10:03 24/10/2023Բրիտանական թանգարանն ամբողջությամբ կթվայնացնի իր հավաքածունԲրիտանական թանգարանը հայտարարել է իր հավաքածուն ամբողջությամբ թվայնացնելու պլանների մասին: Սա պետք է բարձրացնի հավաքածուի մատչելիությունը և դրա կազմի թափանցիկությունը: artguide.com-ի հաղորդմամբ, այս...
09:37 24/10/2023«ՌեԱնիմանիա» փառատոնի հետահայաց ծրագիրը նվիրված է հայկականի անիմացիայինԵրևանում շարունակվում է «ՌեԱնիմանիա» անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման արվեստի միջազգային 15-րդ փառատոնը։ Փառատոնը նվիրված է հայկական անիմացիայի 85 և հայ կինոյի 100-ամյակներին։ Փառատոնի մամուլի...
20:13 23/10/2023Բացվեց «ՌեԱնիմանիա» անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման արվեստի միջազգային 15-րդ փառատոնըՀոկտեմբերի 22-ին, Կինոյի տանը մեկնարկեց «ՌեԱնիմանիա» 15-րդ հոբելյանական փառատոնը, որն այս տարի նվիրված է հայկական անիմացիայի 85-ամյակին և հայ կինոյի 100-ամյակին։ ««ՌեԱնիմանիա» անիմացիոն ֆիլմերի և...
16:40 23/10/2023Պուշկինի անվան թանգարանում կներկայացվի Ուրարտուի արվեստըՊուշկինի անվան կերպարվեստի թանգարանում հոկտեմբերի 31-ին բացվելու է «Ուրարտուի թագավորությունը. Հին Հայաստանի ժառանգությունը. Ուրաշտու - Հարմինույա - Արմինա» ցուցահանդեսը, որը կազմակերպվում է...
16:10 23/10/2023Ալլա Պուգաչովան երեխաների հետ լքել է ԻսրայելըԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, երգչուհի Ալլա Պուգաչովան երեխաների ՝ Լիզայի և Հարիի հետ լքել է Իսրայելը։ Նրանք մեկնել են Կիպրոս, հայտնում է kp.ru-ն։ Ինչպես ասել են պրիմադոննայի շրջապատից, նա օգտվել է...
15:11 23/10/2023Աճուրդում վաճառվել է տան դուռը, որտեղ սպանվել է Ռոման Պոլանսկու կինըԿալիֆորնիայի Julien's Auctions աճուրդում վաճառվել է այն տան մուտքի դուռը, որտեղ 1969 թվականին սպանվել է դերասանուհի և ռեժիսոր Ռոման Պոլանսկու կինը՝ Շերոն Թեյթը։ Այս մասին հայտնում է Independent...
12:53 23/10/2023«Պատմությունը կրկնվում է․․․». Պատանի հանդիսատեսի թատրոնի բեմ կբարձրանա «Խենթը»Հոկտեմբերի 31-ին Պատանի հանդիսատեսի թատրոնի բեմ կբարձրանա «Խենթը» ներկայացումը՝ ըստ Րաֆֆու համանուն վեպի։ Ներկայացման ռեժիսորն է՝ Դավիթ Հարությունյանը։ Շուրջ վեց ամիս տևած աշխատանքներից հետո...
10:00 23/10/2023ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո կանցկացվի Հայ կինոյի 100-ամյա հոբելյանին միջազգային համաժողովՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո Երևանում՝ նոյեմբերի 2-3-ը անցկացվելու է միջազգային համաժողով՝ նվիրված Հայ կինոյի 100-ամյա հոբելյանին։ Այս մասին հայտնում են Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնից։ Հոբելյանական...
19:15 21/10/2023«Օլգա» սերիալի աստղը կարող է բանտարկվել Ռուսաստանի մասին անպարկեշտ խոսքերի համարՌուս դերասանուհի Յանա Տրոյանովային, ով հայտնի է «Օլգա» հեռուստասերիալից, կարող է սպառնալ մինչև հինգ տարվա ազատազրկում։ News.ru-ն՝ հղում անելով «SHOT» Telegram ալիքին, գրում է, որ դատավարության պատճառ...
14:23 21/10/2023Մերիլ Սթրիփը 45 տարվա ամուսնությունից հետո բաժանվել է ամուսնուց45 տարվա համատեղ կյանքից հետո ամերիկացի դերասանուհի Մերիլ Սթրիփը բաժանվել է ամուսնուց՝ ամերիկացի քանդակագործ Դոն Գամմերից: Այս մասին հայտնում է «Page Six» պարբերականը։ Օսկարակիր 74-ամյա դերասանուհին...
10:00 21/10/2023Աբդուլլահյան եղբայրներ լուսանկարիչները՝ «Զարթոնքի վկաներ»Հայաստանի ազգային պատկերասրահում բացվել է «Զարթոնքի վկաներ. լուսանկարիչ Աբդուլլահյան եղբայրներ» ցուցահանդեսը։ Ովքե՞ր են Աբդուլլահյան եղբայրները Լուսանկարչության պատմությունը անմիջականորեն կապված է...
17:46 20/10/2023Այս սերունդը հոգատարության կարիք ունի. Տիգրան ՄանսուրյանՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը Հայաստանի ազգային պատկերասրահում հանդիպել է ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Տիգրան Մանսուրյանի և ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ,...
15:33 20/10/2023Աշխարհահռչակ օպերային երգիչ Ռամոն Վարգասը առաջին անգամ ելույթ կունենա ՀայաստանումԱշխարհահռչակ օպերային երգիչ, տենոր Ռամոն Վարգասը առաջին անգամ բացառիկ մենահամերգով հանդես կգա Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ՝ Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ: Համերգը կկայան Երևանյան...
13:34 20/10/2023Մի շարք հուշարձանների վերականգնման և նախագծման աշխատանքներ համար գումար է հատկացվելՀՀ կառավարության որոշմամբ ԿԳՄՍ նախարարությանը 2023 թվականի պետական բյուջեով կապիտալ ծրագրերին հատկացված միջոցների միջև կատարվել է վերաբաշխում՝ 15 մլն 144 հազար դրամ գումարի շրջանակում: Գումարը...
11:44 19/10/2023Գլազգոյի թանգարանից անհետացել է Ռոդենի աշխատանքըՖրանսիացի քանդակագործ Օգյուստ Ռոդենի աշխատանքը, որը «Կալեի քաղաքացիները» քանդակագործական խմբի մաս է, ներկա պահին «չի գտնվում» Գլազգոյի արվեստի հավաքածուներում: artguinde.com-ի հաղորդմամբ, այս մասին...
18:00 18/10/2023Հայաստանը մասնակցում է Ֆրանկֆուրտի գրքի միջազգային ցուցահանդեսինՖրանկֆուրտի՝ աշխարհի ամենահեղինակավոր և ծավալով ամենամեծ ցուցահանդեսին Հայաստանը մասնակցում է քսան տարուց ավելի: Ցուցահանդեսում ներկայացվում է վերջին տարիներին Հայաստանում և արտերկրում հրատարակված...
13:55 18/10/2023Անհասանելի թվացող երազանքն իրականություն է դարձելԵրևանյան միջազգային թատերական առաջին փառատոնի շրջանում Երևանում ելօույթ կունենա ֆրանսիական հայտնի Օդեոն թատրոնը։
10:28 18/10/2023Արամ Խաչատրյանի «Սպարտակ» բալետի պրեմիերան՝ Հունգարիայի պետական օպերայի թատրոնումԱյս տարի հայ մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի 120-րդ հոբելյանը տոնվում է ոչ միայն Հայաստանում, այլև աշխարհի տարբեր երկրներում։ Հոկտեմբերի 14-ին Բուդապեշտում՝ Հունգարիայի պետական օպերայի թատրոնում...
10:15 18/10/2023Հայաստանի օպերայի և բալետի ազգային թատրոնը Փարիզում և Ստրասբուրգում կներկայացնի «Դիմակահանդես» բալետըՄեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի 120-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ հոկտեմբերի 26-ին և 27-ին Փարիզի կոնգրեսների պալատի մեծ համերգասրահում և հոկտեմբերի 29-ին Ստրասբուրգի Զենիթ Եվրոպա համալիրում,...

12:22 29/11/2018Armenian President attends the concert dedicated to the 115th anniversary of Aram Khachaturian in BerlinUpon their official visit to the Federal Republic of Germany, President Armen Sarkissian and First Lady Nune Sarkissian attended the concert of the Armenian National Philharmonic Orchestra, dedicated...
10:45 29/11/2018Sony Pictures builds out Spider-Man universe with a Spider-Women filmSony Pictures is taking its Spider-Man universe into a new direction in a #MeToo moment where Wonder Woman is being followed by a growing number of female superheroes.
20:20 28/11/2018Yerevan concert to celebrate renowned opera singer Barseg Tumanyan’s 60th birthdayA concert dedicated to the 60th birthday anniversary of world-famous Armenian opera singer Barseg Tumanyan will be held at Yerevan’s Aram Khachaturian Concert Hall on 3 December.
15:54 28/11/2018Renowned photographer Martin Shahbazyan dies at 78Famous Armenian photographer Martin Shahbazyan has passed away at the age of 78, the photographer of Armenian President Armen Sarkissian, David Hakobyan confirmed to Panorama.am.
12:57 28/11/2018National Board of Review names 'Green Book' best film of 2018The road-trip drama "Green Book" was named the best film of the year, and its star, Viggo Mortensen, best actor, by the National Board of Review in one of the first in a parade of awards season...
14:59 27/11/2018Aivazovsky’s ‘Venice at Sunset’ sells for £609,000 at auction‘Venice at Sunset’ by world-renowned seascape artist Hovhannes (Ivan) Aivazovsky has been sold for £609,000 ($780,000) at Christie's auction of the Russian Art held in London on 26 November, TASS...
11:59 27/11/2018Yerevan hosting unique book festival on 1-2 DecemberThe 2nd edition of Yerevan Book Fest will kick off at the AGBU (Armenian General Benevolent Union) Yerevan headquarters on 1 December.
10:59 26/11/2018Junior Eurovision 2018: Armenia’s L.E.V.O.N comes 9thArmenia’s delegate L.E.V.O.N (Levon Galstyan) took the 9th spot at the 2018 Junior Eurovision Song Contest on Sunday after collecting a total of 125 points by national juries and an online audience...
19:43 24/11/2018Christie's and Sotheby's have positive outlook for Russian art auctionsLarge auction houses have a positive outlook for Russian art auctions starting in London on November 27, representatives of Sotheby's and Christie's told a TASS correspondent on Friday.
11:06 23/11/2018Armenian National Philharmonic Orchestra and Sergey Khachatryan to perform in BerlinOn November 28, the Armenian National Philharmonic Orchestra will perform at the famous Konzerthaus Berlin with the participation of the world-renowned Armenian violinist Sergey Khachatryan.
14:37 22/11/2018Rembrandt painting featuring artist's 'fingerprints' to go on sale in LondonTwo fingerprints almost certainly belonging to Rembrandt have been discovered on a small painting portraying Jesus, which is to be auctioned in London next month, the Guardian reports.
13:05 22/11/2018Arshile Gorky to receive first Italian retrospective during 2019 Venice BiennaleWith the opening of the 2019 Venice Biennale less than six months away, many participating nations have picked artists for their pavilions, and details about the central show, curated by Ralph...
11:44 22/11/2018World-famous Polish accordionist Frąckiewicz to perform in ArmeniaProminent Polish virtuoso accordionist Maciej Frąckiewicz will perform in two Armenian cities on the sidelines of Yerevan Perspectives International Music Festival with the support of the Polish...
10:34 22/11/2018Michelle Obama’s book sells 1.4 million copies in a weekMichelle Obama’s “Becoming” has become a massive hit. Crown Publishing told The Associated Press on Wednesday that the former first lady’s memoir has sold more than 1.4 million copies in print and...
17:22 21/11/2018Paylan: Why don't Turks say that Dolmabahçe Palace was built by Armenian architect?Garo Paylan, an Armenian member of the Turkish parliament representing the Peoples' Democratic Party (HDP) reflected on the Armenian cultural heritage in Turkey during the budgetary debates of the...
10:33 21/11/2018Forbes: The world's highest-paid women in music 2018Katy Perry is the highest-paid woman in music, pulling in $83 million pretax during our scoring period, according to Forbes.
17:56 20/11/2018Operator, documentary writer of Artsakh war, Artur Apresov, diesFamous operator, documentary writer of the Artsakh war, producer Artur Apresov passed away at the age of 46 in Moscow.
11:56 20/11/201823-year-old Armenian ballet dancer dies after two weeks in comaVahagn Margaryan, an artist of the Opera and Ballet National Academic Theater of Armenia, has died on Tuesday morning after 14 days in a coma, the chief of staff of Heratsi Hospital Complex, Shushan...
15:10 19/11/2018Armenian version of John Green’s ‘Turtles All the Way Down’ to be presented on Nov. 24‘Turtles All the Way Down’, a bestseller by American writer John Green, has been translated into Armenian, with the book presentation set for 24 November at Bukinist bookstore in downtown Yerevan.
19:22 16/11/2018Lost Disney cartoon predating Mickey Mouse found in Japan 70 years laterOne of Walt Disney's earliest cartoon shorts has resurfaced in Japan 70 years after it went missing, according to msn.com.