13:36 03/07/2023Արցախից 15 բուժառու տեղափոխվել է Հայաստանի բժշկական կենտրոններԱյսօր՝ հուլիսի 3-ին ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 15 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ...
12:30 03/07/2023Հայաստանում կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվն ավելացել է 9-ովՀայաստանում կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը մեկ շաբաթում ավելացել է ևս 9-ով: Այսպիսով, կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 279-ի: ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և...
20:00 01/07/2023Ի՞նչ է Զուդեկի համախտանիշըՎնասվածքներից հետո հյուսվածքներում դիստրոֆիկ պրոցեսների մի շարք ախտանիշների համակցությունն անվանում են Զուդեկի համախտանիշ: Նյարդային վերջավորությունները գրգռվում են, հայտնվում է ցավ, և ոսկրային...
19:30 01/07/2023Ամռանը պարտադիր չէ, որ նախաճաշը լինի տաք. դիետոլոգի խորհուրդըԴիետոլոգ, բժշկական գիտությունների թեկնածու Օկսանա Պանովան անդրադարձել է սառը շիլայի օգտակարությանը՝ որպես ամառային նախաճաշ։ Ռուս մասնագետի կարծիքով՝ ամռանը նախաճաշը պետք է տարբերվի ցուրտ եղանակի...
19:00 01/07/2023Ինչ վիտամիններ պետք է ընդունել գեղեցիկ արևայրուք ստանալու համար․ էնդոկրինոլոգի խորհուրդներըԷնդոկրինոլոգ, սննդաբան Էլվինա Բինատովան պատմել է, թե ինչ է հարկավոր գեղեցիկ արևայրուք ստանալու համար՝ միաժամանակ խուսափելով ջրազրկումից և մարմնի վրա այլ վնասակար ազդեցություններից։ Նրա խոսքով ՝...
18:45 01/07/2023Աղքատության մեջ ապրելը բացասաբար է անդրադառնում երեխաների ուղեղի կառուցվածքի վրաՍենթ Լուիսում Վաշինգտոնի համալսարանի բժշկական դպրոցի գիտնականները պարզել են, որ աղքատ կյանքը կարող է վնասել երեխայի ուղեղի կառուցվածքային կապերին: «Գազետա․ռու»-ի փոխանցմամբ, հետազոտությունը...
18:30 01/07/2023Բժիշկ-սեքսոլոգ. Սերմնահեղուկի շեշտակի նվազման պատճառ կարող է լինել նաև օդի աղտոտվածությունըԱնպտղության դեպքերի 40-50% բաժին է հասնում տղամարդկանց, ինչը պարտադիր է դարձնում տղամարդու հետազոտվելը, եթե առկա է անպտղություն: Այս մասին գրում է բժիշկ-սեքսոլոգ, զույգային թերապևտ Անդրոնիս...
16:33 01/07/2023Բացառիկ վիրահատություն․ 9-ամյա երեխայի ստորին ծնոտից հսկայական գոյացություն են հեռացրել«Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ-ում բացառիկ վիրահատություն են արել՝ 9 տարեկան երեխայի ստորին ծնոտից հեռացնելով հսկայական չափերի գոյացություն։ Այս մասին հայտնում են բժշկական կենտրոնից։ Նշվում է, որ ատամի...
16:25 30/06/2023Սննդագետ. Վաճառվող կտրատած ձմերուկն ավելի անվտանգ է, քան կտրտած պանիրն ու երշիկըԿտտրտած ձմերուկի, սեխի վաճառքն արգելող իրավական նախաձեռնությունը սննդագիտության դոկտոր (Իտալիա) Դավիթ Պիպոյանն անիմաստ բան է որակում։ Նա ոլորտի պատասխանատուներին կրկին ու կրկին հիշեցնում է՝ ցանկացած...
15:35 30/06/2023Արցախից հիվանդներ են տեղափոխվել ՀայաստանԱյսօր ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 14 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ...
14:22 30/06/2023Արմաշի առողջության կենտրոնում ՄԻՊ-ը խնդիրներ է գրանցելԴրանց հիման վրա Առողջապահության և աշխատանքի տեսչական մարմինը հարուցել է վարչական վարույթ
13:53 30/06/2023Քերոբյանի ղեկավարած գերատեսչությունն առաջարկում է տուգանել կտրած ձմերուկ և սեխ վաճառողներինԷկոնոմիկայի նախարարությունն առաջարկում է արգելել ձմերուկի, սեխի կտրտած վիճակում վաճառքը։ «Առևտրի և ծառայությունների մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծով, որը...
12:10 30/06/2023Միայն հունիսին Մուրացան է տեղափոխվել շան կծելու հետևաքով տուժած 32 երեխա«Միայն այս տարվա հունիս ամսին Մուրացան համալսարանական բուժհաստատություն են դիմել 32 երեխա՝ շան կծած դեպքով»։ Այս մասին հայտնում է ԵՊԲՀ աշխատակազմի ղեկավար Շուշան Դանիելյանը։ Նրա խոսքով, երեխաները...
11:48 30/06/2023Բուժկենտրոններում հրաժարվում են անվճար սպասարկել՝ պատճառաբանելով, թե պետպատվերը սպառվել է. «Ազատություն»«Որքան ավելանում է պետպատվերի գումարներն, այդքան խորանում է այս խնդիրը։ Հին փասթաղթերով նոր մոդելը չի աշխատելու»։
11:34 30/06/2023Մադոննան հիվանդանոցից դուրս գրվելուց հետո չի կարողանում վեր կենալ անկողնուցԱմերիկացի երգչուհի Մադոննան, ով այս շաբաթվա սկզբին դուրս է գրվել հիվանդանոցից բակտերիալ վարակի պատճառով բուժվելուց հետո, դեռ իրեն վատ է զգում և վեր չի կենում անկողնուց։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին...
10:40 30/06/2023Շոգ եղանակին ընդառաջՇոգ եղանակին բարձրանում է վարակիչ հիվանդությունների և սննդային թունավորումների առաջացման և տարածման վտանգը։ Աղիքային վարակիչ հիվանդություններից և սննդային թունավորումներից խուսափելու նպատակով...
16:45 29/06/2023Երևանում այս պայմաններում հաց են արտադրումՍննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի Երևանի կենտրոնի տեսուչները «Գետաբակ» ՍՊԸ-ին պատկանող հացի արտադրամասում իրականացրած ստուգման ընթացքում պարզել են, որ այն գործում է իրավական ակտերով սահմանված...
16:05 29/06/2023Ֆունկցիոնալության միջին աստիճանի սահմանափակումներ ունեցող անձանց անհրաժեշտ դեղերն այսուհետ անվճար կտրամադրվենՀՀ գործադիր մարմինն այսօրվա հերթական նիստում չզեկուցվող որոշումներից մեկով սահմանեց, որ ֆունկցիոնալության միջին աստիճանի սահմանափակումներ ունեցող անձանց հիմնական դեղերի ցանկում ընդգրկված դեղերն...
16:00 29/06/2023Արցախից Կարմիր խաչի միջնորդությամբ 12 բուժառու տեղափոխվել է ՀայաստանԱյսօր 29-ին ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 12 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են...
15:09 28/06/2023Արցախից 14 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին տեղափոխվել են ՀայաստանԱյսօր Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 14 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ...

17:03 22/06/2020Nearly half of US reports uptick in new coronavirus casesNearly half of the United States is reporting a rise in the number of new coronavirus cases, while some states are breaking records for daily reported cases, CNN reports.
14:47 22/06/2020German COVID-19 infection rate jumps to 2.88 after meat plant outbreakGermany's COVID-19 transmission rate has risen dramatically following outbreaks in meat processing plants and among religious communities, Euronews reports.
12:32 22/06/2020First group of Russian doctors arrives in ArmeniaThe first group of Russian doctors arrived in Armenia by a Moscow-Yerevan charter flight on Sunday to assist with the coronavirus response, the Ministry of Health said in a statement.
11:40 22/06/2020Armenia's coronavirus tally climbs to 20,588 on June 22Armenia has confirmed 320 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 20,588 as of 11 a.m.
19:37 20/06/2020WHO chief warns of 'new and dangerous' Covid-19 phaseThe head of the World Health Organization (WHO) said the coronavirus pandemic is "accelerating" and that more than 150,000 cases were reported on Thursday — the highest single-day number so far, AFP...
18:42 20/06/2020Pashinyan tours Yerevan streets and offers face masks to passers-byPrime Minister Nikol Pashinyan is touring the central cities in capital Yerevan and offers face masks to passers-by.
14:43 20/06/2020Another Covid-19 case confirmed in ArtsakhArtsakh has reported a new coronavirus infection in a 24-hour period, bringing the national tally to 97 on Saturday, June 20.
14:25 20/06/2020China reports 27 new coronavirus cases, including 22 in BeijingMainland China reported 27 new coronavirus cases as of the end of June 19, 22 of which were reported in the capital Beijing, China’s National Health Commission said on Saturday, according to Reuters...
12:44 20/06/2020Coronavirus: Armenia reports 551 new cases on June 20Armenia has confirmed 551 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 19,708 as of 11 a.m.
11:18 20/06/2020First load of medical supplies and devises arrived in Armenia from SerbiaSpecial flights of Air Serbia brought humanitarian assistance from Serbia to Armenia on Friday. As Armenian Unified Information Center reports, the cargo contains10 artificial lung ventilation...
11:05 20/06/2020Brazil becomes second country to hit one million Covid-19 casesBrazil has become the second country in the world to confirm more than one million cases of Covid-19, as the disease continues to spread, BBC reported.
20:41 19/06/2020Lithuanian medics arrive in Armenia to assist in the fight against pandemicA group of Lithuanian medics and experts arrived on Friday in Yerevan to provide assistance in fighting the novel coronavirus (COVID-19).
15:53 19/06/202068 coronavirus patients being treated at Gyumri infectious disease hospitalA total of 68 coronavirus patients are undergoing treatment at the Gyumri Infectious Disease Hospital in Armenia’s Shirak Province.
12:52 19/06/2020Coronavirus antibodies may last only two to three months after infection, study suggestsCoronavirus antibodies may last only two to three months after a person becomes infected with Covid-19, CNBC reports citing a new study published Thursday in Nature Medicine.
12:45 19/06/2020Artsakh reports two fresh coronavirus casesArtsakh has reported 2 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 96 on Friday, June 19.
12:28 19/06/2020Global coronavirus cases exceed 8.4 millionConfirmed COVID-19 cases have exceeded 8.4 million globally, with over 453,000 fatalities and more than 4.1 million recoveries, according to the latest tally from Johns Hopkins University.
11:34 19/06/2020Coronavirus: Armenia reports 459 new cases on June 19Armenia has confirmed 459 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 19,157 as of 11 a.m.
15:53 18/06/2020Pashinyan: There are tens of thousands of asymptomatic coronavirus cases in ArmeniaThere are tens of thousands of asymptomatic cases of Covid-19 in Armenia, Prime Minster Nikol Pashinyan told a cabinet meeting on Thursday, adding the coronavirus crisis remains the main issue to be...
14:32 18/06/2020Artsakh reports three new coronavirus casesArtsakh has reported 3 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 94 on Thursday, June 18.
12:59 18/06/2020Russia confirms nearly 7,800 new COVID-19 casesRussia confirmed 7,790 new coronavirus cases in the past day, taking the total number to 561,091, TASS reported on Thursday, citing the anti-coronavirus crisis center.