16:53 04/03/2023Կասեցվում է Արցախկաթ ընկերության մածունի և թթվասերի արտադրությունըԱյսօր մարտի 4-ին «Համաճարակաբանության և հիգիենիայի կենտրոն ՊՈԱԿ լաբորատորիայից ԱՀ պետական տեսչությունների կառավարման կոմիտեին հայտնել են, որ Արցախկաթ և Առաջնեկ ընկերությունների կաթնամթերքի...
15:25 04/03/2023«Մարտունի» ԲԿ-ում բժիշկներն իրար են ծեծել. 168.amԳեղարքունիքի մարզի «Մարտունի» ԲԿ-ից 168.am-ն ահազանգ է ստացելլ, ըստ որի, օրեր առաջ ծեծկռտուք է տեղի ունեցել վիրաբուժական բաժանմունքի ղեկավարի ու վիրաբույժներից մեկի միջև: Աղբյուրը գրում է.
13:47 04/03/2023Ռուսաստանում վերջին մեկ օրում գրանցվել է կորոնավիրուսի 14049 նոր դեպքԿորոնավիրուսի դեմ պայքարի օպերատիվ շտաբի տվյալներով՝ Ռուսաստանում վերջին մեկ օրվա ընթացքում գրանցվել է կորոնավիրուսի 14049 դեպք, գրում է ՏԱՍՍ-ը։ Նշվում է, որ 24 ժամվա ընթացքում կորոնավիրուսից...
13:02 04/03/2023Բայդենի հետազոտությունը խնդիրներ է առաջացրելԱՄՆ 80-ամյա նախագահ Ջո Բայդենի առողջական վիճակի մասին հարցերը շարունակում են մնալ միջազգային մամուլի առաջին էջերում։ BBC-ն գրել է, որ անցած ամիս հերթական հետազոտության հետևանքով Բայդենը մաշկի...
11:22 04/03/2023Կարմրուկի հաստատված դեպքերն ավելանում ենԺամը 11:00-ի դրությամբ կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 12-ի: Այս մասին հայտնում են առողջապահության նախարարությունից ու մանրամասնում, որ բոլորը հոսպիտալացված են: Պացիենտների...
19:31 03/03/2023Հայաստանում արձանագրվել է լաբորատոր հաստատված կարմրուկի 11 դեպք․ ԱՆՀայաստանի Հանրապետությունում արձանագրվել է լաբորատոր հաստատված կարմրուկի 11 դեպք: Այս մասին հայտնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։ «Հիվանդները հոսպիտալացված են: Մասնագետները նրանց վիճակը...
16:11 03/03/2023Մոսկվայում սպանվել է «Sputnik V» պատվաստանյութի ստեղծողներից մեկըՄոսկվայի իր բնակարանում սպանվել է վիրուսաբան Անդրեյ Բոտիկովը՝ «Sputnik V» կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի ստեղծողներից մեկը։ Այս մասին մարտի 3-ին հայտնել է «Ռեգնում» գործակալությունը։ Դեպքը տեղի է...
15:52 03/03/2023Զեկույց. Աշխարհի բնակչության կեսից ավելին մինչև 2035 թվականը ճարպակալում կունենաԵթե անհապաղ քայլեր չձեռնարկվեն իրավիճակը փրկելու համար, մինչև 2035 թվականն աշխարհի բնակչության կեսից ավելին կունենա ավելորդ քաշ և շատ դեպքերում ճարպակալում։ Բի-Բի-Սի-ի հաղորդմամբ, զգուշացնում է...
13:47 03/03/2023Մարտի 3-ը Լսողության պահպանման համաշխարհային օրն էԼսողության նորածնային սքրինինգի արդյունքում 2022 թվականին Հայաստանում հայտնաբերվել է ծանրալսությամբ 21 երեխա: Նման վիճակագրություն է հրապարակել ԱՆ-ն լսողության պահպանման համաշխարհային օրվա...
12:52 03/03/2023Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ևս 9 բուժառու, 7 մարդ էլ վերադարձել է ԱրցախԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություններով և շտապ...
08:20 03/03/2023Արդյոք կորոնավիրուսի համաճարակը սկսել է Ուհան քաղաքի լաբորատոր արտահոսքիցՀետաքննությունների դաշնային բյուրոյի տնօրեն Քրիստոֆեր Ռեյն օրերս չի բացառել, որ COVID-19 համաճարակը սկիզբ է առել Չինաստանի Ուհան քաղաքում լաբորատոր արտահոսքից: Սակայն Սպիտակ տունը չորեքշաբթի օրը...
19:56 02/03/2023Արցախում սննդային թունավորումով հիվանդանոց են դիմել տասից ավելի անչափահասներԱրցախի Հանրապետության տեղեկատվական շտաբից հայտնում են․ «Փետրվարի 25-ին ԱՀ առողջապահության նախարարության «Արևիկ» բուժմիավորման ինֆեկցիոն բաժանմունք են դիմել մինչ 15 տարեկան տասնմեկ և չորս չափահաս...
17:18 02/03/2023ԱՄԿ. Երեխաների շրջանում սովի վտանգն աճում էՏարատեսակ ճգնաժամերի պատճառով ավելի շատ երեխաներ կարող են հայտնվել աղքատության ճիրաններում
14:02 02/03/2023ԱՄՆ Սենատը պահանջում է բացահայտել COVID-19-ի ծագման վերաբերյալ հետախուզական տվյալներըԱՄՆ Սենատը միաձայն ընդունել է օրինագիծ, որը պահանջում է կառավարությունից գաղտնազերծել COVID-19-ի ծագման մասին բոլոր հետախուզական տվյալները: «Ռիա Նովոստի»-ի փոխանցմամբ, ասել է նոր օրենքի...
16:58 01/03/2023ՀԿ-ներ. Ամուլսարում հանք շահագործելու վերաբերյալ ՀՀ կառավարության որոշումն ապօրինի է, կարճատես, անպատասխանատու, արկածախնդիրԱվելի քան երկու տասնյակ ՀԿ-ներ ու անհատներ տարածել են հայտարարություն Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի շահագործման վերաբերյալ։ Հայտարարության մեջ ասված է.
10:30 01/03/2023Որքանով է պահքը դրական ազդեցություն ունենում առողջության վրա և հակառակը. Էնդոկրինոլոգ Լուսինե ԱռաքելյանԱյս տարի Մեծ պահքը սկսվել է փետրվարի 20-ին և կտևի 48 օր (Բուն բարեկենդանից մինչև Սուրբ Հարության (Զատիկի) տոնի նախօրեին): Պահքի շրջանում հրաժարվում են կենդանական ծագման սննդից և օգտագործում բացառապես...
18:00 28/02/2023ԳԱԱ. Դրական հեռանկարներ՝ քաղցկեղային բջիջները ոչնչացնող դեղամիջոցի ստեղծման հետազոտություններումՀետազոտությունը շարունակվելու է 2023 թ-ին և ավարտից հետո ամենաակտիվ միացությունը (դեղամիջոցը) կիրառվելու և փորձարկվելու է խոշոր կենդանիների վրա։
13:23 28/02/202325 օրական երեխայի մոտ հայտնաբերվել է հաստ պորտալարի մնացորդ«Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոցի մասնագետների ուշադրության կենտրոնում էր 25 օրական աղջնակ, որի մոտ ծնված օրվանից մոտ եղել է մշտական արտադրություն պորտից։ Կենտրոնից հայտնում են, որ արտադրությունը...
17:41 27/02/2023Արցախում աճել են մի շարք հիվանդությունների ու բարդությունների ցուցանիշներըԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արդեն 78 օր շարունակ արգելափակված լինելու պայմաններում, ինչպես նաև վերջին շրջանում ադրբեջանական հանցավոր գործողություններից բխող...
19:45 25/02/2023Սրտաբանը թվարկել է մարսողական համակարգի համար ամենավնասակար մթերքներըՇաքարով հարուստ մթերքները, ինչպիսիք են քաղցրավենիքները, գազավորված ըմպելիքները և փաթեթավորված հյութերը, ամենավնասակարն են աղեստամոքսային համակարգի գործունեության համար։ Այս մասին ասում է դիետոլոգ,...

15:29 04/06/2021Тела погибших находились в крайней степени разложения, отсутствовали внутренние органы, были покрыты личинками червей - судмедэксперт«С 27 сентября 2020 года по сей день наше учреждение провело экспертизу более 3500 тел и останков», - в ходе пресс-конференции эти данные представил начальник отдела судебно-медицинской экспертизы...
11:37 04/06/202104.06.2021. За сутки в Армении подтверждено 72 новых случая заражения коронавирусом, скончались 6 человекЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 72 новых случая заражения коронавирусом (при проведенных 3569 тестах), выздоровели 246 человек.
19:42 03/06/2021Отныне будет проводиться патолого-анатомическое вскрытие лиц, скончавшихся от коронавирусаНа сегодняшнем внеочередном заседании парламент обсудил законопроект о внесении изменений в закон РА «О медицинской помощи и обслуживания населения», который представила и.о.
18:52 03/06/2021Не собираюсь подавать в отставку – Анаит Аванесян«Следствие будет проведено, выяснятся все обстоятельства, и в рамках закона все понесут соответствующее наказание»,- в ходе беседы с журналистами в НС сказала и.о.
15:09 03/06/2021Коронавирус в Грузии: число инфицированных увеличилось за сутки на 833lЧисло выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 833. Скончались 19 человек. По данным официального сайта StopCov, с начала пандемии в стране по сегодняшний...
11:26 03/06/202103.06.2021. За сутки в Армении подтверждено 108 новых случаев заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 108 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 2856 тестах), выздоровели 235 человек.
12:05 02/06/202102.06.2021. За сутки в Армении подтверждено 92 новых случая заражения коронавирусом, скончались двое человекЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 92 новых случая заражения коронавирусом (при проведенных 2916 тестах), выздоровели 149 человек.
19:52 01/06/2021В Британии впервые не выявлено ни одной смерти из-за COVID-19В Великобритании за 1 июня не выявлено ни одной смерти, произошедшей из-за коронавируса SARS-CoV-2. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на британское информационное агентство Reuters. За сутки в стране...
13:20 01/06/2021Минздрав обвиняют в сокрытии тел погибших, а Минздрав ведет себя как Минобороны – недоразвитоПогибшие на войне… Родители ждут…8 месяцев. А правительство столько месяцев скрывало наличие сотен тел – для обеспечения «цифр». А теперь министр здравоохранения, строя из себя дуру, «признает вину»...
12:38 01/06/202101.06.2021. За сутки в Армении подтверждено 108 новых случаев заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 108 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 3280 тестах), выздоровел 221 человек.
12:30 01/06/2021Число инфицированных коронавирусом в Грузии увеличилось за сутки на 1233Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 1 233. Скончался 31 человек. По данным официального сайта StopCov, с начала пандемии в стране по...
10:08 01/06/2021Ученые изучили влияние карантина на биопсихологический возраст человекаУченые Московского государственного психолого-педагогического университета (МГППУ) изучили влияние карантина на биопсихологический возраст человека.
20:04 31/05/2021Минздрав: В подвальном помещении «Научно-практического центра судебной экспертизы» хранились останки и тела военныхИз министерства здравоохранения Армении сообщают: «Касательно появившейся в Сети информации Минздрав официально сообщает: Родственники изъявили желание перевезти в другое место осмотренные и...
17:49 31/05/2021Курение повышает риск заражения COVID-19 – РоспотребнадзорКурение и употребление табачных изделий повышает риск заражения коронавирусной инфекцией, которая протекает у курящих в более тяжелой форме.
15:36 31/05/2021Не найдено доказательств того, что коронавирус может встраиваться в геном человекаАвстралийские ученые совместно с коллегами из Испании и Британии тщательно изучили структуру ДНК инфицированной вирусом SARS-CoV-2 клетки и не нашли доказательств того, что вирус может встраивать...
11:29 31/05/202131.05.2021. За сутки в Армении подтверждены 34 новых случая заражения коронавирусом, скончались 7 человекЗа минувшие сутки в Армении подтверждены 34 новых случая заражения коронавирусом (при проведенных 2655 тестах), выздоровели 227 человек.
20:37 29/05/2021Армен Чарчян: Необходимо разработать национальную программу, стратегию развития здравоохранения«Сегодня экономика Армении, как и система здравоохранения, находится в глубоком кризисе», – такой диагноз поставил доктор медицинских наук, профессор Армен Чарчян, представляя посвященную сфере...
18:29 29/05/202129 мая отмечается Всемирный день здорового пищеварения29 мая отмечается Всемирный день здорового пищеварения (World Digestive Health Day), учреждённый в день принятия Устава Всемирной организации гастроэнтерологов, ВОГ (World Gastroenterology...
16:04 29/05/2021Число инфицированных коронавирусом в Грузии увеличилось за сутки на 986Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 986. Скончались 12 человек.Об этом пишет sputnik-georgia. По данным официального сайта StopCov, с начала...
14:25 29/05/202129.05.2021. В Арцахе за сутки выявлено 3 случая заражения коронавирусомВ результате 23 тестов, проведенных в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) 28 мая, выявлено 3 случая заражения коронавирусом.