Քաղաքական 09:30 04/05/2022 Հայաստան
Օրերս Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության հետախուզության գլխավոր վարչությունը տեղեկատվություն է տարածել, թե իբր տեղեկությունների է տիրապետում, որ  Ռուսաստանը նախատեսում է վրացական, հայկական և ադրբեջանական ապրանքների անվան տակ արտադրել սեփական ապրանքներ, այնուհետև արտահանել երրորդ երկրներ։
Այդ փաստի առիթով և Ռուսաստանի հանդեպ պատժամիջոցների կիրառման գործընթացում Հայաստանից Ուկրաինայի ակնկալիքների իրավական և բարոյական կողմերի մասին Panorama.am-ը զրուցեց ռազմական փորձագետ, պահեստազորի գնդապետ Հայկ Նահապետյանի հետ:
Հ. Նահապետյան-Պետք է ամեն ինչ իրավական հարթության մեջ նայել: Ուկրաինան բողոքում է, որ Հայաստանում մեր օրենքներով անհատ ձեռներեցները կամ իրավաբանական անձինք, որոնք տնտեսական գործուներությամբ են զբաղվում, նման ձեռնարկություննե՞ր են բացել: Այսինքը՝ ի՞նչ օրենք է խախտվել: Որևէ օրենք չի խախտվել: Պատահական չէ, որ հետախուզությունն է նման բան ասում: Որովհետև, եթե հայակական կողմը որոշակի պարտավորություններ վերցրարծ լիներ իր վրա և խախտեր դրանք, ապա այդ ամենը հետախուզական տվյալներով և այդ հրապարակումով չէր ավարտվի, այլ նաև Ուկրաինայի դիվանագիտական կորպուսն, ինչ-որ ձևով՝ նաև քաղաքական մարմինները կարձագանքեին: Բայց հայկական կողմը ոչ մի պայմանավորվածություն չի խախտել: Վրաստանի Ազգային ժողովի նախագահն է նաև հարցում ուղարկել Ուկրաինային, որ իրենց նույնպես հանիրավի մեղադրում են մի բանի մեջ, որը Վրաստանը ևս չի արել և պահանջում են ապացույցներ ներկայացնել:
Եթե ուկրաինական կողմն ապացույցներ ունենար փաստարկված և հիմնավոր, ապա կարծում եմ քարոզչական դաշտում գործը կսկսեր հենց այդտեղից, ոչ թե՝ ընդամենը հայտարարությունից: Աշխարհը նման նախադեպեր ունի, երբ հետախուզությունը ոչ ճիշտ տվյալներ է հաղորդում ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը, որի հետևանքով մի ամբողջ պետություն և նրա քաղաքացիներն են տուժում՝ հարյու հազարավոր զոհերով: Հիշենք օրինակ ԱՄՆ առաջին սևամորթ պետքարտուղար Քոլին Փաուելի հայտնի սրվակի շարժելը, երբ Իրաքը ՆԱՏՕ-ի կողմից փաստացի գրավվեց և հետո պարզվեց, որ Քոլին Փաուելին և ԱՄՆ ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը հետախուզությունը սխալ տվյալ էր տվել քիմիական զենքի առկայության մասին: Այսինքը՝ այդ հետախուզությունը հիմք չէ, բավարար չէ: Հետախոզության ասածը որևէ երկրի համար պարտադրանք չէ: Բայց կա նաև հարցի բարոյական կողմը: Իրավական կողմից նրանք չեն կարող ոչ փաստարկ բերել, ոչ հիմք, որ Հայաստանի հանրապետությունը կամ Վրաստանը խախտել են բանավոր կամ պայմանագրային պարտավորություններ:
Բարոյական կողմն այն է, որ Ուկրաինան իրեն թույլ է տալիս խառնվել մեր երկրի ներքին գործերին: Հայաստանն է որոշում, թե ինքը որ երկրի հետ ինչ հարաբերություններ կստեղծի՝ այն պայմանագրերով, որոնք Հայաստանը շուրջ 30 տարի կնքել է և որոնցով հարաբերվում է:
Ուկրաինան ոչ ավել, ոչ պակաս պահանջներ է դնում Հայաստանի առաջ, երբ Հայաստանն իր վրա նման պարտավորություն չի վերցրել: Պատժամիջոցներին Հայաստանը և Վրաստանը չեն միացել: Այդ երկու երկրների իշխանությունների որոշելիքն է, իրենք էլ որոշել են այդ ձևով:
Ուկրաինան ավելի լավ կանի զբաղվի իր ներքին խնդիրներով, ոչ թե աջ ու ձախ մատ թափ տա, թե ով ինչու չի միացել պատժամիջոցներին: Կարծես թե Երկիր մոլորակն հիմա պտտվում է Ուկրաինայի շուրջ և իրենք մտածում են, որ ցանկացած պետություն, որն իրենց չի օգնում, նվազագույնն իրենց ոչ բարեկամն է, եթե ոչ՝ հակառակորդը և թշնամին:
Ես սկզբունքորեն հասկանում եմ, որ ուկրաինական նացիստական իշխանությունների վերջը մոտենում է, այն 7 սարերի հետևում չէ, իրենք արդեն հոգեվարքի մեջ են: Բոլորին՝ ՆԱՏՕ-ին, ԱՄՆ-ին, ԵՄ երկրներին մեղադրում է, հիմա էլ մեղադրական որոշ շեշտադրումներ է հղում Հարավային Կովկասի երեք երկրներին: Այդ հոգեվիճակն իրենց ստիպում է սեփական դժբախտությունների, պարտությունների մեջ այլ մեղավորներ փնտրել: Ասեմ, որ այն ծանոթ զգացողություն է, մենք՝ հայերս, ևս ապրում ենք այդպիսի օրեր: Սեփական սխալները բարձրաձայնելու, շտկելու փոխարեն մեր իշխանությունները մեղավորներ են փնտրում դրսում, նույնն էլ Ուկրաինայում է:
Panorama.am-Արցախյան հիմնախնդրի շուրջ տասնամյակներ շարունակ ոդեգրած կեցվածքի և հատկապես 44-օրյա պատերազմի ժամանակ ունեցած դիրքորոշման ֆոնին Ուկրաինան բարոյական որևէ իրավունք ունի՞ Հայաստանից իր օգտին դիրքորոշում ակնկալելու: Առանց այն է այդքանից հետո էլ ՀՀ իշխանությունները կարծես չեզոք դիրք են գրավել այդ կոնֆլիկտում:
Հ. Նահապետյան-Ուկրաինայի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, ուժային կառույցների ներկայացուցիչները, Անվտանգության խորհուրդն այսօր էլ է այդ դիրքորոշմանը: Երբ Ադրբեջանը որոշակի բարձունքներ վերցրեց Քարագլխի և Խրամորթի մոտ, Ուկրաինայում պետական մակարդակով խիստ ոգևորվեցին, թե բա ուր որ է Ադրբեջանը միգուցե ռազմական գործողություններ սկսի Արցախի դեմ, իսկ Արցախի դեմ գործողությունները նույնն է, ինչ ՌԴ-ի դեմ գործողությունները, քանի որ Արցախում բնակչության անվտանգության երաշխավորը ՌԴ խաղաղապահներն են: Նրանք հույս ունեին, որ եթե այդ գործողությունները սկսվեին, միգուցե դրանք վերածվեին Հայաստան-Ադրբեջան պատերազմի, ինչը Ռուսաստանի համար երկրորդ ճակատի բացում էր նշանակելու: Խիստ ոգևորվել էին և հայտարարություն արեցին անվտանգության կառույցների ղեկավարների, ռադայի ներկայացուցիչների մակարդակով:
Ուկրաինան շարժվում է հետևյալ սկզբունքով՝ թշնամուս թշնամին իմ  բարեկամն է: Ակնհայտ է, որ Ուկրաինան 44-օրյա պատերազմում, դրանից առաջ և առ այսօր փորձում է և պաշտպանում է Ադրբեջանին: Չմոռանանք որ փետրվարի 24-ի հայտնի իրադարձություններից առաջ Ադրբեջանի նախագահը եղավ Կիևում, հանդիպեց Վոլոդիմիր Զելենսկու հետ: Ստորագրվեց հուշագիր, որով Ադրբեջանը որոշակի առումով և Ուկրաինան փոխադարձաբար, ստանձնեցին պարտավորություններ միմյանց հանդեպ՝ այդ երկրների տարածքային ամբողջականությունը խախտվելու դեպքում: Իրենք ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ՄԱԿ անդամ դառնալու սահմաններով: Սկզբունքորեն Ադրբեջանը ճանաչեց նաև Ղրիմը որպես Ուկրաինայի մաս, էլ չեմ ասում Դոնեցկ-Լուգանսկի մասին: Նույն ձևով Ուկրաինան ճանաչեց Արցախի Հանրապետությունը որպես Ադրբեջանի մաս: Ռազմատեխնիկական և ռազմական համագործակցության վերաբերյալ էլ պայմանագիր ստորագրվեց: Նրանք իրա դաշնակից են և ունեն ընդհանուր կուրատորներ՝ ի դեմս Թուրքիայի, Մեծ Բրիտանիայի և ԱՄՆ-ի: Բնական է, որ Ուկրաինայի կեցվածքը արցախահայության ինքնորեշման և Արցախի անկախության վերաբերյալ խիստ բացասական է:
Panorama.am-Տեղեկություններ կան, որ Ուկրաինան նաև արգելված զենքեր էր տրամադրում Ադրբեջանին, որոնք կիրառվեց 44-օրյա պատերազմում: Դուք ի՞նչ կասեք այդ մասին:
Հ. Նահապետյան-Ես չեմ կարող հերքել կամ հաստատել այդ վարկածը, որ կասետային և ֆոսֆորային զենքերն Ուկրաինային են եղել, այն չի էլ հերքվել: Այն որ Ուկրաինան 1991 թվականին անկախություն հռչակելով ժառանգեց ԽՍՀՄ-ի ռազմարդյունաբերական համալիրի առյուծի բաժինն, փաստ է: Այն որ նրան ձեռնտու էր, որ զինվի մի պետություն, որը նվազագույնը ՌԴ-ի հետ ոչ բարեկամական հարաբերությունների մեջ է, միանշանակ է: Այս տարիների ընթացքում այդ ռազմատեխնիկական աջակցությունը եղել է:
Ռազմատեխնիկական համագործակցությունը որևէ օրենքով արգելված չէ, խնդիրը զանգվածային ոչնչացման զենքերի, ֆոսֆորի և կասետային զենքերի մասին է, որոնք միջազգային մի շարք կոնվենցիաներով արգելված են և կիրառող երկրները սանկցիաների և պատժամիջոցների տակ կարող են հայտնվել, այնպես, ինչպես Իրաքը մեղադրվեց քիմիական զենք ունելաու մեջ և պատժվեց ՆԱՏՕ-ի կողմից:
Այստեղ պետք է նայել, թե նման արգելված զինատեսակները, որոնք Ուկրաինան իր մոտ պահել էր, արդյո՞ք վաճառել է Ադրբեջանի: Կարծիք կա, որ Ֆոսֆորայինը Ուկրաինան է տվել: Ադրբեջանն, համենայն դեպս, այդ զենքի արտադրությունը չունի, այլապես դրա մասին նաև այլ աղբյուրներ կբարձրաձայնեին:

Политика 11:00 05/05/2022 Армения
Главное управление разведки при Минобороны Украины на днях сообщило, что располагает сведениями о том, что Москва ведет переговоры с Арменией, Грузией и Азербайджаном по реэкспорту российской продукции на международные рынки.
В связи с данным фактом, а также о правовых и моральных аспектах ожиданий Украины от Армении в процессе введения санкций против России корреспондент Panorama.am побеседовал с военным экспертом, полковником резерва Айком Наапетяном.
А.Наапетян: Нужно рассматривать все в правовой плоскости. Украина жалуется, что в Армении по нашим законам индивидуальные предприниматели или юридические лица, занимающиеся экономической деятельностью, открыли такие предприятия? То есть, какой закон был нарушен? Ни один закон не нарушен. Не случайно, что такое сообщение распространило управление разведки.
Потому что, если армянская сторона взяла бы на себя какие-то обязательства и нарушила бы их, то все это не закончилось бы разведданными и публикацией. А как-то отреагировали бы дипкорпус Украины, также политические органы. Но армянская сторона не нарушила ни одной договоренности. А председатель парламента Грузии Шалва Папуашвили потребовал от украинской стороны разъяснений в связи с обвинениями республики в помощи России уходить от санкций, потребовал представить доказательства.
Если бы у украинской стороны были аргументированные и обоснованные доказательства, то, полагаю, в пропагандистском поле все началось бы именно с этого, а не всего лишь с заявления. В мире есть такие прецеденты, когда разведка сообщает недостоверные сведения военно-политическому руководству, в результате чего страдают целое государство и его граждане, с сотнями тысяч жертв. Возьмем, к примеру, известную демонстрацию первым темнокожим госсекретарем США Колином Пауэллом маленькой бутылки, когда Ирак, фактически, был занят НАТО, а потом выяснилось, что Колину Пауэллу и военно-политическому руководству США разведка предоставила неверные данные о наличии в Ираке оружия массового поражения. То есть, разведданные – не основание, этого недостаточно. То, что говорит разведка, не является принуждением ни для одной страны. Но есть и моральная сторона у вопроса. С правовой точки зрения они не могут привести ни довода, ни основания, что Армения или Грузия нарушили устные или договорные обязательства.
Моральная сторона в том, что Украина позволяет себе вмешиваться во внутренние дела нашей страны. Армения решает, какие отношения и с какой страной она установит, в соответствии с теми соглашениями, которые Армения подписала около 30 лет назад.
Украина, ни много ни мало, ставит перед Арменией требования, когда Армения не принимала на себя такого обязательства. Армения и Грузия к санкциям не присоединились. И властям этих двух стран решать, они и решили так.
Украине лучше заняться своими внутренними проблемами, а не грозить пальцем налево и направо, кто и почему не присоединился к санкциям. Словно планета Земля сейчас вращается вокруг Украины, и они считают, что любое государство, которое им не помогает, как минимум, им – не друг, если не противник и не враг.
Я в принципе понимаю, что приближается конец нацистским властям в Украине, это не за 7 горами, они уже в агонии. Они винят всех – НАТО, США, страны ЕС, и теперь делается некоторый обвинительный акцент в адрес трех стран Южного Кавказа. Такое душевное состояние заставляет их искать других виновников в собственных бедах и поражениях. Скажу, что это знакомое чувство, мы, армяне, также переживаем такие дни. Вместо того, чтобы озвучивать собственные ошибки и исправлять их, наши власти ищут виновных за пределами страны, то же самое происходит и в Украине.
Panorama.am: На фоне выражаемой десятилетиями позиции по Арцахской проблеме и особенно позиции во время 44-дневной войны имеет ли Украина какое-либо моральное право ожидать от Армении позиции в свою пользу? И так после всего этого власти Армении, кажется, заняли нейтральную позицию в этом конфликте.
А.Наапетян: Военно-политическое руководство Украины, представители силовых структур, Совбез и сегодня придерживается такой позиции. Когда Азербайджан занял определенные высоты возле Караглуха и Храморта, на государственном уровне в Украине были очень воодушевлены тем, что Азербайджан вот-вот может начать боевые действия против Арцаха, а действия против Арцаха – то же самое, что и действия против России, поскольку гарантом безопасности населения Арцаха являются миротворцы РФ. Они надеялись, что если бы эти действия начались, то они могли бы перерасти в армяно-азербайджанскую войну, что означало бы открытие второго фронта для России. Они были крайне воодушевлены, сделали заявления на уровне руководителей структур сферы безопасности, представителей Рады.
Украина руководствуется следующим принципом: враг моего врага – мой друг. Очевидно, что Украина в 44-дневной войне, до нее и до сих пор пытается поддерживать Азербайджан. Не будем забывать, что перед известными событиями 24 февраля президент Азербайджана побывал в Киеве и провел встречу с Владимиром Зеленским. Был подписан меморандум, по которому Азербайджан в определенной степени и Украина взаимно взяли на себя обязательства друг перед другом – в случае нарушения территориальной целостности этих стран. Они признают территориальную целостность друг друга с границами при присоединении к ООН. Азербайджан принципиально признал и Крым частью Украины, не говорю уже о Донецке-Луганске. Таким же образом Украина признала Республику Арцах частью Азербайджана. Также было подписано соглашение о военно-техническом и военном сотрудничестве. Они – союзники, у них есть общие кураторы в лице Турции, Великобритании и США. Естественно, что отношение Украины к самоопределению арцахских армян и независимости Арцаха – крайне негативное.
Panorama.am: Есть сведения, что Украина также предоставила Азербайджану запрещенное оружие, которое применялось в 44-дневной войне. Что вы скажете об этом?
А. Наапетян: Я не могу опровергнуть или подтвердить версию о принадлежности кассетного фосфорного оружия Украине, она не была опровергнута. То, что Украина после провозглашения независимости в 1991 году унаследовала львиную долю военно-промышленного комплекса СССР, факт. Однозначно, что в ее интересах было вооружение государства, находящегося, по меньшей мере, в недружественных отношениях с Россией. Такое военно-техническое содействие имело место на протяжении этих лет.
Военно-техническое сотрудничество не запрещено ни одним законом, проблема – в оружии массового поражения, фосфорных и кассетных боеприпасах, запрещенных рядом международных конвенций, а применяющие их страны могут оказаться под санкциями – так же, как Ирак был обвинен в наличии химического оружия и наказан НАТО.
Здесь нужно смотреть, было ли продано Азербайджану такое запрещенное оружие, которое оставалось у Украины. Есть мнение, что фосфорные предоставила Украина. По крайней мере, в Азербайджане нет производства этого оружия, иначе об этом говорили бы и иные источники.