Առողջություն 16:44 18/10/2007
«ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության համաշխարհային (FAO) կազմակերպության թեստերն արդեն Հայաստանում են: Կատարվել են համապատասխան ստուգումներ: Նախնական դիագնոզի համաձայն, հաստատվել է խոզերի աֆրիկյան ժանտախտ հիվանդությունը»,-Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության և անասնաբուժության պետական տեսչության պետ Գրիշա Բաղյանը:
Հանրապետություն է ժամանել FAO-ի փորձագետների երկու հոգանոց խումբը, որոնց հետ աշխատում են անվտանգության և անասնաբուժության պետական տեսչության լաբորատորիայի վարակի բաժնի աշխատակիցները:
Գրիշա Բաղյանի խոսքով, հանրապետությունում կան համապատասխան սարքավորումներ և մասնագետներ, բայց հիվանդության ախտորոշման հաստատման համար հարկավոր է նաև թեստեր, որոնց կարիքը մեր երկիրն ուներ: Տեսչության պետի հավաստմամբ, Տավուշի ու Լոռու մարզերում ժանտախտը դեռ չի մարում: Արդեն ոչնչացվել է 4800 գլուխ հիվանդ կենդանի: Այս մարզերում հայտարարված կարանտինը շարունակվում է:
Տեղեկացնենք, որ ըստ ազգային վիճակագրական ծառայության 2006 թվականի տվյալների, Տավուշ ու Լոռու մարզերում հաշվված է համապատասխանաբար` 28.987 և 16.434 գլուխ խոզ:

Health 20:42 18/10/2007
“The results of tests by the FAO organization of the United Nations (World Food Program) are already in Armenia. According to early diagnoses, swine fever exists in Armenia,” Grisha Baghyan, of the Ministry of Agriculture, said during an interview with a Panorama.am journalist.
A two-person group from FAO has arrived in Armenia, with whom laboratory workers from the agriculture department have collaborated. In Baghyan’s words, both equipment and experts exist in Armenia, but that for certifying the existence of the disease tests are needed. Baghyan said that the disease still hasn’t been put to an end in Tavoush and Lori provinces. They have already slaughtered some 4,800 sick animals. Announced quarantines in these provinces are continuing. According to 2006 statistics, in Tavoush and Lori there were 28,987 and 16,434 pigs, correspondingly.