11:31 20/06/2022«Ոսկե ծիրան»-ի լիամետրաժ ֆիլմերի ժյուրիում է ռեժիսոր, իրավապաշտպան Օրվա Նիրաբիան«Ոսկե Ծիրան» միջազգային փառատոնի լիամետրաժ ֆիլմերի ժյուրիում է վավերագրական կինոյի աշխարհի ամենահեղինակավոր փառատոնի (IDFA) գեղարվեստական ղեկավար, պրոդյուսեր, ռեժիսոր, իրավապաշտպան Օրվա Նիրաբիան:...
10:35 20/06/2022Միջազգային կինոփառատոնում «Լավագույն վավերագրական ֆիլմ» է ճանաչվել «Ավլելով Երևանը»Կինո և հեռուստաֆիլմերի Ռամսգեյթի միջազգային կինոփառատոնում (Մեծ Բրիտանիա) (Ramsgate International Film & TV Festival) «Լավագույն վավերագրական ֆիլմ» է ճանաչվել Նաիրի Հախվերդիի «Ավլելով Երևանը» ֆիլմը։...
09:10 20/06/2022Վիգեն Ավետիսին շնորհվել է «Կավրիլիա քաղաքի բանալի» մրցանակԴեսպանության խորհրդականը նշել է, որ ժողովուրդների և տարբեր մշակույթների միջև կամուրջներ ստեղծելուն սեփական տաղանդն ու մասնագիտական գիտելիքները ծառայեցնելը` յուրահատուկ առաքելություն է։
18:11 18/06/2022Լիվերպուլի կենտրոնական փողոցներից մեկը վերանվանվել է Փոլ Մաքքարթնիի 80-ամյակի առթիվԼիվերպուլում քաղաքի կենտրոնական փողոցներից մեկը՝ Մեթյու Սթրիթը, վերանվանվել է Մաքքարթնի փողոցի՝ ի պատիվ 80-ամյա The Beatles-ի ռոք խմբի երգիչ Փոլ Մաքքարթնիի: Liverpool Echo թերթի տարածած լուրը...
17:07 18/06/2022Ջոնսոնը կարծում է, որ «Եվրատեսիլ-2023»-ը պետք է անցկացվի ՈւկրաինայումՄեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը շաբաթ օրը կարծիք է հայտնել, որ 2023 թվականին Եվրատեսիլ երգի մրցույթը պետք է անցկացվի Ուկրաինայում։ Լուրը հայտնում է ՏԱՍՍ-ը «Եվրատեսիլը հաղթեցին ուկրաինացիները:...
10:52 18/06/2022Կյանքից հեռացել է Բախտիար ՀովակիմյանըՀունիսի 16-ին 96 տարեկանում կյանքից հեռացել է թատերագետ, բանասեր և մատենագետ Բախտիար Մարդանի Հովակիմյանը։ Այս մասին հայտնում են Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից։ Բախտիար...
18:18 17/06/2022«Կուս» լարային քառյակը համերգով հանդես կգա ԵրևանումՀայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի նախաձեռնությամբ հունիսի 18-ին` ժամը 19։00-ի, գերմանական «Կուս» լարային քառյակը համերգային ծրագրով հանդես կգա «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում։ «Քառյակը միջազգային...
13:06 17/06/2022Թբիլիսիում բացվել է Սերգեյ Փարաջանովի անունը կրող փողոցԹբիլիսիի Մթածմինդա թաղամասում բացվել է Սերգո Փարաջանովի անունը կրող փողոց։ Այն բացվել է Թբիլիսիի սակրեբուլոյի Անվանումների և խորհրդանիշների հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ և Թբիլիսիի սակրեբուլոյի...
09:00 17/06/2022«Ռոմեո և Ջուլիետ». պրեմիերա՝ օպերայի և բալետի թատրոնում«Բալետն առեղծված է, որը շատ քչերն են հասկանում, և շատ քչերն են ի վիճակի հասկանալ, բայց դրանում նրա առավելությունն է»։
18:18 16/06/2022Կ.Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնը կմասնակցի Տամբով քաղաքի միջազգային փառատոնինՀունիսի 16- 22-ը Տամբով քաղաքում (ՌԴ) առաջին անգամ կանցկացվի արտասահմանում գործող ռուսալեզու թատրոնների IV միջազգային փառատոնը։ Փառատոնի հիմնադիրն է ՌԴ մշակույթի նախարարությունը։ 2019 թ-ից այն անց է...
17:15 16/06/2022Անսիի միջազգային կինոփառատոնում այսօր կկայանա «Ավրորայի լուսաբացը» վավերագրական անիմացիոն ֆիլմի պրեմիերանԱնսիի անիմացիոն ֆիլմերի միջազգային հեղինակավոր կինոփառատոնում այսօր կկայանա «Ավրորայի լուսաբացը» վավերագրական անիմացիոն ֆիլմի պաշտոնական պրեմիերան, որը ֆինանսական աջակցություն է ստացել Հայաստանի...
15:54 15/06/2022Կայացավ «Ալեքսանդր Սպենդիարյան. ձայնասկավառակով պատկերագրքի» շնորհանդեսըՀունիսի 14-ին, «Երևան, իմ սեր» հիմնադրամի շենքում անցկացվեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մասնակցության ծրագրի աջակցությամբ իրականացված «Ալեքսանդր Սպենդիարյան.
14:07 15/06/2022Արցախը ներկայացնող ֆիլմերը շարունակում են շրջել աշխարհի տարեր քաղաքներով«Ավստրալիայի հայկական ֆիլմերի փառատոն»-ի շրջանակում ցուցադրվել է Ջիվան Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը» և Էմիլ Գեսենի «45 օր. պայքար հանուն ազգի» ֆիլմերը։
13:10 15/06/2022«Եվրոպական հնագիտական օրեր» ծրագրի շրջանակներում սպասվող միջոցառումներըՀունիսի 17-19
12:55 15/06/2022Թելն ու ասեղը՝ միտքն արտացոլելու միջոցՀովհ. Թումանյանի թանգարանում հնարավորություն կա վարպետների օգնությամբ բացահայտելու և տիրապետելու ասեղնագործության խորհրդավոր գաղտնիքներին։
11:42 15/06/202219-րդ «Ոսկե ծիրան»-ի մեկնարկը կտրվի Մայքլ Գյուրջյանի «Ամերիկացի» ֆիլմովԵրևանի «Ոսկե ծիրան» 19-րդ միջազգային կինոփառատոնի մեկնարկը կտրվի Մայքլ Գյուրջյանի «Ամերիկացի» ֆիլմով։ Փառատոնի բացման պաշտոնական արարողությունը կկայանա հուլիսի 10-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում։...
18:31 14/06/2022Խաչատրյանի անվան 18-րդ միջազգային մրցույթի 1-ին մրցանակակիր է դարձել Էտտոռե ՊագանոնՀանդիսավոր արարողությամբ ամփոփվել է Խաչատրյանի անվան 18-րդ միջազգային մրցույթը։ Այս մասին տեղեկացնում են մրցույթի նախաձեռնողները։ «Ժյուրիի որոշմամբ առաջին մրցանակը շնորհվել է Իտալիան ներկայացնող...
16:38 14/06/2022ԿԳՄՍՆ-ն առաջարկում է չեղարկել ՀՀ ժողովրդական արտիստի, նկարչի և վաստակավոր արտիստի, նկարչի կոչումներըՆախագիծը դրվել է քննարկման
10:02 14/06/2022Կոշի խաչքարը՝ ԿԳՄՍ «գոդոյին» սպասելիսՊատմական գիտությունների դոկտոր Հայկ Դեմոյանն օրերս լուսանկարներ էր հրապարակել ու ահազանգել՝ 1195 թ․ սելջուկ-թուրքերի դեմ հայ-վրացական ուժերի տարած հաղթանակի առիթով կանգնեցված Կոշի խաչքարը հայտնվել է...
20:32 13/06/2022Նշվել է հայ մեծանուն գրող, գորիսեցի արձակագիր Ակսել Բակունցի ծննդյան տարեդարձըԱյսօր Ակսել Բակունցի տուն-թանգարանում, նշվել է հայ մեծանուն գրող, գորիսեցի արձակագիր Ակսել Բակունցի ծննդյան տարեդարձը: Այս մասին հայտնում են Գորիսի համայնքապետարանից։ «Այս տարի լրացավ գրողի 123...

16:29 23/07/2018Акоп Казанчян: Во время премьеры «Лисистраты» в амфитеатре античного Стоби произошло нечто невероятноеАкоп Казанчян отметил также, что вместе с актерами брошенный природой вызов приняли также зрители. «Ни один из 2000 человек не покинул амфитеатр», – отметил он.
18:01 21/07/2018Названы 25 лучших злодеев в истории киноНа первом месте списка расположился главный антагонист фантастической киноэпопеи «Звездные войны» Дарт Вейдер.
16:28 21/07/2018Армянской аудитории представлены премьеры камерных вокально-симфонических произведенийКамерный хор ежегодно проводит не менее 25 концертов в Армении, не считая концертов, которые коллектив представляет за границей.
13:45 21/07/2018В Латвии после ухода «Новой волны» в Сочи появился свой фестивальИ первый день фестиваля сразу задал правильный музыкальный ритм. Лайма Вайкуле старалась всех почетных гостей приветствовать лично.
19:49 20/07/2018Президент Армении Армен Саркисян посетил мастерскую выдающегося художника Минаса АветисянаПрезидент Армен Саркисян посмотрел несколько ранних работ Минаса, побеседовал с членами его семьи, послушал их рассказы о художнике.
19:57 18/07/2018Харрисон Форд может сняться в фильме по роману Джека Лондона «Зов предков»По предварительным данным, съемки экранизации романа Лондона начнутся уже осенью 2018-го.
12:39 18/07/2018Сегодня исполняется 80 лет со дня рождения известного армянского писателя и драматурга Перча ЗейтунцянаЗейтунцян – автор порядка 35 книг. В числе его произведений- «Аршак Второй», «Встать, суд идет!», «Самый грустный человек», «Великое безмолвие» и т.д.
13:11 17/07/2018Арнольд Шварценеггер сравнил Дональда Трампа с «раскисшей макарониной»Именно так, по словам «терминатора», президент США выглядел на совместной пресс-конференции с Владимиром Путиным.
12:24 17/07/2018Вахтанг Кикабидзе отпразднует свое 80-летие концертами в БатумиХудожественный руководитель и режиссер-постановщик концерта знаменитый театральный художник Мураз Мурванидзе.
16:50 14/07/2018Актриса Скарлетт Йоханссон отказалась от роли трансгендераАктриса Скарлетт Йоханссон отказалась от роли трансгендера.
15:18 14/07/2018Скончалась первая жена легендарного Фрэнка Синатры«Моя мать спокойно ушла от нас сегодня вечером в возрасте 101 года. Она была благословением и светом моей жизни. С Богом, мама. Спасибо тебе за все», – написала певица.
15:06 14/07/2018«Свадьба в тылу»: в Ереване состоится премьера спектакля о героях Апрельской войны 2016 года«Ведутся переговоры, по всей вероятности, спектакль будет представлен в США до конца с.г.», – отметил он.
13:28 14/07/2018В Москве госпитализировали актера Владимира Этуша«Даже учитывая возраст и болезни Этуша, хочется надеяться на то, что он выздоровеет и все будет хорошо», – отметил он.
11:50 14/07/2018Верховный суд Индии задумался о сносе мавзолея Тадж-МахалОтмечается, что такие меры связаны с состоянием памятника: он сильно загрязнен и постепенно разрушается.
11:11 14/07/2018Ушла из жизни известная армянская художница и этнограф Лусик АгулециЛ. Агулеци родилась 31 мая 1946 года в Агулисе (Нахичеван).
16:43 13/07/2018Лауреатом первой премии детского конкурса на «Славянском базаре в Витебске» стала Анна Мкртчян из АрменииТакже спецпризы от жюри получили представители Израиля, Германии, Румынии. Персональными подарками некоторых конкурсантов порадовали и партнеры фестиваля.
15:52 13/07/2018Каро Варданян: Открытие новых музеев в Армении, зачастую, становится самоцельюМногие из этих музеев нуждаются в реконструции, капитальном ремонте, а также имеют такие проблемы, как обновление экспозиций, приведение в соответствие с современными требованиями.
11:54 13/07/2018Объявлены номинанты американской телевизионной премии «Эмми»В этот раз пальму первенства по числу номинаций у канала HBO перехватил Netflix.
11:30 13/07/2018В Арцахе состоится концерт прославленной оперной певицы Асмик ПапянНа концерте прозвучат известные оперные арии и произведения Комитаса. Вход свободный.
18:44 10/07/2018Минкультуры Армении призывает вернуть переданные на временное хранение музейные экспонатыКак сообщает пресс-служба министерства, в случае невозврата, решением вопроса займутся правоохранительные органы.