15:33 21/08/2024Իրանը ԵԱՏՄ-ում դիտորդ պետության կարգավիճակ ստանալու հայտ է ներկայացրելԵվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կենտրոնակայանում քննարկվել է Եվրասիական տնտեսական միությունում դիտորդ պետության կարգավիճակ ստանալու Իրանի Իսլամական Հանրապետության խնդրանքը։ Այդ մասին հայտնում են...
14:38 21/08/2024Ղրղզստանը սահմանափակում է ռուսական բանկերին դրամական փոխանցումներըՂրղզստանում որոշ բանկեր հայտարարել են ռուսական «Sberbank»-ին, «MTS Bank»-ին և «Tinkoff Bank»-ին բջջային հավելվածների միջոցով դրամական փոխանցումների դադարեցման մասին (երկու ուղղություններով) ։ Դրա...
14:31 21/08/2024Դե արի, իմ տեղը կանգնի, ասա` ինչ անենք. Փաշինյանը՝ գյուղացունԱրարատի մարզ այցի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը չնախատեսված կանգառ է ունեցել Լուսառատում, գյուղի բնակիչների հետ քննարկել են խնդիրներն ու դրանց լուծմանն ուղղված քայլերը: Բնակիչները բողոքել են հիմնականում...
11:14 21/08/2024Ըստ կառավարության՝ 2024 թ երկրորդ եռամսյակում Հայաստանում ՀՆԱ-ն աճել է 6.4%-ովՀՀ կառավարությունը ֆեյսբուքյան էջում նոր ցուցանիշներ է հրապարակել, ըստ որի. 2024թ․-ի երկրորդ եռամսյակում Հայաստանի Համախառն ներքին արդյունքն (ՀՆԱ) ընթացիկ գներով կազմել է 2 տրլն 289 մլրդ 185.6 մլն ՀՀ...
09:40 21/08/2024Օգոստոսի 21-ին փոխանակման կետերում դոլարի և ռուբլու փոխարժեքները նվազել են, եվրոյինը ՝ աճելՀՀ բանկերում այսօր՝ օգոստոսի 21-ին ժամը 09:15-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում 385.5 դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ նվազելով 0.081 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի միջին...
19:57 20/08/2024Ջրային «սթրես»՝ Ալժիրում.ինչպե՞ս կլուծվի խմելու ջրի խնդիրըԱլժիրի առջև ծառացած ամենամեծ խնդիրներից մեկը խմելու ջրի մատակարարումն է։ Այս հրատապ խնդրի լուծման համար կառավարությունը նորարարական լուծումներ է իրականացնում՝ ներդրումներ կատարելով աղազերծման և...
19:35 20/08/2024Նորաշեն արգելոցի ջրային տարածքներից դուրս է բերվել ապօրինի տեղադրված 209 հատ խեցգետնաորսիչՇրջակա միջավայրի նախարարության էկոպարեկային ծառայության Գեղարքունիքի և Կոտայքի մարզային վարչության Սևանի տեղամասի աշխատակիցների կողմից շարունակվում են ձեռնարկվել կանխարգելիչ-ստուգիչ միջոցառումներ:...
18:13 20/08/2024Թուրքիայի տնտեսության ամենամեծ խնդիրը սննդամթերքի գնաճն է․ հետազոտությունԹուրքական «ASAL» հետազոտական ընկերությունը սոցհարցում է անցկացրել՝ Թուքիայում տնտեսական ամենամեծ խնդիրը պարզելու նպատակով: Ermenihaber-ի փոխանցմամբ՝ հուլիսի 10-ից 17-ն ընկած ժամանակահատվածում 26...
10:12 20/08/2024Պարզել են, թե իբր ՌԴ-ում վաճառվող հայկական կոնյակների գրեթե 90%-ը չի համապատասխանում պետության ստանդարտներինՌուսական խանութներում վաճառվող հայկական կոնյակների գրեթե 90%-ը պարզվել է, որ «անվտանգ» չէ, արտադրանքի գրեթե կեսը պարունակում է ոչ խաղողի սպիրտներ։ Այս մասին ասվում է «Հակակեղծարարություն» միջազգային...
09:42 20/08/2024Օգոստոսի 20-ին փոխանակման կետերում դոլարի և ռուբլու փոխարժեքները նվազել են, եվրոյինը ՝ աճելՀՀ բանկերում այսօր՝ օգոստոսի 20-ին ժամը 09:30-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում 385.58 դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ նվազելով 0.048 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի...
12:26 19/08/2024Հայաստանում 40 անգամ ավելի շատ վարույթ է հարուցվել տնտեսական գործունեության համար, քան ԱՄՆ-ում«2023 թվականին ԱՄՆ-ում տնտեսական հանցագործությունների հետ կապված նախաձեռնվել է 2600 վարույթ, իսկ Հայաստանում՝ 960 վարույթ»,- «Մանթաշյանց» գործարարների ակումբում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ...
11:41 19/08/2024Ցանկանում են գործարարներին ցանկացած պահի քրեական պատասխանատվության ենթարկեն. Արսեն Սարդարյան«ՊԵԿ-ը նախաձեռնել է և կառավարությունն էլ շրջանառության մեջ է դրել խրախուսական նորմերը Քրեական օրենսգրքից վերացնելու մասին օրինագիծ։ Մասնավորապես՝ հարկերից խուսափելու նորմը և ապօրինի ձեռնարկատիրական...
11:37 19/08/2024Հուլիսին 294 հարկ վճարողի մոտ արձանագրվել է ՀԴՄ կիրառման կանոնների խախտումՏուգանքի չափը կազմել է շուրջ 137 մլն դրամ
09:43 19/08/2024Օգոստոսի 19-ին փոխանակման կետերում դոլարի փոխարժեքը նվազել է, ռուբլունը և եվրոյինը ՝ աճելՀՀ բանկերում այսօր՝ օգոստոսի 19-ին ժամը 09:30-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում 385.66 դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ նվազելով 0.006 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի...
15:34 18/08/2024ՊԵԿ-ը փորձում է տնտեսական խնդիրները լուծել կոշտ-կոպիտ քրեաիրավական գործիքներով, ինչը սխալ է. Սուրեն ՊարսյանՊԵԿ-ը օրինագիծ է շրջանառում, որով քրեականացնում է ապրանքային մաքսանենգության դեպքերը և 10 մլն դրամը գերազանցող ապրանքը թաքցնելու դեպում 3-6 տարի ժամկետով ազատազրկում է նախատեսում գործարարների համար։...
18:38 16/08/2024Վրաստանինը Հայաստանի կարտոֆիլից թանկ է«Վրաստանի սուպերմարկետներում մեկ կիլոգրամ կարտոֆիլը ամենաթանկն է հարևան երկրների համեմատ»,- ասված Numbeo առցանց տվյալների բազայի 2024 թվականի օգոստոսի վարկանիշում։ Ալիք,գեն նշում է, որ...
16:24 16/08/2024«Իմ քայլի» գործունեության հաշվետվությունը տեխնիկական խնդրի պատճառով հասանելի չի եղել. ՊԵԿՊետական եկամուտների կոմիտեն հայտնում է, որ ոչ առևտրային կազմակերպություններն օրենքով սահմանված ժամկետում՝ մինչև հուլիսի 1-ը, ներկայացրել են իրենց տարեկան հաշվետությունները: Հաշվետվությունների...
15:04 16/08/2024ՊԵԿ-ի օրինագիծը հեռանկարում քանդելու է գործարարներին. Արսեն ՍարդարյանՊԵԿ-ը e-draft.am իրավական ակտերի նախագծերի կայքում օրինագիծ է շրջանառում, որով քրեականացնում է ապրանքային մաքսանենգության դեպքերը և 10 մլն դրամը գերազանցող ապրանքը թաքցնելու դեպում 3-6 տարի ժամկետով...
09:15 16/08/2024Օգոստոսի 16-ին փոխանակման կետերում դոլարի և եվրոյի փոխարժեքները նվազել են, ռուբլունը՝ աճելՀՀ բանկերում այսօր՝ օգոստոսի 16-ին ժամը 09:00-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում 385.5 դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ նվազելով 0.028 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի միջին...
21:28 15/08/2024Բագրատաշենի անցակետում վրացական կողմում մի քանի հարյուր բեռնատարի վարորդ օրերով սպասում է, որ հայկական «տամոժնիկները» աշխատենԱրդեն մի քանի օր է բեռնատարների վարորդները հայտնվել են անելանելի իրավիճակում։ Բանն այն է, որ օրերով կանգնած են խցանումների մեջ վրացական Սադախլո գյուղում, քանի որ հայկական անցակետի աշխատակիցները...

17:15 29/10/2019Сурен Папикян: В ближайшее время будут упразднены имеющие дублирующиеся функции подразделенияОптимизация – непрерывный процесс и любое сокращение должно зависеть от эффективности конкретного министерства и его управляемости.
13:03 29/10/2019Рейтинг конкурентоспособности городов Центральной Азии и Кавказа: Ереван на 13-м местеДанный рейтинг является Первым исследованием конкурентоспособности городов стран ЦА и Кавказа и их привлекательности для ведения бизнеса, жизни и инвестиций по официальным данным по итогам 2018г.
12:42 29/10/2019Эксперты прогнозируют рост цен на туры в Турцию из-за «налога на проживание»Ранее в октябре стало известно, что Минфин Турции подготовил налоговые поправки, предусматривающие введение новых сборов с отельеров страны с 2020 года.
11:30 29/10/2019Мировые цены на нефть снижаются во вторникСтоимость декабрьских фьючерсов на нефть Brent на лондонской бирже ICE Futures к 09:18 по ереванскому времени составляет $61,37 за баррель.
16:09 28/10/2019ЕАЭС и Иран переходят на преференциальные условия торговлиИранской стороне будут предоставлены тарифные преференции по развернутому списку продовольствия, в первую очередь, овощам, фруктам, сухофруктам...
16:06 28/10/2019Премьер Армении: Мы должны повысить стандарты во всех сферахВ проекте бюджета в связи с показателями экономического роста вы увидите определенный консервативный подход, заявил он.
13:10 28/10/2019Министр финансов Армении: Предлагаемый на 2020 год 4.9-й экономический рост потребует дополнительных усилий«Полагаем, что все наши действия были нацелены на коренные изменения, а не только на явные цифровые величины», – заявил сегодня во время предварительных обсуждений проекта закона РА «О...
11:34 28/10/2019Никол Пашинян о проекте бюджета на 2020 год: Мы руководствуемся известным принципом «надейся на лучшее, готовься к худшему»В постоянных комиссиях Национального Собрания Армении сегодня стартовали обсуждения государственного бюджета на 2020 год.
09:52 28/10/2019Банк ВТБ (Армения) по традиции объявляет неделю сбережений в честь Всемирного дня сбереженийЕжегодно Банк ВТБ (Армения) участвует в мероприятиях, посвященных Всемирному дню сбережений, в честь которого предлагает своим клиентам оформить вклады с повышенными процентными ставками, тем самым...
20:00 26/10/2019За 10 лет планируется реконструировать все 9 корпусов санатория «Армения» в ВанадзореПремьер-министр Армении Никол Пашинян вместе с супругой Анной Акопян сегодня посетил Ванадзор с целью участия в праздничных мероприятиях ко дню города и ознакомления с программами развития города.
16:19 26/10/2019Бако Саакян подчеркнул важность развития пчеловодства в АрцахеПрезидент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Бако Саакян посетил действующий в селе Ванк Мартакерсткого района производственный цех по переработке и упаковке меда.
20:38 25/10/2019ЕАЭС и Сербия подписали Соглашение о свободной торговлеНа заседании Евразийского межправительственного совета (ЕМПС) 25 октября подписано Соглашение о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) и Республикой Сербия.
16:08 25/10/2019ЮКЖД: В связи с остановкой движения поездов были прекращены перевозки нефтеналивных, зерновых, продовольственных и иных грузовИз-за простоя ЮКЖД недополучила доходов в размере свыше 140 млн драмов.
20:32 24/10/2019На церемонии перезапуска подстанции «Ахтанак» присутствовали Самвел Карапетян, Самвел Алексанян и Никол ПашинянПремьер-министр Армении Никол Пашинян присутствовал на церемонии перезапуска подстанции «Ахтанак» («Победа») мощностью 220/110.10 кВт, которая реконструирована ЗАО «Высоковольтные электросети»...
16:26 24/10/2019Ухудшение позиций Армении в рейтинге Doing Business-2020 или техническая ошибка? Разбирались на заседании правительстваНа заседании правительства Армении в четверг, 24 октября, премьер-министр Никол Пашинян поинтересовался у министра экономики РА Тиграна Хачатряна, в чем причина ухудшения показателей Армении в...
13:11 24/10/2019Премьер Армении: Система устарелаПравительство приняло проект постановления «О предоставлении услуг по уходу оказавшимся в трудной жизненной ситуации детям, пожилым и лицам с инвалидностью посредством государственного сертификата».
12:39 24/10/2019Автоимпортер: «Из Армении деньги упорядоченно направляются в Азербайджан, Турцию»У здания правительства Армении акцию протеста проводят несколько занимающихся импортом автомобилей граждан, требуя у кабмина пересмотреть свои подходы...
19:37 23/10/2019Цифровая платформа all.me – в центре внимания сессии WCIT 2019 по блокчейну и цифровым активам9 октября прошли сессии третьего и последнего дня 23-ого Всемирного конгресса по информационным технологиям (WCIT).
15:00 23/10/2019Ущерб от беспорядков в Каталонии превысил 7,3 млн евро – СМИПри этом 1,2 миллиона – ущерб, связанный с протестами в барселонском аэропорту Эль-Прат.
12:00 23/10/2019КГД Армении: В отношении еще не представивших налоговые декларации певцов принимаются мерыТак, декларации представили Ивета Мукучян, Арсен Сафарян, Сильва Акопян, Альберт Симонян (Тата) и Арман Ованнисян.