12:06 15/01/2024Դա չէ պետությունը, որ գալիս կլկլացնում են հարսանիքներին. Ալեն Սիմոնյան«Հայաստանում ինչ են արել՝ ծառայություն են մատուցել, գնացել են մեկի երեխու հարսանիքին լավ երգել են, նստած շեֆն ասել է՝ սրան մի հատ կազմակերպեք, ժողովրդական արտիստ տվեք», -հայտնեց ԱԺ նախագահ Ալեն...
11:22 15/01/2024Առնո Բաբաջանյանին երիտասարդների 14 %-ն էր ճանաչել, իսկ Արտաշ Ասատրյանին 89 %-ը. Գեղամ Նազարյան«Էն որ ասում եք ժողովրդական արտիստներին չեն ճանաչում, ուրիշներին են ճանաչում, այն լավ չէ։ Օրինակ այս վերջերս հարցում էին անցկացրել և Առնո Բաբաջանյանին երիտասարդների14 %-ն էր ճանաչել, իսկ Արտաշ...
19:24 13/01/2024«Նռան գույնը» պարային ներկայացումը ֆրանսիական ԴեսինումՀունվարի 19-ին Ֆրանսիայում կմեկնարկի Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների շարքը:
19:12 13/01/2024Ադրբեջանցիները Ստեփանակերտում ավերել են Անատոլի Զինևիչի կիսանդրինԱրցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքը գրում է. «2023 թվականի հունվարի 10-ին ադրբեջանական Azərbaycan Ordusu/Ordu.az ֆեյսբուքյան էջում տեղադրվել է...
16:06 12/01/2024Թումանյանի թանգարանի նախկին տնօրենը դիմել է դատարանՀովհաննես Թումանյանի թանգարանի նախկին տնօրեն Անի Եղիազարյանն ընդդեմ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հայց է ներկայացրել քաղաքացիական դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել ԿԳՄՍ...
14:52 12/01/2024Մեկնարկում է Կապանի միջազգային երաժշտական փառատոնըԿրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը Սյունիքի մարզկենտրոն Կապանում իրականացնում է երաժշտական նոր նախագիծ՝ Կապանի միջազգային երաժշտական փառատոնը: ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են՝...
11:43 12/01/2024Բրիտանացի երգիչները Սինատրայի հիթերը կներկայացնեն երևանյան բեմում«Նրա ձայնն օժտված է այնպիսի հարուստ, թանձր ու սահուն հնչողությամբ, որ երկրորդ այդպիսին դժվար է գտնել», - այսպես է բնութագրում Մարվին Մուոնեկեին բրիտանական մամուլը, ով առաջին անգամ ելույթ կունենա...
17:45 11/01/2024Ֆրանսիայում չեն ցանկանում Փարիզի Աստվածամոր տաճարի վիտրաժները փոխարինել ժամանակակից նկարիչների գործերովՖրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի՝ Փարիզի Աստվածամոր տաճարի վիտրաժները ժամանակակից աշխատանքներով փոխարինելու ծրագրերը հասարակական սուր քննադատության են արժանացել։ Նախագահն առաջարկել է 2019 թվականի...
17:06 11/01/2024Լուսինե Ղարախանյանը նշանակվել է Թումանյանի թանգարանի տնօրենի պաշտոնակատարԱրցախի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախկին նախարար Լուսինե Ղարախանյանը նշանակվել է Երևանի Հովհաննես Թումանյանի անվան թանգարանի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար։ «Այսօր...
16:40 11/01/2024Ֆին երաժիշտները պահանջում են Իսրայելին հեռացնել «Եվրատեսիլից»Ֆինլանդիայում ստորագրահավաք է սկսվել՝ Իսրայելին «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթից հեռացնելու պահանջով։ Այս մասին հայտնում է BBC-ն։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, ստորագրահավաքի հեղինակները...
15:06 11/01/2024Կյանքից հեռացել է ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Յուրի Սոլոմինը89 տարեկանում մահացել է ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Յուրի Սոլոմինը։ Ռիա նովոստիին հայտնել են Փոքր թատրոնից։ Փոքր թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Յուրի Սոլոմինը նոյեմբերի 6-ին տեղափոխվել էր հիվանդանոց։ Նրա...
14:18 11/01/2024Պարբերաբար տեղեկություններ են հայտնվում, որ Ադրբեջանը Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցին վերածելու է մզկիթիՏևական ժամանակ է մասնագիտական կառույցներն ու հարթակներն ահազանգում են՝ Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցում շինարարական աշխատանքներ են իրականացվում։ Իսկ...
14:06 11/01/2024Նշանակալի իրադարձություն՝ հայկական կինոյումԱշխարհի ամենահեղինակավոր մշակութային հարթակներից մեկում` Նյու Յորքի MOMA ժամանակակից արվեստի թանգարանում կցուցադրվեն Բեկնազարյանի՝ «Տունը հրաբխի վրա» և «Երկիր Նաիրի» ֆիլմերը։
10:24 11/01/2024Կներկայացվի «Տարվա եղանակները» համերգը Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկիի և Անդրես Գաբետտայի մասնակցությամբՀունվարի 24-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի կունենա Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգը՝ բանդոնեոնահար-ակորդեոնահար Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկիի և ջութակահար Անդրես Գաբետտայի...
08:27 11/01/2024Փարիզի Բաստիլի հրապարակում բացվել է «Լեռնային Ղարաբաղ՝ վտանգված հայկական ժառանգություն» խորագրով ցուցահանդես2023թ․ դեկտեմբերի 14-ից 2024թ․ հունվարի 15-ը, Փարիզի նշանավոր Բաստիլի հրապարակում, Փարիզի քաղաքապետարանի և «L’Œuvre d'Orient» կաթոլիկ կազմակերպության կողմից համատեղ կազմակերպվել է «Լեռնային Ղարաբաղ՝...
23:13 10/01/2024Հայուհի Թենի Մելիդոնյանը նշանակվել է «Օսկար»-ի գլխավոր տնօրենԱՄՆ Կինոարվեստի և գիտության ակադեմիան հայուհի Թենի Մելիդոնյանին նշանակել է «Օսկար»-ի գլխավոր տնօրեն, որը նորաստեղծ պաշտոն է: hollywoodreporter.com-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնել է Ակադեմիայի...
16:12 10/01/2024Ադրբեջանի կողմից հայկական հուշարձանների ոչնչացման դեմ պետական մակարդակով լուրջ հակազդեցություն չկա. Ավանեսով«Ադրբեջան արհեստածին պետությունը, որը ձևավորել է Թուրքիայի ռազմական ինտերվենցիայի շնորհիվ 1918 թվականին, ձևավորվել է հենց ցեղասպան քաղաքականության հենքի վրա, իրականացնում է ցեղասպան քաղաքականություն...
14:51 10/01/2024Մշակութային ջարդ է. «Գոյ» թատրոնի ռեժիսոր«Գոյ» թատրոնի լուծարման վերաբերյալ կառավարության որոշման դեմ հայցն այժմ վճռաբեկ դատարանում է։ Թատրոնի ռեժիսոր Սարգիս Արզումանյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ թեև իրենք դիմել էին վարչական...
08:41 10/01/2024Լեոնիդ Ագուտինը լքել է Ռուսաստանը «Տարվա երգում» սկանդալից հետոԵրգիչ Լեոնիդ Ագուտինը լքել է Ռուսաստանը «Տարվա երգ» փառատոնում տեղի ունեցած սկանդալից հետո։ Այս մասին հայտնում է ctnews.ru պորտալը։ Տեղեկությունների համաձայն, Ագուտինը Ռուսաստանից մեկնել է ԱՄԷ։...

14:45 28/06/2021История армянского дудука – в учебниках по музыке школ ЯпонииПосол Республики Армения в Японии Арег Ованнисян принял японского дудукиста Ясутаку Таруми, который долгое время занимается популяризацией в Японии армянской музыки.
14:30 28/06/2021Гамлет Петросян: Намеренно исключены Армения, армянские города и армянские специалистыРуководитель Двинской археологической экспедиции, руководитель Арцахской Тигранакертской археологической экспедиции Гамлет Петросян на сайте monumentwatch.org пишет: «С болью и разочарованием...
18:37 26/06/2021Государственный театр «Амазгаин» выступит на Чеховском фестивале в МосквеПроходящий в Москве XV Международный театральный фестиваль имени А. П. Чехова представит 26 и 27 июня спектакль "Пышка" по новелле Ги де Мопассана, который привез Государственный театр "Амазгаин"...
17:58 26/06/2021Известно, кто получит почетные «Оскары» за выдающиеся заслуги в кинематографеАмериканская актриса и режиссер Элейн Мэй, норвежская актриса Лив Ульман и американский актер Сэмюэл Л.
16:12 25/06/2021Фильм Сергея Параджанова «Тени забытых предков» признан лучшим в истории украинского кино24 июня на X Книжном Арсенале состоялась презентация рейтинга 100 лучших фильмов в истории украинского кино, составленного по результатам опроса Довженко-Центра вместе с Союзом кинокритиков Украины.
16:51 24/06/2021Эдвард Мирзоян – 100. Концерт в ДилижанеНациональный центр камерной музыки 10 июля в 19:00 выступит с концертом, посвященным 100-летнему юбилею композитора, педагога, народного артиста РА И СССР, культурного, общественного деятеля Эдварда...
14:29 24/06/2021Венецию могут включить в список объектов ЮНЕСКО, находящихся под угрозойВ ЮНЕСКО рекомендовали включить Венецию и Будапешт в список объектов Всемирного наследия, которые "находятся под угрозой", сообщают европейские СМИ.
16:50 23/06/2021Сирушо: А сейчас просыпаемся и приступаем к делуПопулярная поп-певица, супруга младшего сына второго президента Армении Роберта Кочаряна – Левона Кочаряна – Сирушо, коснувшись итогов состоявшихся в РА 20 июня внеочередных парламентских выборов, на...
19:13 22/06/2021Персональная выставка живописца Мушега Саркисяна открылась в РубцовскеВ рамках работы Центра народной культуры российского города Рубцовска «Этнографическая мозаика» в Картинной галерее имени Тихонова состоялось открытие персональной выставки одного из талантливейших...
10:24 15/06/2021«История восстановленных экспонатов»: в рамках программы будет представлена картина АйвазовскогоНациональная галерея Армении продолжает программу «История восстановленных экспонатов», в рамках которой будет представлена история реставрации картины мариниста Ованнеса (Ивана) Айвазовского...
17:08 14/06/2021Павел Коган: Посредством конкурса имени А. Хачатуряна Армения демонстрирует миру уровень своей культурыНакануне, 12 июня были подведены итоги XVII Международного конкурса дирижеров имени Арама Хачатуряна.
12:41 12/06/2021Известно, когда памятник Армену Джигарханяну установят на Ваганьковском кладбищеПамятник народному артисту СССР Армену Джигарханяну будет установлен в ноябре 2021 года на Ваганьковском кладбище, где похоронен артист.
12:07 12/06/2021Фанаты киноэпопеи «Властелин колец» потребовали убрать эротические сцены из предстоящего сериалаФанаты киноэпопеи «Властелин колец» потребовали убрать из предстоящего сериала эротические сцены, соответствующая петиция размещена на сайте Change.
19:54 10/06/2021Знаменитые гобелены Рафаэля оказались в опасности из-за голубейЗнаменитые гобелены Рафаэля, которые сейчас выставлены в большой галерее королевского дворца Мадрида, оказались в большой опасности из-за голубей, сообщает РИА Новости со ссылкой на The Guardian.
10:52 09/06/2021Картина Айвазовского ушла с молотка в Лондоне за более чем $1 млнКартины Ивана Айвазовского (1817-1900) и Михаила Ларионова (1881-1964) ушли в британской столице с молотка за суммы, превышающие $1 млн.
10:15 07/06/2021Ушел из жизни сценарист «Мимино» и «Кин-дза-дза!» Резо ГабриадзеСоветский и грузинский художник, сценарист, один из авторов сценария фильма Георгия Данелии "Мимино" Резо Габриадзе умер в Тбилиси в возрасте 84 лет.
18:09 05/06/2021Кандидат в премьер-министры от блока «Честь имею» Артур Ванецян находится в Амарасе.«Монастырский комплекс Амарас реконструируется усилиями фонда «Луйс», возглавляемого третьим президентом Армении Сержем Саргсяном», - написал заместитель председателя РПА Армен Ашотян.
19:26 04/06/2021Ушел из жизни балетмейстер Вилен Галстян4 июня в возрасте 80 лет ушел из жизни артист балета, балетмейстер, народный артист АрмССР, главный балетмейстер Национального академического театра оперы и балета им.
18:15 04/06/2021Пиотровский: Пандемия создала «новые музеи» и более подготовленных зрителейПандемия коронавируса повлияла не только на экономику страны, во многом она изменила привычный строй жизни в культурной сфере, из-за введения новых правил и ограничений музеи, перейдя в...