13:45 22/06/2023Ավանեսյան. Արցախում կան հիվանդներ, որոնց բուժումը հնարավոր է բացառապես Հայաստանում«Բոլոր գերատեսչությունները բոլոր խողովակներով անում են հնարավորը, որպեսզի Արցախում այս իրավիճակը հանգուցալուծվի, մարդկանց և ապրանքների, դեղամիջոցների բնականոն տեղաշարժը վերականգնվի»,- կառավարության...
19:08 21/06/2023ԱՄՆ-ից պրոֆեսոր Նաթան Ֆոուլերին Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնում էՈւԱԿ-ում հյուրընկալվել է ԱՄՆ-ի ամենամեծ և հեղինակավոր ուռուցքաբանական կենտրոններից մեկի պրոֆեսոր Նաթան Ֆոուլերին և «Netcracker Technology Corp.»-ի համահիմնադիր Մայքլ Ֆայնբերգը։ Այս մասին տեղեկացնում...
16:51 21/06/2023Հայտնի է, թե ինչու են Վարդավառի լճում ձկներ անկելՀամացանցում տարածված՝ Երևան քաղաքի Վարդավառի լճում անկած ձկների վերաբերյալ ահազանգի հետքերով՝ Բնապահպանության և ընդերքի ու Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինների աշխատակիցները նշված վայրում...
16:38 21/06/2023Հայաստանում ցավազրկման և պալիատիվ խնամքի կարիք ունի օրական միջինը 3600 հիվանդ«Եթե մարդն ունի ցավազրկողի կարիք ու նրան չեն նշանակում, ապա դա կդիտարկվի որպես խոշտանգում»։
11:14 21/06/2023Խորհուրդներ՝ դիաբետիկ ոտնաթաթի համախտանիշը կանխարգելելու համարՇաքարային դիաբետով հիվանդների մոտ ոտնաթաթերի զգայունությունը նվազում է, և ցանկացած վնասվածք, նույնիսկ ամենաչնչինը, կարող է հանգեցնել լուրջ հետևանքների։ Մաշկաբան-պոդոլոգ Մուշեղ Մանուկյանը մի...
19:23 20/06/2023Գումի շուկայում այս չորացրած բույսը վաճառվում է որպես լավանդա, իսկ իրականում այն ոջլախոտ է ․ Մասնագետ«Հայաստանի բույսեր»-ի հիմնադիր Թամար Գալստյանը գրում է․ «Գումի շուկայում այս չորացրած բույսը վաճառվում է որպես լավանդա, իսկ իրականում այն ոջլախոտ է (Consolida, Delphinium orientalis): Էս էն դեպքն է,...
14:33 19/06/2023Արցախում չեղարկվել են բոլոր ոչ հրատապ հետազոտությունները և վիրահատություններըՀունիսի 15-ից արդեն 5-րդ օրն է, ինչ Ադրբեջանի կողմից ամբողջապես արգելափակված է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից արցախցի բուժառուների երկկողմանի տեղաշարժը և բժշկական պարագաների ու դեղորայքի...
10:32 19/06/2023Ո՞ր մթերքներն են օգնում նվազեցնել խոլեստերինի մակարդակըԴիետոլոգ Միխայիլ Գինզբուրգը թվարկել է այն մթերքները, որոնք օգնում են նվազեցնել խոլեստերինի մակարդակը: «Вечерняя Москва»-ի հետ զրույցում մասնագետն ասել է, որ գոյություն ունեն արյան բաղադրությունը և...
18:22 18/06/2023Այսօր՝ հունիսի 18–ին նշվում է մեր մասնագիտական տոնը՝ բուժաշխատողի օրը. Արմեն Չարչյան«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանը գրում է. «Իմ շատ սիրելի գործընկերներ՝ բուժաշխատողներ։ Այսօր՝ հունիսի 18–ին նշվում է մեր մասնագիտական տոնը։ Բժիշկ լինելը կոչում է։ Մենք...
19:50 17/06/2023«Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ-ում 10 ամսական երեխայի բրոնխից մեծ չափերի օտար մարմին է հեռացվելԲժիշկներին հաջողվել է փրկել նրա կյանքը
17:41 16/06/2023Տեղում վիրավորված զինծառայողի վիճակը կայուն ծանր էՍյունիքի Տեղ համայնքի հատվածում ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով վիրավորված ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի զինծառայող Արթուր Ազրոյանի առողջական վիճակը գնահատվում է կայուն ծանր: ArmeniaSputnik-ին հայտնել են...
17:34 16/06/2023Ամբողջությամբ դադարել են դեղորայքի ու բժշկական այլ պարագաների սահմանափակ մատակարարումները դեպի ԱրցախՀունիսի 15-ին Արցախ-Հայաստան սահմանագծին՝ Հակարիի կամրջի մոտ տեղի ունեցած ադրբեջանական սադրանքի պատճառով Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքում ապօրինի գործող ադրբեջանական անցակետում երեկվանից արգելվել է, ի...
13:31 16/06/2023Թզի կա՞թ, լիալուսնին ավելով շփումնե՞ր, թե՞ մասնագետի խորհրդատվություն. Գորտնուկի առաջացման ու բուժման մասինՄաշկի տարածված խնդրի՝ գորտնուկների, դրանց առաջացման պատճառների ու բուժման մասին Panorama.am-ը զրուցել է մաշկաբան Ռուզաննա Մխոյանի հետ։ Panorama.am-Բժշկուհի, ի՞նչ է գորտնուկը և ինչպե՞ս է այն...
13:15 16/06/2023Այս պահին անգամ ծանր հիվանդների տեղափոխումը Երևան անհնար է դարձել. Անահիտ Ավանեսյան«Այս պահին անգամ ծանր հիվանդների տեղափոխումը Երևան անհնար է դարձել»,-կառավարության մուտքի մոտ տված ճեպազրույցի ժաման հայտնեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ պատասխանելով նախորդ օրը Լաչինի...
10:24 16/06/2023Վերջին օրերին Գորիսի ԲԿ֊ի մանկական բաժանմունքն աշխատում է ծանրաբեռնված գրաֆիկովՎերջին օրերին Գորիսի ԲԿ֊ի մանկական բաժանմունքն աշխատում է ծանրաբեռնված գրաֆիկով։ Բժշկական կենտրոնից մանրամասնում են, որ հիմնականում ԲԿ բերում են բարձր ջերմության փսխումների, փորլուծության և...
16:50 15/06/2023«Արաքս»-ի պաղեցված հավի նմուշներում կրկին հայտնաբերվել էր սալմոնելաՍննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի հետ զուգահեռ նմուշառում էր կատարել տեղական արտադրության պաղեցված թռչնամսի մի քանի ապրանքանիշերից և հանձնել լաբորատոր...
10:31 15/06/2023Մաշկաբան. Խայթոցի դեպքում անտանելի քորը կարելի է մեղմել այդ հատվածում սառույց դնելով, ոչ թե մածուն կամ ցեխ քսելովԱմռանն ակտիվանում են տարատեսակ միջատները։ Ի՞նչ անել, երբ խայթել է մեղուն կամ մեկ այլ միջատ, ինչպե՞ս ցուցաբերել գրագետ առաջին օգնություն։ Այս և այլ հարցերի մասին Panorama.am-ը զրուցել է...
08:00 15/06/2023Համաճարակաբան. Եթե մարդը փսխել է 5 և ավելի անգամ, պետք է անպայման դիմել բժշկիՓսխում, փորլուծություն, ջերմության բարձրացում, թուլություն։ Նման գանգատներով շատերն այսօր բուժվում են տնային պայմաններում կամ հիվանդանոցներում։ Մարդիկ առողջական խնդիրը կապում են կամ մրսելու, կամ շատ...

14:46 13/06/2020COVID-19 deaths in Armenia have grown by 11 to 264 on June 13Armenia has confirmed 723 new coronavirus infections, bringing the national tally to 16,004 as of 11 a.m.
11:19 13/06/2020Armenia marks new daily record in coronavirus casesArmenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced on Facebook that the country recorded its highest number of new coronavirus cases yesterday with 723 confirmed Covid-19 cases.
10:46 13/06/2020Global coronavirus cases exceed 7.6 millionConfirmed COVID-19 cases have exceeded 7.6 million globally, with over 425,000 fatalities and more than 3.6 million recoveries, according to the latest tally from Johns Hopkins University.
15:38 12/06/2020Armenian health minister says coronavirus may return in NovemberThe novel coronavirus may hit Armenia again in fall, Minister of Health Arsen Torosyan said on Friday.
14:59 12/06/2020Noubar Afeyan’s Moderna set to test coronavirus vaccine with 30,000 volunteersA vaccine against COVID-19 developed by US biotech firm Moderna will enter the third and final stage of its clinical trial in July with 30,000 participants, the manufacturer has announced.
12:31 12/06/2020Over 100 coronavirus patients in critical condition in ArmeniaA total of 7,000 coronavirus patients are under home supervision, while 1,800 others are in hospitals in Armenia, Deputy Minister of Health Anahit Avanesyan told an emergency cabinet meeting on...
12:16 12/06/2020Georgia reports 6 new cases of coronavirusGeorgia has reported six new cases of the novel coronavirus, bringing the total number of cases to 837 on Friday.
11:12 12/06/2020Armenia's coronavirus tally tops 15,000 on June 12Armenia has confirmed 612 new coronavirus infections, bringing the national tally to 15,281 as of 11 a.m.
19:09 11/06/2020Pashinyan announces a plan to extend the state of emergency for another month566 new cases of Covid-19 have been recorded in the past day in Armenia, PM Nikol Pashinyan stated on Thursday at a briefing following the regular meeting at the Commandant’s Office.
15:53 11/06/2020Russian COVID-19 cases exceed 500,000Russia recorded 8,779 COVID-19 cases in the past 24 hours, taking its total to 502,436, Xinhua reported on Thursday, citing the country's coronavirus response center.
15:13 11/06/202091-year-old woman beats coronavirus in ArmeniaA 91-year-old woman has beat the coronavirus infection to be discharged from Artashat Medical Center in Armenia’s Ararat Province, Governor of Ararat Garik Sargsyan said on Facebook.
14:00 11/06/2020Artsakh reports 4 new coronavirus casesArtsakh has reported 4 new cases of COVID-19, bringing the national tally to 68 on Thursday, June 11.
13:48 11/06/2020Armenia's health authorities have asked int'l organizations for support in coronavirus fight – spoxThe Armenian Ministry of Health has asked the country's international partners for cooperation in various areas of the fight against the coronavirus pandemic, including for assistance, Foreign...
12:03 11/06/2020Armenia's coronavirus tally reaches 14,669 on June 11Armenia has confirmed 566 new coronavirus infections, bringing the national tally to 14,669 as of 11 a.m.
11:51 11/06/2020Armenia's health minister apologizes for ‘some mistakes’ in coronavirus responseArmenia’s health minister has offered his apologies to people for “some mistakes” made at the beginning of the coronavirus spread in the country.
18:35 10/06/2020Coronavirus outbreak closes two textile factories in GyumriTwo textile factories in Armenia’s second largest city Gyumri suspended on Monday operations, following the discovery of several cases of the novel coronavirus disease among their employees.
17:56 10/06/2020Lithuania to send medical team and experts to Armenia to help in the fight against Covid-19A group of Lithuanian medics and experts will be sent to Armenia to assist in the fight against novel coronavirus, Lithuanian Foreign Minister Linas Linkevicius tweeted on Wednesday.
17:47 10/06/2020Potential Chinese COVID-19 vaccine shows promise in animal testsPotential COVID-19 vaccine being developed by Chinese researchers showed promise in trials in monkeys, triggering antibodies and raising no safety issues, researchers said, and a human trial with...
15:49 10/06/2020Georgia reports 4 new cases of COVID-19Georgia has reported four new cases of the novel coronavirus, bringing the total number of cases to 822 on Wednesday.
14:32 10/06/2020Two coronavirus patients remain in serious condition in ArtsakhTwo more patients have recovered from coronavirus in Artsakh, bringing the total number of recoveries to 43.