Առողջություն 16:44 18/10/2007
«ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության համաշխարհային (FAO) կազմակերպության թեստերն արդեն Հայաստանում են: Կատարվել են համապատասխան ստուգումներ: Նախնական դիագնոզի համաձայն, հաստատվել է խոզերի աֆրիկյան ժանտախտ հիվանդությունը»,-Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության և անասնաբուժության պետական տեսչության պետ Գրիշա Բաղյանը:
Հանրապետություն է ժամանել FAO-ի փորձագետների երկու հոգանոց խումբը, որոնց հետ աշխատում են անվտանգության և անասնաբուժության պետական տեսչության լաբորատորիայի վարակի բաժնի աշխատակիցները:
Գրիշա Բաղյանի խոսքով, հանրապետությունում կան համապատասխան սարքավորումներ և մասնագետներ, բայց հիվանդության ախտորոշման հաստատման համար հարկավոր է նաև թեստեր, որոնց կարիքը մեր երկիրն ուներ: Տեսչության պետի հավաստմամբ, Տավուշի ու Լոռու մարզերում ժանտախտը դեռ չի մարում: Արդեն ոչնչացվել է 4800 գլուխ հիվանդ կենդանի: Այս մարզերում հայտարարված կարանտինը շարունակվում է:
Տեղեկացնենք, որ ըստ ազգային վիճակագրական ծառայության 2006 թվականի տվյալների, Տավուշ ու Լոռու մարզերում հաշվված է համապատասխանաբար` 28.987 և 16.434 գլուխ խոզ:

Карантин продолжается: в РА уничтожено около 4800 голов свиней
Специалисты Всемирной продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) совместно с сотрудниками инфекционной лаборатории Зооветеринарной инспекции РА провели тестирование больных свиней Армении и подтвердили диагноз – африканская чума. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил начальник зооветеринарной инспекции РА Гриша Багян.
По его словам, в республике есть соответствующее оборудование и специалисты, однако для подтверждения диагноза были необходимы соответствующие тесты, которых у нас не было, и которые предоставила ФАО.
По словам начальника инспекции РА, эпидемия африканской чумы в Тавуше и Лори пока не угасает. Уничтожено 4800 голов скота. Карантин продолжается.
По данным Национальной статистической службы Армении на 2006 год, в Тавуше и в Лори было 28987 и 16434 голов свиней. На данный момент Южный Кавказ объявлен зоной эпидемии африканской чумы.