10:50 17/02/2023Վենեսուելացի հայ դիրիժոր Դոմինգո Հինդոյանը կղեկավարի Պրահայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբըՓետրվարի 26-ին Ռուդոլֆինումի Դվորժակի անվան դահլիճում Պրահայի ֆիլհարմոնիկի հետ հանդես կգա հայ-վենեսուելացի դիրիժոր Դոմինգո Հինդոյանը, ով գլխավորում է Լիվերպուլի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը։ orer.eu-ի...
16:20 16/02/2023Քրեղան՝ հայտնաբերված ՆԵրքին Գետաշենի դամբարանադաշտիցԿԳՄՍՆ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի Թանգարանային առարկաների վերականգնման լաբորատորիայում մաքրվել, վերականգնվել է kրապատ մակերեսով,...
15:46 16/02/2023BBC-ն վավերագրական ֆիլմ կնկարահանի Քանյե Ուեսթի մասինԱմերիկացի ռեփեր Քանյե Ուեսթի մասին վավերագրական ֆիլմ կնկարահանվի։ Ըստ Deadline-ի, թողարկման է պատրաստվում նաև ռեփերի կյանքի մասին ութ դրվագանոց փոդքասթ: kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, «Մենք պետք է...
14:12 16/02/2023Բյուջեից 240,5 մլն դրամ հատկացվեց Հայ կինոյի հիմնադրման 100-ամյակի միջոցառումների կազմակերպմանը«Հայ կինոյի հիմնադիր Համո Բեկնազարյանի 30-ամյա հոբելյանի շրջանակում այս տարի առաջին անգամ ԿԳՄՍ նախաձեռնությամբ հրատարակվել է ռեժիսորին նվիրված եռալեզու պատկերագիրքը, որի շնորհանդեսն արդեն եղել...
12:48 16/02/2023Մայր Աթոռի Ռուբեն Սևակի թանգարանում նշվել է նահատակ գրողի ծննդյան տարեդարձըՆ.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ. Ամենայն Հայոց Սրբազնագույն Կաթողիկոսի օրհնությամբ և մասնավոր հոգածությամբ, փետրվարի 15-ին, Մայր Աթոռի Ռուբեն Սևակի թանգարանում նշվել է նահատակ գրող Ռուբեն Սևակի ծննդյան...
10:35 16/02/2023«Պարոն Ազնավուրը». առաջին գեղարվեստական ֆիլմը՝ Շառլ Ազնավուրի մասինԱրտադրության երկիր՝ Ֆրանսիա։
10:08 16/02/2023Քննարկվել է Էրեբունի թանգարանում Էրմիտաժի անկյուն ստեղծելու հեռանկարը և Էրմիտաժում՝ Էրեբունիում պահվող արտեֆակտներ ցուցադրելու հանգամանքը«Էրեբունի» ՊՀԱԹ-ի տնօրեն Միքայել Բադալյանին ընդունել է Պետական Էրմիտաժի տնօրեն Միխաիլ Պիոտրովսկին:
09:55 16/02/202382 տարեկանում մահացել է երկար տարիներ սեքս խորհրդանիշ համարվող հայտնի դերասանուհինԱՄՆ Լոս Անջելես քաղաքում կարճատև հիվանդությունից հետո 82 տարեկան հասկանում մահացել է հայտնի դերասանուհի Ռաքել Ուելչը։ Մահազդը հրապարակել է CNN-ը։ Նա հանրությանն առավել հայտնի է «Միլիոն տարի՝ մեր...
18:00 15/02/2023Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակի հոբելյանական միջոցառումները մեկնարկել ենԿրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն այս օրերին հյուրախաղերով հանդես է գալիս Միացյալ Թագավորությունում։ ԿԳՄՍ նախարարության...
17:43 15/02/2023Ավելի քան 3 մլն դրամ արժողությամբ իրեղեն ապացույց ճանաչված արծաթե իրերը պահպանության են հանձնվել Հայաստանի պատմության թանգարանինՀայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, դատախազության և Ազգային անվտանգության ծառայության համագործակցության արդյունքում, 2023 թվականի փետրվարի 15-ին իրեղեն ապացույց ճանաչված...
17:27 15/02/2023Ստեփանակերտի պատկերասրահում բացվել է «Իմ հայրենիք» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդեսըՍտեփանակերտի պատկերասրահում բացվել է «Իմ հայրենիք» խորագրով լուսանկարների շարժական ցուցահանդեսը։ «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ցուցադրված լուսանկարներում խաղաղ և պատերազմական օրերի դրվագներն են՝ ինչպես...
12:52 14/02/2023Այվազովսկին հայ էր, աբսուրդ է, որ նրան ԱՄՆ-ում ներկայացնում են որպես ուկրաինացի. Գայդուկ«Նյու Յորքի «Մետրոպոլիտեն» արվեստի թանգարանի այն հայտարարությունը, թե Հովհաննես Այվազովսկին, ինչպես նաև մյուս ռուս նկարիչներն ուկրաինացիներ են, բացարձակ անհեթեթություն է»,- «Ռիա Նովոստի»-ին ասել է...
11:30 14/02/2023«Տիտանիկ», «Տանը մենակ» և Disney-ի մի շարք ֆիլմեր կանհետանան ռուսական տեսածառայություններիցDisney ստուդիայի մի քանի ֆիլմեր փետրվարի 28-ից կանհետանան «ԿինոՊոիսկ» առցանց կինոթատրոնի կատալոգից։ Մասնավորապես, ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, «Տիտանիկը», «Աստղային պատերազմները», «Տանը մենակ», «Առյուծ արքան»,...
10:19 14/02/2023Շաhնազարով. Այսօր ականատես ենք այն գաղափարախոսության փլուզմանը, որով ապրել ենք վերջին 30 տարիներինՌուս ռեժիսոր Կարեն Շաhնազարովի կարծիքով, այսօր ականատես են այն գաղափարախոսության փլուզմանը, որով ապրել են վերջին 30 տարիներին։ Դժվար է խոստովանել, բայց դա պետք է անել: «Ռուսական ներկայիս տնտեսության...
08:12 14/02/2023Մերկասառույց՝ Արագածոտնի մարզի, Աղվանի-Տաթև, Սիսիան-«Զանգեր» ավտոճանապարհներինՓրկարար ծառայությունը տեղեկացնում է, որ ՀՀ տարածքում կան փակ ավտոճանապարհներ։ Փակ են Արագածոտնի մարզում «Ամբերդ» բարձր լեռնային օդերևութաբանական կայանից դեպի Ամբերդ ամրոց և Քարի լիճ տանող...
15:17 13/02/2023Եթե որևէ մեկն ասում է ԳԱԱ ինստիտուտներն իրենց բուն նպատակին չեն ծառայում, գլուխը պատով է տալիս. Վարդան ԴևրիկյանԳԱԱ Մանուկ Աբեղյանի անվան Գրականության ինստիտուտի տնօրեն Վարդան Դևրիկյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ այժմ քննարկումներ են ընթանում կառավարության 2020-2030 թթ.
08:51 13/02/2023Նյու Յորքի Մետրոպոլիտեն թանգարանն Այվազովսկուն և Ռեպինին անվանել է ուկրաինացիներՆյու Յորքի «Մետրոպոլիտեն» թանգարանը Հովհաննես Այվազովսկուն և Իլյա Ռեպինին անվանել է «ուկրաինացի նկարիչներ», գրում է «Ռիա Նովոստի»-ին Մասնավորապես, թանգարանը աշխարհահռչակ ծովանկարիչ, ծագումով հայ...
19:45 11/02/2023Այցելուների թիվն արգելոց-թանգարաններ աճել է2023 թ․ հունվարի տվյալներով, ԿԳՄՍՆ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ արգելոցներում և արգելոց-թանգարաններում այցելությունները...
18:15 11/02/2023Դոնալդ Թրամփը քննադատել է Ռիհաննային «Super Bowl»-ում նրա ելույթից առաջԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը քննադատել է բարբադոսցի երգչուհի Ռիհաննային «Super Bowl»-ում նրա ելույթից առաջ։ «Գազետա ռու»-ն գրում է, որ այդ մասին հայտնում է Independent-ը։ Երկուշաբթի լույս...

09:56 14/10/2019Два армянских фильма удостоились наград на Международном фестивале православного кино в КиевеВ Киеве с 7 по 10 октября проходил XVII Международный фестиваль православного кино «Покров». В этом году от Республики Армения в фестивале приняли участие два фильма, об этом сообщает...
16:26 12/10/2019Сегодня день рождения отмечает легендарный Дживан ГаспарянСегодня, 12 октября, день рождения отмечает легендарный Дживан Гаспарян: всемирно известному мастеру игры на дудуке исполняется – 91 год.
20:24 10/10/2019Носить в бумажнике фото героев из «Гарри Поттера»: менеджер Эда Ширана рассказал об условиях своего контрактаЭд Ширан сотрудничает со Стюартом Кэмпом с 2011 года.
15:14 10/10/2019Произведение «Следуй за солнцем – приезжай в Ереван» Тиграна Мансуряна прозвучит в исполнении оркестра и хораВ этом году празднество «Эребуни – Ереван» состоится 19 октября: будет отмечаться 2801-летие основания столицы Армении.
18:25 09/10/2019В Стамбуле открыли памятник известному армянскому писателю-сатирику Акопу ПаронянуЕпископ Саак Машалян в своем слове отметил, что Акоп Паронян – писатель эпохи возрождения армянской литературы, главным делом его было наблюдать, через критику исправлять.
16:30 09/10/2019Серж Танкян: System of a Down в 2020 году с концертом выступит в Ереване«В июне следующего года System of a Down едет в Ереван», – отметил он.
12:54 09/10/2019Сергей Смбатян выступит на сцене La ScalaХудожественный руководитель и главный дирижер Государственного симфонического оркестра Армении Сергей Смбатян 14-го октября выступит в одном из мировых оперных центров – в миланском театре «Ла Скала»...
11:16 09/10/2019Серж Танкян и «маленький карабахец» Миша Григорян спели вместеИзвестный рок-музыкант, солист группы System of a Down Серж Танкян накануне представил кофе под собственным брендом «Gavat».
11:01 09/10/2019В Ереване состоится премьера балета «Маленький принц»13 октября на сцене Национального академического театра имени Г. Сундукяна состоится премьера балета «Маленький принц» Антуана де Сент-Экзюпери. Балет на музыку Вольфганга Амадея Моцарта, хореография...
10:42 09/10/2019Джорджа Мартина включили в список претендентов на Нобелевскую премию по литературеСреди вероятных кандидатов – Людмила Улицкая, Милан Кундера и Харуки Мураками, а в конце списка – Джордж Мартин.
12:25 08/10/2019Ерванду Манаряну и Михаилу Пиотровскому присвоено звание «Почетный гражданин Еревана»Звание «Почетный гражданин Еревана» присваивается гражданам Республики Армения и зарубежных стран.
19:56 07/10/2019Состоялась премьера фильма «Мой крест» о Карабахской освободительной войне«Привет, Дорогой солдат, Меня зовут Айвазян Сона – я ученица 3-го класса. Я знаю, что вы одержите победу…» Это отрывок из письма школьницы, адресованное военнослужащим-участникам апрельской войны...
18:34 07/10/2019В клипе Джастина Бибера снялась его супругаНовую композицию певец представил спустя четыре дня после свадебной церемонии, которая прошла 30 сентября в Южной Каролине.
11:30 07/10/2019Овик Чархчян представил свой новый сборник – «Вне времени»Книга – результат нескольких лет работы и поисков.
10:35 07/10/2019Умер один из основателей рок-группы Cream Джинджер БейкерВ 2016 году журнал Rolling Stone поставил его на третье место в списке 100 величайших барабанщиков всех времен.
10:54 05/10/2019В Арцахе исполнят последнюю волю большого друга армянского народа Кима БакшиКим Бакши в своем завещании попросил, чтобы его прах развеяли в Гарнийском ущелье в Армении и в Шуши (Арцах).
20:14 04/10/2019Картину Айвазовского из коллекции юмориста Евгения Петросяна оценили в миллион долларовСупруги-юмористы Елена Степаненко и Евгений Петросян развелись в прошлом году, раздел их имущества продолжается по сей день.
19:48 04/10/2019«Страна Наири», «Госпожа Бовари» и «Любовь мужчины»: названы самые популярные книги сентября в АрменииНациональная библиотека Армении опубликовала список самых востребованных книг сентября.
09:38 04/10/2019Ален Делон сыграет самого себя в фильме «Полное сходство»До этого крайней киноработой Делона являлась роль в фильме Цезаря в фильме «Астерикс на Олимпийских играх» (2008).
18:16 03/10/2019Создатели фильма о Бэтмене ищут темнокожую актрису на роль женщины-кошкиСоздатели нового фильма о супергерое Бэтмене ищут темнокожую актрису на роль женщины-кошки – одного из центральных персонажей картины.