13:36 03/07/2023Արցախից 15 բուժառու տեղափոխվել է Հայաստանի բժշկական կենտրոններԱյսօր՝ հուլիսի 3-ին ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 15 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ...
12:30 03/07/2023Հայաստանում կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվն ավելացել է 9-ովՀայաստանում կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը մեկ շաբաթում ավելացել է ևս 9-ով: Այսպիսով, կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 279-ի: ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և...
20:00 01/07/2023Ի՞նչ է Զուդեկի համախտանիշըՎնասվածքներից հետո հյուսվածքներում դիստրոֆիկ պրոցեսների մի շարք ախտանիշների համակցությունն անվանում են Զուդեկի համախտանիշ: Նյարդային վերջավորությունները գրգռվում են, հայտնվում է ցավ, և ոսկրային...
19:30 01/07/2023Ամռանը պարտադիր չէ, որ նախաճաշը լինի տաք. դիետոլոգի խորհուրդըԴիետոլոգ, բժշկական գիտությունների թեկնածու Օկսանա Պանովան անդրադարձել է սառը շիլայի օգտակարությանը՝ որպես ամառային նախաճաշ։ Ռուս մասնագետի կարծիքով՝ ամռանը նախաճաշը պետք է տարբերվի ցուրտ եղանակի...
19:00 01/07/2023Ինչ վիտամիններ պետք է ընդունել գեղեցիկ արևայրուք ստանալու համար․ էնդոկրինոլոգի խորհուրդներըԷնդոկրինոլոգ, սննդաբան Էլվինա Բինատովան պատմել է, թե ինչ է հարկավոր գեղեցիկ արևայրուք ստանալու համար՝ միաժամանակ խուսափելով ջրազրկումից և մարմնի վրա այլ վնասակար ազդեցություններից։ Նրա խոսքով ՝...
18:45 01/07/2023Աղքատության մեջ ապրելը բացասաբար է անդրադառնում երեխաների ուղեղի կառուցվածքի վրաՍենթ Լուիսում Վաշինգտոնի համալսարանի բժշկական դպրոցի գիտնականները պարզել են, որ աղքատ կյանքը կարող է վնասել երեխայի ուղեղի կառուցվածքային կապերին: «Գազետա․ռու»-ի փոխանցմամբ, հետազոտությունը...
18:30 01/07/2023Բժիշկ-սեքսոլոգ. Սերմնահեղուկի շեշտակի նվազման պատճառ կարող է լինել նաև օդի աղտոտվածությունըԱնպտղության դեպքերի 40-50% բաժին է հասնում տղամարդկանց, ինչը պարտադիր է դարձնում տղամարդու հետազոտվելը, եթե առկա է անպտղություն: Այս մասին գրում է բժիշկ-սեքսոլոգ, զույգային թերապևտ Անդրոնիս...
16:33 01/07/2023Բացառիկ վիրահատություն․ 9-ամյա երեխայի ստորին ծնոտից հսկայական գոյացություն են հեռացրել«Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ-ում բացառիկ վիրահատություն են արել՝ 9 տարեկան երեխայի ստորին ծնոտից հեռացնելով հսկայական չափերի գոյացություն։ Այս մասին հայտնում են բժշկական կենտրոնից։ Նշվում է, որ ատամի...
16:25 30/06/2023Սննդագետ. Վաճառվող կտրատած ձմերուկն ավելի անվտանգ է, քան կտրտած պանիրն ու երշիկըԿտտրտած ձմերուկի, սեխի վաճառքն արգելող իրավական նախաձեռնությունը սննդագիտության դոկտոր (Իտալիա) Դավիթ Պիպոյանն անիմաստ բան է որակում։ Նա ոլորտի պատասխանատուներին կրկին ու կրկին հիշեցնում է՝ ցանկացած...
15:35 30/06/2023Արցախից հիվանդներ են տեղափոխվել ՀայաստանԱյսօր ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 14 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ...
14:22 30/06/2023Արմաշի առողջության կենտրոնում ՄԻՊ-ը խնդիրներ է գրանցելԴրանց հիման վրա Առողջապահության և աշխատանքի տեսչական մարմինը հարուցել է վարչական վարույթ
13:53 30/06/2023Քերոբյանի ղեկավարած գերատեսչությունն առաջարկում է տուգանել կտրած ձմերուկ և սեխ վաճառողներինԷկոնոմիկայի նախարարությունն առաջարկում է արգելել ձմերուկի, սեխի կտրտած վիճակում վաճառքը։ «Առևտրի և ծառայությունների մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծով, որը...
12:10 30/06/2023Միայն հունիսին Մուրացան է տեղափոխվել շան կծելու հետևաքով տուժած 32 երեխա«Միայն այս տարվա հունիս ամսին Մուրացան համալսարանական բուժհաստատություն են դիմել 32 երեխա՝ շան կծած դեպքով»։ Այս մասին հայտնում է ԵՊԲՀ աշխատակազմի ղեկավար Շուշան Դանիելյանը։ Նրա խոսքով, երեխաները...
11:48 30/06/2023Բուժկենտրոններում հրաժարվում են անվճար սպասարկել՝ պատճառաբանելով, թե պետպատվերը սպառվել է. «Ազատություն»«Որքան ավելանում է պետպատվերի գումարներն, այդքան խորանում է այս խնդիրը։ Հին փասթաղթերով նոր մոդելը չի աշխատելու»։
11:34 30/06/2023Մադոննան հիվանդանոցից դուրս գրվելուց հետո չի կարողանում վեր կենալ անկողնուցԱմերիկացի երգչուհի Մադոննան, ով այս շաբաթվա սկզբին դուրս է գրվել հիվանդանոցից բակտերիալ վարակի պատճառով բուժվելուց հետո, դեռ իրեն վատ է զգում և վեր չի կենում անկողնուց։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին...
10:40 30/06/2023Շոգ եղանակին ընդառաջՇոգ եղանակին բարձրանում է վարակիչ հիվանդությունների և սննդային թունավորումների առաջացման և տարածման վտանգը։ Աղիքային վարակիչ հիվանդություններից և սննդային թունավորումներից խուսափելու նպատակով...
16:45 29/06/2023Երևանում այս պայմաններում հաց են արտադրումՍննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի Երևանի կենտրոնի տեսուչները «Գետաբակ» ՍՊԸ-ին պատկանող հացի արտադրամասում իրականացրած ստուգման ընթացքում պարզել են, որ այն գործում է իրավական ակտերով սահմանված...
16:05 29/06/2023Ֆունկցիոնալության միջին աստիճանի սահմանափակումներ ունեցող անձանց անհրաժեշտ դեղերն այսուհետ անվճար կտրամադրվենՀՀ գործադիր մարմինն այսօրվա հերթական նիստում չզեկուցվող որոշումներից մեկով սահմանեց, որ ֆունկցիոնալության միջին աստիճանի սահմանափակումներ ունեցող անձանց հիմնական դեղերի ցանկում ընդգրկված դեղերն...
16:00 29/06/2023Արցախից Կարմիր խաչի միջնորդությամբ 12 բուժառու տեղափոխվել է ՀայաստանԱյսօր 29-ին ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 12 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են...
15:09 28/06/2023Արցախից 14 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին տեղափոխվել են ՀայաստանԱյսօր Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 14 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ...

12:43 13/08/202113.08.2021. За сутки в Армении подтверждено 397 новых случаев заражения коронавирусом, скончались 9 человекЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 397 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 6055 тестах), выздоровели 264 человека, скончались 9 человек.
12:27 13/08/2021Российские миротворцы сдали донорскую кровь для пациентов в АрцахеВоеннослужащие российского миротворческого контингента сдали около 40 литров крови для граждан, находящихся на излечении в больницах и проживающих вблизи линии разграничения в отдаленных районах...
20:30 12/08/2021Ученые нашли вещество, тормозящее размножение вируса SARS-CoV-2Вещество GC376, применявшееся для лечения коронавируса и вирусного перитонита у кошек, способно затормозить размножение вируса SARS-CoV-2, выяснили ученые из Альбертского университета в Канаде,...
17:12 11/08/2021В Австралии шестерым гражданам ввели ошибочную дозу вакцины PfizerШестеро человек в Австралии ошибочно получили сверхнизкую дозу вакцины от COVID-19 из-за неверного приготовления к применению препарата компании Pfizer, сообщил телеканал ABC, передает РИА Новости.
12:40 11/08/2021Инфекционист назвала срок эффективности вакцины Pfizer у лиц групп рискаВакцина американо-германской компании Pfizer у пожилых людей и у людей с хроническими заболеваниями теряет эффективность уже через полгода.
12:25 11/08/2021В Грузии выявлено 5352 новых случая коронавирусаВ Грузии выявлено 5352 новых случая коронавируса. Информация об этом была недавно обновлена на специальном сайте правительства stopcov.ge, передает грузинский Первый канал. За последние 24 часа в...
12:14 11/08/202111.08.2021. За сутки в Армении подтвержден 391 новый случай заражения коронавирусом, скончались 7 человекЗа минувшие сутки в Армении подтвержден 391 новый случай заражения коронавирусом (при проведенных 6425 тестах), выздоровели 139 человек, скончались 6 человек.
20:30 10/08/2021Какие витамины вредят здоровью – рассказывает эндокринологПередозировка некоторых препаратов, в том числе, витаминов может привести к серьезным последствиям. Об этом рассказала врач-эндокринолог «СМ-Клиники» Елена Жучкова, пишет medikforum.ru. При этом о...
20:00 10/08/2021Ученые: Глобальное искоренение коронавируса осуществимоУченые Новой Зеландии оценили возможность полной победы над COVID-19, посчитав, что глобальное искоренение коронавируса SARS-CoV-2 осуществимо, хотя и в меньшей степени, чем вируса натуральной оспы.
19:15 10/08/2021Вирусолог из России рассказал о способе, который поможет перенести коронавирус в легкой формеЧерез месяц после вакцинации от коронавируса необходимо сделать одновременно прививку от гриппа и пневмококковой инфекции, тогда, в случае заражения COVID-19, пациент перенесет болезнь в легкой форме.
17:19 10/08/2021Одно из австрийских кафе отказалось обслуживать вакцинированных от коронавируса посетителейКафе в австрийской федеральной земле Зальцбург отказывается обслуживать людей, которые привились вакциной от коронавируса, сообщает РИА Новости со ссылкой на местную радиостанцию.
17:00 10/08/2021Плавание полезно для головного мозга и может спасти от деменции - ученыеРегулярные занятия плаванием улучшают когнитивные функции головного мозга, а также формируют в нем новые нейронные связи.
12:22 10/08/202110.08.2021. За сутки в Армении подтверждено 313 новых случаев заражения коронавирусом, скончались 6 человекЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 313 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 6158 тестах), выздоровели 183 человека, скончались 6 человек.
15:28 09/08/2021Диетолог рассказала, как есть арбузы, чтобы не навредить здоровьюВрач-диетолог, кандидат медицинских наук Ксения Селезнева объяснила, при каких заболеваниях не рекомендуется есть арбузы и каких правил стоит придерживаться при его употреблении.
12:50 09/08/202109.08.2021. За сутки в Армении подтверждено 234 новых случая заражения коронавирусом, скончались 12 человекЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 234 новых случая заражения коронавирусом (при проведенных 6748 тестах), выздоровели 173 человека, скончались 9 человек.
10:30 09/08/2021Главный инфекционист США не исключает появления устойчивого к вакцинам штамма COVID-19Увеличение числа вакцинированных может предотвратить появление еще более опасных штаммов коронавируса, в противном случае не исключено возникновение нового варианта инфекции, способного обходить...
18:48 07/08/2021Ученые выяснили, что физические нагрузки улучшают здоровье, меняя ДНКФизические нагрузки улучшают здоровье благодаря эпигенетическим изменениям, выяснили специалисты Копенгагенского университета.
17:04 07/08/2021Врач рассказал о простом способе избавиться от проблем со сномВрач Каран Радж рассказал в TikTok о методе "10-3-2-1", который поможет решить проблемы со сном, пишет РИА Новости.
14:39 07/08/202107.08.2021: В Арцахе за сутки выявлено 6 новых случаев заражения коронавирусомВ Республике Арцах 6 августа проведено 38 тестирований, в результате чего выявлено 6 новых случаев заражения коронавирусом.
13:30 07/08/2021Как питаться, чтобы не навредить сердцу – рассказывает диетологПитание напрямую связано с нашим здоровьем, поэтому с помощью правильно подобранного рациона можно исправить если не все, то значительную часть проблем.