Տարածաշրջան 16:41 04/10/2011
Այս պահին ԵԽԽՎ-ում ստորագրվում է Պաղեստինին «Ժողովրդավարության գործընկեր» կարգավիճակ տալու հուշագիր, ինչին նախորդել է դրան նվիրված քննարկում: Ինչպես Panorama.am-ին Ստրասբուրգից հաղորդեց վեհաժողովում Հայաստանի պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը, այդ քննարկումն առիթ հանդիսացավ, որպեսզի բարձրաձայնվի Հայաստանի համար կարևոր մի հարց.
«Սա շատ հարմար պահ էր, որպեսզի մենք հետաքրքրվեինք, թե ինչո՞ւ չի կարելի նման մի լուծում էլ գտնել Լեռնային Ղարաբաղի համար»,- նշեց պատգամավորը:
Տիկին Զոհրաբյանն ավելացրեց, որ այդ հարցը տրամաբանական է, որովհետև ԵԽ-ն այսօր ամենևին էլ չի դնում Պաղեստինը ճանաչելու հարցն ու նման խնդիր չի քննարկում, բայց միևնույն ժամանակ, ինչպես ցույց տվեց ԵԽԽՎ նստաշրջանի երկրորդ օրը, եվրոպացի պատվիրակները ձայների գրեթե մեծամասնությամբ քվեարկեցին Պաղեստինին «Ժողովրդավարության գործընկեր» կարգավիճակ շնորհելու օգտին.
«Մեր պատվիրակության անդամ Արմեն Ռուստամյանը բարձրացրեց խնդիրը, որ եթե նման լուծում ու առհասարակ` նման նախադեպ կա, ապա ինչո՞ւ չի կարելի նման լուծում գտնել Լեռնային Ղարաբաղի համար: Եվ փոխանակ ինչ-որ անհեթեթ հանձնաժողովներ ստեղծվեն, որոնք ուղղակիորեն խոչընդոտելու են բանակցային գործընթացին, կարելի է գտնել նման մի լուծում, հատկապես այն դեպքերի համար, երբ քննարկվելու է ԼՂ հարցը»,- տեղեկացրեց Ն.Զոհրաբյանը:
Մի խոսքով` ՀՀ պատվիրակը կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղի խորհրդարանի ներկայացուցիչների ներկայությունը ԵԽԽՎ-ում.
«Ես կարծում եմ սա իսկապես լուրջ նախադեպ է և Հայաստանի պատվիրակությունը պետք է առավելագույն ջանքեր գործադրի հասնելու նրան, որպեսզի այս կառույցում Արցախին կամ հակամարտություններին առնչվող հարցերի քննարկմանը ներկա լինեն նաև Լեռնային Ղարաբաղի ԱԺ ներկայացուցիչները»,- հավելեց մեր զրուցակիցը:

Politics 17:27 04/10/2011
The Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) has voted today to grant “Partner for democracy” status to the Palestinian National Council. Naira Zohrabyan, member of Armenian delegation to PACE, told Panorama.am that the issue has served as an example to raise another vital issue for Armenia.
“This has served as a perfect moment to find out why a similar solution cannot be found for Nagorno-Karabakh,” said the MP.
Mrs. Zohrabyan has added that the issue is logical, since the Council of Europe doesn’t discuss the recognition of Palestine but the MPs have voted to grant “Partner for democracy” status to the Palestinian National Council.
“Member of our delegation Armen Rustamyan raised the issue saying if there is such a precedent why the same cannot be applied for Nagorno-Karabakh. And in stead of forming some useless committees, such a solution could be timely,” said Mrs. Zohrabyan.
To conclude, the Armenian MP has signified the attendance of Nagorno-Karabakh parliamentarians to PACE. “I think this is a serious precedent and that the Armenian delegation must put forth efforts to achieve the goal.”