Մշակույթ 15:29 16/01/2008
«Շուշի» վերածնունդ հիմնադրամի կազմակերպած հեռուստակամուրջի ընթացքում ուղիղ միացումներ կլինեն Երևանի քաղաքապետարանից, Շուշիից, Բեթղեհեմից, Մոսկվայից»,-Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Շուշի վերածնունդ հիմնադրամի հանրային կապերի պատասխանատու Մարինա Գրիգորյանը: Նա նշեց, այն կտևի 4-4.5 ժամ, որի հիմնական տաղավարը կլինի հանրային հեռուստատեսության շենքում:
«Հեռուստակամուրջի շրջանակներում ներկայացվելու են տեսանյութեր Ֆրանսիայից և ԱՄՆ-ից, ցուցադրվելու են բազմաթիվ տեսանյութեր Շուշիի անցյալից, այն դերի և նշանակության մասին, որ ունեցել է այդ քաղաքը հայ ժողովրդի կյանքում, կներկայացվի միակ պահպանված հայկական բերդաքաղաքի ներկա վիճակը»,-ասաց Մ. Գրիգորյանը:
Նա ներկայացրեց, որ Մոսկվայից հեռուստակամուրջին կմիանա Հայաստանի դեսպանատունը, որտեղ հավաքված կլինեն հայ համայնքի ներկայացուցիչները և կխոսեն Ռուսաստանի հայ համայնքի հնարավոր մասնակցության մասին Շուշիի վերականգման ծրագրերին: «Շուշիից մենք կմիանանք Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցուն, Երևանի քաղաքապետարանին, ուղիղ եթերում կարող ենք դիտել Բեթղեհեմի Սուրբ Ծննդյան տաճարից սուրբ ծննդյանը նվիրված արարողությունը»,-մանրամասնեց նա:
Մ. Գրիգորյանի խոսքով, հեռուստակամուրջն անցկացվում է առաջին անգամ, և այն դրամահավաք չի հետապնդում: «Հեռուստակամուրջի հիմնական նպատակն է վերաիմաստավորել սուրբ ծնունդի գաղափարը, և հայությանը հիշեցնել Շուշիի վերակառուցման կարևորությունը»,-նշեց նա:
Նշենք, որ հեռուստակամուրջն ուղիղ եթերով հեռարձակվելու է հանրային հեռուստաընկերությամբ հունվարի 18-ին` «Հայլուրի» հիմնական թողարկումից անմիջապես հետո:

Общество 16:59 16/01/2008
Телемарафон фонда “Возрождение Шуши” соединит одновременно Ереван, Шуши, Москву и Вифлеем. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщила пресс-секретарь фонда Марина Григорян.
Телемарафон состоится 18 января в прямом эфире Общественного телевидения Армении после вечернего выпуска “Айлура”. Он продлится 4-4,5 часов, в течение которых будут показаны видеофильмы о прошлом Шуши, о роли и значении этого города в жизни армян, о нынешнем состоянии единственного сохранившегося армянского города-крепости.
В Москве к телемарафону присоединится посольство Армении в России, где соберутся представители армянской общины, которые обсудят возможность своего участия в деле возрождения Шуши. Из Шуши к телемарафону подключится церковь Св. Казанчецоц. Зрители телемарафона увидят также в прямом эфире рождественскую службу в храме Рождества Христова в Вифлееме.
По словам М. Григорян, этот телемарафон проводится впервые, и он не преследует цели собрать средства. “Основная цель телемарафона – переосмыслить идею Святого Рождества, а также напомнить армянам, сколь важна реконструкция Шуши”, - отметила она.