14:35 24/09/2021Ալեն Դելոն. Արհեստական երիտասարդությունից ավելի հիմար բան չկաՖրանսիացի հանրահայտ դերասան Ալեն Դելոնը միշտ չափազանց բացասաբար է վերաբերվել պլաստիկ վիրահատություններին: Նույնիսկ 90-ականներին լավագույն պլաստիկ վիրաբույժները 60-ամյա դերասանին առաջարկել էին...
14:17 24/09/2021«Իսկ թե ինչպես ծնունդ առավ «Դիմակահանդես»-ը, բառերով դժվար է արտահայտել...»Ա.Խաչատրյանի «Դիմակահանդես» 2 գործողությամբ բալետը կներկայացվի սեպտեմբերի 24-ին և 25-ին։
13:32 24/09/2021Մահացել է գրող, թարգմանիչ, հրապարակախոս Լիա Իվանյանը65 տարեկանում մահացել է գրող, թարգմանիչ, հրապարակախոս Լիա Իվանյանը։ Նրա գրքերին, հրապարակախոսական հոդվածներին ծանոթ մարդիկ կարող են ասել՝ հստակ, դիպուկ խոսք ուներ տիկին Լիան, որի բացն, անկասկած,...
12:04 24/09/2021Մահացել է հայտնի կինոօպերատոր Լևոն Աթոյանցը91 տարեկանում մահացել է հայտնի կինոօպերատոր Լևոն Աթոյանցը։ Լևոն Աթոյանցը ծնվել է 1930 թվականի սեպտեմբերի 9-ին, Թբիլիսիում։ 1951 թվականին ավարտել է տեղի միջնակարգ դպրոցը։ 1951-1954 թվականներին սովորել...
14:14 23/09/2021Հայաստանը կմասնակցի Մոսկվայի գրքի միջազգային ցուցահանդեսինՍեպտեմբերի 23-27-ը Հայաստանն առանձին տաղավարով կմասնակցի ԱՊՀ երկրների տարածքում ամենահեղինակավոր և ծավալով ամենամեծ Մոսկվայի գրքի միջազգային ցուցահանդեսին: ԿԳՄՍ նախարարության հասարակայնության հետ...
12:24 23/09/2021ՀՀ ժողովրդական արտիստ Ժենյա Ավետիսյանի հոգեհանգստի արարողությունը՝ սեպտեմբերի 25-ին Կոնդի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցումՀԽՍՀ վաստակավոր և Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդական արտիստ, «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի մեդալակիր Ժենյա Ավետիսյանի հոգեհանգստի արարողությունը տեղի կունենա Կոնդի...
09:34 23/09/2021Դիլիջանում կկայանա բազմաժանր երաժշտական փառատոնՍեպտեմբերի 23-27-ը ԴԻլիջանի Կոմպոզիտորների միության ստեղծագործական տան Բեթհովենի անվան դահլիճում տեղի կունենա բազմաժանր երաժշտական փառատոն։ Նախագծին մասնակցելու են արտիստներ Հայաստանից, Վրաստանից,...
18:34 22/09/2021Արմեն Ջիգարխանյանի թատրոնն անվանափոխվել էԱրմեն Ջիգարխանյանի ղեկավարությամբ գործող Մոսկվայի դրամատիկական թատրոնն անվանափոխվել է, այժմ այն կոչում է «Արմեն Ջիգարխանյանի առաջընթացի բեմ»: ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին ասել է թատրոնի գեղարվեստական...
17:54 22/09/2021InClassica միջազգային փառատոնի ընթացքում ելութ է ունեցել դուդուկահար Էմմանուել ՀովհաննիսյանըԱՄԷ-ում անցկացվող InClassica 10-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում հանդես է եկել դուդուկահար Էմմանուել Հովհաննիսյանը։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից մամուլի ծառայությունից...
17:40 22/09/2021Կազմակերպիչները, տեղյակ լինելով այս ամենի հանդեպ իմ վերաբերմունքին, առաջինը ինձ էին հրավիրել մասնակցելու «հանդեսին». Հասմիկ Պապյան«Գունագեղ տոնակատարությամբ հրճվողներին և նվաստիս՝ «չարակամ, պառակտող, հայրենիքի նվաճումները չտեսնող»…անվանողներին ուզում եմ հիշեցնել...»:
13:34 22/09/2021Եվրոպական ժառանգության օրերը կանցկացվեն սեպտեմբերի 25-26-ին«Համընդգրկուն ժառանգություն» խորագրով
10:55 22/09/2021«Երաժշտություն հանուն ապագայի». Պատանի երաժիշտները Դուբայում մասնակցում են վարպետության դասընթացների«Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ` հիմնադրամի կրթաթոշակառուները մասնակցոմ են սեպտեմբերի 4-23-ը ԱՄԷ-ի Դուբայ քաղաքում անցկացվող Մերձավոր Արևելքի դասական երաժշտության ակադեմիայի...
10:11 22/09/2021Մահացել է գեղանկարիչ Վեսմիր ԳրիգորյանըՄահացել է Հայաստանի նկարիչների միության անդամ, գեղանկարիչ Վեսմիր Գրիգորյանը։ Լուրը հայտնում են Հայաստանի նկարիչների միությունից: Վեսմիր Գրիգորյանը ծնվել է 1961թ.
09:53 22/09/2021Նիկոլ Քիդմանը խոսել է Թոմ Քրուզից ամուսնալուծության մասինԴերասանուհի Նիկոլ Քիդմանը իրեն մեղավոր է համարում, որ ԶԼՄ -ները սկանդալ էին սարքել իր և դերասան Թոմ Քրուզի ամուսնալուծությունից: kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, նա այդ մասին խոսել է Harper-ին տված...
09:07 22/09/2021Ջութակահար Մարկ Բուշկովը ելույթ կունենա Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետՍեպտեմբերի 29-ին տեղի կունենա «Արմենիա» միջազգային երաժշտական փառատոնի բացման համերգը։ Այս երեկոյով կմեկնարկի Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի նոր՝ 16-րդ համերգաշրջանը։
18:14 21/09/2021Մոսկվայում բացվել է «Երկու ժողովուրդների մարշալ» Հովհաննես Բաղրամյանի հուշարձանըՄոսկվայում Հայաստանի անկախության 30-րդ տարեդարձի տոնակատարության շրջանակներում տեղի է ունեցել «Երկու ժողովուրդների Մարշալ Բաղրամյան»-ի հուշարձանի բացման արարողությունը։ Այս մասին տեղեկանում ենք...
20:30 20/09/2021Միջագետքի մեռած լեզուն կփորձեն վերծանելԵրուսաղեմի հրեական համալսարանի գիտնականները մտադիր են արհեստական ինտելեկտի միջոցով բացահայտել Միջագետքի հնագույն տեքստերի գաղտնիքները: Միր-24-գ գրում է, որ փորձագետները հույս ունեն օգտագործել...
20:17 20/09/2021Պիկասոյի դուստրը Ֆրանսիային կնվիրի հոր հավաքածուից 9 աշխատանքԻսպանացի հայտնի նկարիչ Պաբլո Պիկասոյի դուստրը Ֆրանսիային կնվիրի իր հայրիկի ինն աշխատանքները: Agence France-Presse-ի հաղորդմամբ, այս մասին այսօր ասել է Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարը։ Նա այս...
20:10 20/09/2021Երերույքի եզակի տաճարում առաջին անգամ բացօթյա դասական համերգ կանցկացվիԵրերույքի եզակի տաճարում սեպտեմբերի 25-ին, ժամը 19:00 Եվրոպական մշակութային ժառանգության օրերի շրջանակում կանցկացվի «Համընդգրկուն ժառանգություն» խորագրով դասական համերգ։ Այն իրականացնում է Կամերային...
19:12 20/09/2021Իրանի ժամանակակից կինոյի օրեր՝ ՀայաստանումՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանությաՆ մշակույթի կենտրոնի և Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի նախաձեռնությամբ տեղի կունենա «Իրանի ժամանակակից կինոյի օրերը Հայաստանում» եռօրյա ցուցադրություն:...

12:02 05/11/2016Президент Армении поздравил композитора Ерванда Ерканяна с 65-летним юбилеем«Ваши произведения глубоко армянские, берут начало из истоков армянской музыки Комитаса», – отметил Серж Саргсян.
09:58 05/11/2016Украина внесла в «черный список» около 140 российских деятелей культурыВ числе артистов, попавших в список, Олег Газманов, Иосиф Кобзон, Валерия Перфилова, Сергей Пенкин, Александр Розенбаум, Юлия Чичерина, указывает российское агентство.
21:00 04/11/2016Глава Минкультуры Армении ведет переговоры с международными организациями по вопросу возрождения киностудии «Арменфильм»По его словам, данная компания неграмотно организовала процесс оцифровки фильмов.
10:35 03/11/2016Журнал Forbes назвал самых высокооплачиваемых певиц мираНа первой строчке – американка Тейлор Свифт. Второе место – у британской исполнительницы Адель.Третья – Мадонна.
10:10 03/11/2016Наринэ Абгарян стала лауреатом литературной премии «Ясная поляна»-2016Представляя книгу Абгарян, Алексей Варламов рассказал, что в книге «С неба упали три яблока» много чудесного и, вместе с тем, обыденного.
21:00 02/11/2016Дом армянской певицы Лусине Закарян может стать музеем выдающихся уроженцев АхалцихеДо 2020 года фонд «Поддержка Джавахку» планирует основать Объединенный музей великих людей города Ахалцихе.
19:50 31/10/2016На «Евровидение-2017» в Киев приедет рекордное число участниковПолуфиналы запланированы на 9 и 11 мая, финал состоится 13 мая 2017 года.
11:08 31/10/2016Ушел из жизни актер Владимир ЗельдинВ этом году Владимиру Зельдину исполнился 101 год.
19:11 29/10/2016Спикер НС Армении к 70-летию известной пианистки: Талант Светланы Навасардян признан на международном уровнеПри этом Г. Саакян подчеркнул: «Высокой оценки также заслуживает Ваш вклад в развитие педагогики».
16:30 29/10/2016В Музее-институте архитектуры Армении откроется выставка героически погибшего в апреле армянского военнослужащего Адама Саакяна28 мая 2016г. погибший военнослужащий Адам Саакян был награжден президентом Армении Сержем Саргсяном государственной медалью РА «За отвагу».
12:43 29/10/2016На 8-м Ереванском международном фестивале «РеАнимания» воздали дань уважения памяти художницы Севан НагашянЧленами недавно основанной ассоциации European Animation Pride Awards являются 40 стран, в том числе Армения.
10:16 29/10/2016Боб Дилан решил принять Нобелевскую премиюПосле появления информации о присуждении ему премии Дилан продолжал активно выступать, но ни разу не упоминал о своей награде на концертах.
16:29 28/10/2016Министр культуры Армении о демонтаже здания типографии: Мы уничтожили старый Ереван, и виновников надо наказатьМинистр не согласился с мнением журналистов, что здание представляло собой историко-культурную ценность. По его словам, «это было не такое уж и ценное здание».
12:21 28/10/2016Именная звезда легендарного шансонье Шарля Азнавура открылась на «Аллее славы» в ГолливудеСенатор от штата Калифорния Кевин де Леон вручил Шарлю Азнавуру символический ключ от города Лос-Анджелес, отметив, что шансонье – «величайший из ныне живущих исполнителей».
10:54 28/10/2016Фильм «28:94 по местному времени» Давида Сафаряна – в конкурсной программе международного кинофестиваля «Лучезарный ангел»Тринадцатый международный благотворительный кинофестиваль «Лучезарный ангел» пройдет с 28 октября по 6 ноября в Москве. Жюри возглавил киновед, заслуженный деятель искусств России Армен Медведев
20:53 27/10/2016Фильм Наре Мкртчян о Геноциде армян – «Другая сторона дома» – вошел в шорт-лист премии «Оскар»В этой номинации, наряду с картиной проживающей в Лос-Анджелесе Наре Мкртчян, представлены еще 9 фильмов.
15:51 26/10/2016Букеровскую премию получил писатель из США Пол БиттиЛауреатом британской литературной премии The Man Booker Prize стал писатель из США Пол Битти, написавший роман «Распродажа».
11:54 25/10/2016В ходе визита армянских композиторов в Китай достигнуты договоренности о сотрудничествеСоюз композиторов Армении активно работает в направлении интеграции в мировое культурное пространство, укрепляя и расширяя сотрудничество с различными странами.
11:29 24/10/2016Ушел из жизни режиссер фильма «Невеста с Севера» Нерсес ОганесянВ последние годы Нерсес Оганесян проживал в Москве.
18:43 22/10/2016В Ереване состоится международная конференция, посвященная духовному наследию Григора НарекациМероприятие будет посвящено памяти бывшего директора «Матенадарана», члена-корреспондента Национальной Академии Армении, признанного поэта и переводчика Грачья Тамразяна.