12:52 24/10/2024Անանյան. Երկրի տնտեսական կյանքի խաթարումը կամ կոլապսը կարող է հանգեցնել պետության փլուզման վտանգի«Թույլ քաղաքական ենթակառուցվածքի առկայության և արդյունավետ կառավարման համակարգի բացակայության պայմաններում երկրի տնտեսական կյանքի խաթարումը կամ կոլապսը կարող է հանգեցնել ոչ միայն սոցիալական և...
12:48 24/10/2024Կառավարությունը ցանկանում է նվազեցնել կարկտի առավել ակտիվ գոտիներում հնարավոր վնասները«Նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է կարկտի առավել ակտիվ գոտիներում գտնվող բնակավայրերում գործունեություն իրականացնող տնտեսվարողների համար վնասների նվազեցման, տնտեսվարողների...
11:51 24/10/2024Կառավարությունը պարտավոր է վերանայել բանկային համակարգի հարկային քաղաքականությունը. Սուրեն ՊարսյանՏնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը գրում է. «Հաշվի առնելով վերջին տարիների և այս տարվա բանկային համակարգի աննախադեպ բարձր շահույթի մեծությունները` ՀՀ կառավարությունը պարտավոր է վերանայել հարկային...
11:34 24/10/2024ՏՏ ոլորտի համար գործադիրը նախատեսում է շրջանառության հարկը 5 %-ից հասցնել 2 %-ի. Մխիթար Հայրապետյան«ՏՏ ոլորտին մենք առաջարկում ենք պետական աջակցության համապարփակ ծրագիր մինչև 2032 թվականը՝ 7 տարիների համար»,-կառավարության նիստում հայտնեց բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար...
10:17 24/10/2024Հոկտեմբերի 24-ին փոխանակման կետերում դոլարի, ռուբլու և եվրոյի փոխարժեքները նվազել ենՀՀ բանկերում այսօր՝ հոկտեմբերի 24-ին ժամը 09:30-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում 384.94 դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ նվազել է 0.033 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի...
11:55 23/10/2024Մինչև տարեվերջ ՀՆԱ/պարտք հարաբերակցությունը հասնելու է 50/50 %-ի.Վահե Հովհաննիսյան«Համաձայնագրով նախատեսվում է ներգրավել բյուջետային աջակցության վարկ 75 մլն եվրոյի չափով»,- ԱԺ-ում հայտարարեց Ֆինանսների նախարա Վահե Հովհաննիսյանը՝ զեկուցելով Հայաստանի Հանրապետության և Զարգացման...
11:31 23/10/2024Ավտոգազալցակայաններում հսկողական աշխատանքները շարունակվում ենառաջադրվել է 4.8 մլրդ դրամի չափով տուգանք
09:59 23/10/2024Հոկտեմբերի 23-ին փոխանակման կետերում դոլարի և ռուբլու փոխարժեքները աճել են, եվրոյինը՝ նվազելՀՀ բանկերում այսօր՝ հոկտեմբերի 23-ին ժամը 09:30-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում 385.02 դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ աճելով 0.033 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի...
19:54 22/10/2024Երեխաները ֆրանսերեն կսովորեն տեխնիկապես վերազինված դասասենյակումԳորիսի թիվ 2 դպրոցում երեխաները ֆրանսերենի դասընթացներն արդեն անցկացնում են տեխնիկապես վերազինված և կահավորված դասասենյակում։ «Ֆրանսերենի դասասենյակն ամբողջությամբ կահավորել և տեխնիկապես վերազինել է...
19:12 22/10/2024Թուրքիան ու Նիգերը կհամագործակցեն հանքարդյունաբերության ոլորտումԹուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Ալփարսլան Բայրաքթարը Ստամբուլում հանդիպել է Նիգերի Հանրապետության հանքարդյունաբերության նախարար Աբարչի Ուսմանեի հետ։ Էրմենիհաբերի փոխանցմամբ՝...
16:55 22/10/2024Մոտ 50 %-ով Հայաստանի զբոսաշրջային փաթեթը թանկացել է. Մեխակ Ապրեսյանը բացատրեց Հայաստան զբոսաշրջիկների հոսքի անկումըՀամաշխարհային բանկի հրապարակած վերջին վիճակագրության համաձայն 2024 թ. առաջին կիսամյակում Հայաստանում զբոսաշրջային ժամանումների թիվը 6.1 % անկում է գրանցել, իսկ զբոսաշրջությանն առնչվող...
15:11 22/10/2024ՀՀ-ն ու Արժույթի միջազգային հիմնադրամն աշխատանքային մակարդակի համաձայնություն են ձեռք բերելՀՀ ֆինանսների նախարարությունից հայտնում են. «2024 թվականի սեպտեմբերի 18-ից հոկտեմբերը 1-ը կայացած Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) հայաստանյան առաքելության ու դրան հաջորդած քննարկումների...
14:47 22/10/2024Կոնվերս Բանկը և Kapitalbank-ը Sibos 2024-ում համագործակցության համաձայնագիր են ստորագրելՊեկինում անցկացվող Sibos 2024 միջազգային համաժողովի շրջանակում Կոնվերս Բանկ «ՓԲԸ»-ը շրջանակային համաձայնագիր է ստորագրել ուզբեկական JSCB Kapitalbank-ի հետ: Հայտնում են Կոնվերս Բանկից ու մանրամասնում.
11:26 22/10/2024Հոկտեմբերի 22-ին փոխանակման կետերում դոլարի փոխարժեքը աճել է, ռուբլունը և եվրոյինը՝ նվազելՀՀ բանկերում այսօր՝ հոկտեմբերի 22-ին ժամը 10:30-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում 385.02 դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ աճելով 0.057 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի...
23:26 21/10/2024Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում 5,5 % անկում է գրանցվել. ՀԲՀամաշխարհային բանկի հրապարակած Հայաստանի տնտեսական զարգացման ամսական ամփոփագրում ամրագրված է, որ օգոստոսին տնտեսական ակտիվության աճը դանդաղել է մինչև 5,6 % (տարեկան կտրվածքով)՝ հուլիսի 6,2 %-ի...
18:21 21/10/2024Ակբա բանկը տեղաբաշխում է 11% և 6% եկամտաբերությամբ դրամային և դոլարային պարտատոմսերԱկբա բանկը մեկնարկել է հրապարակային առաջարկով 15.000.000 (տասնհինգ միլիոն) ԱՄՆ դոլար և 5.000.000.000 (հինգ միլիարդ) ՀՀ դրամ ընդհանուր ծավալով արժեկտրոնային ոչ փաստաթղթային պարտատոմսերի տեղաբաշխումը։...
16:56 21/10/2024Ցածր եկամուտ ունեցող խմբերի համար 2018 թ-ից սկսած իրական աշխատավարձերը մնացել են անփոփոխ. Աղասի ԹավադյանՏնտեսագետ, tvyal.com հարթակի հիմնադիր Աղասի Թավադյանը գրում է. «Հայաստանի աշխատավարձերի իրական պատկերը․ մեկ երկիր, երկու տարբեր տնտեսություն Երևանի սրտում, նորակառույց գրասենյակային շենքերում...
13:04 21/10/2024Ռուբեն Վարդանյանը դուրս է եկել«ԿամԱԶ»-ի սեփականատերերի կազմիցԳործարար Ռուբեն Վարդանյանն այլևս ըն դգրկված չէ «Ավտոինվեստ» ՍՊԸ-ի կապիտալում, եորտեղ ներկայացված էր որպես «ԿամԱԶ»-ի բաժնետերերից։ Ռուսական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ, օրեր առաջ՝ հոկտեմբերի 17-ին...
09:56 21/10/2024Հոկտեմբերի 21-ին փոխանակման կետերում դոլարի, ռուբլու և եվրոյի փոխարժեքներն աճել ենՀՀ բանկերում այսօր՝ հոկտեմբերի 21-ին ժամը 09:30-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում 384.97 դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ աճելով 0.001 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի...
13:11 20/10/2024Կառավարության անունից վստահեցնում եմ, որ պետությունը մշտապես գյուղացու կողքին է. Գևորգ ՊապոյանԳյուղատնտեսության աշխատողի օրվա կապակցությամբ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը շնորհավորանք է հղել, որում ասվում է․ «Հարգելի՛ հայրենակիցներ, Այսօր գյուղատնտեսության աշխատողի օրն է, և ես սրտանց...

17:21 08/12/2017Armenian premier briefed on Sevan Startup Summit development prospectsDuring a consultation held today at the Government, Prime Minister Karen Karapetyan was briefed on Sevan Startup Summit development prospects and opportunities.
12:08 08/12/2017Armenian mobile manufacturer releases a kid-friendly phone ArmphonicThe first Armenian manufacturer of smartphones and mobile devices TSD has announced the release of a new kid-friendly phone named Armphonik.
11:22 08/12/2017Armenia’s parliament approves State Budget 2018Armenia’s National Assembly adopted on Friday the draft state budget for 2018 with 64 in favor and 36 against votes.
12:39 06/12/2017Passenger flow into Armenia on the riseYerevan Zvartnots International Airport and Shirak Airport in Gyumri welcomed increased number of passengers in January-November 2017 compared to the data of the indicated period of the previous year.
18:32 05/12/2017Exports of 5 billion drams and investments of 1.5 billion - DFA sums up the yearThe Development Foundation of Armenia (DFA) has multiplied or improved the main results of its activities in 2017.
13:05 05/12/2017World oil prices upAs a result of e-commerce in London and New York stock exchanges, the world oil prices are rising, Gazeta.ru reports.
19:26 04/12/2017Tobacco production on the rise in ArmeniaIn January-October 2017, the tobacco production volumes increased by 14.4% in Armenia compared to the same period of 2016, according to the data released by the National Statistical Service (NSS) of...
13:31 04/12/2017World oil prices downAs a result of e-commerce in London and New York stock exchanges, the world oil prices are falling, Gazeta.ru reports.
11:44 04/12/2017Bread production continues to decline in ArmeniaOfficial statistics reveal the downward trends in bread production volumes persist in Armenia. Against the 232.4 thousand tons of bread produced in 2016, only 226.8 thousand tons were produced in...
20:00 02/12/2017Authorities in Azerbaijan face criticism over ‘unjustified’ budgetAzerbaijan’s parliament passed on Friday a budget for 2018 based on an oil price of $45 per barrel and foreseeing 1.5 percent growth in gross domestic product (GDP) next year, Reuters reported.
17:50 02/12/2017Gazprom increased gas supplies to Turkey by 21.7% from January to NovemberCEO of the Russian energy giant Gazprom Alexey Miller said that the company increased the volume of gas supplies to Turkey by 21.7 percent from January 1 to November 13, 2017, compared to the same...
11:45 02/12/2017World oil prices on the riseAs a result of e-commerce in London and New York stock exchanges, the world oil prices are rising, Gazeta.ru reports.
17:17 01/12/2017Initial lot of Armenian cosmetics sent to South Korea, Hong KongWith the support of the Development Foundation of Armenia (DFA), the Armenian cosmetics company this year for the first time participated in the international exhibition.
14:06 01/12/2017EIB involvement in Armenia’s energy projects discussed in YerevanThe European Investment Bank (EIB) considers new avenues of cooperation in Armenia’s energy sector, the Vice-President of the EIB Vazil Hudák stated on Friday in the scope of the visit to Armenia.
18:22 30/11/2017“Viva 1500”: pay for only the first three minutes for calls to MTS RussiaVivaCell-MTS informs that till March 1, 2018, “Viva 1500” tariff plan subscribers can call their close ones who are subscribers of MTS Russia and pay only for the first three minutes of the call.
14:24 30/11/2017Prime minister tasks to clarify issuing procedure of certificate of origin of goodsAt today’s Cabinet session, Prime Minister Karen Karapetyan tasked to clarify the procedure of issuing a certificate of origin country of goods.
11:40 30/11/2017French businesses planning to extend in ArmeniaThe Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) signed recently between Armenia and the European Union, as well as Armenia taking over the chairmanship of La Francophonie Ministerial...
17:36 29/11/2017“Armenia Digital Agenda – 2030” long-term strategy presented at government meetingArmenian Prime Minister Karen Karapetyan chaired a consultative meeting on Wednesday to discuss issues related to the digital agenda of Armenia.
12:28 29/11/2017First stage of Meghri free economic zone to be launched on Dec 15The construction works of the he free economic zone in Meghri at Armenia’s southern Syunik Province, in the area bordering the Islamic Republic of Iran, are in the final stage.
10:39 29/11/2017World oil prices on the declineAs a result of e-commerce in London and New York stock exchanges, the world oil prices are falling, Gazeta.ru reports.