14:37 30/04/2021Գիտական նստաշրջան Պետերբուրգում՝ նվիրված Մկրտիչ Խրիմյանի և Ղևոնդ Ալիշանի ծննդյան 200-ամյակներինՌուսական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել ամեն տարի կազմակերպել հայագիտական մեկ գիտաժողով՝ նվիրված որևէ նշանակալից հոբելյանի կամ որևէ թեմայի:
09:12 30/04/2021Կոնսերվատորիայի ուսանողները միջազգային մրցույթում զբաղեցրել են մրցանակային տեղերԵրևանի պետական կոնսերվատորիայի ուսանողները Մոսկվայում անցկացվող Խոսե Կարերաս Գրան պրի դասական վոկալի միջազգային երկրորդ մրցույթում զբաղեցրել են մրցանակային տեղեր։ Երևանի պետական կոնսերվատորիայից...
14:05 28/04/2021Ուկրաինացիները ֆիլմ են նկարահանում կինոռեժիսոր, սցենարիստ Ռոման Բալայանի մասինՕրեր շարունակ Հայաստանում և Արցախում էր ուկրաինացի կինեմատոգրաֆիստների խումբը:
13:02 28/04/2021Վրաստանի վարչապետը հանդիպել է Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայության ղեկավարինՎրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին հանդիպել է Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայության ղեկավար Ալի Նագիևին: Այս մասին գրում է վրացական Առաջին ալիքը։ Վարչապետի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ,...
11:12 28/04/2021Հնդկաստանում կորոնավիրուսային վիճակն աղետալի է․ մեկ օրում 360 հազար նոր դեպք, 3000 մահՀնդկաստանում կորոնավիրուսից մահացածների թիվը նախօրեին գերազանցել է 200,000-ը։ Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ 24 ժամվա ընթացքում առաջին անգամ հաղորդվել է ավելի քան 3000 մահվան մասին: Այս մասին գրում է...
10:06 28/04/2021Մոսկվայում բացվել է Կարո Հալաբյանի հուշարձանըԱպրիլի 27-ին Մոսկվայում (Մալի Պեսչանի նրբ․2 հասցեի հարևանությամբ) կայացել է հայազգի խորհրդային ճարտարապետ Կարո Հալաբյանի բրոնզե հուշարձանի բացումը։ Նախաձեռնությունը պատկանում է ՌԴ-ում ՀՀ...
15:57 27/04/2021Նոր Ղազանչիում առաջ տված դիրքերը թշնամին առավոտյան նույնչափ ետ է քաշել․ վարչակազմի ղեկավարԱպրիլի 25-ի երեկոյան ադրբեջանցիները Մարտակերտի շրջանի Նոր Ղազանչի գյուղի վարչական տարածքին պատկանող իրենց դիրքից 370 մետր առաջ էին եկել: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է...
10:06 26/04/2021«Օսկարի» հաղթողներըԼոս Անջելեսում կայացել է ԱՄՆ կինոակադեմիայի «Օսկար» 93-րդ մրցանակաբաշխությունը: «Լավագույն ֆիլմ» անվանակարգում մրցանակը տրվել է Քլոե Չժաոյի «Քոչվորների երկիրը» ֆիլմին, որը մի կնոջ մասին է, ով մնալով...
09:45 26/04/2021Մարտին Սկորսեզեն քրիստոնեության ծագման մասին սերիալ կնկարահանիՊրոդյուսեր և ռեժիսոր Մարտին Սկորսեզեն և սցենարիստ Պոլ Շրյոդերը նախատեսում են սերիալ նկարահանել քրիստոնեության ծագման մասին: Նախագիծը կստեղծվի Netflix-ի համար։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, այս մասին...
21:29 24/04/2021Թուրքիայի արտգործնախարարը ջղաձգված գրառումներ է կատարում իր թվիթերյան էջումԹուրքիայի Արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն ԱՄՆ նախագահ Ջոզեֆ Բայդենի ապրիլքսանչորսյան ուղերձից և նրա կողմից ցեղասպանություն բառը պաշտոնապես կիրառելուց հետո թվիթերյան իր միկրոբլոգում...
19:00 24/04/2021«Միլիոնավոր մարդիկ սպանվել են պարզապես հայ լինելու պատճառով. 106 տարի է անցել, բայց մենք հիշում ենք». Գարիկ ՄարտիրոսյանՌուսաստանաբնակ հումորիստ Գարիկ Մարտիրոսյանն ինստագրամյան իր էջում գրառում է կատարել՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին և զոհերի հիշատակին։ Գրառմանը կից նա հրապարակել է Հայոց...
13:25 24/04/2021Ալեքսիս Օհանյան․ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ծննդյանս լավագույն նվերը կլինի, նախագահ Բայդեն, հուսախաբ չանես«ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը վերջապես հնարավոր է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը և, կարծում եմ, այն կարող է լինել ծննդյանս լավագույն նվերը»,- այս մասին ասում է ամերիկահայ գործարար, «Reddit»-ի հիմնադիր...
12:33 24/04/2021ՀՀ-ում Նիդերլանդերի դեսպանի հայերեն ուղերձը՝ ԾիծեռնակաբերդիցՀայաստանում Նիդերլանդների դեսպան Նիկո Սխերմերսը հայերեն ուղերձ է հղել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրից՝ Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ: «Ապրիլի 24-ը Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակի օրն է։...
09:59 24/04/2021«Մեր վերքերը դեռ բաց են». Արդարության երթ ՍիդնեյումԱյս պահին Ավստալիայի մայրաքաղաք Սիդնեյում անցկացվում է Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացրած Հայոց Ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ արդարության երթ։ Մասնակիցներն աշխարհին հիշեցնում են՝...
19:36 23/04/2021Ազատության հրապարակից մեկնարկել է ջահերով երթըԵրևանի Ազատության հրապարակից մեկնարկել է Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին նվիրված ավանդական ջահերով երթը: Երթի մասնակիցները ջահերով շարժվում են դեպի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը...
16:02 23/04/2021Ծիծեռնակաբերդում այսօր կհնչի Վերդիի «Ռեքվիեմ»-ըԻ հիշատակ Ցեղասպանության զոհերի Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը կներկայացնի Վերդիի «Ռեքվիեմը»
15:07 23/04/2021Թուրք գրող․ Մեր վայրի ազգայնամոլությունը չի վերանա, քանի դեռ չենք առերեսվել Հայոց ցեղասպանության հետՀայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի նախօրեին Ermenihaber.am-ը զրուցել է թուրք գրող և թարագմանիչ Մուրաթ Ույուրքուլաքի հետ։ Հայ ընթերցողը նրա հետ ծանոթանալու հնարավորություն կունենա Հրանտ Դինքի...
17:36 22/04/2021Փոխգնդապետ Սարգիս Ստեփանյան. Էլ ի՞նչ պիտի լինի, որ արթնանանք, գուցե՞ թուրքին մեր տան մեջ տեսնե՞նք«Ուշ չէ, դեռ կարող ենք փրկել մնացածը»։
15:50 22/04/2021Ջահերով երթ՝ ապրիլի 23-ին ժամը 19։00-ինՕսմանյան Թուրքիայի կողմից 1915 թվականին իրականացրած Հայոց Ցեղասպանության տարելիցի նախօրեին Երևանում կիրականացվի ավանդական ջահերով երթը։ Այն կմեկներկի ապրիլի 23-ին ժամը 19։00-ին Ազատության հրապարակից։...
13:23 21/04/2021Չավուշօղլու․ Բայդենի կողմից ցեղասպանության ճանաչումը ավելի կվնասի ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների արդեն իսկ լարված կապերինԹուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն երեքշաբթի օրը հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի ցանկացած քայլ` ճանաչելու Օսմանյան կայսրության կողմից 1915 թ.

18:03 12/08/2014Obama leads Robin Williams tributes"He gave his immeasurable talent freely and generously to those who needed it most - from our troops stationed abroad to the marginalised on our own streets," said Obama.
15:32 12/08/2014Honey and Berry Festival to be held on August 17 in Armenia’s TavushShamshadin Honey and Berry Festival will be held on August 17 in the city of Berd, Tavush province of Armenia.
10:05 12/08/2014US actor Robin Williams found dead at homeHis publicist said he had been "battling severe depression."
10:06 11/08/2014President Recep Tayyip Erdogan hails new era for TurkeyMr Erdogan secured about 52% of the vote, to avoid any run-off.
13:49 10/08/2014Residents of Azerbaijani villages: Karen Petrosyan had no weapons on him, he just came in and asked for teaArmenian 31-year-old Chinari village resident of Tavush region Karen Petrosyan who was killed on 8 August in Azerbaijan appeared in the Azerbaijani Agbulag village, at the door of the house of the...
10:06 09/08/2014Ebola outbreak: Nigeria declares national emergencyWHO says 961 people have died from Ebola in West Africa this year, two of them in Nigeria.
15:36 08/08/2014In social networks Facebook and Twitter campaign called #StopAliyev has kicked offAmerican Committee Hay Dat (ANCA) has launched a campaign called #StopAliyev in social networks Facebook and Twitter, writes the Head of the Armenian Revolutionary Federation Bureau's Hay Dat and...
14:33 08/08/2014Earthquake hits Iran, felt in Armenia’s Meghri, AgarakMagnitude 3.7 earthquake was recorded in Iran at 10:53 am local time on August 8, 28 km west of the city of Ahar.
10:06 08/08/2014British GSK investigator on trial in ChinaPeter Humphrey and his American wife Yu Yingzeng were arrested in August 2013.
18:46 07/08/2014Dieting does make us depressed - even though we're healthierDieting can in fact make you miserable and more at risk of depression, a study claims.
10:05 07/08/2014Liberia declares state of emergency over Ebola virusThe Ebola outbreak has also hit Guinea, Sierra Leone and Nigeria, killing more than 930 people.
18:29 06/08/2014Horses' mobile ears are 'communication tool'A study in horses suggests they also pay close attention to the direction another's ears are pointing in order to work out what they are thinking.
10:06 06/08/2014Rosetta probe set to catch comet after ten year chaseThe tiny probe is set to rendezvous on Wednesday with one of the strangest objects in the solar system.
15:11 05/08/2014Scattered showers expected in ArmeniaScattered showers and thunderstorms are expected in the northern regions of Armenia on August 5-6, mostly in the evening and at night.
10:05 05/08/2014Nigeria army committed atrocities, Amnesty saysThe campaign group said it had seen "gruesome footage" including alleged members of the military slitting the throats of detainees.
19:02 04/08/2014Guardian Liberty Voice: Nagorno Karabakh was a part of ancient Kingdom of ArmeniaConflict in Nagorno Karabakh, the disputed territory between Armenia and Azerbaijan, has seen tensions escalate with new fighting this week, reports the article in the American edition of Guardian...
14:37 04/08/2014Armenian, Azerbaijani Presidents to meet on Aug. 8-9 in SochiArmenian President Serzh Sargsyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev will meet on August 8-9 in Sochi, according to Russian media outlets.
10:07 04/08/2014US to send 50 experts to fight EbolaA senior US health official said the outbreak was out of control but insisted it could be stopped.
12:28 26/07/2014Feast of Transfiguration of Our Lord Jesus Christ to be celebrated in ArmeniaOn July 27 the Armenian Apostolic church celebrates the Feast of the Transfiguration of Our Lord Jesus Christ.
13:52 24/07/2014Divine Liturgy will be served at feast of Transfiguration of Our Lord Jesus ChristOn July 27, at the feast of Transfiguration of Our Lord Jesus Christ Divine Liturgy is to be served at St.