20:00 19/12/2023Արա Մարտիրոսյանի հոգեհանգստի արարողությանը մասնակցում են Ալեն Սիմոնյանը, Սիրուշոն, Սյուզան Մարգարյանը և այլքԵրգիչ Արա Մարտիրոսյանի հոգեհանգստին մասնակցում է նաև Ալեն Սիմոնյանը։ Կոնդի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցում տեղի է ունենում երգիչ Արա Մարտիրոսյանի հոգեհանգիստը։ Հայտնի երգիչները, հարազատները և...
17:54 19/12/2023Առաջին լուսանկարները՝ Արա Մարտիրոսյանի հոգեհանգստի արարողությունիցԿոնդի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցին արդեն լեցուն է։ Սիրված երգիչ Արա Մարտիրոսյանի երկրպագուները, ընկերները, հարազատները եկել են հրաժեշտ տալու նրան։ Հոգեհանգիստը տեղի կունենա դեկտեմբերի ժամը...
14:27 19/12/2023Պեկինում անցկացվում է Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը՝ «ջութակ» մասնագիտական կարգումԴեկտեմբերի 17-ին Չինաստանի մայրաքաղաք Պեկինում մեկնարկել է Խաչատրյանի անվան միջազգային հոբելյանական մրցույթը՝ «ջութակ» մասնագիտական կարգում։ Այն նվիրված է Արամ Խաչատրյանի 120-ամյա հոբելյանին։ «Արամ...
12:46 19/12/2023Լոլա Աստանովա և Լարային կազմ. Մեծ պրեմիերա Արամ Խաչատրյան համերգասրահում«Մի օր ես որոշեցի զբաղվել նրանով, ինչ ինձ դուր է գալիս։ Հաշվի չառնել, քննադատում են դա ուրիշները, թե՞ չեն քննադատում։ Ինձ լրիվ միևնույնն էր, թե ինչ կասեն։ Էգոիստաբար որոշեցի, անել այն, ինչ ես եմ...
10:45 19/12/2023Ելիսեյան այգիների մի ընդգրկուն հատված կվերանվանվի Շառլ Ազնավուրի անունովՇառլ Ազնավուրի հարյուրամյակի առթիվ Փարիզի քաղաքապետարանը, հարգանքի տուրք մատուցելով ֆրանսահայ արվեստագետին և հումանիստին, Ելիսեյան այգիների մի ընդգրկուն հատված կվերանվանի Շառլ Ազնավուրի անունով։...
15:37 17/12/2023Մահացել է ռեժիսոր Օթար Իոսելիանին89 տարեկանում մահացել է Խորհրդային միությունում ծնված, վրացի, կինոռեժիսոր Օթար Իոսելիանին, որը վերջին տարիներին ապրում էր Ֆրանսիայում։ Այս մասին իր Telegram ալիքում հայտնել է լուսանկարիչ և լրագրող...
14:33 17/12/2023Վերջին շրջանում ոչ մի կերպ չի ստացվում ոչնչի վրա ուրախանալ.ՍիրուշոԵրգչուհի Սիրուշոն Ինստագրամի իր էջում գրել է․ «Արա Մարտիրոսյանը բոլորիս համար հիանալի երգիչ էր, բայց մեզ համար նաև ընկեր, ում հետ ճանապարհ ենք անցել ․․․ ու նորից քանդվեցինք ու նորից մեզ պիտի...
20:00 16/12/2023Տալլինում ցուցադրվելու է Հարություն Խաչատրյանի նոր ֆիլմըՀայաստանի կինոգործիչների միության նախագահ, կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանի նոր՝ «Նկարչի երեք գերեզմանները» ֆիլմը հերթական պրեմիերան է ունենալու Էստոնիայի մայրաքաղաք Տալլինում: Դեկտեմբերի 22-ին այն...
19:45 16/12/2023Artsy պորտալը ներկայացրել է 2023-ի ամենաթանկ աճուրդային լոտերըArtsy պորտալն ամփոփել է տարվա աճուրդների արդյունքները՝ հրապարակելով վերջին 12 ամիսների ընթացքում աճուրդի հանված արվեստի տասը ամենաթանկ գործերի ցանկը։ Առաջին տեղում է Պաբլո Պիկասոյի «Ժամացույցով կինը»...
13:22 16/12/2023Լյուբով Ուսպենսկայան՝ Արա Մարտիրոսյանի մասին. Ես քեզ միշտ կհիշեմ«Կյանքից հեռացել է իմ ընկերը՝ զարմանալի երաժիշտ և տաղանդավոր անձնավորություն՝ Արա Մարտիրոսյանը»,- Instagram-ում գրել է երգչուհի Լյուբով Ուսպենսկայան։ Ուրբաթ օրը՝ դեկտեմբերի 15-ի երեկոյան, հայտնի...
10:55 16/12/2023Սերգեյ Խաչատրյանը և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը հանդես կգան բարեգործական համերգովԴեկտեմբերի 19-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի կունենա Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի և վիրտուոզ ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանի համերգը՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ։ Համերգի...
10:30 16/12/2023Հաստատվել են նորահայտ հուշարձանների չափորոշիչներըՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել «Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում նորահայտ հուշարձան ընդգրկելու և պետական ցուցակից հուշարձան հանելու վերաբերյալ չափորոշիչներ...
09:50 16/12/2023Մի բան սխալ է այս կյանքումՍիրված երգիչ, սիրո երգիչ Արա Մարտիրոսյանի մահը ցնցել է շատերին։ Հայտնիները սոցիալական ցանցերի իրենց էջերում երգչի հետ լուսանկարներ, նրա մասնակցությամբ տեսանյութեր են հրապարակում։ Առավել շատ տարածում...
13:48 15/12/2023Ադրբեջանի համար ամենամեծ խնդիրներից մեկը հայերի պատմական ներկայությունն է արցախյան տարածքներում. Համլետ Պետրոսյան44-օրյա պատերազմից հետո պարբերաբար լսում էինք, լուսանկարներ տեսնում, որ թշնամի Ադրբեջանն իր հսկողության տակ անցած Արցախի Հանրապետության տարածքներում խեղաթյուրում, ոչնչացնում, վանդալիզմի է ենթարկում...
12:11 15/12/2023Դերասանուհի Տաթև Մելքոնյանը հաջողություն մաղթեց Panorama.am-ինՆա նշանակվել է «Մհեր Մկրտչյան» արտիստական թատրոնի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար
17:59 14/12/2023Շուֆուտինսկին խոստովանել է, որ երբեմն անվասայլակով է տեղաշարժվումՌուս շանսոնյե Միխայիլ Շուֆուտինսկին խոստովանել է, որ երբեմն մեջքի ցավի պատճառով ստիպված է լինում անվասայլակով տեղաշարժվել։ Այս մասին հայտնում է СтарХит-ը։ Շուֆուտինսկին պատմել է, որ երբեմն ողնաշարը...
17:03 13/12/2023Հորդանանում ամրոցի պեղումների ժամանակ հայտնաբերված հայերեն արձանագրություններով սալաքարերի վրա անուններ են գրվածՀորդանանում 12-րդ դարի սկզբում խաչակիրների կողմից հիմնադրված ամրոցի պեղումների ժամանակ հայտնաբերվել են հայերեն արձանագրություններով սալաքարեր։ Դրանք հետազոտելու համար հրավիրվել էին հայ մասնագետներ։...
09:42 13/12/2023ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Ալֆրեդ Քոչարյանը հայտարարել է՝ առաջարկվող առաքելությունը վերջին 3 տարում մերժվում է Ադրբեջանի կողմիցՀայաստանն ընտրվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 1954 թ. կոնվենցիայի կոմիտեի անդամ
08:15 13/12/2023Հուշարձանների տարածքներում կատարված իրավախախտումների 85 դեպք է արձանագրվելԱյս տարվա ընթացքում հուշարձանների տարածքներում կատարված իրավախախտումների և այլ չհամաձայնեցված աշխատանքների 85 դեպք է արձանագրվել։ Իրավախախտումների վերաբերյալ; Այս մասին ասվում է «Պատմամշակութային...
16:42 12/12/2023Քննարկվել են երեք տասնյակից ավելի հուշարձանների պահպանական գոտիների նախագծերըՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության փորձագիտական հանձնաժողովի ընթացիկ տարվա հինգերորդ նիստում քննարկվել է մի շարք նորահայտ օբյեկտների պատմության և մշակույթի հուշարձանների կարգավիճակ տալու հարցը։ ԿԳՄՍ նախարարության...

10:08 17/04/2021Ежегодно в третью субботу апреля отмечают Международный день циркаЕжегодно в третью субботу апреля всё мировое цирковое сообщество и любители этого удивительного искусства отмечают необыкновенно весёлый праздник – Международный день цирка (World Circus Day).
16:36 16/04/2021Как скопировать МикеланджелоСамая точная копия статуи знаменитого Давида станет гордостью итальянского павильона на Всемирной выставке в Дубае уже этой осенью: двойника шедевра Микеланджело печатают на 3D-принтере во Флоренции.
12:20 16/04/2021Хзмалян: На оккупированных Азербайджаном территориях осталось около 1500 историко-культурных ценностей«На оккупированных Азербайджаном территориях у нас осталось огромное наследие. Речь идет о 1500 историко-культурных ценностях», - сказал на пресс-конференции заместитель МОНКС Ара Хзмалян. Он...
19:05 15/04/2021Защитник прав человека Арцаха обратился с посланием к международному сообществу из монастырского комплекса АмарасЗащитник прав человека Арцаха Гегам Степанян направил послание из монастыря Амарас по случаю Всемирного дня культуры.
14:58 15/04/2021Два года спустя после пожара в Нотр-Даме: с реставрационными работами ознакомился МакронСобор Парижской Богоматери окружен новыми строительными лесами. Два года спустя после разрушительного пожара жители и гости французской столицы вновь полны надежды на «возрождение» 850-летнего...
11:31 15/04/2021В галерее «Нико» в Москве прозвучат произведения Тиграна Мансуряна, Лучано Берио, Комитаса16 апреля в галерее Нико в Москве состоится концерт “Исповедую с верой”, во время которого прозвучат произведения Тиграна Мансуряна, Лучано Берио, Комитаса и других.
09:58 15/04/2021Ежегодно 15 апреля отмечается Международный день культуры«Культура» в переводе с санскритского дословно означает «почитание света», выражающее стремление к познанию прекрасного, идеалам и самосовершенствованию.
16:25 14/04/2021«По-армянски нетленны твои письмена»: сегодня день рождения классика армянский поэзии Амо Сагияна«Человек отправляется на небо не потому, что на земле ему не остается места, а потому что он просто не выдерживает земные печали».
11:33 13/04/2021В сирийской Пальмире начались подготовительные работы по восстановлению Триумфальной аркиВ сирийской Пальмире восстановят разрушенную боевиками Триумфальную арку. Работы по восстановлению Триумфальной арки начнутся в 2022 году, рассказал исполнительный директор Фонда восстановления...
17:06 12/04/2021Умерла актриса из фильма «Бриллиантовая рука» Серафима ХолинаНа 98-м году жизни умерла актриса Серафима Холина, сообщил "Пятый канал". Тело артистки обнаружила ее дочь в квартире на проспекте Вернадского, где они проживали вместе с матерью. Причина смерти пока...
10:00 12/04/2021Скончался заслуженный артист РА Дереник МартиросянУшел из жизни ведущий артист Ереванского Государственного кукольного театра им. Ованеса Туманяна, сценарист, драматург, заслуженный артист РА Дереник Мартиросян. Об этом сообщает Союз театральных...
17:59 09/04/2021Нужно не бояться мечтать о том, чтобы прыгнуть выше головы ... быть свободнымЗавен Хачикян, в действительности, занялся фотографией просто для того, чтобы набраться опыта и перейти в мир кино, но остался привязанным к фотоискусству и в самом начале своей карьеры, в 1988 году,...
16:19 08/04/2021В Гюмри будут представлены оригинальные европейские гравюры, картины и открытки с изображениями армянок10 апреля, в 14:00, по адресу ул. Терьяна, 25 в Гюмри откроется музейная экспозиция «Армянка», которая организована в одном из зданий, составляющих часть александропольского исторического ядра. Это...
13:47 08/04/2021Ушел из жизни живописец Армен АтаянУшел из жизни живописец, член Союза художников Армении Армен Аршакович Атаян. Как сообщают из Союза художников Армении, церемония панихиды состоится 9 апреля. Армен Атаян родился в 1922 году в...
19:30 07/04/2021Эрмитаж получил официальную жалобу о негативном влиянии обнаженных скульптур на несовершеннолетних посетителейГосударственный Эрмитаж получил официальную жалобу о негативном влиянии обнаженных скульптур на несовершеннолетних посетителей, сообщил генеральный директор музея Михаил Пиотровский.
18:12 07/04/2021Играющий на дудуке 13-летний Нарек Ханзадян удостоился первого приза на фестивале в ИспанииИграющий на армянском народном духовом инструменте дудук 13-летний Нарек Ханзадян удостоился первого приза на организованном в Испании международном онлайн-конкурсе-фестивале «Paints of the Spanish...
15:25 07/04/2021Умер актер из сериала «След» Александр ГаспарьянцАктер Александр Гаспарьянц умер в возрасте 68 лет, сообщает портал Кино-Театр.ру. Гаспарьянц родился в 1953 году. Окончил драматическую студию при Московском центральном детском театре, а также...
17:52 06/04/2021В Варне установят памятник Шарлю АзнавуруПамятник Шарлю Азнавуру будет установлена в Варне, Болгария. Проект станет реальностью в результате сотрудничества Фонда Азнавура и AGBU Варна. Меморандум уже подписан и скоро будет претворен в...
16:54 03/04/2021Актриса Сальма Хайек и певица Леди Гага снимутся в триллере «Дом Гуччи»Мексикано-американская актриса Сальма Хайек и американская певица Леди Гага снимутся в триллере «Дом Гуччи» режиссера Ридли Скотта, сообщает Deadline.
15:40 03/04/2021Умер грузинский писатель Гурам ДочанашвилиГрузинский писатель Гурам Дочанашвили умер в одной из тбилисских клиник в возрасте 82 лет. Об этом в субботу сообщил грузинский телеканал "Рустави-2". Писатель последние две недели был тяжело болен,...