Մշակույթ 18:23 30/11/2009
Կրասնայա Պրեսնա կինոկենտրոնն անցյալ ուրբաթ դարձել է Մոսկվայի մշակութային կյանքի կարևոր իրադարձության կենտրոն: Կինոկենտրոնում տեղի ունեցավ «Լեգենդներն այսօր» շարքի «Ախթամար» գեղարվեստական կարճամետրաժ ֆիլմի պրեմիերան: Երեկոյան Երևանի տեսարաններն ու խորհրդանշական դեղին տաքսին պրեմիերայի հյուրերին կարմիր գորգից տեղափոխեցին Հայաստանի մայրաքաղքաի հիասքանչ մթնոլորտ, որտեղ և տեղի են ունենում ֆիլմի դեպքերը:
«Արարատ» կոնյակի բրենդի նախաձեռնությամբ` հայ ժողովրդի հարուստ հնագույն մշակույթի լեգենդների շարքից «Ախթամարը» առաջին էկրանավորված լեգենդն է: Հայկական հնագույն լեգենդների վերածնման կարևոր գաղափարն իրագործվել է կինոյի կարկառուն դեմքերի մասնակցությամբ: Ֆիլմի ռեժիսորները տաղանդավոր և տիտղոսակաիր բրիտանացի Շամասյան եղբայրներն են, ովքեր փայլուն կերպով կատարել են իրենց առջև դրված՝ հանրահայտ լեգենդի ոգին ու կոլորիտը փոխանցելու խնդիրը:
«Մենք հայ ենք, և ազատ խոսում ենք այդ լեզվով: Այս ծրագրի շրջանակներում Հայաստան կատարած ուղևորությունն առանձնահատուկ էր, քանի որ սա մեր առաջին այցելությունն էր մեր նախնիների երկիր: Մանկուց մենք շատ ենք լսել այդ չքնաղ երկրի մասին, բայց կախարդական պատմություններ լսելը և անմիջապես այնտեղ գտնվելը տարբեր բաներ են: Հենց դրա համար էլ նկարահանումները դարձան արտասովոր իրադարձություն»,- իրենց տպավորությունները կիսել են Փոլ և Լյուդվիգ Շամասյանները:
«Ախթամար» ֆիլմում միահյուսվել են սիրո մասին երեք պատմություններ: Ժամանակին չենթարկվող սիրո զգացումը վերածնվում է ծեր տաքսիստի պատմություններում, ում դերում հանդես է եկել Արմեն Ջիգարխանյանը: Օրինաչափ է, որ ֆիլմ-առակի գլխավոր դերում հանդես է գալիս ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստը, ով հայրենական կինոմատոգրաֆի լեգենդ է համարվում:
Արքայադուստր Թամարի հնագույն լեգենդը լի է կրքով, գեղեցկությամբ, ողբերգականությամբ և հատկապես զիլ է հնչում իր անձնական դրաման վերապրած մարդու շուրթերից: Ջիգարխանյանի միայնակ և խելացի հերոսը որոշում է օգնել պատանուն /դերակատար՝ Գրիգորի Դոբրիգին/, ով ճակատագրի բերումով հայտնվում է նրա տաքսու մեջ՝ երկար բաժանումից հետո մինչ սիրած աղջկա հետ տեսակցությունը: Իսկ մինչ այդ նա/ Ռավշանա Կուրկովան/ նրան սպասում է երևանյան սրճարաններից մեկում, որտեղ կյանքն ընթանում է իր հունով: Գլխավոր հերոսուհու գեղեցկությունն ու ապրումները վերաբերում են Թամար արքայադստեր նախատիպին:
Փորձառու դերասանի աշխատանքային դաշինքը մեր ժամանակների հերոսների հետ իրագործում է ռեժիսորի բոլոր մտահղացումները: Ծրագրի աստղային կազմը լրացնում է Էրվին Օլաֆը, ով Եվրոպայի ամենապահանջված լուսանկարիչներից մեկն է: Եվ վերջապես ի՞նչ ֆիլմ կարող է լինել հայկական լեգենդի մասին` առանց հայկական մշակույթի կենդանի լեգենդի՝ Ջիվան Գասպարյանի:
«Լեգենդներն այսօր» շարքի առաջին ֆիլմը, որը հանրության կողմից ընդունվեց հիացմունքով, անխոս, կունենա իր շարունակությունը, և հայկական ֆոլկլորի այլ մարգարիտների էկրանավորումն իրեն երկար սպասել չի տա: Ֆիլմերի ներկայացման 1500 հյուրեր իրենց տպավորություններն էին կիսում Հայաստանի խորհրդանիշերից մեկի և ողջ աշխարհում հայտնի «Արարատ» կոնյակի բաժակները ձեռքներին: Հենց «Արարատ» բրենդն է ստեղծում առաջին գեղարվեստական կինոբովանդակություն:
«Դա հրաշալի գաղափար է և գործուն միջոց գրավելու ինտիլիգենտ և ըմբռնող հանդիսատեսի ուշադրությունը: Մենք կարծում ենք, որ հանդիսատեսին առավել հետաքրքիր են գեղարվեստական ֆիլմի հերոսները, պատմությունը և դրամատուրգիան, որոնք գովազդային հոլովակի շրջանակներում անհասանելի են: Դրան գումարվում է նաև հավիտենական լեգենդի թեման, մենք հույս ունենք ստեղծել անկեղծ, ներթափանցող կարճամետրաժ կինո, որը արձագանք կգտնի լայն լսարնում և կդիման ժամանակի փորձությանը»,- ասում են ֆիլմի ռեժիսորները:
Ֆիլմը հունվարի 1-ից կարելի է դիտել http://www.ararat-legends.com/ հասցեում, որտեղ այժմ տեղադրված է ֆիլմի մասին պատմող կարճ հոլովակ: Նոր տարվա առթիվ «Արարարտ»-ը համայն հայ ժողովրդին նվեր է պատրաստել. միայն Հայաստանում տեղի է ունենալու ֆիլմի հեռուստապրեմիերան:

19:37 30/11/2009 » Culture
Moscow Krasnaya Presnya Cinema hall hosted the premier of “Legends Today” Series short film "Akhtamar” last Friday. Famous people and guests were led from the red carpet to Yerevan night scenes and the Armenian capital majestic atmosphere, where the film events evolve.
The film “Akhtamar” became the first screened legend rich in old Armenian culture stories, initiated by ArArAt brandy brand. Brothers Shammasyan, talented British film directors, producers managed to deliver the spirit and the coloring of the well-known Armenian legend.
“We are Armenians by origin and have good command of the Armenian language. Tour to Armenia in the frames of the project was special as this was our first visit to the land of our predecessors. Since childhood we have heard a lot about this wonderful country, though, hearing wonderful stories and being there personally are two quite different things. This is why, the shooting was so extraordinary,” Paul and Ludwig Shammasyan said.
The film tells about three love stories. Love, reviving in the story of an old taxist, starred by the USSR people’s artist Armen Jigarkhanyan, narrated to the night passenger. The ancient Armenian legend about Princess Tamar, full of passion, beauty, tragedy, sounds quite penetrating from a person’s lips who lived his personal drama. The solitare and wise hero (starred by Jigarkhanyan) decides to countenance the youth (starred by Grigori Dobrigin), who found himself in his taxi and was apparently facing a very important moment in his life – meeting with his beloved girl after a long parting. Meanwhile, She (Ravshana Kurkova) is waiting for him in a Yerevan café. The beauty and emotional experience of the heroine appeal to the prototype – Princess Tamar.
Erwin Olaf, an outstanding photographer in Europe, was a good match to the star pile. And of course, how could an Armenian film-legend do without the living legend of the Armenian culture Jivan Gasparyan? The soundtrack performed by the outstanding Armenian musician sounds mystical and organic.
“Legends Today” series, the first film to be such warm welcome by the audience, is to be continued. Over 1500 guests attending the premier were highly impressed.
“This is a fantastic idea and an actual way to attract the attention of intelligent and sensitive audience. To us, the heroes, the plot and the dramatic power captured the audience, an effect that ad is impossible to reach,” the directors said.
The film trailer can be viewed at the film official website http://www.ararat-legends.com/. The film will be available at the website from January 1. ArArAt will present the premier of “Akhtamar” to the Armenian audience as a New Year gift.