Մշակույթ 09:30 14/03/2016 Աշխարհում
Մարդու իրավունքների պաշտպանությանը նվիրված «Մեկ աշխարհ» 18-րդ միջազգային փաստավավերագրական ֆիլմերի փառատոնում ներկայացվում է 62 երկրից 123 հեղինակային ֆիլմ, այդ թվում նաև հալեպահայ կինոբեմադրիչ Ավո Գաբրիելյանի «Տներ առանց դռների»  ֆիլմը: Այս մասին գրում է Հալեպի «Գանձասար» թերթի ֆեյսբուքյան էջը:
Չեխական հայտնի փառատոնը մեկնարկել է մարտի 7-ին, կշարունակվի մինչև մարտի 16-ը:
«Տներ առանց դռների»  ֆիլմը ներկայացնում է Հալեպի Նոր գյուղ շրջանում տեղի ունեցած բախումների ընթացքում այնտեղ բնակվող հայ ընտանիքի կյանքը, որը 2015-ից ապաստանել է Բեյրութում: Հեղինակն իր փոքրիկ տեսախցիկով նկարահանել է  շրջանի ավերածությունները, բնակչությանը, ով դիմագրավել էր դժվարությունները և յուրահատուկ ոճով զուգահեռներ անցկացրել Հայոց ցեղասպանության և Սիրիայի ժողովրդի կրած տառապանքների միջև:
Հիշեցնենք, որ Ավո Գաբրիելյանի «Տներ առանց դռների»  ֆիլմն անցած ամիս ներկայացվել է Բեռլինի միջազգային կինոփառատոնում, լայն արձագանք գտել  ու բարձր գնահատվել միջազգային տարբեր շրջանակների կողմից: Օտարալեզու մամուլը ևս անդրադարձել է սիրիահայ բեմադրիչի ֆիլմին:
Ա.Գաբրիելյանը տարբեր երկրից հրավեր է ստացել՝ ներկայացնելու իր ֆիլմը:
Ավո Գաբրիելյանի ֆիլմը Պրահայում  ներկայացվել է մարտի 11-ին, 13-ին,  կներկայացվի նաև մարտի 15-ին:
Ավո Գաբրիելյանը ծնվել է 1985 թվականին, Հալեպում, սովորել է Հայկազյան հայկական դպրոցում և հայկական սեմինարիայում: Նա ավարտել է Դամասկոսի համալսարանի թատրոնի և կինոյի բաժինը, որից հետո աշխատել է մի քանի ֆիլմերի վրա: Հալեպ վերադառնալուց հետո նա սկսել է դասավանդել Թատրոնի և արվեստների Աքքադի ինստիտուտում:

Культура 11:08 14/03/2016 В мире
Фильм режиссера Аво Каприеляна «Houses without Doors» – в программе 18-го фестиваля документального кино «Один мир» в Праге
С 7 марта в Праге проходит 18-й фестиваль документальных фильмов о правах человека «Один мир». Всего в рамках фестиваля покажут 123 фильма из 62 стран, в том числе и документальный фильм сирийского режиссера армянского происхождения Аво Каприеляна «Дома без дверей». Об этом сообщается на странице газеты «Гандзасар» в социальной сети Facebook.
Как передает 420on.cz, в Праге фестиваль будет проходить с 7 до 18 марта, а потом показы продолжатся еще в 32 городах Чехии, а также в Брюсселе. На «Одном мире» ожидается 26 премьер. В дни фестиваля посетители смогут встретиться с создателями фильмов, актерами и известными гостями.
Отметим, фильм «Manazil bela abwab» («Houses without Doors») режиссера Аво Капреляна повествует о жизни армянской семьи в период столкновений в армянонаселенном квартале сирийского Алеппо Нор Гюх. Автор фильма при помощи небольшой камеры показал разрушения, жизнь местного населения, противостоящего трудностям. В картине проводятся параллели между Геноцидом армян и мучениями, выпавшими на долю сирийского народа.
Следует сказать, что фильм режиссера Аво Капреляна ранее был представлен на 66-м Берлинском международном кинофестивале (Berlin International Film Festival, Берлинале) и вызвал большой резонанс. Аво Капрелян получил приглашения представить свой фильм из разных стран.