Տարածաշրջան 10:13 02/10/2010
Վրացի փախստականները պահանջում են հայերի համար փակել «Վերին Լարս»-ը: Նրանք իրենց պահանջը բացատրում են նրանով, որ ՄԱԿ-ում փախստականների` իրենց տները վերադառնալու մասին Վրաստանի կողմից ներկայացված բանաձևը Հայաստանը չի պաշտպանել: Այդ մասին վրացական «Ախալի Թաոբա» թերթին հայտնել է անկուսակցականների շարժման առաջնորդ Մամուկա Գվադզաբիան, տեղեկացնում է «Грузия Online»-ը:
Այդ կապակցությամբ փախստականները դիմել են Գվադզաբիային և պահանջել համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել, մասնավորապես փակել «Վերին Լարս»-ը, որի միջոցով Ռուսաստանից բեռներ են տեղափոխվում Հայաստան:
Գվադզաբիան տեղեկացրել է, որ այդ հարցը իր գործողությունների օրակարգից հանված չէ, և ինքն այդ հարցի շուրջ քաղաքական խորհրդակցություններ կանցկացնի կուսակցությունների ու երկրի ղեկավարության ներկայացուցիչների հետ:

Политика 11:14 02/10/2010
Грузинские беженцы выражают возмущение в связи с позицией Армении, которая не поддержала представленную грузинской стороной резолюцию в ООН, касающуюся права беженцев на возвращение в свои дома. Об этом, как сообщает газета «Ахали Таоба» заявил лидер движения беспартийных Мамука Гвадзабия.
Основанием для данной статьи стало два обстоятельства - участие президента Нагорного Карабаха и голосование Армении против грузинской резолюции.
В связи с этим, часть беженцев обратилась к лидеру движения беспартийных Мамуке Гвадзабия и в ответ на позицию официального Еревана, потребовали принятия конкретных мер. В частности перекрытие таможенного пункта «Верхний Ларс», откуда из России, перевозятся грузы в Армению, транзитом через Грузию.
Как заявляет Гвадзабия, данный вопрос не снят с повестки дня и он намерен провести по этому поводу консультации с разными политическими силами и представителями руководства страны.