16:46 25/12/2023Բռնի տեղահանությունից հետո Արցախի Հանրապետության պետական երգչախումբն առաջին համերգը կունենա երևանյան բեմումԱյսօր ժամը 19:00-ին «Նարեկացի» արվեստի միությունում տեղի կունենա Արցախի պետական երգչախմբի՝ «Արվեստն ապրում է ամենուր» խորագրով համերգը: Ծրագրում կհնչեն արևմտաեվրոպացի և հայ կոմպոզիտորների խմբերգեր:...
08:35 25/12/2023«Նաղաշ» անսամբլը կներկայացնի Մկրտիչ Նաղաշի և Կոստանդին Երզնկացու տաղերի վրա հիմնված Ջոն Հոդյանի «Երգեր իմաստության» ժողովածունԴեկտեմբերի 30-ին տեղի կունենա «Նաղաշ» անսամբլի և Հայաստանի օպերայի ու բալետի ազգային թատրոնի նվագախմբի ու երգչախմբի բացառիկ համերգը։ Առաջին անգամ «Նաղաշ» անսամբլը կներկայացնի հայ բանաստեղծներ Մկրտիչ...
20:00 23/12/2023Մարտին Սկորսեզեն Բեռլինի կինոփառատոնում կպարգևատրվի պատվավոր «Ոսկե արջով»Ամերիկացի ռեժիսոր Մարտին Սկորսեզեն Բեռլինի կինոփառատոնում կստանա պատվավոր «Ոսկե արջը»։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, դափնեկրի անունը հայտնել է շոուի տնօրինությունը։ Փառատոնի ղեկավարությունը նշել է,...
19:30 23/12/2023Կիրկորովին ցանկանում են զրկել Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստի կոչումիցԷստրադային երգիչ Ֆիլիպ Կիրկորովին ցանկանում են զրկել Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստի կոչումից՝ բլոգեր և հեռուստահաղորդավար Անաստասիա Իվլեևայի սկանդալային երեկույթին մասնակցելու համար։ Mash-ը գրում է,...
18:45 23/12/2023Դվորժակի «Ռուսալկա» քնարական հեքիաթ-օպերան Մեծ Բրիտանիայի կինոթատրոններում՝ Հասմիկ Գրիգորյանի մասնակցությամբԴվորժակի «Ռուսալկա»(Ջրահարսը) քնարական հեքիաթ- օպերան Մեծ Բրիտանիայի կինոթատրոններում կցուցադրվի ուղիղ եթերում 2024 թվականի հունվարի 24-ին, ժամը 18.45-ին, Encore-ի ցուցադրություններով՝ 2024 թվականի...
13:33 23/12/2023Միքայել Ոսկանյանը փակագծեր է բացել Օսկարի ընտրացանկում հայտնված հայկական ֆիլմի մասինՀայտնի և սիրված թառահար Միքայել Ոսկանյանը փակագծեր է բացել Օսկարի ընտրացանկում հայտնված հայկական ֆիլմի մասին։ «Առաջին անգամ պաշտոնապես հայկական ֆիլմն անցել է Օսկարի ընտրացանկ՝ «Լավագույն...
12:34 23/12/2023Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախումբ և Հովհաննես Չեքիջյան հասկացությունները վաղուց արդեն նույնացել են«Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախումբ և Հովհաննես Չեքիջյան հասկացությունները վաղուց արդեն նույնացել են և անհնար է պատկերացնել մեկն առանց մյուսի»,-նշում են Ա.
10:43 23/12/2023Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Հովհաննես Չեքիջյանի 95-ամյա հոբելյանի առիթովՆիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի ազգային հերոս Հովհաննես Չեքիջյանի 95-ամյա հոբելյանի առիթով։ Ուղերձում ասված է.
16:36 22/12/2023Շողակաթ Վարդանյանի «1489»-ը՝ «Սինեեվրոպայի» լավագույն 25 ֆիլմերի ցանկումՇողակաթ Վարդանյանի «1489» ֆիլմը «Սինեեվրոպայի» ժուռնալիստների շրջանում անցկացված հարցման արդյունքներով հայտնվել է այս տարվա եվրոպական լավագույն 25 ֆիլմերի ցանկում։ Այս մասին գրում է «Կինոաշխարհ»-ը։...
15:23 22/12/2023Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումներից մազապուրծ հայի մասին վավերագրական ֆիլմը հայտնվել է «Օսկարի» կարճ ցուցակում1980-ականներին Ադրբեջանում հետապնդումների ենթարկված հայի մասին պատմող «Վերանորոգման վերջին արհեստանոցը» (The Last Repair Shop) ֆիլմն ընդգրկվել է «Օսկար» 96-րդ մրցանակաբաշխության «Լավագույն...
09:27 22/12/2023Առաջին անգամ հայկական կինոն` «Օսկարի» կարճ ցուցակումՀայտարարվել են «Օսկար»-ի 96-րդ մրցանակաբաշխության կարճ ցուցակները: Միջազգային խաղարկային 15 ֆիլմերի ցուցակում է Հայաստանը ներկայացնող ռեժիսոր Մայքլ Գուրջյանի «Ամերիկացի» ֆիլմը։ Ֆիլմը Հայաստանի...
17:28 21/12/2023Լուվրից մինչև Աննա Ֆրանկի տունԱմենահայտնի թանգարաններն՝ ըստ Google-ի որոնման հարցումների քանակի
16:13 21/12/2023Չինաստանում և Ճապոնիայում Արամ Խաչատրյանն ամենակատարվող կոմպոզիտորներից է. ՍմբատյանՉինաստանում առաջին անգամ անցկացվում է Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը՝ նվիրված Արամ Խաչատրյանի 120-ամյա հոբելյանին։ Չինական կողմը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբին հրավիրել է նվագակցելու...
15:10 21/12/2023Սար է, ասում ենք՝ երեխե՛ք, սա Արտաշատ մայրաքաղաքն է․ Փաշինյան«Նախագծով առաջարկվում է ԿԳՄՍ բյուջեի կապիտալ ծախսերի բաժնում կատարել վերաբաշխում 510.5 մլն դրամի չափով, ինչպես նաև վերաբաշխման արդյունքում ձևավորված մնացորդը՝ 804 մլն դրամն ուղղել պահուստային...
12:49 21/12/2023Սերգեյ Սմբատյանը կշարունակի գլխավորել Մալթայի ֆիլարմոնիկ նվագախումբըՀայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը հանդիսանում է նաև Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժորը։ Նախորդ ամառ Սերգեյ Սմբատյանի նկատմամբ...
11:19 21/12/2023Խոնարհված 71 խաչքար է ուղղվելՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի Պատմական միջավայրի պահպանության մարզային ծառայությունները 2023 թ․ ընթացքում ուղղել...
08:35 21/12/2023«Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում կբացվի միկրո հրաշքի աշխարհին նվիրված լուսանկարների ցուցադրություն«Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում դեկտեմբերի 25-ին կկայանա ռեժիսոր, լուսանկարիչ Գուրգեն Ջանիբեկյանի «micro.
14:15 20/12/2023Վերջին հրաժեշտը Արա ՄարտիրոսյանինԱրամ Խաչատրյան համերգասրահից չդադարող ծափահարությունների ներքո դուրս բերեցին կյանքից անժամանակ հեռացած երգիչ Արա Մարտիրոսյանին։ Սիրված երգչին վերջին անգամ տեսնելու էին եկել նրա երգարվեստի...
12:08 20/12/2023Տրամադրությունը դուրս չէր գալիս, վերջին շրջանում շատ փոխվել էր. Երգիչ Սարոն՝ Արա Մարտիրոսյանի մասինԱրամ Խաչատրյան համերգասրահում կյանքից անժամանակ հեռացած Արա Մարտիրոսյանի ընկերները, հարազատները, երկրպագուները վերջին հրաժեշտ են տալիս երգչին։ Համերգասրահում միացրած են Մարտիրոսյանի կատարումները։...
20:11 19/12/2023Դա մեծ ողբերգություն էր Արա Մարտիրոսյանի համար․ Արամե«Արայի հետ ծանոթացել եմ շուրջ 16 տարի առաջ Երևանում։ Հիշողությունները՝ կենսուրախ են։ Երբ տեղափոխվեց ԱՄՆ, այնտեղ էլ էինք հանդիպում։ Հերթական դժբախտ օրն է երգարվեստի համար։ Եվ որպես մարդ, և որպես երգիչ...

12:25 13/06/2019Legendary Amadinda Percussion Group to perform in ArmeniaLegendary Amadinda Percussion Group will perform an exclusive concert in Armenia on the sidelines of the 20th jubilee edition of the Yerevan Perspectives International Music Festival.
11:21 12/06/2019State Jazz Orchestra of Armenia to perform with famous jazzman Ronald BakerThe State Jazz Orchestra of Armenia will perform a unique concert with famous American jazz vocalist and trumpet player Ronald Baker at Aram Khachaturian Concert Hall in Yerevan on 11 July.
20:33 11/06/2019Armenian audience enjoyed Max Bruch Violin Concerto No.1 for the first timeOn June 10, Aram Khachaturyan concert hall hosted a joint concert by famous violinist Sergey Khachatryan and Armenian State Symphony Orchestra, the Symphony Orchestra reported in a release.
10:30 11/06/2019Leonardo masterpiece 'being kept on Saudi prince's yacht'The world’s most expensive artwork – Leonardo da Vinci’s masterpiece Salvator Mundi – has reportedly been installed on Saudi crown prince Mohammed bin Salman’s superyacht, The Guardian reports.
20:10 10/06/201913 pianists competing for the main award at Aram Khachaturian International CompetitionThe semi-final round of the 15th Khachaturian International Competition is underway on June 10 at Yerevan specialized secondary music school named after Tchaikovsky.
15:28 10/06/2019Egypt can demand return of King Tut statue going up for auction: Former antiquities chiefEgypt has the right to demand the repatriation of a stone sculpture of King Tutankhamun before it goes up for auction at Christie's in London next month, according to the country’s former antiquities...
12:31 10/06/2019Russian-Armenian pianist Eva Gevorgyan wins second prize of 2019 Cliburn Junior15-year-old Russian-Armenian pianist Eva Gevorgyan won the $10,000 second prize of the 2019 Cliburn International Junior Piano Competition held in Dallas, Texas, from 31 May to June 8.
15:18 08/06/2019Requiem service in memory of Ruben Adalyan to take place tomorrowAccording to the decision by PM Nikol Pashinyan a government commission has been set up to organize the funeral of renowned Armenian artist, People’s Artist of Armenia Ruben Adalyan.
18:17 07/06/2019People’s Artist of Armenia Ruben Adalyan dies aged 89Armenian artist, People’s Artist of the Republic of Armenia Ruben Adalyan died on June 6 at the age of 89, the ministry of education, science, culture and sport reported on Friday.
16:52 07/06/2019Russian Armenian pianist Eva Gevorgyan through to final of 2019 Cliburn Junior15-year-old Eva Gevorgyan, representing Russia and Armenia, is among the three pianists to be qualified for the final of the 2019 Cliburn International Junior Piano Competition which kicked off in...
13:54 07/06/2019Meet the pianist from Poland who is still playing at 108She's the pianist from Poland who is still playing every day aged 108. Wanda Zarzycka, one of the country's oldest and most talented residents, still glides her fingers over the keys after overcoming...
13:26 07/06/2019Matenadaran to host exhibition dedicated to Armenian manuscripts from TuscanyAn exhibition entitled "Three Armenian Manuscripts from Tuscany (13–14th Centuries)" will open at Yerevan’s Matenadaran (officially the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts) on June 9.
11:20 06/06/2019Today marks prominent Armenian composer Aram Khachaturian’s 116th birthdayJune 6 Marks the 116th birthday anniversary of world-famous Soviet Armenian composer Aram Khachaturian.
10:24 06/06/2019Explosion on Bond 25 set injures crew memberAn explosion on the set of the new James Bond movie at Pinewood Studios has injured a crew member and damaged a stage, The Guardian reported.
21:44 05/06/2019Armenia’s Sergey Smbatyan, London Symphony Orchestra make another joint recordingState Symphony Orchestra of Armenia, headed by the artistic director and principal conductor Sergey Smbatyan and London Symphony Orchestra, (LSO) made new recording on Tuesday for a new CD of the...
20:31 04/06/2019Famous pianist Hayk Melikyan to perform at opening of 15th Khachaturian CompetitionRenowned Armenian pianist Hayk Melikyan with perform with the Armenian State Symphony Orchestra and Khachaturian Trio at the opening of the 15th Khachaturian International Competition in Yerevan on...
11:13 01/06/2019Exhibition “Little Survivors of the Armenian Genocide: Some Episodes” to open at Genocide MuseumToday, on June 1, an exhibition titled “Little Survivors of the Armenian Genocide: Some Episodes” will be opened in the conference hall of “The Armenian Genocide Museum-Institute” foundation.
20:17 31/05/2019“Sabre Dance" to be premiered at Shanghai Film FestivalThe film "Sabre Dance" directed by Yusup Razykov which presents the history of creation of Aram Khachaturian’s masterpiece - the famous "Sabre Dance"- will be premiered at the at Shanghai Film...
17:22 31/05/2019Leon Redbone, acclaimed singer and guitarist of Armenian origin, dies in TorontoAcclaimed singer and guitarist Dickran Gobalian known as Leon Redbone has died. Redbone's family confirmed the musician's death on Thursday in a statement shared on his official website, The...
15:51 31/05/2019Aznavour Foundation, France's Bouches-du-Rhône department and Buzine Castle sign Memorandum of CooperationThe delegation of Bouches-du-Rhône department of France, headed by Department Council President Mrs.