12:06 15/01/2024Դա չէ պետությունը, որ գալիս կլկլացնում են հարսանիքներին. Ալեն Սիմոնյան«Հայաստանում ինչ են արել՝ ծառայություն են մատուցել, գնացել են մեկի երեխու հարսանիքին լավ երգել են, նստած շեֆն ասել է՝ սրան մի հատ կազմակերպեք, ժողովրդական արտիստ տվեք», -հայտնեց ԱԺ նախագահ Ալեն...
11:22 15/01/2024Առնո Բաբաջանյանին երիտասարդների 14 %-ն էր ճանաչել, իսկ Արտաշ Ասատրյանին 89 %-ը. Գեղամ Նազարյան«Էն որ ասում եք ժողովրդական արտիստներին չեն ճանաչում, ուրիշներին են ճանաչում, այն լավ չէ։ Օրինակ այս վերջերս հարցում էին անցկացրել և Առնո Բաբաջանյանին երիտասարդների14 %-ն էր ճանաչել, իսկ Արտաշ...
19:24 13/01/2024«Նռան գույնը» պարային ներկայացումը ֆրանսիական ԴեսինումՀունվարի 19-ին Ֆրանսիայում կմեկնարկի Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների շարքը:
19:12 13/01/2024Ադրբեջանցիները Ստեփանակերտում ավերել են Անատոլի Զինևիչի կիսանդրինԱրցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքը գրում է. «2023 թվականի հունվարի 10-ին ադրբեջանական Azərbaycan Ordusu/Ordu.az ֆեյսբուքյան էջում տեղադրվել է...
16:06 12/01/2024Թումանյանի թանգարանի նախկին տնօրենը դիմել է դատարանՀովհաննես Թումանյանի թանգարանի նախկին տնօրեն Անի Եղիազարյանն ընդդեմ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հայց է ներկայացրել քաղաքացիական դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել ԿԳՄՍ...
14:52 12/01/2024Մեկնարկում է Կապանի միջազգային երաժշտական փառատոնըԿրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը Սյունիքի մարզկենտրոն Կապանում իրականացնում է երաժշտական նոր նախագիծ՝ Կապանի միջազգային երաժշտական փառատոնը: ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են՝...
11:43 12/01/2024Բրիտանացի երգիչները Սինատրայի հիթերը կներկայացնեն երևանյան բեմում«Նրա ձայնն օժտված է այնպիսի հարուստ, թանձր ու սահուն հնչողությամբ, որ երկրորդ այդպիսին դժվար է գտնել», - այսպես է բնութագրում Մարվին Մուոնեկեին բրիտանական մամուլը, ով առաջին անգամ ելույթ կունենա...
17:45 11/01/2024Ֆրանսիայում չեն ցանկանում Փարիզի Աստվածամոր տաճարի վիտրաժները փոխարինել ժամանակակից նկարիչների գործերովՖրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի՝ Փարիզի Աստվածամոր տաճարի վիտրաժները ժամանակակից աշխատանքներով փոխարինելու ծրագրերը հասարակական սուր քննադատության են արժանացել։ Նախագահն առաջարկել է 2019 թվականի...
17:06 11/01/2024Լուսինե Ղարախանյանը նշանակվել է Թումանյանի թանգարանի տնօրենի պաշտոնակատարԱրցախի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախկին նախարար Լուսինե Ղարախանյանը նշանակվել է Երևանի Հովհաննես Թումանյանի անվան թանգարանի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար։ «Այսօր...
16:40 11/01/2024Ֆին երաժիշտները պահանջում են Իսրայելին հեռացնել «Եվրատեսիլից»Ֆինլանդիայում ստորագրահավաք է սկսվել՝ Իսրայելին «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթից հեռացնելու պահանջով։ Այս մասին հայտնում է BBC-ն։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, ստորագրահավաքի հեղինակները...
15:06 11/01/2024Կյանքից հեռացել է ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Յուրի Սոլոմինը89 տարեկանում մահացել է ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Յուրի Սոլոմինը։ Ռիա նովոստիին հայտնել են Փոքր թատրոնից։ Փոքր թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Յուրի Սոլոմինը նոյեմբերի 6-ին տեղափոխվել էր հիվանդանոց։ Նրա...
14:18 11/01/2024Պարբերաբար տեղեկություններ են հայտնվում, որ Ադրբեջանը Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցին վերածելու է մզկիթիՏևական ժամանակ է մասնագիտական կառույցներն ու հարթակներն ահազանգում են՝ Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցում շինարարական աշխատանքներ են իրականացվում։ Իսկ...
14:06 11/01/2024Նշանակալի իրադարձություն՝ հայկական կինոյումԱշխարհի ամենահեղինակավոր մշակութային հարթակներից մեկում` Նյու Յորքի MOMA ժամանակակից արվեստի թանգարանում կցուցադրվեն Բեկնազարյանի՝ «Տունը հրաբխի վրա» և «Երկիր Նաիրի» ֆիլմերը։
10:24 11/01/2024Կներկայացվի «Տարվա եղանակները» համերգը Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկիի և Անդրես Գաբետտայի մասնակցությամբՀունվարի 24-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի կունենա Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգը՝ բանդոնեոնահար-ակորդեոնահար Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկիի և ջութակահար Անդրես Գաբետտայի...
08:27 11/01/2024Փարիզի Բաստիլի հրապարակում բացվել է «Լեռնային Ղարաբաղ՝ վտանգված հայկական ժառանգություն» խորագրով ցուցահանդես2023թ․ դեկտեմբերի 14-ից 2024թ․ հունվարի 15-ը, Փարիզի նշանավոր Բաստիլի հրապարակում, Փարիզի քաղաքապետարանի և «L’Œuvre d'Orient» կաթոլիկ կազմակերպության կողմից համատեղ կազմակերպվել է «Լեռնային Ղարաբաղ՝...
23:13 10/01/2024Հայուհի Թենի Մելիդոնյանը նշանակվել է «Օսկար»-ի գլխավոր տնօրենԱՄՆ Կինոարվեստի և գիտության ակադեմիան հայուհի Թենի Մելիդոնյանին նշանակել է «Օսկար»-ի գլխավոր տնօրեն, որը նորաստեղծ պաշտոն է: hollywoodreporter.com-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնել է Ակադեմիայի...
16:12 10/01/2024Ադրբեջանի կողմից հայկական հուշարձանների ոչնչացման դեմ պետական մակարդակով լուրջ հակազդեցություն չկա. Ավանեսով«Ադրբեջան արհեստածին պետությունը, որը ձևավորել է Թուրքիայի ռազմական ինտերվենցիայի շնորհիվ 1918 թվականին, ձևավորվել է հենց ցեղասպան քաղաքականության հենքի վրա, իրականացնում է ցեղասպան քաղաքականություն...
14:51 10/01/2024Մշակութային ջարդ է. «Գոյ» թատրոնի ռեժիսոր«Գոյ» թատրոնի լուծարման վերաբերյալ կառավարության որոշման դեմ հայցն այժմ վճռաբեկ դատարանում է։ Թատրոնի ռեժիսոր Սարգիս Արզումանյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ թեև իրենք դիմել էին վարչական...
08:41 10/01/2024Լեոնիդ Ագուտինը լքել է Ռուսաստանը «Տարվա երգում» սկանդալից հետոԵրգիչ Լեոնիդ Ագուտինը լքել է Ռուսաստանը «Տարվա երգ» փառատոնում տեղի ունեցած սկանդալից հետո։ Այս մասին հայտնում է ctnews.ru պորտալը։ Տեղեկությունների համաձայն, Ագուտինը Ռուսաստանից մեկնել է ԱՄԷ։...

14:23 31/07/2019Prominent Armenian artist Frid Soghoyan dies at 83Renowned Soviet-Armenian painter and sculptor Frid Soghoyan has passed away at the age of 83 in Moscow, the Armenian Embassy in Russia said in a Facebook post.
10:32 31/07/2019Armenian ballet dancer wins third prize at int'l competition in ViennaArmenian ballet dancer Zhanna Tevosyan has been awarded with the third prize at the 8th Vienna International Ballet and Contemporary Dance Competition.
20:42 30/07/2019Famous stage director Yervand Ghazanchyan passed awayRA People’s Artist, stage-manager, professor Yervand Ghazanchyan has passed away on Tuesday at the age of 82, Hakob Ghazanchyan, the son of the stage manager wrote on his Facebook page.
20:30 30/07/2019Documentary about Islamized Armenians to premier in IstanbulA new Turkish documentary about survivors of the Armenian genocide who had to convert to Islam will be premiered in Istanbul on August 4.
11:43 30/07/2019Disney breaks all-time annual studio earnings records in JulyThe Walt Disney Company just broke an all-time record for annual box office earnings, making more money by July than any movie studio has ever made in a whole year.
10:58 30/07/2019Simferopol Airport hosts exhibition marking Aivazovsky’s 202nd anniversaryAn exhibition marking the 202nd birthday anniversary of prominent Russian-Armenian seascape artist Hovhannes (Ivan) Aivazovsky has opened at the Simferopol International Airport in the Crimea.
11:31 29/07/2019Today marks Hovhannes Aivazovsky’s 202nd anniversaryJuly 29 marks the 202nd birthday anniversary of world-renowned Russian-Armenian seascape artist Hovhannes (Ivan) Aivazovsky.
18:01 27/07/2019Prominent Armenian writer Kostan Zarian's archive donated to MatenadaranKostan Zarian's grandchildren have donated the archive of the outstanding Soviet Armenian writer, poet, novelist, and art historian to Mashtots Matenadaran.
13:02 27/07/2019'Game of Thrones' creators set to leave HBOGame of Thrones creators David Benioff and Dan Weiss' time at HBO will soon be coming to a close, according to The Hollywood Reporter.
14:31 26/07/2019Grammy Museum to help preserve Armenian music in U.S.The Grammy Museum in Los Angeles is awarding $200,000 in grants to 15 different organizations and individuals in the United States to help facilitate a range of research on a variety of subjects, as...
10:22 26/07/2019Armenian Genocide documentary nominated for EmmyThe Armenian Genocide-themed documentary “Intent to Destroy” directed by acclaimed director Joe Berlinger was nominated Thursday for a News and Documentary Emmy Award in the Outstanding Historical...
19:22 25/07/2019Animator on Armenia’s cultural policy: The situation is much worse now than ever beforePanorama.am has talked to famous Armenian animator, filmmaker, Honored Artist of Armenia David Sahakyants about the Istanbul Convention, Golden Apricot Film Festival, Armenia’s cultural policy and...
10:51 25/07/2019Photo exhibition of Akhtamar's Armenian cathedral opens in IstanbulA church in Istanbul has an exhibition on the Cathedral of the Holy Cross of Akhtamar Island. Photos of the Armenian church will be displayed at Hagia Irene Church, located in the courtyard of...
10:37 25/07/2019'Once Upon a Time in Hollywood' crew told to 'avoid eye contact' with Leonardo DiCaprioLeonardo DiCaprio maintained a “no eye contact” policy with crew members on the set of Quentin Tarantino’s Once Upon a Time in Hollywood, it has been claimed.
10:05 24/07/2019Spice Girls could earn £4m each for six week Las Vegas residencyThe Spice Girls are planning a six-week stint in Las Vegas that could earn them £4million each, Daily Mirror reports.
15:46 23/07/2019David Hedison, actor in ‘Voyage to the Bottom of the Sea’ and ‘The Fly’, dies at 92David Hedison, a film, television, and theater actor known for his role as Captain Lee Crane in the sci-fi adventure television series “Voyage to the Bottom of the Sea” and as the crazed scientist...
12:49 23/07/2019Why should UNESCO list Armenia’s Vordan Karmir as intangible cultural heritageThere are no plans to submit an application to UNESCO to include Armenia’s Vordan Karmir dye in its list of Intangible Cultural Heritage, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport said in...
12:27 20/07/2019Today marks the 90th anniversary of renowned Armenian painter MinasToday marks the 90th anniversary of the great of Minas Avetisyan, a renowned Armenian painter of the 20th century.
12:27 19/07/2019“Cilicia: The Land of Lions”: The grand premiere will take place in Armenia in the near futureThe private premiere screening of a mood reel trilogy “Cilicia: The Land of Lions,” depicting the glorious history of the Kingdom of Cilicia, took place at the Metropolis Empire Sofil movie theater...