Մշակույթ 17:53 07/09/2009
Վերջին ամիսներին ադրբեջանական իշխանության վերաբերմունքը Եվրատեսիլին, քվեարկության կաննոներին և մրցույթի մասնակիցներին կարելի է բնորոշել միայն մեկ բառով` փոքրոգություն: Նախ Ադրբեջանում հարցաքննեցին բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր քվեարկել էին Եվրատեսիլ 2009-ի հայազգի մասնակիցների օգտին: Հիմա էլ, ադրբեջանական գրոհների թիրախն է դարձել թուրք երգչուհի Հադիսեն` հայ-թուրքական սահմանի բացման վերաբերյալ իր համարձակ դիրքորոշման համար:
Ադրբեջանական «ԱՊԱ» («APA») ինֆորմացիոն գործակալությունը հայտնել է, որ թուրք երգչուհու համերգներն Ադրբեջանում այլևս արգելված են, քանի որ վերջինս ցանկություն է հայտնել աջակցել հայ-թուրքական սահմանի բացմանը: Այնուամենայնիվ, մի փոքր հետադարձ հայացք նետենք:
Սկսած 2006թ-ից, երբ Հայասատանը դարձավ Եվրատեսիլի մասնակից երկիր, Ադրբեջանը պարբերաբար փորձում էր սկանդալ հրահրել` հայտարարելով, որ Հայաստանը գողանում է իր երաժշտությունն ու մշակույթը: Մնալով անպատիժ ու զգալով սեփական նավթային դոլարների ուժը` Ադրբեջանի իշխանություններն էլ ավելի հեռուն գնացին: Եվրատեսիլի քվեարկության ռադիոեթերի ժամանակ նրանք փոխեցին հայ մասնակիցների հավաքած միավորների քանակը էկրանին` թույլ տալով մրցույթի կանոնների կոպիտ խախտում:
Եվ, ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ եղավ հետո: Ոչինչ, Եվրատեսիլի կազմակերպիչներն ու պաշտոնական ներկայացուցիչները որևէ պատժամիջոց չկիրառեցին և որևէ կերպ չքննադատեցին Եվրոպայում այդքան հարգված երգի մրցույթի նկատմամբ անպատշաճ ու անհարգալից վերաբերմունքը: Եվրոտեսիլի գործադիր պրոդյուսեր Սվանտե Ստոկսելիուսը կասկածելի երկար էր լռում:
Ինչի՞ն հանգեցրեց նման անտարբերությունը: Ադրբեջանի իշխանությունները սկսեցին հետապնդել Հայաստանի օգտին քվեարկած իրենց քաղաքացիներին: Ըստ երևույթին, այս հարցը Ադրբեջանի հանրապետության Ազգային Անվտանգության նախարարության օրակարգում առաջնային խնդիր էր դարձել: Երևի անտանելի է ապրել մի երկրում, ուր քեզ կարող են հետապնդել միայն այն բանի համար, որ հավանություն ես տվել այս կամ այն երգին: Բայց շատ ավելի ահավոր է գիտակցելը, որ, այսպես կոչված, ազատ և դեմոկրատական աշխարհում ոչ ոքի այդ փաստը չի հուզում:
Բայց, ինչպես երևում է, Ադրբեջանի 43 քաղաքացիների հարցաքննությունը բավական չէր. ադրբեջանական քարոզչության կործանիչ մեքենան ուղղվեց դեպի իրենց եղբայրական երկրի երգչուհին:
Ինչպես հաղորդում են ադրբեջանական ինֆորմացիոն գործակալությունները, թուրք երգչուհի Հադիսե Աչիքգյոզի վերջերս տրված հարցազրույցը ցնցել է ադրբեջանցիներին: Show TV net-ին տրված իր հարցազրույցում երգչուհին ողջունել է հայ-թուրքական սահմանի բացման գաղափարը և իր աջակցությունն է առաջարկել` ցանկանալով երկու երկրների միջև հանդես գալ որպես «խաղաղության աղավնի»:
«Հայաստանը և Թուրքիան եղբայրական ժողովրդներ են, և սահմանն այս երկու երկրների միջև պետք է բաց լինի: Ես պատրաստ եմ դրա համար «խաղաղության աղավնի» դառնալ: Ես խոսել եմ Ինգայի և Անուշի հետ, նրանք նույնպես ցանկություն են հայտնել համերգով հանդես գալ Թուրքիայում: Նրանց ցանկությունը պետք է իրականություն դառնա, թող հաշտության նախաձեռնողը լինի երաժշտությունը: Եթե Ինգան և Անուշը համաձայնեն, մենք միասին ելույթ կունենանք Թուրքիայում հոկտեմբերի 14-ին»,-հայտարարել է երգչուհին:
Հադիսեն պատմել է, որ Եվրատեսիլ 2009-ին շատ է հավանել Անուշին ու Ինգային և լրագրողներին նրանց ներկայացրել է որպես մրցույթի ամենագեղեցիկ աղջիկների:
Ադրբեջանում Հադիսեի համերգների կազմակերպիչ Նահիդ Էմիլօղլուն տեղեկացրել է «APA» գործակալությանը, որ Հադիսեն Բաքվում այլևս համերգներ չի ունենալու: «Հադիսեն խոստացել էր համերգ տալ, սակայն մենք հրաժարվել ենք այն կազմակերպել»,- ասել է նա:
«Եվրատեսիլ» մրցույթի կանոնների խախտման և ազատ քվեարկելու իրավունքը ոտնահարելու համար մենք կոչ ենք անում Եվրատեսիլի կազմակերպիչներին մեկ տարի ժամկետով զրկել Ադրբեջանին մասնակցության իրավունքից:

Культура 17:56 07/09/2009
Продемонстрированное в последние месяцы представителями азербайджанской власти отношение к конкурсу “Евровидение”, правилам голосования и его участникам характеризуется не иначе, как низость. Сначала в Азербайджане устроили допрос всем, кто посмел проголосовать за армянских участниц Евровидения 2009. Теперь же объектом нападок азербайджанской истерии стала турецкая певица Хадисе за свое смелое высказывание по вопросу открытия армяно-турецкой границы.
Азербайджанское информационное агентство “AПA” сообщило, что в Азербайджане более не будут проводиться концерты турецкой певицы, поскольку Хадисе высказала желание посодействовать открытию армяно-турецкой границы. Как бы то ни было, заглянем чуть-чуть в прошлое.
Начиная с 2006 года, когда Армения стала участницей Евровидения, Азербайджан приобрел дурную привычку провоцировать всевозможные скандалы, заявляя, что Армения крадет их музыку и культуру. Чувствуя безнаказанность и ощущая силу своих нефтяных долларов, азербайджанские власти пошли еще дальше. Во время радиовещания голосования на Евровидении они изменили проходные баллы армянских участниц на экране, допустив грубое нарушение правил конкурса.
И что вы думаете, произошло потом? Ничего: со стороны официальных представителей и организаторов Евровидения не было предпринято никаких санкций, не прозвучало никаких комментарий, осуждающих неуважение и наплевательское отношение к традициям и истории конкурса песни, который является предметом гордости в Европе. Исполнительный продюсер Евровидения Сванте Стокселиус молчал подозрительно долго.
К чему привело подобное безразличие? Власти Азербайджана стали преследовать граждан, отдавших свои голоса Армении. По-видимому, эта задача стала первостепенной для Министерства национальной безопасности Республики Азербайджан. Должно быть, невероятно страшно жить в стране, где тебя преследуют только потому, что тебе понравилась песня. Но гораздо страшнее осознать, что в так называемом свободном и демократичном мире никому нет дела до тебя.
Но допроса 43 граждан Азербайджана, как видно, было недостаточно, теперь всепожирающая машина азерпропа взялась за певицу братской им страны.
Как сообщают азербайджанские информационные агентства, азербайджанцы были шокированы недавним интервью турецкой певицы Хадисе Ачикгез. В своем интервью Show TVnet певица поддержала открытие армяно-турецкой границы и изъявила желание стать “голубем мира” между двумя странами.
“Армения и Турция братские страны, граница между двумя странами должна быть открыта. И я готова стать “голубем мира” ради этого. Я разговаривала с Ингой и Ануш, они тоже хотят приехать в Турцию с концертом. Их желание должно осуществиться, пусть инициатором примирение станет музыка. Если Инга и Ануш дадут свое согласие, мы вместе выступим на концерте 14-го октября”,- заявила певица.
Хадисе рассказала, что на Евровидении 2009 она симпатизировала Ануш и Инге и представила их журналистам как самых красивых девушек конкурса.
Организатор концертов Хадисе в Азербайджане Нахид Эмилоглу проинформировал агентство “AПA”, что Хадисе более не будет выступать с концертами в Баку. “Хадисе обещала дать концерт, но мы отказались организовать его”,- сказал он.
Мы призываем организаторов “Евровидение” отстранить Азербайджан от участия в конкурсе сроком на один год, в связи с нарушениями правил конкурса и посягательством на право свободного голосования в конкурсе “Евровидение”.