13:45 22/06/2023Ավանեսյան. Արցախում կան հիվանդներ, որոնց բուժումը հնարավոր է բացառապես Հայաստանում«Բոլոր գերատեսչությունները բոլոր խողովակներով անում են հնարավորը, որպեսզի Արցախում այս իրավիճակը հանգուցալուծվի, մարդկանց և ապրանքների, դեղամիջոցների բնականոն տեղաշարժը վերականգնվի»,- կառավարության...
19:08 21/06/2023ԱՄՆ-ից պրոֆեսոր Նաթան Ֆոուլերին Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնում էՈւԱԿ-ում հյուրընկալվել է ԱՄՆ-ի ամենամեծ և հեղինակավոր ուռուցքաբանական կենտրոններից մեկի պրոֆեսոր Նաթան Ֆոուլերին և «Netcracker Technology Corp.»-ի համահիմնադիր Մայքլ Ֆայնբերգը։ Այս մասին տեղեկացնում...
16:51 21/06/2023Հայտնի է, թե ինչու են Վարդավառի լճում ձկներ անկելՀամացանցում տարածված՝ Երևան քաղաքի Վարդավառի լճում անկած ձկների վերաբերյալ ահազանգի հետքերով՝ Բնապահպանության և ընդերքի ու Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինների աշխատակիցները նշված վայրում...
16:38 21/06/2023Հայաստանում ցավազրկման և պալիատիվ խնամքի կարիք ունի օրական միջինը 3600 հիվանդ«Եթե մարդն ունի ցավազրկողի կարիք ու նրան չեն նշանակում, ապա դա կդիտարկվի որպես խոշտանգում»։
11:14 21/06/2023Խորհուրդներ՝ դիաբետիկ ոտնաթաթի համախտանիշը կանխարգելելու համարՇաքարային դիաբետով հիվանդների մոտ ոտնաթաթերի զգայունությունը նվազում է, և ցանկացած վնասվածք, նույնիսկ ամենաչնչինը, կարող է հանգեցնել լուրջ հետևանքների։ Մաշկաբան-պոդոլոգ Մուշեղ Մանուկյանը մի...
19:23 20/06/2023Գումի շուկայում այս չորացրած բույսը վաճառվում է որպես լավանդա, իսկ իրականում այն ոջլախոտ է ․ Մասնագետ«Հայաստանի բույսեր»-ի հիմնադիր Թամար Գալստյանը գրում է․ «Գումի շուկայում այս չորացրած բույսը վաճառվում է որպես լավանդա, իսկ իրականում այն ոջլախոտ է (Consolida, Delphinium orientalis): Էս էն դեպքն է,...
14:33 19/06/2023Արցախում չեղարկվել են բոլոր ոչ հրատապ հետազոտությունները և վիրահատություններըՀունիսի 15-ից արդեն 5-րդ օրն է, ինչ Ադրբեջանի կողմից ամբողջապես արգելափակված է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից արցախցի բուժառուների երկկողմանի տեղաշարժը և բժշկական պարագաների ու դեղորայքի...
10:32 19/06/2023Ո՞ր մթերքներն են օգնում նվազեցնել խոլեստերինի մակարդակըԴիետոլոգ Միխայիլ Գինզբուրգը թվարկել է այն մթերքները, որոնք օգնում են նվազեցնել խոլեստերինի մակարդակը: «Вечерняя Москва»-ի հետ զրույցում մասնագետն ասել է, որ գոյություն ունեն արյան բաղադրությունը և...
18:22 18/06/2023Այսօր՝ հունիսի 18–ին նշվում է մեր մասնագիտական տոնը՝ բուժաշխատողի օրը. Արմեն Չարչյան«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանը գրում է. «Իմ շատ սիրելի գործընկերներ՝ բուժաշխատողներ։ Այսօր՝ հունիսի 18–ին նշվում է մեր մասնագիտական տոնը։ Բժիշկ լինելը կոչում է։ Մենք...
19:50 17/06/2023«Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ-ում 10 ամսական երեխայի բրոնխից մեծ չափերի օտար մարմին է հեռացվելԲժիշկներին հաջողվել է փրկել նրա կյանքը
17:41 16/06/2023Տեղում վիրավորված զինծառայողի վիճակը կայուն ծանր էՍյունիքի Տեղ համայնքի հատվածում ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով վիրավորված ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի զինծառայող Արթուր Ազրոյանի առողջական վիճակը գնահատվում է կայուն ծանր: ArmeniaSputnik-ին հայտնել են...
17:34 16/06/2023Ամբողջությամբ դադարել են դեղորայքի ու բժշկական այլ պարագաների սահմանափակ մատակարարումները դեպի ԱրցախՀունիսի 15-ին Արցախ-Հայաստան սահմանագծին՝ Հակարիի կամրջի մոտ տեղի ունեցած ադրբեջանական սադրանքի պատճառով Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքում ապօրինի գործող ադրբեջանական անցակետում երեկվանից արգելվել է, ի...
13:31 16/06/2023Թզի կա՞թ, լիալուսնին ավելով շփումնե՞ր, թե՞ մասնագետի խորհրդատվություն. Գորտնուկի առաջացման ու բուժման մասինՄաշկի տարածված խնդրի՝ գորտնուկների, դրանց առաջացման պատճառների ու բուժման մասին Panorama.am-ը զրուցել է մաշկաբան Ռուզաննա Մխոյանի հետ։ Panorama.am-Բժշկուհի, ի՞նչ է գորտնուկը և ինչպե՞ս է այն...
13:15 16/06/2023Այս պահին անգամ ծանր հիվանդների տեղափոխումը Երևան անհնար է դարձել. Անահիտ Ավանեսյան«Այս պահին անգամ ծանր հիվանդների տեղափոխումը Երևան անհնար է դարձել»,-կառավարության մուտքի մոտ տված ճեպազրույցի ժաման հայտնեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ պատասխանելով նախորդ օրը Լաչինի...
10:24 16/06/2023Վերջին օրերին Գորիսի ԲԿ֊ի մանկական բաժանմունքն աշխատում է ծանրաբեռնված գրաֆիկովՎերջին օրերին Գորիսի ԲԿ֊ի մանկական բաժանմունքն աշխատում է ծանրաբեռնված գրաֆիկով։ Բժշկական կենտրոնից մանրամասնում են, որ հիմնականում ԲԿ բերում են բարձր ջերմության փսխումների, փորլուծության և...
16:50 15/06/2023«Արաքս»-ի պաղեցված հավի նմուշներում կրկին հայտնաբերվել էր սալմոնելաՍննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի հետ զուգահեռ նմուշառում էր կատարել տեղական արտադրության պաղեցված թռչնամսի մի քանի ապրանքանիշերից և հանձնել լաբորատոր...
10:31 15/06/2023Մաշկաբան. Խայթոցի դեպքում անտանելի քորը կարելի է մեղմել այդ հատվածում սառույց դնելով, ոչ թե մածուն կամ ցեխ քսելովԱմռանն ակտիվանում են տարատեսակ միջատները։ Ի՞նչ անել, երբ խայթել է մեղուն կամ մեկ այլ միջատ, ինչպե՞ս ցուցաբերել գրագետ առաջին օգնություն։ Այս և այլ հարցերի մասին Panorama.am-ը զրուցել է...
08:00 15/06/2023Համաճարակաբան. Եթե մարդը փսխել է 5 և ավելի անգամ, պետք է անպայման դիմել բժշկիՓսխում, փորլուծություն, ջերմության բարձրացում, թուլություն։ Նման գանգատներով շատերն այսօր բուժվում են տնային պայմաններում կամ հիվանդանոցներում։ Մարդիկ առողջական խնդիրը կապում են կամ մրսելու, կամ շատ...

11:35 02/08/2021Число случаев заражения коронавирусом в Грузии за сутки увеличилось на 1 655Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 1 655. Скончались 23 человека. По данным официального сайта StopCov, с начала пандемии в стране по...
10:42 02/08/2021Pfizer и Moderna поднимают цены на вакцины от коронавирусаФармацевтические компании Pfizer и Moderna подняли цены на свои вакцины от коронавируса для Евросоюза, пишет Euronews со ссылкой на газету Financial Times.
17:14 01/08/2021Коронавирус в Грузии: число новых случаев увеличилось за сутки на 2 654, скончались 33 человекаЧисло выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 2 654. Скончались 33 человека.Об этом пишет sputnik-georgia. По данным официального сайта StopCov, с начала...
17:09 01/08/202101.08.2021. За сутки в Армении подтверждено 229 новых случаев заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 229 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 6077 тестах).
19:45 31/07/2021Специалисты ВОЗ предсказали исчезновение трех видов рака в ближайшие десятилетияЭксперты Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) предсказали исчезновение трех видов рака в ближайшие десятилетия, пишет lenta.ru со ссылкой на РИА Новости.
11:39 31/07/202131.07.2021. За сутки в Армении подтверждено 243 новых случая заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 243 новых случая заражения коронавирусом (при проведенном 6251 тесте).
17:22 30/07/2021В Грузии заявили о начале четвертой волны коронавирусаМожно сказать, что сегодня у нас на пике третья волна, или назовите это началом четвертой волны. Об этом, как передает Первый канал, сказал руководитель грузинского Национального центра по контролю...
13:27 30/07/2021В Арцахе за минувшие сутки случаев заражения коронавирусом не выявленоВ результате 26 тестов, проведенных в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) 29 июля, случаев заражения коронавирусом не выявлено.
13:24 30/07/202130.07.2021. За сутки в Армении подтверждено 264 новых случая заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 264 новых случая заражения коронавирусом (при проведенных 5900 тестах).
13:02 30/07/2021Коронавирус в Грузии: число инфицированных увеличилось за сутки на 2712, скончались 25 человекЧисло выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 2 712. Скончались 25 человек. По данным официального сайта StopCov, с начала пандемии в стране по...
12:18 30/07/2021Президент США Джо Байден заставляет американцев вакцинироватьсяПрезидент США Джо Байден представил новые меры, направленные на преодоление пандемии коронавируса. Всем американским федеральным госслужащим предписано пройти вакцинацию от COVID-19 или регулярно...
10:14 30/07/2021Недельная порция сладостей, пиццы и алкоголя для желающих питаться правильноБританский диетолог Кейт Ллеуэлин-Уотерс (Kate Llewellyn-Waters) назвала недельную порцию сладостей, пиццы и алкоголя для желающих питаться правильно.
19:39 29/07/2021Анаит Аванесян: Состояние одного из раненых военнослужащих остается крайне тяжелымСостояние одного из военнослужащих, раненных накануне в результате провокационных действий ВС Азербайджана на Гегаркуникском участке армяно-азербайджанской границы, продолжает оставаться крайне...
19:18 29/07/2021В ООН назвали страну, которая может стать суперраспространителем COVID-19Мьянма может стать страной, из которой COVID-19 будет бесконтрольно распространяться по всему региону, создавая многочисленные очаги заражения.
19:08 29/07/2021COVID-статистика в Грузии: за сутки выявлено 2 796 случаев зараженияГрузинские эпидемиологи обнародовали статистику заражения коронавирусом в стране – за минувшие сутки сделано 41 684 теста на коронавирус и выявлено 2 796 случаев заражения, сообщается на...
13:51 29/07/202129.07.2021. За сутки в Армении подтверждено 233 новых случая заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 233 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 5930 тестах).
18:57 28/07/2021Во Франции четвертая волна пандемии коронавируса охватила все регионы страныЧетвертая волна пандемии коронавируса охватила все регионы Франции. Об этом в среду сообщил официальный представитель французского правительства Габриэль Атталь, передает ТАСС. "Санитарная ситуация...
12:32 28/07/2021Коронавирус в Грузии: число инфицированных увеличилось за сутки на 3141, скончались 20 человекЧисло выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 3 141. Скончались 20 человек. По данным официального сайта StopCov, с начала пандемии в стране по...
11:45 28/07/202128.07.2021. За сутки в Армении подтверждено 280 новых случаев заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 280 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 6932 тестах).
19:46 27/07/2021Израиль: зафиксирован рост заболеваемости COVID-19Более 2 тысяч случаев заражения коронавирусом зафиксированы в Израиле за сутки впервые с марта, сообщает РИА Новости со ссылкой на министерство здравоохранения.