Մշակույթ 09:30 14/03/2016 Աշխարհում
Մարդու իրավունքների պաշտպանությանը նվիրված «Մեկ աշխարհ» 18-րդ միջազգային փաստավավերագրական ֆիլմերի փառատոնում ներկայացվում է 62 երկրից 123 հեղինակային ֆիլմ, այդ թվում նաև հալեպահայ կինոբեմադրիչ Ավո Գաբրիելյանի «Տներ առանց դռների»  ֆիլմը: Այս մասին գրում է Հալեպի «Գանձասար» թերթի ֆեյսբուքյան էջը:
Չեխական հայտնի փառատոնը մեկնարկել է մարտի 7-ին, կշարունակվի մինչև մարտի 16-ը:
«Տներ առանց դռների»  ֆիլմը ներկայացնում է Հալեպի Նոր գյուղ շրջանում տեղի ունեցած բախումների ընթացքում այնտեղ բնակվող հայ ընտանիքի կյանքը, որը 2015-ից ապաստանել է Բեյրութում: Հեղինակն իր փոքրիկ տեսախցիկով նկարահանել է  շրջանի ավերածությունները, բնակչությանը, ով դիմագրավել էր դժվարությունները և յուրահատուկ ոճով զուգահեռներ անցկացրել Հայոց ցեղասպանության և Սիրիայի ժողովրդի կրած տառապանքների միջև:
Հիշեցնենք, որ Ավո Գաբրիելյանի «Տներ առանց դռների»  ֆիլմն անցած ամիս ներկայացվել է Բեռլինի միջազգային կինոփառատոնում, լայն արձագանք գտել  ու բարձր գնահատվել միջազգային տարբեր շրջանակների կողմից: Օտարալեզու մամուլը ևս անդրադարձել է սիրիահայ բեմադրիչի ֆիլմին:
Ա.Գաբրիելյանը տարբեր երկրից հրավեր է ստացել՝ ներկայացնելու իր ֆիլմը:
Ավո Գաբրիելյանի ֆիլմը Պրահայում  ներկայացվել է մարտի 11-ին, 13-ին,  կներկայացվի նաև մարտի 15-ին:
Ավո Գաբրիելյանը ծնվել է 1985 թվականին, Հալեպում, սովորել է Հայկազյան հայկական դպրոցում և հայկական սեմինարիայում: Նա ավարտել է Դամասկոսի համալսարանի թատրոնի և կինոյի բաժինը, որից հետո աշխատել է մի քանի ֆիլմերի վրա: Հալեպ վերադառնալուց հետո նա սկսել է դասավանդել Թատրոնի և արվեստների Աքքադի ինստիտուտում:

Culture 12:06 14/03/2016 Armenia
The 18th edition of the largest human rights Prague film festival ''One World'' has launched, and 123 feature and mid-length documentaries from 62 countries have been submitted so far. The film by Aleppo director of Armenian descent Avo Kaprielian "Houses without doors'' was presented to the festival as well, ''Kantsasar'' newspaper said in a post on its Facebook page.
The festival kicked off on March 7 and will be open until March 16.
The film is about the life of an Armenian family amid clashes in Aleppo’s Armenian-populated Nor Gyugh district. The film shot with a small camera depicts local residents confronting hardships. A parallel between the Armenian Genocide and the current sufferings of the Syrian people is drawn in the film.
To remind, last month ''Houses without doors'' was presented at Berlin International Film Festival – Berlinale, receiving a positive feedback from various international circles. The film was covered by international media as well.
According to the source, ''Houses without doors'' was screened on March 11, 13 in Prague and is scheduled to be presented again on March 15.
Avo Kaprielian, 1985, graduated from Haykazyan Armenian School and Armenian seminary. Later he graduated from the Theatre and Cinema Department of Damascus University. After returning to Aleppo, he started lecturing at Aleppo Aqqadi Institute of Theatre and Arts.