Տարածաշրջան 18:58 10/02/2010
Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել անկախ Ադրբեջանի մաս, այն Ադրբեջանին բռնակցվել է Սովետական Միության կուսակցական մարմնի որոշմամբ, ինչի հետ ղարաբաղցիները երբեք էլ չեն հաշտվել և առաջին իսկ հնարավորության դեպքում օրինական ճանապարհով դուրս են եկել ԽՍՀՄ-ի կազմից: Այս մասին այսօր «Չեթթըմ հաուս»-ում հավաքված հեղինակավոր փորձագետներին հիշեցրել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Իրականությունն այն է, որ Ղարաբաղը երբեք չի եղել անկախ Ադրբեջանի մաս: Այն Ադրբեջանի կազմ է մտցվել Սովետական Միության կուսակցական մարմնի որոշմամբ, որի Կովկասյան բյուրոյի նիստը, քամահրելով Ազգերի լիգայի որոշումը և մերժելով ժողովրդական հանրաքվեն` որպես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների որոշման ժողովրդավարական մեխանիզմ, 1921 թվականին, Ստալինի անմիջական ճնշման ներքո, ընթացակարգային խախտումներով որոշում է ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի բռնակցման մասին` այդ հայկական տարածքների վրա Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմում ազգային ինքնավարություն կազմավորելու պայմանով: Այդպիսի լուծման հետ Ղարաբաղի բնակչությունն այդպես էլ չհաշտվեց խորհրդային ողջ ժամանակահատվածում: Չեմ ուզում կրկին անգամ հիշեցնել խորհրդային տարիներին Ադրբեջանի կողմից պետական մակարդակով տարվող հայաթափման քաղաքականության մանրամասների և ղարաբաղցիների պարբերական ընվզումների մասին. դրանք քաջ հայտնի են բոլորին: Ուզում եմ միայն հիշեցնել, որ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզը, ճիշտ այնպես, ինչպես 15 միութենական հանրապետությունները, Խորհրդային միության կազմից դուրս է եկել հենց խորհրդային օրենքների տառին, ինչպես նաև միջազգային բոլոր օրենքներին ու սկզբունքներին համապատասխան»,- նշել է նախագահ Սարգսյանը:
Տեղեկացնենք, որ հայաբնակ Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի կազմի մեջ էր մտցվել բոլշևիկյան Ռուսաստանին բռնակցելուց հետո` ՌՍԴ(բ)Կ Կովկասյան բյուրոյի որոշմամբ: Սակայն օգտվելով ԽՍՀՄ Սահմանադրության և միջազգային իրավունքի նորմերից` 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ին անցկացվում է ինքնավար մարզի կարգավիճակի հարցով հանրաքվե, որտեղ բնակչության 99.89 տոկոսը քվեարկում է անկախության օգտին: Այս փաստը ստիպում է Բաքվի իշխանություններին ագրեսիայի դիմել Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ, որն ուղղեկցվում է խաղաղ բնակիչների սպանություններով և Ադրբեջանի ողջ տարածքում էթնիկ զտումներով ու զանգվածային տեղահանմամբ:

Политика 19:28 10/02/2010
Нагорный Карабах никогда не был частью независимого Азербайджана, он был насильственно присоединен к Азербайджану решением партийного органа Советского Союза, с чем карабахцы так никогда и не смирились, и в случае первой же возможности они законным путем вышли из состава СССР. Об этом сегодня во время выступления в лондонском Chatham House заявил президент Армении Серж Саргсян.
«Факт в том, что Карабах никогда не был частью независимого Азербайджана. Он был включен в состав Советского Азербайджана решением партийного органа Советского Союза. Заседание Кавказского бюро, игнорируя решение Лиги наций и отрицая народный референдум, в качестве механизма определения границ между Арменией и Азербайджаном в 1921 году под непосредственным давлением Сталина, с процессуальными нарушениями приняло решение о насильственном присоединении Нагорного Карабаха с условием организации на этих армянских территориях автономии в составе Азербайджанской ССР. С этим решением население Карабаха так и не смирилось за весь советский период. Я не хочу вновь напоминать о подробностях политики выселения армян с их земель на государственном уровне, которую осуществлял Азербайджан в советские годы, и о постоянном сопротивлении карабахцев. Об этом хорошо известно всем. Я хочу всего лишь напомнить, что Нагорно-карабахская автономная область, точно так, как 15 союзных республик, вышла из состава Советского Союза в соответствии с буквой советских законов, а также в соответствии со всеми международными законами и принципами», - сказал президент Армении.
Напомним, что армянонаселенный Нагорный Карабах был включен в состав Азербайджанской ССР после насильственного присоединения к большевистской России решением Кавказского Бюро РКП(б). Однако, воспользовавшись нормами Конституции СССР и международного права, 10 декабря 1991 года НКАО провела референдум по поводу статуса автономной области, и 99,89% населения проголосовали за независимость. Этот факт заставил Бакинские власти прибегнуть к агрессии, которая сопровождалась убийствами мирного населения, этническими чистками и массовой депортацией на всей территории Азербайджана.