16:53 04/03/2023Կասեցվում է Արցախկաթ ընկերության մածունի և թթվասերի արտադրությունըԱյսօր մարտի 4-ին «Համաճարակաբանության և հիգիենիայի կենտրոն ՊՈԱԿ լաբորատորիայից ԱՀ պետական տեսչությունների կառավարման կոմիտեին հայտնել են, որ Արցախկաթ և Առաջնեկ ընկերությունների կաթնամթերքի...
15:25 04/03/2023«Մարտունի» ԲԿ-ում բժիշկներն իրար են ծեծել. 168.amԳեղարքունիքի մարզի «Մարտունի» ԲԿ-ից 168.am-ն ահազանգ է ստացելլ, ըստ որի, օրեր առաջ ծեծկռտուք է տեղի ունեցել վիրաբուժական բաժանմունքի ղեկավարի ու վիրաբույժներից մեկի միջև: Աղբյուրը գրում է.
13:47 04/03/2023Ռուսաստանում վերջին մեկ օրում գրանցվել է կորոնավիրուսի 14049 նոր դեպքԿորոնավիրուսի դեմ պայքարի օպերատիվ շտաբի տվյալներով՝ Ռուսաստանում վերջին մեկ օրվա ընթացքում գրանցվել է կորոնավիրուսի 14049 դեպք, գրում է ՏԱՍՍ-ը։ Նշվում է, որ 24 ժամվա ընթացքում կորոնավիրուսից...
13:02 04/03/2023Բայդենի հետազոտությունը խնդիրներ է առաջացրելԱՄՆ 80-ամյա նախագահ Ջո Բայդենի առողջական վիճակի մասին հարցերը շարունակում են մնալ միջազգային մամուլի առաջին էջերում։ BBC-ն գրել է, որ անցած ամիս հերթական հետազոտության հետևանքով Բայդենը մաշկի...
11:22 04/03/2023Կարմրուկի հաստատված դեպքերն ավելանում ենԺամը 11:00-ի դրությամբ կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 12-ի: Այս մասին հայտնում են առողջապահության նախարարությունից ու մանրամասնում, որ բոլորը հոսպիտալացված են: Պացիենտների...
19:31 03/03/2023Հայաստանում արձանագրվել է լաբորատոր հաստատված կարմրուկի 11 դեպք․ ԱՆՀայաստանի Հանրապետությունում արձանագրվել է լաբորատոր հաստատված կարմրուկի 11 դեպք: Այս մասին հայտնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։ «Հիվանդները հոսպիտալացված են: Մասնագետները նրանց վիճակը...
16:11 03/03/2023Մոսկվայում սպանվել է «Sputnik V» պատվաստանյութի ստեղծողներից մեկըՄոսկվայի իր բնակարանում սպանվել է վիրուսաբան Անդրեյ Բոտիկովը՝ «Sputnik V» կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի ստեղծողներից մեկը։ Այս մասին մարտի 3-ին հայտնել է «Ռեգնում» գործակալությունը։ Դեպքը տեղի է...
15:52 03/03/2023Զեկույց. Աշխարհի բնակչության կեսից ավելին մինչև 2035 թվականը ճարպակալում կունենաԵթե անհապաղ քայլեր չձեռնարկվեն իրավիճակը փրկելու համար, մինչև 2035 թվականն աշխարհի բնակչության կեսից ավելին կունենա ավելորդ քաշ և շատ դեպքերում ճարպակալում։ Բի-Բի-Սի-ի հաղորդմամբ, զգուշացնում է...
13:47 03/03/2023Մարտի 3-ը Լսողության պահպանման համաշխարհային օրն էԼսողության նորածնային սքրինինգի արդյունքում 2022 թվականին Հայաստանում հայտնաբերվել է ծանրալսությամբ 21 երեխա: Նման վիճակագրություն է հրապարակել ԱՆ-ն լսողության պահպանման համաշխարհային օրվա...
12:52 03/03/2023Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ևս 9 բուժառու, 7 մարդ էլ վերադարձել է ԱրցախԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություններով և շտապ...
08:20 03/03/2023Արդյոք կորոնավիրուսի համաճարակը սկսել է Ուհան քաղաքի լաբորատոր արտահոսքիցՀետաքննությունների դաշնային բյուրոյի տնօրեն Քրիստոֆեր Ռեյն օրերս չի բացառել, որ COVID-19 համաճարակը սկիզբ է առել Չինաստանի Ուհան քաղաքում լաբորատոր արտահոսքից: Սակայն Սպիտակ տունը չորեքշաբթի օրը...
19:56 02/03/2023Արցախում սննդային թունավորումով հիվանդանոց են դիմել տասից ավելի անչափահասներԱրցախի Հանրապետության տեղեկատվական շտաբից հայտնում են․ «Փետրվարի 25-ին ԱՀ առողջապահության նախարարության «Արևիկ» բուժմիավորման ինֆեկցիոն բաժանմունք են դիմել մինչ 15 տարեկան տասնմեկ և չորս չափահաս...
17:18 02/03/2023ԱՄԿ. Երեխաների շրջանում սովի վտանգն աճում էՏարատեսակ ճգնաժամերի պատճառով ավելի շատ երեխաներ կարող են հայտնվել աղքատության ճիրաններում
14:02 02/03/2023ԱՄՆ Սենատը պահանջում է բացահայտել COVID-19-ի ծագման վերաբերյալ հետախուզական տվյալներըԱՄՆ Սենատը միաձայն ընդունել է օրինագիծ, որը պահանջում է կառավարությունից գաղտնազերծել COVID-19-ի ծագման մասին բոլոր հետախուզական տվյալները: «Ռիա Նովոստի»-ի փոխանցմամբ, ասել է նոր օրենքի...
16:58 01/03/2023ՀԿ-ներ. Ամուլսարում հանք շահագործելու վերաբերյալ ՀՀ կառավարության որոշումն ապօրինի է, կարճատես, անպատասխանատու, արկածախնդիրԱվելի քան երկու տասնյակ ՀԿ-ներ ու անհատներ տարածել են հայտարարություն Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի շահագործման վերաբերյալ։ Հայտարարության մեջ ասված է.
10:30 01/03/2023Որքանով է պահքը դրական ազդեցություն ունենում առողջության վրա և հակառակը. Էնդոկրինոլոգ Լուսինե ԱռաքելյանԱյս տարի Մեծ պահքը սկսվել է փետրվարի 20-ին և կտևի 48 օր (Բուն բարեկենդանից մինչև Սուրբ Հարության (Զատիկի) տոնի նախօրեին): Պահքի շրջանում հրաժարվում են կենդանական ծագման սննդից և օգտագործում բացառապես...
18:00 28/02/2023ԳԱԱ. Դրական հեռանկարներ՝ քաղցկեղային բջիջները ոչնչացնող դեղամիջոցի ստեղծման հետազոտություններումՀետազոտությունը շարունակվելու է 2023 թ-ին և ավարտից հետո ամենաակտիվ միացությունը (դեղամիջոցը) կիրառվելու և փորձարկվելու է խոշոր կենդանիների վրա։
13:23 28/02/202325 օրական երեխայի մոտ հայտնաբերվել է հաստ պորտալարի մնացորդ«Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոցի մասնագետների ուշադրության կենտրոնում էր 25 օրական աղջնակ, որի մոտ ծնված օրվանից մոտ եղել է մշտական արտադրություն պորտից։ Կենտրոնից հայտնում են, որ արտադրությունը...
17:41 27/02/2023Արցախում աճել են մի շարք հիվանդությունների ու բարդությունների ցուցանիշներըԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արդեն 78 օր շարունակ արգելափակված լինելու պայմաններում, ինչպես նաև վերջին շրջանում ադրբեջանական հանցավոր գործողություններից բխող...
19:45 25/02/2023Սրտաբանը թվարկել է մարսողական համակարգի համար ամենավնասակար մթերքներըՇաքարով հարուստ մթերքները, ինչպիսիք են քաղցրավենիքները, գազավորված ըմպելիքները և փաթեթավորված հյութերը, ամենավնասակարն են աղեստամոքսային համակարգի գործունեության համար։ Այս մասին ասում է դիետոլոգ,...

15:20 25/04/2020Georgia reports 25 more COVID-19 casesGeorgia has reported 25 new cases of coronavirus increasing the total number of cases to 456. The medical director of Tbilisi Infectious Disease Hospital Marina Ezugbaia told journalists that the...
13:18 25/04/2020Coronavirus update: Armenia reports 81 new and 75 recovery cases on April 25Armenia has confirmed 81 new coronavirus infections, bringing the total number of cases to 1,677 in the country as of 11 a.m.
12:03 25/04/2020South Korea considers electronic wristband to enforce COVID-19 quarantineThe South Korean government is considering the use of an electronic wristband to enforce quarantine measures in a bid to contain the spread of COVID-19, local sources reported.
16:15 24/04/2020Another coronavirus patient recovers in ArtsakhAnother Artsakh citizen with COVID-19 has recovered and discharged from hospital, the Artsakh Information Headquarters said in a statement, citing the country’s Ministry of Health.
14:07 24/04/2020U.S. doctors identify new COVID-19 symptomU.S. doctors identified a new symptom of COVID-19, caused by the novel coronavirus, informally dubbed “COVID toes.” The presence of purple or blue lesions on a patient’s feet and toes puzzles...
13:12 24/04/2020Armenia reports three more coronavirus-related deathsThree more elderly coronavirus patients died in Armenia on Thursday, bringing the national death toll to 27.
12:33 24/04/2020Coronavirus update: Armenia reports 73 new cases, three more deaths on April 24Armenia has confirmed 73 new coronavirus infections, bringing the total number of cases to 1,596 in the country as of 11 a.m.
20:33 23/04/2020Another case of coronavirus confirmed in ArtsakhThe health ministry of Artsakh Republic reports that a person, who had been placed under quarantine on suspicion of coronavirus, tested positive for the virus on Thursday.
14:23 23/04/2020Commandant says more businesses may be allowed to reopen in ArmeniaCoronavirus cases have been confirmed in almost all provinces of Armenia, with the government efforts to be focused on the most affected parts of the country, Commandant, Deputy Prime Minister Tigran...
12:59 23/04/2020230 coronavirus patients put on ventilators in Armenia, says health ministerAccording to the fresh figures, Armenia has confirmed 50 new coronavirus infections, bringing the total number of cases to 1,523 in the country, 26 more patients have recovered from the disease with...
11:58 23/04/2020Coronavirus update: Armenia reports 50 new cases on April 23Armenia has confirmed 50 new coronavirus infections, bringing the total number of cases to 1,523 in the country as of 11 a.m.
11:52 23/04/2020Armenia lifts restrictions on interregional movement, some economic activitiesCommandant, Deputy Prime Minister of Armenia Tigran Avinyan has signed a decision to lift the restrictions on interregional movement and some types of economic activity as part of efforts to...
18:19 22/04/2020Total number of coronavirus infections reaches 47 in VardenisAs of April 22, the number of coronavirus infections in Vardenis town reached 47, Governor Gnel Sanosyan of Gegharkunik province said during a Facebook live.
17:44 22/04/2020Human coronavirus vaccine trials to start this week in the UKThe UK Health Ministry has announced plans to start human trials of a coronavirus vaccine on Thursday, the local source s reported.
15:27 22/04/2020US health official warns of dangerous second wave of coronavirusA second wave of coronavirus cases in the US could be even worse than the first, the country's top health official has warned, according to BBC News.
11:39 22/04/2020Coronavirus update: Armenia reports 72 new cases on April 22Armenia has confirmed 72 new coronavirus infections, bringing the total number of cases to 1,473 in the country as of 11 a.m.
15:40 21/04/2020Armenian health minister warns of increase in coronavirus casesArmenian Minister of Health Arsen Torosyan says the analysis of the numbers of the past week shows that the cases of COVID-19 are growing steadily in Armenia at a rate of 3-4% a day.
12:53 21/04/2020Coronavirus cases in Russia grow by 5,642 over past dayThe number of coronavirus cases in Russia has grown by 5,642 over the past day to 52,763 in all regions, TASS reported, citing the anti-coronavirus crisis center.
12:04 21/04/2020Two coronavirus patients, aged 88 and 65, die in ArmeniaTwo more patients have died from coronavirus in Armenia, bringing the national death toll to 24. The victims, aged 88 and 65, had underlying chronic health conditions, the Ministry of Health said. So...
11:29 21/04/2020Coronavirus update: Armenia reports 62 new cases, two more deaths on April 21Armenia has confirmed 62 new coronavirus infections, bringing the total number of cases to 1,401 in the country as of 11 a.m.