18:48 13/11/2023Երևանում անցկացվել է լատինամերիկյան պարերի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունըՀայաստանի սպորտային պարերի ֆեդերացիայի նախաձեռնությամբ Երևանում նոյեմբերի 12-ին 4-րդ անգամ անցկացվել է լատինամերիկյան պարերի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունը: Այս մասին հայտնում են ԿԳՄՍՆ-ից։...
17:56 13/11/2023Վանդալիզմ` ԿոտայքումՊատմական միջավայրի պահպանության Կոտայքի մարզային ծառայության աշխատակիցները Նուռնուս համայնքում հերթական շրջայցի ընթացքում արձանագրել են վանդալիզմի դեպք։ «Պահպանության Ծառայություն» ՊՈԱԿ-ից հայտնում...
14:08 13/11/2023Մենք կշարունակենք օգնել արցախցի գրողներին. ՄիլիտոնյանԱրցախի Հանրապետության գրողների միության 40-ից ավել գրողներ, ովքեր նաև Հայաստանի գրողների միության անդամ են, բռնի տեղահանվել են և Հայաստանում են։ Հայաստանի Գրողների միության նախագահ Էդուարդ...
12:17 13/11/2023ՀՀ մշակույթի պահպանության, զարգացման և հանրահռչակման 2023-2027 թթ. ռազմավարության ուղերձներըԿառավարությունը հաստատել է ՀՀ մշակույթի պահպանության, զարգացման և հանրահռչակման 2023-2027 թթ. ռազմավարությունը և դրա կատարումն ապահովող գործողությունների ծրագիրը: ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ,...
21:03 12/11/2023Ադրբեջանին է անցել նաև Արցախի 8 թանգարանԱրցախի Հանրապետության բնակչության բռնի տեղահանության հետևանքով ամբողջությամբ կամ մասնակի Ադրբեջանի վերահսկողության տակ է անցել 8 թանգարան: Տվյալը հրապարակել է Արցախի մշակութային ժառանգության...
20:00 11/11/2023«Հայկական Կինոդարն» ուղևորվում է Արարատի մարզՆոյեմբերի 13-17-ը Արարատի մարզի քաղաքներում և համայնքներում ցուցադրվելու են հայկական հին ու նոր գեղարվեստական, վավերագրական և անիմացիոն ֆիլմերը: Հայ կինոյի 100-ամյա հոբելյանական ծրագրի շրջանակում ՀՀ...
13:54 11/11/2023The Beatles-ի վերջին երգը գլխավորել է բրիտանական հիթ-շքերթըԲրիտանական հիթ-շքերթը գլխավորել է The Beatles-ի վերջին՝ «Now and then» երգը: Այս մասին ասվում է Official Charts ընկերության հայտարարության մեջ, որը պատասխանատու է Միացյալ Թագավորությունում երաժշտական...
13:21 11/11/2023Caucasus Heritage Watch. օկուպացված Հադրութի հայկական եկեղեցին ավերվել է Ադրբեջանի կողմից՝ խախտելով Հաագայի դատարանի որոշումըCaucasus Heritage Watch (CHW) միջազգային կազմակերպությունն ահազանգում է՝ հայկական եկեղեցին ավերվել է Ադրբեջանի կողմից՝ խախտելով Միջազգային դատարանի որոշումը։ 2022 թվականի ամռանը Caucasus Heritage...
11:30 11/11/2023Խաչատրյանի անվան 20-րդ միջազգային մրցույթը կանցկացվի «ջութակ» մասնագիտությամբԸնդունվում են մասնակցության հայտեր
16:03 10/11/2023Թումանյանը քո ես-ին՝ «Մի՞թե դժվար է»Հովհաննես Թումանյան թանգարանը, որի տնօրեն Անի Եղիազարյանը ԿԳՄՍ նախարարի հրամանով ազատվել է աշխատանքից, դեռևս տնօրեն չունի, ընդունում-հանձնում տեղի չի ունեցել։ «Թանգարանի տնօրենի պարտականությունները...
15:04 10/11/2023Արշիլ Գորկու գլուխգործոցը Christie's աճուրդում վաճառվել է ռեկորդային գնովՆոյեմբերի 9-ին Նյու Յորքում Christie's-ի աճուրդում ամերիկահայ հանրահայտ նկարիչ Արշիլ Գորկու «Ածխացած սիրահարները I» (1946 թ) կտավը ռեկորդ է սահմանել։ Նկարը նախնական գնահատվել էր ավելի քան 20 միլիոն...
14:51 10/11/2023«Եղիշե Չարենց. Մատենագիտություն». Անփոխարինելի նվեր չարենցագետներին ու չարենցասերներինՀայաստանի Ազգային գրադարանը նախաձեռնել է Եղիշե Չարենցի Մատենագիտության ստեղծման աշխատանքները երկու պրակով՝ Գրքեր և Հոդվածներ։ Այսօր արդեն կայացավ «Եղիշե Չարենց.
11:48 10/11/2023Ռուս ռեժիսորի սկանդալային հայտարարությունից հետո Հայաստանում նախատեսված փառատոնի անցկացումը չեղարկվել էՌուս ռեժիսոր Վիտալի Մանսկիի՝ ֆեյսբուքյան գրառումից հետո Հայաստանում նախատեսված «Արտդոկֆեստ» փառատոնի անցկացումը Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում չեղարկվել է։ «Արտդոկֆեստ» փառատոնը, որի...
17:55 09/11/2023Արցախի «Ծիլը» շարունակում է հեքիաթները ներկայացնել արցախյան բարբառովԱրցախի «Ծիլ» մանկական տիկնիկային ստուդիան, որը ստեղծվել է 2020 թ. 44-օրյա պատերազմից հետո, այժմ սկսում է իր գործունեությունը Հայաստանում։ Ինչպես Արցախում, այստեղ ևս ստուդիայի հիմնական նպատակն է՝...
16:08 09/11/2023Հոլիվուդյան դերասանները դադարեցրել են 118 օր տևած գործադուլըՀոլիվուդյան դերասանները դադարեցրել են իրենց 118-օրյա գործադուլը՝ 1 միլիարդ դոլար արժողությամբ նախնական համաձայնության գալուց հետո: «Իզվեստիա»-ի փոխանցմամբ, այս մասինհայտարարել է Հեռուստատեսության և...
14:07 09/11/2023Կվերաբացվի Ջոտտոյի արվեստանոց-թանգարանըՆոյեմբերի 14-ին կվերաբացվի Հայաստանի ազգային պատկերասրահի մասնաճյուղ՝ Գևորգ Գրիգորյանի (Ջոտտո) արվեստանոց-թանգարանը: Այն հիմնադրվել է Ջոտտոյի մահից հետո՝ 1977 թվականին, նկարչի կնոջ՝ Դիանա Ուկլեբայի...
10:08 09/11/2023Տիգրան Համասյանը համաշխարհային շրջագայության ընթացքում երեք համերգ կունենա ՀայաստանումԴաշնակահար, կոմպոզիտոր Տիգրան Համասյանը 2023 թվականի իր համաշխարհային շրջագայության ընթացքում համերգներով հանդես կգա Երևանում, Հայաստանի օպերայի և բալետի ազգային թատրոնում: Նոյեմբերի 20-ին «Տիգրան...
09:35 09/11/2023Պաբլո Պիկասոյի «ժամացույցով կինը» կտավն աճուրդում վաճառվել է 139,4 մլն դոլարովՆկարիչ Պաբլո Պիկասոյի «ժամացույցով կինը» (Femme à la montre) կտավը, որը նա նկարել է 1932 թվականին, աճուրդում վաճառվել է 139,4 մլն դոլարով՝ դառնալով նկարչի երկրորդ ամենաթանկ կտավը։ «Ռիա Նովոստի»-ի...
18:28 08/11/2023Victoria's Secret-ի առաջին հայ մոդել Ռուբինա Խանզադյանը լուսանկարներ է հրապարակել Նյու Յորքում տեղի ունեցած իր հարսանիքիցԿանացի ներքնազգեստ արտադրող ամենաճանաչված ընկերության՝ Victoria's Secret-ի առաջին հայ մոդելը` Ռուբինա Խանզադյանը, Instagram-ի իր հետևորդների հետ կիսվել է իր հարսանյաց և ամուսնական խնջույքից...

13:35 05/02/2021После длительного перерыва Трио имени Арама Хачатуряна выступит со своим первым концертом10-го февраля в 19.00, в Ереване, в Доме-музее Хачатуряна, после длительного перерыва выступит Трио имени Арама Хачатуряна.
13:01 05/02/2021МИД РФ: Москва ожидает скорого визита миссии ЮНЕСКО в АрцахРоссия рассчитывает, что поездка предварительной миссии ЮНЕСКО в Нагорный Карабах и прилегающие районы Азербайджана состоится в ближайшее время.
19:26 04/02/2021Учителя старшей школы N1 города Абовяна находятся в отделении полицииУчителя старшей школы N1 города Абовяна находятся в отделении полиции. Об этом на своей странице в соцсети Facebook сообщает учитель истории старшей школы №1 имени Х. Абовяна Айк Пайтян. «Некоторых...
10:08 04/02/2021Фильм Ангине Исанянс «За порогом» включен в конкурсную программу международного кинофестиваляМеждународный фестиваль короткометражного кино в Клермон-Ферране (фр. Festival International du court metrage Clermont-Ferrand) – один из самых престижных кинофестивалей короткометражного кино в...
19:50 03/02/2021США: будет выпущен альбом, созданный исполнительницей, которая на момент его записи еще не родиласьВ США выпустят музыкальный альбом, созданный исполнительницей, которая на момент его записи еще не родилась, сообщает в Instagram лейбл Sacred Bones.
17:45 03/02/2021Нарине Григорян: Вернувшиеся с войны актеры говорили – не представляем, что когда-то снова будем игратьЕреванский театр «Амазгаин» имени Соса Саркисяна в январе с гастролями побывала в ряде районов Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)).
16:53 03/02/2021«Прекрасный пример и для нас сегодня»: пьеса Вуди Аллена «Парящая лампочка» – в театре «Амазгаин» в ЕреванеТеатр «Амазгаин» имени Соса Саркисяна свой 29-й сезон начинает новым спектаклем. К 85-летию американского кинорежиссера, актера, продюсера, четырехкратного обладателя премии «Оскар», писателя, автора...
13:35 02/02/2021Гуманитарная инициатива «Аврора» поддержала «Цифровой Матенадаран»Гуманитарная инициатива «Аврора» выделила грант в 10 000 долларов Матенадарану, национальному армянскому хранилищу древних рукописей, чтобы помочь ему создать «Цифровой Матенадаран» и представить...
13:30 02/02/2021От Виктора Гюго до Сильвы Капутикян: ТОП-10 самых востребованных книг в январе 2021 года в АрменииУже с начала 2021 года книжный выбор читателей Национальной библиотеки Армении отличается своим многообразием: список самых популярных книг в январе в библиотеке открывает французский роман первой...
10:03 02/02/2021Певица Сирушо: Спасибо тебе, Арцах, за то, что…Известная певица Сирушо опубликовала на своей странице видеоролик о своих посещениях достопримечательностей и культурно-исторических памятников Арцаха (НКР) в разные годы.
20:25 01/02/2021В Ереване пройдет международный конкурс-фестиваль дудукаС 5 апреля по 5 мая в Ереване пройдет международный конкурс-фестиваль мастеров игры на армянском народном инструменте дудук (дудочка из абрикосового дерева).
20:16 01/02/2021«Жизнеспособное наследие»: обращение ЮНЕСКО к армянскому нематериальному культурному наследиюПо инициативе Софийского регионального центра нематериального культурного наследия Юго-Восточной Европы под эгидой ЮНЕСКО и при участии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА вышел в...
19:41 01/02/2021Имеющий арцахские корни пианист с мировым именем – Ашот Хачатурян – выступит в ЕреванеАшот Хачатурян – один из лучших пианистов своего поколения. Проживающий в Бельгии и имеющий арцахские корни наш соотечественник 4 февраля в концертном зале «Арам Хачатурян» впервые выступит с...
15:19 01/02/2021Ответ Гамлета Петросяна – на очередную клевету из БакуРуководитель экспедиционной группы в Тигранакерте, заведующий кафедрой культурологии исторического факультета ЕГУ, доктор исторических наук, профессор Гамлет Петросян на своей странице в социальной...
14:59 01/02/2021Радик Мартиросян: На один Байрактар тратится столько, сколько было выделено нашей науке за 10 лет«На создание одного «Байрактара» было потрачено 270 миллионов долларов, то есть средства, выделенные нашей науке в течение 10 лет», - сказал президент НАН Радик Мартиросян во время парламентских...
17:30 29/01/2021«Ара Арутюнян: От Комитаса до Комитаса»Музей-институт Комитаса с сегодняшнего дня открывает выставку «Ара Арутюнян: от Комитаса до Комитаса».
13:54 29/01/2021Прощание с Василием Лановым пройдет в Вахтанговском театре 1 февраляПрощание с Василием Лановым состоится в Вахтанговском театре 1 февраля, рассказал директор учреждения Кирилл Крок.
13:29 28/01/2021«Участие армян в Великой Отечественной войне»: новая книга, новые фактыПо инициативе Московского культурно-делового центра (МКДЦ) «Дом Москвы» в Ереване издана книга «Участие армян в Великой Отечественной войне».
12:27 27/01/2021Сегодня день рождения маэстро Тиграна Мансуряна«Без Тиграна мое поколение было бы немым паломником», – сказал писатель Грант Матевосян. Сегодня день рождения маэстро Тиграна Мансуряна. Армянский композитор, Народный артист Армянской ССР Тигран...
10:50 27/01/2021Армянский фильм «EL» на авторитетном фестивале в Нью-Йорке удостоился приза в номинации «Лучший танцевальный фильм»Снятый при содействии историко-археологического музея-заповедника танцевальный фильм «EL» на авторитетном фестивале Hollywood International Golden Age в Нью-Йорке удостоился приза в номинации «Лучший...