Քաղաքական 09:30 04/05/2022 Հայաստան
Օրերս Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության հետախուզության գլխավոր վարչությունը տեղեկատվություն է տարածել, թե իբր տեղեկությունների է տիրապետում, որ  Ռուսաստանը նախատեսում է վրացական, հայկական և ադրբեջանական ապրանքների անվան տակ արտադրել սեփական ապրանքներ, այնուհետև արտահանել երրորդ երկրներ։
Այդ փաստի առիթով և Ռուսաստանի հանդեպ պատժամիջոցների կիրառման գործընթացում Հայաստանից Ուկրաինայի ակնկալիքների իրավական և բարոյական կողմերի մասին Panorama.am-ը զրուցեց ռազմական փորձագետ, պահեստազորի գնդապետ Հայկ Նահապետյանի հետ:
Հ. Նահապետյան-Պետք է ամեն ինչ իրավական հարթության մեջ նայել: Ուկրաինան բողոքում է, որ Հայաստանում մեր օրենքներով անհատ ձեռներեցները կամ իրավաբանական անձինք, որոնք տնտեսական գործուներությամբ են զբաղվում, նման ձեռնարկություննե՞ր են բացել: Այսինքը՝ ի՞նչ օրենք է խախտվել: Որևէ օրենք չի խախտվել: Պատահական չէ, որ հետախուզությունն է նման բան ասում: Որովհետև, եթե հայակական կողմը որոշակի պարտավորություններ վերցրարծ լիներ իր վրա և խախտեր դրանք, ապա այդ ամենը հետախուզական տվյալներով և այդ հրապարակումով չէր ավարտվի, այլ նաև Ուկրաինայի դիվանագիտական կորպուսն, ինչ-որ ձևով՝ նաև քաղաքական մարմինները կարձագանքեին: Բայց հայկական կողմը ոչ մի պայմանավորվածություն չի խախտել: Վրաստանի Ազգային ժողովի նախագահն է նաև հարցում ուղարկել Ուկրաինային, որ իրենց նույնպես հանիրավի մեղադրում են մի բանի մեջ, որը Վրաստանը ևս չի արել և պահանջում են ապացույցներ ներկայացնել:
Եթե ուկրաինական կողմն ապացույցներ ունենար փաստարկված և հիմնավոր, ապա կարծում եմ քարոզչական դաշտում գործը կսկսեր հենց այդտեղից, ոչ թե՝ ընդամենը հայտարարությունից: Աշխարհը նման նախադեպեր ունի, երբ հետախուզությունը ոչ ճիշտ տվյալներ է հաղորդում ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը, որի հետևանքով մի ամբողջ պետություն և նրա քաղաքացիներն են տուժում՝ հարյու հազարավոր զոհերով: Հիշենք օրինակ ԱՄՆ առաջին սևամորթ պետքարտուղար Քոլին Փաուելի հայտնի սրվակի շարժելը, երբ Իրաքը ՆԱՏՕ-ի կողմից փաստացի գրավվեց և հետո պարզվեց, որ Քոլին Փաուելին և ԱՄՆ ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը հետախուզությունը սխալ տվյալ էր տվել քիմիական զենքի առկայության մասին: Այսինքը՝ այդ հետախուզությունը հիմք չէ, բավարար չէ: Հետախոզության ասածը որևէ երկրի համար պարտադրանք չէ: Բայց կա նաև հարցի բարոյական կողմը: Իրավական կողմից նրանք չեն կարող ոչ փաստարկ բերել, ոչ հիմք, որ Հայաստանի հանրապետությունը կամ Վրաստանը խախտել են բանավոր կամ պայմանագրային պարտավորություններ:
Բարոյական կողմն այն է, որ Ուկրաինան իրեն թույլ է տալիս խառնվել մեր երկրի ներքին գործերին: Հայաստանն է որոշում, թե ինքը որ երկրի հետ ինչ հարաբերություններ կստեղծի՝ այն պայմանագրերով, որոնք Հայաստանը շուրջ 30 տարի կնքել է և որոնցով հարաբերվում է:
Ուկրաինան ոչ ավել, ոչ պակաս պահանջներ է դնում Հայաստանի առաջ, երբ Հայաստանն իր վրա նման պարտավորություն չի վերցրել: Պատժամիջոցներին Հայաստանը և Վրաստանը չեն միացել: Այդ երկու երկրների իշխանությունների որոշելիքն է, իրենք էլ որոշել են այդ ձևով:
Ուկրաինան ավելի լավ կանի զբաղվի իր ներքին խնդիրներով, ոչ թե աջ ու ձախ մատ թափ տա, թե ով ինչու չի միացել պատժամիջոցներին: Կարծես թե Երկիր մոլորակն հիմա պտտվում է Ուկրաինայի շուրջ և իրենք մտածում են, որ ցանկացած պետություն, որն իրենց չի օգնում, նվազագույնն իրենց ոչ բարեկամն է, եթե ոչ՝ հակառակորդը և թշնամին:
Ես սկզբունքորեն հասկանում եմ, որ ուկրաինական նացիստական իշխանությունների վերջը մոտենում է, այն 7 սարերի հետևում չէ, իրենք արդեն հոգեվարքի մեջ են: Բոլորին՝ ՆԱՏՕ-ին, ԱՄՆ-ին, ԵՄ երկրներին մեղադրում է, հիմա էլ մեղադրական որոշ շեշտադրումներ է հղում Հարավային Կովկասի երեք երկրներին: Այդ հոգեվիճակն իրենց ստիպում է սեփական դժբախտությունների, պարտությունների մեջ այլ մեղավորներ փնտրել: Ասեմ, որ այն ծանոթ զգացողություն է, մենք՝ հայերս, ևս ապրում ենք այդպիսի օրեր: Սեփական սխալները բարձրաձայնելու, շտկելու փոխարեն մեր իշխանությունները մեղավորներ են փնտրում դրսում, նույնն էլ Ուկրաինայում է:
Panorama.am-Արցախյան հիմնախնդրի շուրջ տասնամյակներ շարունակ ոդեգրած կեցվածքի և հատկապես 44-օրյա պատերազմի ժամանակ ունեցած դիրքորոշման ֆոնին Ուկրաինան բարոյական որևէ իրավունք ունի՞ Հայաստանից իր օգտին դիրքորոշում ակնկալելու: Առանց այն է այդքանից հետո էլ ՀՀ իշխանությունները կարծես չեզոք դիրք են գրավել այդ կոնֆլիկտում:
Հ. Նահապետյան-Ուկրաինայի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, ուժային կառույցների ներկայացուցիչները, Անվտանգության խորհուրդն այսօր էլ է այդ դիրքորոշմանը: Երբ Ադրբեջանը որոշակի բարձունքներ վերցրեց Քարագլխի և Խրամորթի մոտ, Ուկրաինայում պետական մակարդակով խիստ ոգևորվեցին, թե բա ուր որ է Ադրբեջանը միգուցե ռազմական գործողություններ սկսի Արցախի դեմ, իսկ Արցախի դեմ գործողությունները նույնն է, ինչ ՌԴ-ի դեմ գործողությունները, քանի որ Արցախում բնակչության անվտանգության երաշխավորը ՌԴ խաղաղապահներն են: Նրանք հույս ունեին, որ եթե այդ գործողությունները սկսվեին, միգուցե դրանք վերածվեին Հայաստան-Ադրբեջան պատերազմի, ինչը Ռուսաստանի համար երկրորդ ճակատի բացում էր նշանակելու: Խիստ ոգևորվել էին և հայտարարություն արեցին անվտանգության կառույցների ղեկավարների, ռադայի ներկայացուցիչների մակարդակով:
Ուկրաինան շարժվում է հետևյալ սկզբունքով՝ թշնամուս թշնամին իմ  բարեկամն է: Ակնհայտ է, որ Ուկրաինան 44-օրյա պատերազմում, դրանից առաջ և առ այսօր փորձում է և պաշտպանում է Ադրբեջանին: Չմոռանանք որ փետրվարի 24-ի հայտնի իրադարձություններից առաջ Ադրբեջանի նախագահը եղավ Կիևում, հանդիպեց Վոլոդիմիր Զելենսկու հետ: Ստորագրվեց հուշագիր, որով Ադրբեջանը որոշակի առումով և Ուկրաինան փոխադարձաբար, ստանձնեցին պարտավորություններ միմյանց հանդեպ՝ այդ երկրների տարածքային ամբողջականությունը խախտվելու դեպքում: Իրենք ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ՄԱԿ անդամ դառնալու սահմաններով: Սկզբունքորեն Ադրբեջանը ճանաչեց նաև Ղրիմը որպես Ուկրաինայի մաս, էլ չեմ ասում Դոնեցկ-Լուգանսկի մասին: Նույն ձևով Ուկրաինան ճանաչեց Արցախի Հանրապետությունը որպես Ադրբեջանի մաս: Ռազմատեխնիկական և ռազմական համագործակցության վերաբերյալ էլ պայմանագիր ստորագրվեց: Նրանք իրա դաշնակից են և ունեն ընդհանուր կուրատորներ՝ ի դեմս Թուրքիայի, Մեծ Բրիտանիայի և ԱՄՆ-ի: Բնական է, որ Ուկրաինայի կեցվածքը արցախահայության ինքնորեշման և Արցախի անկախության վերաբերյալ խիստ բացասական է:
Panorama.am-Տեղեկություններ կան, որ Ուկրաինան նաև արգելված զենքեր էր տրամադրում Ադրբեջանին, որոնք կիրառվեց 44-օրյա պատերազմում: Դուք ի՞նչ կասեք այդ մասին:
Հ. Նահապետյան-Ես չեմ կարող հերքել կամ հաստատել այդ վարկածը, որ կասետային և ֆոսֆորային զենքերն Ուկրաինային են եղել, այն չի էլ հերքվել: Այն որ Ուկրաինան 1991 թվականին անկախություն հռչակելով ժառանգեց ԽՍՀՄ-ի ռազմարդյունաբերական համալիրի առյուծի բաժինն, փաստ է: Այն որ նրան ձեռնտու էր, որ զինվի մի պետություն, որը նվազագույնը ՌԴ-ի հետ ոչ բարեկամական հարաբերությունների մեջ է, միանշանակ է: Այս տարիների ընթացքում այդ ռազմատեխնիկական աջակցությունը եղել է:
Ռազմատեխնիկական համագործակցությունը որևէ օրենքով արգելված չէ, խնդիրը զանգվածային ոչնչացման զենքերի, ֆոսֆորի և կասետային զենքերի մասին է, որոնք միջազգային մի շարք կոնվենցիաներով արգելված են և կիրառող երկրները սանկցիաների և պատժամիջոցների տակ կարող են հայտնվել, այնպես, ինչպես Իրաքը մեղադրվեց քիմիական զենք ունելաու մեջ և պատժվեց ՆԱՏՕ-ի կողմից:
Այստեղ պետք է նայել, թե նման արգելված զինատեսակները, որոնք Ուկրաինան իր մոտ պահել էր, արդյո՞ք վաճառել է Ադրբեջանի: Կարծիք կա, որ Ֆոսֆորայինը Ուկրաինան է տվել: Ադրբեջանն, համենայն դեպս, այդ զենքի արտադրությունը չունի, այլապես դրա մասին նաև այլ աղբյուրներ կբարձրաձայնեին:

Expert: Ukraine cannot have any expectations from Armenia in legal and moral terms
The Defense Intelligence of the Ukrainian Ministry of Defense has accused Armenia, Georgia and Azerbaijan of negotiating with Moscow over the re-export of Russian products to international markets.
“The supply is planned to be made in the form of Georgian, Armenian and Azerbaijani products and export them to third countries,” the Defense Intelligence said on May 1.
Panorama.am has spoken with military expert and reserve colonel Hayk Nahapetyan over the matter as well as the legal and moral aspects of Ukraine's expectations from Armenia in the process of imposing sanctions on Russia.
Hayk Nahapetyan: We should look at things from the legal perspective. Ukraine is complaining that individual entrepreneurs or legal entities engaged in economic activities have opened such enterprises in Armenia under domestic laws, isn’t it? That is, what law has been violated? No law has been broken. It is no coincidence that such a statement was issued by the Defense Intelligence. Because if the Armenian side had undertaken some commitments and had violated them, the Ukrainian diplomatic corps and political institutions would have reacted somehow apart from the intelligence office. But Armenia has not violated any agreement. Georgian Parliament Speaker Shalva Papuashvili has also demanded explanations from the Ukrainian authorities over the country’s accusations, asking it to provide evidence. If the Ukrainian side had substantiated evidence, I believe it would have used it first for propaganda instead of just making a statement.
The world has seen such precedents when the intelligence provided inaccurate information to the military and political leadership, as a result of which an entire country and its people suffered, with hundreds of thousands of casualties. Take, for example, the display of a small bottle by first black U.S. Secretary of State Colin Powell when Iraq was actually invaded by NATO, and then it turned out that Colin Powell and the U.S. military and political leadership had been provided with inaccurate information about the presence of weapons of mass destruction in Iraq by intelligence. That is, intelligence reports cannot serve as a basis and are not enough. But there is a moral aspect of the issue. From the legal terms, they can't substantiate that Armenia or Georgia have violated any verbal or contractual commitments.
The moral aspect is that Ukraine dares to interfere in the internal affairs of our country. It is for Armenia to decide what kind of relations to establish with a specific country in accordance with the agreements Armenia signed about 30 years ago.
Ukraine, no less, is laying out demands for Armenia, when Armenia has not made such a commitment. Armenia and Georgia did not join the sanctions [against Russia] and it is up to the authorities of the two countries to decide on the matter.
Ukraine would be better off dealing with its internal problems, rather than pointing fingers at who and why did not join the sanctions. As if the planet Earth now moves around Ukraine, and they believe that any state that does not help them, at the very least, is not their friend, if not an enemy.
In essence, I understand that the rule of the Nazi authorities in Ukraine is coming to an end, it is not far off and they are already in agony. They are blaming everyone, including NATO, the U.S., EU countries, and now some allegations are made against the three South Caucasus countries. This state of mind makes them look for others to blame for their own woes and defeats. I understand their feelings; we Armenians are also living through such times. Instead of acknowledging their mistakes and correcting them, our authorities are looking for the guilty outside the country. This is also the case in Ukraine.
Panorama.am: Against the background of the position on the Artsakh issue expressed by Ukraine for decades and especially during the 44-day war, does Ukraine have any moral right to expect Armenia to take a position in its favor? Moreover, after all this the Armenian authorities seem to have taken a neutral stance on the conflict.
Hayk Nahapetyan: Ukraine’s military and political leadership, law enforcement authorities and Security Council still stick to their position. When Azerbaijan occupied certain heights on Karaghlukh and Khramort, the Ukrainian top leadership was excited by the fact that Azerbaijan was about to start military operations against Artsakh, which would entail military actions against Russia, because the guarantor of the Artsakh people’s security is the Russian peacekeeping mission. They hoped that if such operations began, they could escalate into an Armenian-Azerbaijani war, thus a second front would open for Russia. They were extremely enthusiastic and made statements at the level of the heads of security agencies as well as members of the Rada.
Ukraine adheres to the following principle: the enemy of my enemy is my friend. Obviously, during the 44-day war and up to present Ukraine is trying to support Azerbaijan. Incidentally, before the well-known events of February 24, the Azeri president visited Kyiv and held a meeting with Volodymyr Zelensky. A memorandum was signed, according to which Azerbaijan and Ukraine, to a certain extent, mutually undertook obligations to each other in case of violation of the territorial integrity of the two countries. They recognized each other's territorial integrity when they joined the UN. Azerbaijan also recognized Crimea as a part of Ukraine in principle, let alone Donetsk and Luhansk. In the same way, Ukraine recognized the Republic of Artsakh as a part of Azerbaijan. An agreement was also signed on military and technical cooperation. They are allies and have common handlers in the person of Turkey, UK and the United States. Naturally, Ukraine’s stance on the self-determination of the Artsakh Armenians and the independence of Artsakh is extremely negative.
Panorama.am: Some reports suggest that Ukraine also provided Azerbaijan with banned weapons which were used in the 44-day war. How would you comment on it?
Hayk Nahapetyan: I can neither confirm nor deny the reports that the cluster phosphorus weapons were supplied [to Azerbaijan] by Ukraine, but it has not been disproved. It is a fact that after Ukraine declared its independence in 1991 it inherited the lion's share of the military-industrial complex of the USSR. It was clearly in its interest to arm a state that was at least in unfriendly relations with Russia. Such military and technical assistance has been provided for years.
Military and technical cooperation is not prohibited by law, but the problem lies with weapons of mass destruction, phosphorus and cluster munitions banned by several international conventions, while the countries using them could face sanctions, just as Iraq was accused of developing chemical weapons and punished by NATO.
Here we have to look at whether such prohibited weapons that Ukraine had were sold to Azerbaijan. Some say that the phosphorus munitions were provided [to Azerbaijan] by Ukraine. At least there is no production of these weapons in Azerbaijan, otherwise other sources would have spoken about it.