայելով կրակոցներին, վազեցինք դեպի տղաները։ Նրանցից մեկի հայացքը, աչքերը չեմ մոռանա, ուզում էր ապրել... Այդ օրն ունեցանք 7 զոհ, 10 վիրավորի կարողացանք հասցնել հոսպիտալ։ Այդ զինվորն էլ ապրեց...»։
Լացել եմ ընկերներիս այցելելու ժամանակ
Ռազմական բժիշկը խոստովանում է՝ այնպես չէր, որ պատերազմի ժամանակ վախ չկար, բայց դա զգացել է մեկ-երկու օր։ Ասում է՝ եթե թույլ տար, որ այդ վախը շարունակվեր, ապա չէր կարող աշխատել.
«Պատերազմի ընթացքում ընդհանրապես չեմ լացել, իսկ հետո լացել եմ ընկերներիս գերեզմանին. Սաշա Ռուստամյանը, Նարեկ Մելիքյանը, Գարիկ Մանուկյանը, որն իր մասնագիտական պարտքը կատարում էր Ջրականի (Ջաբրայիլ) զորամասում, միշտ իմ սրտում են»։
Բժիշկն ասում է՝ ցավը մեծ է, բայց մի միտք կա, որ ուժ է տալիս։ «Այն ամենը, ինչ արել ենք, արել ենք մեր երկրի համար, չենք արել, որ հետո մեզ գովեն։ Մենք պետք է այնպես ապրենք, որ զոհված տղաներին արժանի լինենք։
Ինչքան կարող ենք պետք է աշխատենք։ Կա հայրենիք, որը պարտավոր ենք պահել, սիրել ու  պաշտպանել։ Մեր աշխատանքով միշտ պետք է բանակի կողքին լինենք, բոլոր հնարավոր ու անհնարին միջոցներով օգտակար լինենք»,- նշում է Աղասի Պապիկյանը։
Ինչպես ռազմաճակատում եղած բոլոր բժիշկները, նա էլ ասում է, որ պատերազմի ժամանակ բժշկական համայնքը համախմբված էր, 24 ժամ փորձել են կապի մեջ լինել, որ իրար օգնության հասնեին, քանի որ ամեն վայրկյանը կարող էր վիրավոր զինվորի կյանք արժենար։ Ու պատերազմից հետո էլ, ըստ նրա, պետք է համախմբվել, քանի որ միայն համատեղ ուժերով է հնարավոր երկիրը դուրս բերել այս վիճակից։
«Եթե պատերազմ լինի, մենք պարտավոր ենք հաղթել, եթե մեկ անգամ էլ նման ձևով պարտվենք, չկարողանանք համարժեք դիմադրություն ցույց տալ, ապա չգիտեմ էլ ինչ կլինի, չեմ էլ ուզում այդ մասին մտածել։ Ուղղակի պետք է պատրաստվել պատերազմին, ամեն րոպեն պետք է օգտագործել»,- նշում է նա։
Աղասին այսօր էլ շարունակում է ծառայությունը Վայքի զորամասում։ 2021 թվականի օգոստոսից նշանակվել է զորամասի բուժծառայության պետ։
Ցանկանում է ուսումը շարունակել, ընդունվել օրդինատուրա։ Ապագան տեսնում է միայն Հայաստանում։ «Ես ապրելու եմ իմ հայրենիքում, իմ երեխաները պետք է Հայաստանում ծնվեն։ Մենք պետք է մեր աշխատանքով օգնենք մեր երկրին: Որոշումս անփոփոխ է։ Ինչ վերաբերում է անձնական կյանքիս, ապա ռազմական բժիշկների կյանքը մի քիչ դժվար է, քանի որ ժամանակի մեծ մասը ծառայության մեջ է անցնում։ Պատերազմից հետո ծնողներս պարբերաբար ասում են, որ ընտանիք կազմեմ, բայց դեռ դրա մասին չեմ մտածում, չնայած ոչինչ էլ չեմ բացառում»,- ժպտալով ասում է 26-ամյա Աղասին։
Ի դեպ նրա ընտանիքը ամբողջ պատերազմի ընթացքում չի իմացել, թե որտեղ է որդին: Միայն պատերամից հետո են իմացել ճշմարտությունը։ Պատերազմի օրերին հազվադեպ պատահող անկրակոց պահերին զանգում էր տուն ու վստահեցնում, որ լավ է, անվտանգ վայրում է: Չնայած ծնողները զգում էին, որ իրենց որդին հաստատ Արցախում է։
«Պատերազմի ժամանակ էլ փորձում էի շատ չմտածել ընտանիքիս մասին, չէի ցանկանում տրվել զգացմունքներին, առջևում՝ մարտի դաշտում, բոլորովին այլ պատկեր էր»,- ասում է Աղասին։

Society 18:13 13/01/2022 Armenia
After graduating from the Faculty of Military Medicine of the Yerevan State Medical University, Aghasi Papikyan enlisted in the military unit of Vayk. He was appointed head of the military medical unit almost a month before the war in Artsakh in September 2020.
September 27 did not portend anything unusual, but at dawn the terrible news of the war was delivered. The preparations began immediately. Aghasi left for Artsakh on October 6. From the very beginning he realized that this was a completely different war.
The military doctor was stationed in Jrakan, at the Vorotan and Davit Bek section, for more than a month. From the very first moment, they started to evacuate the wounded from the frontline. His thoughts were with his friends who were serving in Artsakh at that time. Even today he tries not to talk about his experiences, because during the war he lost friends, who are always in his heart and thoughts.
Providing medical care under incessant shelling
At first the sounds of the explosions were unusual, but over time they became commonplace. Agasi admits that throughout the war, sometimes even during bombardments, they tried to joke, otherwise they would have gone crazy. Now he wonders how they managed it.
"We didn't always know where we were going, what we might encounter, but when we were informed that there were wounded soldiers in a given area, we set out to evacuate them at all costs. We didn't even leave wounded men who had no chance of survival on the battlefield. Otherwise I would have never forgiven myself," Papikyan tells Panorama.am.
Today the doctor recalls with a heavy heart how once more than 10 bodies were retrieved from the ground.
"It's terrible when you realize that they were your peers, young men who had dreams and wanted to live," he says.
During the war, he states, doctors did the impossible. Every soldier’s life was priceless and they had to be saved.
"During the whole war, when we were removing the wounded from the frontline on my car, there was only one case when we did not take a soldier to the hospital. He had multiple injuries and was bleeding. We did not have time to save him, but the others we moved to the hospital were saved," says the military doctor.
During the 44 days of fighting the ambulances often came under Azerbaijani artillery fire. Doctors rushing to the aid of the wounded could not be sure whether they would make it across that road or not.
Aghasi Papikyan recalls there were cases when the enemy deliberately hit the ambulances, not allowing them to get closer to the wounded. At that time, they had to hide in trenches and wait for the shelling to stop in order to get to those who needed help.
That soldier also survived…
Remembering the days of the war, the doctor is sometimes silent for a long time. After some pause, he starts talking again.
"One day the shooting stopped and we tried to rest. We were talking to one of the doctors when I saw two stars falling from the sky.
I told him, “I have never seen two stars falling at the same time”. Subsequently, there was a loud explosion, heavy artillery fire began. The soldiers next to us were wounded, the guys were begging for help. We tried to approach them, but the shelling would not stop. After waiting a few minutes, we ran towards the soldiers despite the shooting. I will never forget the look in the eyes of one of them, he just wanted to live... That day we had 7 casualties, and managed to take 10 wounded to the hospital. That soldier also survived...".
Grieving for the loss of his friends
The military doctor admits it's not that they were fearless during the war, but he felt it for a day or two. He says that if he had let fear get the better of him, he would not have been able to work.
"During the war I didn't cry at all, I cried later when visiting the graves of my friends. Sasha Rustamyan, Narek Melikyan, Garik Manukyan, who served in the Jrakan (Jabrail) military unit, are always in my heart,” he says.
The doctor notes that the pain does not subside, but the following thought gives him strength: "Whatever we did was for the sake our country, we did not do it to be praised later. We have to live in a way to be worthy of those who fell.”
“We have to work as hard as we can. We have a homeland to take care of, love and defend. We must always support the army with our work, and be useful to it in every possible and impossible way," Papikyan says.
Like many others, he states during the wartime the medical community was united. They tried to keep in touch 24 hours a day to help each other, because every second could cost the life of a wounded soldier. Even after the war, he underlines, it is necessary to unite, because only with joint efforts it is possible to get the country out of the current situation.