19:15 01/04/2023Դիմածնոտային վիրաբույժ. Նեոնատալ ատամները պետք է հեռացվենՆեոնատալ ատամը բավականին հազվադեպ հանդիպող երևույթ է: Սա կաթնատամ է, որը ծկթում է արգանդում: Հանդիպում է 2500 ծննդաբերությունից միայն 1-ի դեպքում: «Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոցային համալիրի...
13:00 01/04/2023Արցախից ևս հիվանդ տեղափոխվել է ՀայաստանԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություններով և շտապ...
11:48 01/04/2023Սնկաբանը վարակվել է իր ուսումնասիրած սնկիցԱռաջին անգամ փաստվել է, որ բույսերի վրա աճող Chondrostereum purpureum սնկատեսակը վարակել է մարդու՝ 61-ամյա մարդու։ Վարակվածը սնկաբան է և իր հետազոտությունները կապված էին սնկի նման տեսակների հետ:...
18:14 31/03/2023Հայաստանում տարեցտարի աճում է կեսարյան հատումների թիվըՀՀ Առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ Հայաստանում տարեցտարի աճում է կեսարյան հատումների թիվը: Ծննդաբերությունների 37,7 տոկոսն ավարտվում է կեսարյան հատմամբ: Առողջապահության...
15:14 30/03/2023«Պանիր լոռի»-ում աղիքային ցուպիկի խմբի մանրէներ են եղելՍննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի Շիրակի մարզային կենտրոնի տեսուչները ստուգում են իրականացրել «Աշոցքի պանրի գործարան» ՍՊԸ-ում, որի ընթացքում առկա արտադրատեսակներից կատարվել է նմուշառում և...
20:38 29/03/2023Կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվն ավելացել է ևս 35-ով․ ԱՆՀՀ Առողջապահության նախարարությունը տեղեկացնում է․ «Կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը վերջին թարմացումից հետո (մարտի 13, 2023թ.) ավելացել է ևս 35-ով: Այսպիսով, մարտի 29-ի դրությամբ,...
17:08 29/03/2023ՍԱՏՄ. Առաջացած խնդիրը քննարկվում է ռուսական կողմի հետՍննդամթերքի անվտանգության՝ մարդու կյանքին և առողջությանը սպառնացող որևէ խնդիր չի հայտնաբերվել
14:02 29/03/2023Քաղաքականությո՞ւն, թե՞ ՍԱՏՄ անգործություն. Ինչ է նշանակում Ռոսելխոզնադզորի հայտարարությունըՄինչ պաշտոնյաները հայտարարում են արտահանման ծավալների մեծացման, դրա կարևորության մասին, կաթանամթերք արտադրող ընկերությունների համար կարող է փակվել ռուսական շուկան։ Ռոսելխոզնադզորի փոխանցմամբ, առայժ...
12:35 29/03/2023Կասեցվել է վտանգավոր սննդամթերքի արտադրությունըՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի Շիրակի մարզային կենտրոնի տեսուչները ստուգում են անցկացրել «Ամասիայի գլխավորող պանրագործարան» ՍՊԸ-ին պատկանող կաթնամթերքի արտադրությունում (Շիրակի մարզ, գ.
09:59 29/03/2023Հայաստանից ՌԴ կաթնամթերքի արտահանումը վտանգված է. Ռոսելխոզնադզորը դժգոհ է ՍԱՏՄ վերահսկողությունիցՌոսելխոզնադզորը կքննարկի Հայաստանից Ռուսաստան կաթնամթերքի ներմուծման սահմանափակումներ մտցնելու հարցը՝ կապված հայկական կողմի վատ վերահսկողության և սահմանափակող միջոցների խախտման հետ։ Այս մասին...
18:00 28/03/2023Սեքսոպաթոլոգ. Ինչպես վերականգնել տեստոստերոնըՍեքսոպաթոլոգ Սևադա Հակոբյանը գրում է. «Ցածր տեստոստերոնի ախտանիշներն են՝ սեռական մղման նվազում, մկանների զանգվածի կորուստ, թուլություն և տրամադրության, աշխատունակության անկում: Ինչպես վերականգնել...
12:24 27/03/2023«Հերացի». Հայաստանում յուրաքանչյուր 10-ից մեկը թունավորվում է անորակ սնունդ օգտագործելու հետևանքովՄասնավորապես, 2018-2022թթ. տարեկան միջինում գրանցվել է այլ սալմոնելոզային վարակների շուրջ 582 դեպք, այլ մանրէային աղիքային վարակների 2621 դեպք, չճշտված և ենթադրյալ աղիքային վարակների՝ 5011 դեպք:
19:45 25/03/2023Associated Press. Ռազմական ինքնաթիռների անձնակազմերը քաղցկեղով հիվանդանալու 24%-ով ավելի բարձ հավանականություն ունենՊենտագոնի գիտնականները պարզել են, որ ռազմական օդաչուների և ցամաքային անձնակազմերի մոտ, որոնք լիցքավորում և պահպանում են ռազմական ինքնաթիռները, ավելի հավանական է քաղցկեղի որոշ տեսակների զարգացումը:...
19:31 25/03/2023Բժիշկները պարզել են, որ վերամշակված կարմիր միսը կարող է կապ ունենալ արյան քաղցկեղի հետՕսակայի համալսարանի գիտնականները պարզել են, որ վերամշակված կարմիր մսի սպառման աճը կապված է արյան քաղցկեղի դեպքերի աճի հետ: Հետազոտությունը հրապարակվել է Environmental Health and Preventive Medicine...
18:30 25/03/2023«Կոմերսանտ». Ռուսաստանում բժիշկներ պատրաստելու համար դիակային նյութերի պակաս կաՌուսաստանում բժշկական ուսուցման համար դիակային նյութի պակաս կա: Նման տեղեկություն է տարածել «Կոմերսանտը»-ը։ Նյութերի պակասը արձանագրվել է բժշկական անձնակազմի դիակային դասընթացների նախագծերով...
12:43 24/03/2023Ծանր հիվանդություններ ունեցող 12 անձ Արցախից տեղափոխվել է ԵրևանԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր...
18:28 23/03/2023Հայաստանի 6 ԲԿ-ներում արձանագրվել են շուրջ 542 մլն դրամի խախտումներ. ՊՎԾՊետական վերահսկողական ծառայությունն ամփոփել է է ՀՀ ԱՆ Պետական առողջապահական գործակալությունում (ՊԱԳ) և մի շարք բժշկական կազմակերպություններում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքները.
12:42 23/03/20233-ամյա երեխայի որովայնից հեռացվել են 17 մագնիսե գնդիկներ3 տարեկան երեխայի ծնողները դիմել են «Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոց՝ նշելով, որ երեխան խաղալիս է եղել մագնիսե գնդիկներով, իսկ որոշ ժամանակ անց նկատել են դրանց մեծ մասի բացակայությունը:...
10:04 23/03/2023ԱՀԿ-ն խոլերայի տարածման վտանգը համաշխարհային մակարդակով շատ բարձր է գնահատումԱռողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը կարծում է, որ խոլերայի վտանգը գլոբալ մակարդակում շատ բարձր է՝ պայմանավորված բռնկումների թվի աճով և դրանց աշխարհագրական ընդլայնմամբ։ Վեստի.ռու-ի...
22:46 22/03/2023«Հետք». Թթվասերի 10 նմուշներից 4-ում հայտնաբերվել է խախտում, դրանք անվտանգ չենՄարտի 2-ին «Հետք»-ը փորձաքննության էր ներկայացրել տեղական արտադրության թթվասերի 10 նմուշ։ Նմուշներից 4-ում հայտնաբերվել է խախտում, մասնավորապես՝ աղիքային ցուպիկ և խմորասնկերի բարձր քանակ։ Դրանք են՝...

19:55 26/06/2021Исландия стала первой страной в Европе, отменившей все ограничения по COVID-19Исландия стала первой страной в Европе, которая снимает все внутренние ограничения, введенные для борьбы с распространением коронавирусной инфекции.
19:34 26/06/2021Названа главная ошибка, которая приводит к набору лишнего весаВрач и телеведущий Александр Мясников в эфире телеканала "Россия 1" отметил главную ошибку, ведущую к набору лишнего веса.
19:22 26/06/2021ВОЗ готовится одобрить еще две вакцины против коронавирусаВсемирная организация здравоохранения (ВОЗ) планирует выдать экстренное разрешение на две новые вакцины против коронавируса в ближайшие месяцы.
17:14 26/06/2021Иран начал производство российской вакцины против коронавируса «Спутник V»Иран начал производство российской вакцины против коронавируса "Спутник V", готова тестовая партия, сообщил Российский фонд прямых инвестиций (РФПИ).
14:00 26/06/2021В Арцахе за минувшие сутки случаев заражения коронавирусом не выявленоВ результате 42 тестов, проведенных в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) 25 июня, случаев заражения коронавирусом не выявлено.
13:14 26/06/2021Коронавирус в Грузии: за сутки скончались 18 человекЧисло выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 754. Скончались 18 человек. По данным официального сайта StopCov, с начала пандемии в стране по сегодняшний...
12:35 26/06/202126.06.2021. За сутки в Армении подтверждено 93 новых случая заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 93 новых случая заражения коронавирусом (при проведенном 3631 тесте), выздоровели 66 человек.
10:11 26/06/2021Сидней: введен локдаун из-за вспышки COVID-19Власти штата Новый Южный Уэльс в Австралии распространили ограничения из-за вспышки COVID-19 на весь Сидней и близлежащие территории, говорится в заявлении губернатора штата Глэдис Береджиклян.
18:49 25/06/2021Абу-Даби туристам разрешили бесплатно пройти вакцинацию от COVID-19Власти столичного эмирата Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) Абу-Даби разрешили туристам бесплатно пройти вакцинацию от коронавируса COVID-19, сообщили РИА Новости по "горячей линии" госкомпании...
18:29 25/06/2021В Гюмри с симптомами кишечной инфекции госпитализированы 23 человекаСегодня, 25 июня, с симптомами кишечной инфекции (тошнота, рвота, понос) в «Инфекционную больницу Гюмри» обратились 43 человека, 23 из них (16 детей и 7 взрослых) были госпитализированы.
11:38 25/06/202125.06.2021. За сутки в Армении подтверждено 102 новых случая заражения коронавирусом, летальных исходов не былоЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 102 новых случая заражения коронавирусом (при проведенных 3724 тестах), выздоровели 111 человек, случаев с летальным исходом накануне не было.
16:59 24/06/2021Грузия отменит штраф в размере 76 млн лари за антипандемийные нарушенияПравительство Грузии внесло в парламент два законопроекта, касающихся тех лиц, которые в период пандемии коронавирусной инфекции были оштрафованы за нарушение регуляций в административном и уголовном...
13:43 24/06/2021Египет разрешил вакцинированным от COVID-19 въезд в страну фараонов без ПЦР-тестовПолностью вакцинированные от коронавируса иностранцы могут въезжать в Египет без ПЦР-тестов при условии предоставления на границе сертификата о прохождении вакцинации.
12:03 24/06/2021В Арцахе за сутки выявлено 5 случаев заражения коронавирусомВ результате 39 тестов, проведенных в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) 23 июня, выявлено 5 случаев заражения коронавирусом.
11:59 24/06/2021Коронавирус в Грузии: число инфицированных увеличилось за сутки на 656Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 656. Скончались 17 человек. По данным официального сайта StopCov, с начала пандемии в стране по сегодняшний...
11:27 24/06/202124.06.2021. За сутки в Армении подтверждено 103 новых случая заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 103 новых случая заражения коронавирусом (при проведенных 3452 тестах), выздоровели 82 человека, зарегистрировано 2 случая смерти.
12:10 23/06/202123.06.2021. За сутки в Армении подтверждено 100 новых случаев заражения коронавирусом, скончался 1 человекЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 100 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенном 3881 тесте), выздоровели 48 человек.
14:53 22/06/2021«Спутник V» защищает от COVID-19 минимум полгода – разработчикВакцина "Спутник V" дает защиту от коронавируса на шесть месяцев, заявил руководитель Лаборатории механизмов популяционной изменчивости патогенных микроорганизмов НИЦ эпидемиологии и микробиологии...
12:30 22/06/202122.06.2021. За сутки в Армении подтверждено 77 новых случаев заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 77 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 3778 тестах), выздоровели 70 человек.
12:21 22/06/2021Скандальный президент Филиппин пригрозил отказывающимся прививаться от COVID-19 задержаниемПрезидент Филиппин Родриго Дутерте предупредил людей, которые отказываются делать прививки от коронавируса, что они могут быть задержаны.