10:45 02/11/2023Հուշարձանների վերականգնման համար 2024 թ. պետբյուջեով հատկացումը ռեկորդային է. Ժաննա ԱնդրեասյանՀուշարձանների ամրակայման, նորոգման և վերականգնման համար 2024 թ. պետական բյուջեով նախատեսվում է ծախսել մոտ 1 միլիարդ 159 միլիոն դրամ, որը ռեկորդային ցուցանիշ է, կրկնակի անգամ ավելի է 2023-ի...
20:04 01/11/2023Ստորագրահավաք՝ ի պաշտպանություն Հովհ. Թումանյանի թանգարանի տնօրեն Անի ԵղիազարյանիՀամացանցում ստորագրահավաք է սկսվել ՝ ի պաշտպանություն Հովհ. Թումանյանի թանգարանի տնօրեն Անի Եղիազարյանի։ «Ի պաշտպանություն Հովհ. Թումանյանի թանգարանի տնօրեն Անի Եղիազարյանի իրականացվում է...
18:54 01/11/2023Շուշիում թյուրքական միջոցառում է անցկացվելԱդրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող Շուշիում անցկացվել թյուրքական աշխարհի մշակութային ժողով։ Այս մասին գրում է Էրմենիհաբերը։ «Թուրքական մշակույթի ու արվեստի համատեղ զարգացման միջազգային...
17:54 01/11/2023Էդուարդ Թոփչյան. Բարձրակարգ նվագախումբ ունենալը Հայաստանի քաղաքականության համար շատ կարևոր էՀայաստանում Վերդիի «Պարահանդես-դիմակահանդես» օպերայի համերգային կատարումը կհնչի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կատարմամբ
16:07 01/11/2023Մեկնարկում է «Արտաշատյան հանրապետական թատերական փառատոնը»ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ նոյեմբերի 1-ին՝ ժամը 18:00-ին, Արտաշատի Ամո Խարազյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնում կմեկնարկի «Արտաշատյան հանրապետական թատերական փառատոնը»: Փառատոնն...
10:21 01/11/2023Միջոցառումներ՝ նվիրված Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ծննդյան 152-րդ տարեդարձինՀայ դասական սիմֆոնիկ երաժշտության հիմնադիր, կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ծննդյան 152-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումները կմեկնարկեն այսօր։ Կոմպոզիտորի տուն-թանգարանի նախաձեռնությամբ նոյեմբերի...
09:43 01/11/2023Նյու Յորքի Ժամանակակից արվեստի թանգարանում կցուցադրվի Համո Բեկնազարյանի «Խաս Փուշ» ֆիլմը... 35մմ ժապավենային տարբերակով
09:38 01/11/2023Նոր հրատարակված գրքույկում ներկայացված են Ադրբեջանի կողմից Արցախի բռնազավթված տարածքներում հայկական ժառանգության ոչնչացման մեխանիզմները«Արցախի քրիստոնեական ժառանգության ոչնչացման և բռնյուրացման ադրբեջանական քաղաքականությունը»
20:19 31/10/2023Մոսկվայում բացվել է «Ուրարտուի թագավորությունը. Հին Հայաստանի ժառանգությունը. Ուրաշու-Հարմինույա-Արմինա» ցուցադրությունըՀոկտեմբերի 30-ին Մոսկվայի Ա. Ս. Պուշկինի անվան կերպարվեստի պետական թանգարանում Հայաստանի և Ռուսաստանի առաջատար թանգարանների համագործակցությամբ կայացել է «Ուրարտուի թագավորությունը. Հին Հայաստանի...
18:32 31/10/2023Էլեն Խաչիկյանը դաշնակահարների միջազգային մրցույթում արժանացել է Գրան պրիի«Մեկնարկ» տաղանդի զարգացման նպատակային ծրագրի անդամ Էլեն Խաչիկյանը (ուսուցիչ՝ Մարինե Մարգարյան) միջազգային մրցույթներում ունեցած իր հաղթարշավում գրանցել է ևս մեկ հաղթանակ.
15:01 31/10/2023ԿԳՄՍ նախարարությունը՝ Թումանյանի թանգարանի տնօրենին պաշտոնից ազատելու մասինՀովհաննես Թումանյանի թանգարանի տնօրեն Անի Եղիազարյանը հեռացվել է աշխատանքից, ինչի մասին նա հայտնել էր երեկ՝ ֆեյսբուքյան գրառմամբ, իսկ այսօր արդեն Panorama.am-ի հետ զրույցում մանրամասներ է հայտնել։...
14:45 31/10/2023Թումանյանի թանգարանի նախկին տնօրենը կդիմի դատարանԱնի Եղիազարյանը մանրամասներ է հայտնում, թե ինչու է հեռացվել Թումանյանի թանգարանի տնօրենի պաշտոնից
14:43 31/10/2023Արքմենիկ Նիկողոսյան. Դուք ո՞վ եք, արա․․․Գրականագետ Արքմենիկ Նիկողոսյանն իր անվերապահ աջակցությունն է հայտնում Թումանյանի տուն-թանգարանի տնօրենի պաշտոնից ազատված Անի Եղիազարյանին։ «Էս միջակությունների, չմո հավակնոտների անարժեք ու անսկզբունք...
12:38 31/10/2023Արշիլ Գորկու «Ածխացած սիրահարները I» կտավը աճուրդի է հանվել 20 միլիոն դոլարովԱյն Christie’s-ի «20-րդ դարի արվես» աճուրդի թոփ-լոտերից է
11:58 31/10/2023Սնուփ Դոգին 2.3 մլրդ դրամն ամբողջությամբ է վճարվելՀՀ ֆինանսների նախարարության հաստատումը
23:41 30/10/2023Թումանյանի թանգարանի տնօրեն. Իմ դեմ խմորվող դավադրությունը ստացավ իր մարմինը՝ մեկ հրամանի մեջ խտացված«Տեղեկացա անհեթեթ պատճառաբանությամբ Թումանյանի թանգարանի տնօրեն Անի Եղիազարյանին աշխատանքից ազատելու մասի»:
22:33 30/10/2023Ինձ համար ստեղծում են հնարավոր բոլոր խանգարող հանգամանքները՝ սեփական երկրում աշխատելու.ՍիրուշոԵրգչուհի Սիրուշոն գրում է. «Այնպես է ստացվել, որ արդեն քանի տարի է ինձ համար ստեղծում են հնարավոր բոլոր խանգարող հանգամանքները՝ սեփական երկրում աշխատելու ու ստեղծելու։ Բայց շնորհակալ եմ այն...
17:54 30/10/2023Մահացել է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Միքայել ՀովակիմյանըԱյսօր 69 տարեկան հասակում հանկարծամահ է եղել Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մեներգիչ՝ ՀՀ վաստակավոր արտիստ Միքայել Հովակիմյանը։ Լուրը հայտնում են օպերայի և բալետի...
17:41 30/10/2023Հայաստանում ելույթ կլունենա «Ֆլեյտայի թագուհի» Ջասմին Չոյը«Երևանյան հեռանկարներ» 24-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնը նոյեմբերի 6-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում ներկայացնում է յուրահատուկ համերգային երեկո՝ նվիրված Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակին:...
16:58 30/10/2023Դրսում շատերը նույնիսկ զարմանում են, որ Հայաստանը 100 տարի է կինոարտադրություն ունի. Շուշանիկ Միրզախանյան«Ունենք ֆիլմեր, որոնք հանգիստ ներկայացնում ենք այսօր միջազգային հարթակներում ու չենք ամաչում, որ սա հայկական կինո է»։

11:08 19/01/2021В Италии обнаружили похищенную пару лет назад картину Леонардо да ВинчиВ Италии обнаружили похищенную пару лет назад картину "Спаситель мира" Леонардо да Винчи. Авторство, правда, чаще приписывают его ученикам, а не самому художнику. Написана она была ещё в XV веке. Как...
19:11 18/01/2021Британия: коллекционеры и галеристы вывозят свои многомиллионные коллекцииЧасть коллекционеров и галеристов вывезла свои многомиллионные коллекции из Великобритании перед вступлением в силу брексита, пишет Bloomberg.
15:33 18/01/2021Концерт и дань уважения памяти: к 100-летию со дня рождения Арно Бабаджаняна21 января исполняется 100 лет со дня рождения советского и армянского композитора, Народного артиста СССРАрно Бабаджаняна.
11:50 16/01/2021Праздники Армянской Церкви: 16 января в календареВ субботу, 16 января, Армянская Апостольская Церковь отмечает День памяти Свв. Патриарха Петра, дьякона Авессалома и епископа Власа, напоминает qahana.am. Святой великомученик Петр, архиепископ...
10:00 16/01/202116 января – Всемирный день «The Beatles»Сегодня, 16 января, из колонок и наушников настоящих меломанов звучат «Yesterday», «Yellow Submarine», «Let It Be» и другие творения одной из самых популярных музыкальных групп всех времен и народов...
18:09 15/01/2021Режиссер Пон Джун Хо возглавит жюри основного конкурса Венецианского кинофестиваляРежиссер из Южной Кореи, обладатель главного приза Каннского фестиваля за фильм "Паразиты" (Gisaengchung, 2019) Пон Джун Хо возглавит международное жюри основного конкурса Венецианского кинофестиваля.
18:25 14/01/2021Шакира продала права на все свои песниКолумбийская певица, автор песен Шакира продала права на все свои песни британской инвестиционной компании Hipgnosis Songs Fund Limited.
14:50 14/01/2021«Пишу на армянском, просто русскими словами»: сегодня день рождения Наринэ Абгарян«Манюня», «Понаехавшая», «Люди, которые всегда со мной, «С неба упали три яблока», «Счастье Муры», «Зулали», «Дальше жить»… Названия повестей, романов и сборников рассказов, которые принесли...
12:33 14/01/2021Католикос Гарегин II: Церкви и памятники на оккупированных территориях Арцаха под угрозой, Баку не пускает экспертов ЮНЕСКОЦеркви и исторические памятники на контролируемой Азербайджаном территории Нагорного Карабаха находятся под угрозой, заявил «Известиям» верховный патриарх и католикос всех армян Гарегин II.
12:21 13/01/2021К 100-летнему юбилею Арно БабаджанянаНациональный филармонический оркестр Армении объявляет о начале бабаджаняновского года- 22 января, в день рождения композитора.
19:22 12/01/2021Срапионян: Пашиняну не удалось решить вопрос пленников, но он решил вопрос захваченной Родины«Мы воодушевились необоснованными бреднями «победим» и отправили на поражение наших 18-20 летних ребят», - сказал литературный критик Серж Срапионян во время большого слета деятелей культуры...
18:48 12/01/2021Скончался заслуженный артист Армянской ССР Жак ЕнгибарянСегодня ушел из жизни актер Государственного театра музыкальной комедии им. Акопа Пароняна, заслуженный артист СССР Жак Енгибарян. Новость передают из театра. Жак Енгибарян родился в 1936 году в...
13:32 12/01/2021Зафиксирован очередной случай осквернения азербайджанцами армянских памятников на территории АрцахаЗафиксирован очередной случай осквернения азербайджанцами армянских памятников на территории Арцаха.
10:50 12/01/2021Как Овсеп Орбели предотвратил продажу сокровищ Эрмитажа? Мультимедийная выставка в ЦахкадзореВ армянском курортном городе Цахкадзор, в Доме-музее братьев Орбели, открылась мультимедийная выставка «Спасение сокровищ Эрмитажа».
17:50 11/01/2021Монета «Комитас – 150-летие со дня рождения» заняла 3-е место в номинации «Монета года» на международном конкурсеПодведены итоги XIV конкурса «Монетное созвездие». В этом году на конкурс свои монеты представили 26 участников из 17 стран мира. Монеты-победители определялись заочным голосованием членов...
19:27 09/01/2021Умер Исахак Халатников, один из создателей первой советской атомной бомбыУмер старейший академик Российской академии наук, последний из участников разработки первой советской атомной бомбы, физик-теоретик Исаак Халатников, передает РИА НОВОСТИ.
15:33 09/01/2021Серж Срапионян: На чашу весов поставлен вопрос о нашей государственности, существовании или несуществовании нашей Родины«Мы разделяем значительную часть требований сформированного 17 партиями Движения за спасение Родины: устранение действующего режима, что является жизненной необходимостью для Армении», – сказал...
10:31 09/01/2021Сегодня день рождения кинорежиссера и сценариста Сергея ПараджановаСегодня, 9 января, исполняется 97 лет со дня рождения советского кинорежиссера и сценариста, Народного артиста Армении и Украины Сергея Параджанова.
19:26 08/01/2021Сегодня 74 года со дня рождения «человека со звезды» — Дэвида БоуиСегодня 74 года со дня рождения «человека со звезды» — Дэвида Боуи. Легендарный музыкант и актёр ещё при жизни повлиял на мировую поп-музыку, продав более 136 миллионов пластинок. Боуи ушёл из жизни...
10:28 08/01/2021Каннский кинофестиваль может пройти летомМеждународный каннский кинофестиваль может пройти летом 2021 года, если позволит эпидемическая обстановка.