Նոր Սահմանադրության մասին Փաշինյանի հայտարարությունները հիմնազուրկ են ու մտացածին. Սահմանադրագետ
Նոր Սահմանադրություն ունենալու համար Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացրած հիմնավորումները  մտացածին են ու հիմնազուրկ։ Panorama.am-ի հետ զրույցում նման համոզմունք հայտնեց սահմանադրագետ Վարդան Պողոսյանը։
Հիշեցնենք, որ Սահմանադրության օրվա առիթով հղած ուղերձում վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Նիկոլ Փաշինյանը մասնավորապես նշել է. «Մեզ պետք է նոր Սահմանադրություն, որը ժողովուրդը համարի իր ստեղծածը, իր ընդունածը, համարի, որ այն, ինչ նրանում գրված է՝ իր պատկերացումն է իր ստեղծած պետության և այդ պետության մեջ մարդկանց, քաղաքացիների հարաբերությունների մասին»։
«Նման բան աշխարհում չի լինում։ Ցանկացած Սահմանադրություն ունենում է կողմնակիցներ, հակառակորդներ, կարևորը, որ Սահմանադրությունն ունենա այնպիսի սկզբունքներ, նորմեր, որոնք ապահովեն երկրի ժողովրավարական ու իրավական պետականության ընթացքը։ Մեր այսօրվա Սահմանադրությունն այդ հատկանիշներն ունի»,-ասաց փորձագետը։
Նա ընդգծեց՝ երբ Փաշինյանն իրեն իրավունք է վերապահում խոսել յուրաքանչյուր քաղաքացու անունից, նա պետք է շատ լավ գիտակցի, որ իր ղեկավարած ուժը՝ ՔՊ-ն 2021 թ. ընտրություններում ստացել է  ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացիների ընդամենը մեկ քառորդից մի փոքր ավելի ձայներ։
«26.5 տոկոս  ձայներ ունենալով՝ Փաշինյանն իրավունք չունի խոսել իմ, Ձեր, մյուսների անունից, որոնք իրեն չեն ընտրել։ Փաշինյանի այսօրվա հայտարարությունը՝ նոր Սահմանադրության ընդունման մասին, բերած հիմնավորումները, ըստ էության, վկայում են այն մասին, որ ինքը շարունակելու է հայոց պետականության կործանման այս գործընթացը ադրբեջանական, թուրքական թելադրանքով։ Ոչ մեկիս համար գաղտնի չէ, որ հենց Ադրբեջանն ու Թուրքիան են պահանջում նոր Սահմանադրության ընդունում՝ դրա տակ հասկանալով Անկախության հռչակագրից հրաժարումը։ Եթե այդ գործընթացը Փաշինյանը հասցնի իր տրամաբանական ավարտին, դա կլինի մեր՝ Հայաստանի երրորդ Հանրապետության ավարտը»,-ասաց սահմանադրագետը։
Վարդան Պողոսյանը հիշեցրեց, որ 2018 թ. իշխանափոխությունից հետո, երբ Նիկոլ Փաշինյանը խոսում էր Սահմանդրությունը փոխելու մասին, երբևէ խոսք չի եղել նոր Սահմանադրության ընդունման մասին։
«Այդ խոսույթն առաջացավ այն ժամանակ, երբ Փաշինյանն Արցախը հանձնելու՝ իր իսկ հանցավոր քաղաքականության միջոցով հարցականի տակ դրեց Հայաստանի Սահմանադրության նախաբանը, որը հղում էր անում Անկախության հռչակագրին, և իշխանությունները հասկացան, որ միայն Սահմանադրության փոփոխություններով չեն կարող լուծել իրենց առջև դրված ու թելադրված խնդիրները, Սահմանադրության նախաբանը հնարավոր չէ որևէ կերպ փոխել Սահմադրության փոփոխության միջոցով, քանի որ այն անփոփոխելի է, դա արձանագրել է նույնիսկ Սահմանադրական դատարանը։  Միայն այդ ենթատեքստում պետք է դիտարկել այն հանագամանքը, որ Փաշինյանը սկսել է խոսել նոր Սահմանադրության մասին»,-ասաց նա։
Փորձագետը պնդեց՝ մենք այսօր չունենք սահմանադրական կարգ, երկրում այսօր Սահմանադրության ու սահմանադրականության վերականգման հիմնական խնդիրը վարչակազմի հեռացումն է։
«Եթե այս վարչակազմը մնալու է, ապա սահմանադրականության մասին ընդհանրապես իմաստ չունի խոսել»,-ասաց Վարդան Պողոսյանը։

Право 17:48 05/07/2024 Армения
Представленные Николом Пашиняном обоснования для принятия новой Конституции Армении – вымышленные и неоправданные. Такую оценку в беседе с корреспондентом Panorama.am озвучил специалист по конституционному праву Вардан Погосян.
Напомним, в направленном сегодня, 5 июля, послании по случаю Дня Конституции занимающий должность премьер-министра Армении Никол Пашинян в частности отметил: «Нам нужна новая Конституция, чтобы народ считал, что именно он создал ее, именно он принял ее, и то, что в ней написано, – это его представление о созданном им государстве и об отношениях между людьми, гражданами в этом государстве. Нам нужна Конституция, которая будет органически связана с создателем Конституции – с народом».
«Такого в мире не бывает. У любой Конституции бывают сторонники и противники, главное, чтобы Конституция содержала такие принципы и нормы, которые обеспечивают демократический и правой ход страны. Наша сегодняшняя Конституция обладает этими качествами», – отметил Вардан Погосян.
По его словам, когда Пашинян оставляет за собой право говорить от имени каждого гражданина, он должен хорошо осознавать, что руководимая им политическая сила – «Гражданский договор» – на выборах 2021 года получила голоса лишь 26.5 процентов граждан, имеющих право голоса.
«Заручившийся поддержкой всего 26.5% избирателей Пашинян не имеет права говорить от моего имени, от Вашего имени, от имени остальных граждан, которые за него не голосовали. Сегодняшнее заявление Пашиняна о необходимости новой Конституции, приведенное им обоснование, по сути, свидетельствуют о том, что он продолжит этот процесс разрушения армянской государственности по указке Азербайджана и Турции. Ни для кого не секрет, что именно Азербайджан и Турция требуют принятия новой Конституции, подразумевая под этим отказ от Декларации о независимости Армении. Если Пашинян доведет этот процесс до логического завершения, это станет концом нашей третьей Республики Армения», – заявил эксперт.
Вардан Погосян при этом напомнил: когда после смены власти в Армении в 2018 году Никол Пашинян говорил об изменении Конституции, речи о принятии нового Основного закона страны не шло.
«Этот дискурс возник, когда Пашинян своей преступной политикой сдачи Арцаха поставил под сомнение преамбулу Конституции Армении, где содержится ссылка на Декларацию о независимости Армении. И власти поняли, что лишь поправками в Конституцию им не решить поставленные перед ними и диктуемые им извне задачи. Преамбулу не изменить путем внесения поправок в Конституцию, поскольку она не полежит изменению, это зафиксировал даже Конституционный суд. Только в этом контексте следует рассматривать то обстоятельство, что Пашинян заговорил о новой Конституции», – сказал он.
Эксперт при этом подчеркнул: сегодня у нас в стране нет конституционного строя, главная задача – восстановление Конституции и конституционности в стране путем отстранения действующей власти.
«Если эта администрация останется, то говорить о конституционности вообще нет смысла», –  сказал Вардан Погосян.