Տարածաշրջան 12:06 23/07/2010
Ինչպես տեղեկացնում է «Էրմենի հաբեր» (Ermeni haber) լրատվական գործակալությունը, մինչև  ԱՄՆ Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստի մեկնարկը «Ամերիկայի Հայ ազգային կոմիտե»-ի (Հայ դատի) նախագահ Քեն Հաչիկյանը նամակ է ուղարկել Սենատի անդամներին, որտեղ կարևոր տեղեկություններ է հայտնել Բրայզայի մասին:
Նշենք, որ երբ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման առաջարկել է Բրայզայի թեկնածությունը, ԱՄՆ Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում նիստ է գումարվել, որի ժամանակ Բրայզան պատասխանել է սենատորների հարցերին: Այդպես է, քանի որ, ըստ սահմանված կարգի, անհրաժեշտ է, որ Սենատը հավանության արժանացնի դեսպանի պաշտոնի համար առաջադրվածի թեկնածությունը:
Քեն Հաչիկյանի  նամակում մասնավորապես ուշադրություն է հրավիրվել այն հանգամանքի վրա, որ վերջինս ամուսնացած է Հուդսոնի ինստիտուտում աշխատող թրքուհի Զեյնո Բարանի հետ: Իսկ այդ ինստիտուտը նյութական աջակցություն է ստանում Ադրբեջանի հետ կապ ունեցող էներգետիկ ընկերություններից: Բրայզա-Բարան զույգի հարսանեկան արարողությունը կազմակերպվել է Ստամբուլում, ֆինասնավորվել ազերի գործարարների կողմից և այլն:
Միացյալ Նահանգների ադրբեջանցիների միությունն էլ  հաղորդագրություն է տարածել, որով ողջունել է Մեթյու Բրայզային Բաքվում ԱՄՆ դեսպան նշանակելու գաղափարը:

Politics 14:01 23/07/2010
The Chairman of the Armenian National Committee of America (ANCA) Ken Hachikian shared with members of the U.S. Senate Foreign Relations Committee a review of policy-related reservations regarding President Obama's nomination of Matthew Bryza to serve as US Ambassador to the Republic of Azerbaijan, Ermeni haber said.
Note that the Senate should approve the Ambassador-designate candidacy so that he can assume the position.
In particular, in his latter Hachikian drew attention to “how the professional activities of Mr. Bryza's wife, scholar Zeyno Baran, a Hudson Institute employee, may have created potential conflict of interest issues with the conduct of his official duties. Her employer receives funding from foreign and corporate interests, including energy firms, that are financially affected by the conduct of the very U.S. diplomacy that Mr. Bryza has overseen, and would certainly play a central role in coordinating if approved as U.S. Ambassador to Azerbaijan." Besides, Bryza-Baran wedding was held in Istanbul, was financed by Azeri businessmen, etc.
The Union of Azerbaijanis of the US spread a message to hail Matthew Bryza’s appointment as the US Ambassador to Azerbaijan.