Իրավունք 11:26 02/02/2023 Հայաստան
Երևանի քաղաքապետի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցնող Տիգրան Ավինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում պատմել է գիշերը տեղի ունեցած հանցագործության մասին։
«Այս գիշեր արտակարգ դեպք է տեղի ունեցել Ավան-Առինջում: ԵԱՍՄ համայնքային հիմնարկի երկու աշխատակից դանակահարվել են իրենց աշխատանքը կատարելիս, այժմ նրանք գտնվում են հիվանդանոցում: Բարեբախտաբար նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում:
Շնորհակալ եմ շտապօգնության բժիշկներից և ոստիկանության ծառայողներից օպերատիվ արձագանքի համար: Մեր գործընկերներին շուտափույթ ապաքինում եմ մաղթում»,-գրել է նա։

Law 12:15 02/02/2023 Armenia
Two garbage collectors employed by the Yerevan Municipality were stabbed while performing their work in the Avan-Arinj district last night, Deputy Yerevan Mayor Tigran Avinyan said in a social media post.
“An emergency occurred tonight. Two employees of the Yerevan Municipality Waste Disposal and Sanitary Cleaning Department were stabbed while performing their duties. They are hospitalized currently,” he wrote on Thursday.
“Fortunately, the injures are not life-threatening. Thank you to the ambulance medics and police officers for their rapid response. I wish a speedy recovery to our colleagues,” Avinyan said.