14:54 03/02/2023Կոպիրկին. Այսօր, ինչպես երբեք, անհրաժեշտ է ամրապնդել հայ-ռուսական կապերըԳԱԱ Արվեստի ինստիտուտը և ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատունը խորացնում են համագործակցությունը։ Այսօր, ինչպես երբեք, անհրաժեշտ է ամրապնդել հայ-ռուսական կապերը, այդ թվում` արվեստագիտության ոլորտում: Այս մասին...
09:55 03/02/2023Հայազգի երգչուհի Իրու Խեչանովը կներկայացնի Վրաստանը ԵվրատեսիլումՀայազգի երգչուհի Իրու Խեչանովը հաղթել է «The Voice» երաժշտական նախագծում: Հաղթողը որոշվել է հանդիսատեսի ձայների քանակով։ Jnews.ge-ի հաղորդմամբ, նախապես որոշված էր, որպես «The Voice» շոուի հաղթող...
13:04 02/02/2023«Հոբելյարը». Տարբերվող ցուցահանդես՝ նվիրված Շիրվանզադեի ծննդյան 165-ամյակին«Շիրվանզադեն այն դասականներից է, ով իր կենդանության օրոք արդեն գնահատված է եղել»։
10:09 02/02/2023Հանե՞լ հիջաբը. իրանցի աղջկա մասին ֆիլմն առաջադրվել է «Օսկարի»«Օսկարի» առաջադրված կարճամետրաժ ֆիլմերը հաճախ չեն գրավում լայն հանրության ուշադրությունը, սակայն Սայրուս Նեշվադի (Cyrus Neshwad) «Կարմիր ճամպրուկը» բացառություն է: Իրանական ծագումով լյուքսեմբուրգցի...
19:03 01/02/2023Հայաստանն այս տարի «Եվրատեսիլում» կներկայացնի երգչուհի ԲրյունետըՀայաստանն այս տարի «Եվրատեսիլում» կներկայացնի երգչուհի Բրյունետը: Որոշումը կայացվել է Հանրային հեռուստաընկերության անցկացրած ներքին ընտրության արդյունքում: Բրյունետը հանրությանը հայտնի է մի քանի...
18:00 01/02/2023Եվա Գևորգյանը և Մայա Օհանյանը կկատարեն Մոցարտի երկու դաշնամուրի համար կոնցերտըԱրամ Խաչատրյան համերգասրահում փետրվարի 10-ին Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Էդուարդ Թոփչյան) հետ ելույթ են ունենալու դաշնակահարուհիներ Եվա Գևորգյանը...
17:51 01/02/2023«Եվրատեսիլ-2023». Հայաստանի պատվիրակը ելույթ կունենա մայիսի 11-ինՆախօրեին «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի էստաֆետը Թուրինից պաշտոնապես փոխանցվել է Լիվերպուլին: Նաև վիճակահանությամբ որոշվել է, թե արտիստները որ կիսաեզրափակչում են հանդես գալու: Հայաստանի պատվիրակը ելույթ...
13:03 01/02/2023ԵԽ բանաձևում դատապարտվել է Արցախում հայկական մշակութային արժեքների ոչնչացմանն ուղղված Ադրբեջանի շարունակական քաղաքականությունըԵվրոպական խորհրդարանն ընդունել է «Մշակույթի համար նոր եվրոպական օրակարգի և միջազգային մշակութային հարաբերությունների համար ԵՄ նոր ռազմավարության իրականացում» բանաձևը։ ԿԳՄՍ նախարարության փոխանցմամբ,...
19:29 31/01/2023«Լուկա» լիամետրաժ խաղարկային ֆիլմի համաշխարհային պրեմիերան՝ Ռոտերդամում և ՕստենդումՌոտերդամի միջազգային 52-րդ կինոփառատոնի «Մեծ էկրան» մրցութային ծրագրում ընդգրկված ռեժիսոր Ջեսսիկա Վուդվորթի (Կաննի, Վենետիկի, Սանդանսի ու Տորոնտոյի կինոփառատոների մասնակից և մրցանակակիր) «Լուկա»...
15:05 31/01/2023Հոլիվուդյան դերասան Մել Գիբսոնն այցելել է Գլենդելի հայկական եկեղեցիՀոլիվուդյան հայտնի ռեժիսոր և դերասան Մել Գիբսոնն այցելել է Գլենդելի Սուրբ Գրիգոր հայկական կաթողիկ եկեղեցի (St Gregory Armenian Catholic Church)։ Դերասանի հետ լուսանկարներ են հրապարակել հայ համայնքի...
12:58 30/01/2023Յակոբսոնի անվան բալետի թատրոնը առաջին անգամ ելույթ կունենա ՀայաստանումԱշխարհահռչակ «Յակոբսոնի» անվան բալետի թատրոնը մարտի 3-ին և 4-ին առաջին անգամ հանդես կգա Հայաստանի օպերայի և բալետի ազգային թատրոնում.
11:52 30/01/2023Մոսկվայում Նժդեհ պարախմբի համերգից առաջ հայտարարել են՝ համերգասրահում ական կա տեղադրված. Գինոսյան«Արգելել են Մոսկվայում գործող Հայ ավանդական Նժդեհ պարախմբի «Իմ անունս է Պայքար» խորագրով համերգը»։
10:30 30/01/2023Ջենիֆեր Լոպեսը նկարահանումների ժամանակ հազիվ է խուսափել ժայռից ընկնելուցԱմերիկացի դերասանուհի և փոփ երգչուհի Ջենիֆեր Լոպեսը պատմել է, որ Դոմինիկյան Հանրապետությունում «Իմ ծովահենային հարսանիքը» նկարահանումների ժամանակ քիչ էր մնում ընկներ ժայռից։ Այս մասին գրում է Daily...
10:31 28/01/2023Հայոց բանակը կարողացավ մեր ճակատագրում բեկում մտցնել՝ կոտորած չեղավ. Մկրտիչ ՏոնոյանՄկրտիչ Տոնոյանը 16 տարեկան է եղել, երբ իր համախոհ ընկերների հետ հիմնել է «Ազգային լեգեոն» երիտասարդական կամավորական ջոկատը և մասնակցել Արցախյան առաջին պատերազմին, մինչև պատերազմի ավարտը մնացել...
20:55 27/01/2023Ազգային պատկերասրահի հավաքածուն համալրվեց ևս մեկ կարևոր նմուշովՀայաստանի ազգային պատկերասրահի արվեստի հիանալի հավաքածուն համալրվել է հիմնականում նվիրյալների շնորհիվ։ Վերջին տարիներին վերականգնվել է նվիրատվության բարի ավանդույթը։Այս մասին հայտնում են Ազգային...
16:12 27/01/2023Երաժշտական կոմեդիայի թատրոնն այս տարի նախատեսում է ունենալ 8 և ավելի առաջնախաղՀակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի համար 2022 թվականը բավականին հաջող էր, մեկ տարվա ընթացքում թատրոնն ունեցել է 9 առաջնախաղ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում տեղի...
09:58 27/01/2023Տիգրան Մանսուրյանի ծննդյան օրն էՏիգրան Մանսուրյանի համար երկու սրբություն գոյություն ունի՝ Հայաստան երկիրն իր տարածքով և հայոց լեզուն նրա վրա իշխող։
18:06 26/01/2023Արգելոց-թանգարանների աշխատանքային գրաֆիկը հունվարի 28-ինՀայոց բանակի օրը՝ հունվարի 28-ին, կաշխատեն ԿԳՄՍՆ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ «Գառնի», «Զվարթնոց» պատմամշակութային...
14:57 26/01/2023Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը փետրվարին ելույթներով հանդես կգա ՄԹ-ումՀունվարի 25-ին հրավիրված համերգով Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը նշել է հիմնադրման 17-ամյակը։ Երեկոն ղեկավարում էր նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը։ Ճիշտ 17...
17:47 25/01/2023«Ուրիշ Սարյան»՝ «Մարտիրոս Սարյան. Գիրք և արվեստ» ցուցահանդեսի եռալեզու կատալոգումՀայաստանի Ազգային պատկերասրահը լույս է ընծայել «Մարտիրոս Սարյան. Գիրք և արվեստ» ցուցահանդեսի եռալեզու կատալոգը: Այն ամփոփում է շուրջ 90 գրքային բարձրարժեք նկարազարդումներ, անվանի գրողների...

11:59 24/09/2019На балу в доме Айвазовского впервые за 120 лет выступит его потомок из АвстралииДжорджия Лоу - профессиональный музыкант, играет на арфе и выступает с Сиднейским симфоническим оркестром.
18:24 23/09/2019Моника Белуччи шокировала публику новой прическойИтальянская актриса Моника Беллуччи удивила своих поклонников на миланской Неделе моды.
15:07 23/09/2019Юморист Евгений Петросян рассказал, что не может попасть в свой домОн отметил, что «все это, конечно, незаконно, но в жизни бывает».
12:40 23/09/2019Издана книга, представляющая новые документы о жизни и творчестве Ованеса ТуманянаИздана книга кандидата исторических наук, доцента, старшего сотрудника Института истории НАН Армении Амо Сукиасяна – «Ованес Туманян: новые документы», в которой впервые были опубликованы неизданные...
11:57 23/09/2019Сериал «Чернобыль» получил премию EmmyВ Лос-Анджелесе проходит 71-я церемония вручения прайм-тайм премии «Эмми».
11:04 23/09/2019Эксперт: Картины Айвазовского не могли находиться на затонувшем у побережья Крыма пароходеКартины художника Ивана Айвазовского не могли находиться на пароходе «Генерал Коцебу», затонувшем более 100 лет назад у побережья Крыма, сообщила ТАСС директор Феодосийской картинной галереи имени И.
10:02 23/09/2019В Московской консерватории состоялся концерт, приуроченный к 150-летию со дня рождения КомитасаВ Большом зале Московской консерватории им. П.И. Чайковского состоялся концерт, приуроченный к 150-летию со дня рождения великого армянского композитора Комитаса. Об этом сообщается на странице...
15:46 21/09/2019Крупнейший в мире фестиваль пива – Октоберфест – открылся в МюнхенеДействуют повышенные меры безопасности. В общей сложности за порядком следят 600 полицейских. Октоберфест продлится до 6 октября.
19:58 20/09/2019Легендам время неподвластно: Софи Лорен – 85Софи Лорен – всемирно известная итальянская актриса, обладательница премий всех основных международных кинофестивалей, первая лауреатка премии «Оскар» за лучшую женскую роль .
19:32 20/09/2019В Нью-Йорке откроется выставка работ Ара ГюлераПосле Нью-Йорка выставка фотографий Ара Гюлера откроется в музее Рима.
14:38 20/09/2019Известно имя самого высокооплачиваемого рэпераАмериканский хип-хоп-исполнитель Канье Уэст оказался самым высокооплачиваемым рэпером 2019 года по версии американского издания Forbes.
14:07 20/09/2019Бабкену Чобаняну присвоено звание Заслуженного артиста АрменииВ преддверии празднования Дня независимости Армении, за заслуги в сфере театрального искусства актеру Ереванского драматического театра им.
13:29 20/09/2019Государственный симфонический оркестр Армении объявляет о начале 14-го концертного сезонаС 22-го по 26-е сентября в Ереване пройдет 3-й международный музыкальный фестиваль «Армения» в рамках которого выступят выдающиеся солисты и дирижеры.
10:32 20/09/2019Ушёл из жизни французский киноактер Шарль Жерар (Ачемян)В Париже в возрасте 96 лет умер французский киноактер армянского происхождения Шарль Жерар (Шарль Ачемян).
10:24 19/09/2019Гастроли Московского армянского театра начались на КипреКомедия "Кубик Рубика или геометрия любви" по мотивам современного армянского драматурга Карине Ходикян "Любовный квадрат" будет показана на армянском языке с русскими субтитрами.
20:19 18/09/2019Брэд Питт отказался бороться за «Оскар»Актер подчеркнул, что для него имеет значение, чтобы фильм «хорошо себя зарекомендовал» и рассказал зрителю историю.
12:01 17/09/2019Именную звезду Мартироса Сарьяна открыли в РостовеЗа кандидатуру Мартироса Сарьяна проголосовали почти 5000 человек.
11:04 17/09/2019К 150-летию со дня рождения Комитаса: хор «Маленькие певцы Армении» отправляется в концертное турнеНа концертах в исполнении хора «Маленькие певцы Армении» и лучших местных оркестров прозвучат ряд произведений Комитаса.
18:35 16/09/2019«Моя Татьяна вернулась»: Армен Джигарханян рассказал о воссоединении с бывшей женойПо словам режиссера, он хоть и испытывает проблемы со здоровьем, но чувствует себя абсолютно счастливым.
13:14 16/09/2019В Москве пройдёт самый масштабный «осенний сезон» армянской культурыЦель данного проекта — познакомить жителей и гостей Москвы с многовековой армянской культурой.