Տարածաշրջան 18:00 25/10/2011
«Ադրբեջանի ողջ քաղաքականությունը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ոչ մշտական անդամ ընտրվելու պարագայում, ուղղված է լինելու Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը ՄԱԿ-ի հարթություն տեղափոխելուն, ինչը, սակայն, դատապարտված է»- այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի Հասարակայնության հետ կապերի գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը:
Նշենք, որ հոկտեմբերի 24-ին տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքում Սլովենիայի ինքնաբացարկի շնորհիվ Ադրբեջանը ընտրվել է ՄԱԿ ԱԽ ոչ մշտական անդամ:
«Արցախի խնդիրը ՄԱԿ տեղափոխելու բոլոր գործողությունները բազմիցս դատապարտվել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից: Ներկայումս հակամարտության կարգավորման լավագույն ձևաչափը Մինսկի խմբի եռանախագահության ներքո է»,- ասաց նա:
«Ես որևէ կասկած չունեմ, որ Ադրբեջանը հենց նման քաղաքականություն է հետապնդելու ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, այլապես, ինչի համար է դարձել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ոչ մշտական անդամ: Ադրբեջանն այն երկիրը չէ, որն առանցքային դերակատարություն ունենա երկրագնդի տարբեր ծայրերում կայունության ապահովման և ահաբեկչության դեմ պայքարի գործում, հակառակը՝ իր քաղաքականությամբ վերջինս նպաստում է ահաբեկչության զարգացմանը, քանի որ իր հասարակությանը դարձնում է ծայրահեղական»,- ասաց Դ. Բաբայանը:

Politics 18:58 25/10/2011
“The policy of Azerbaijan as a non-permanent member of the United Nations Security Council will be aimed at transferring the Nagorno-Karabakh issue to the UN, however, this goal is doomed to fail,” NKR President’s spokesman David Babayan told Panorama.am.
Note that Azerbaijan was elected as UNSC non-permanent member on October 24 after Slovenia withdrew its candidacy.
“The OSCE Minsk Group Co-Chair countries have repeatedly condemned all efforts towards transferring the Nagorno-Karabakh conflict to the UN. The Minsk Group is currently the best format for resolving the conflict,” the spokesman said.
“I have no doubt that Azerbaijan will carry out such policy in the United Nations Security Council, otherwise, it should not have sought to become a non-permanent member of the United Nations Security Council. Azerbaijan is not a country which can play a pivotal role in ensuring stability and fighting terrorism in different corners of the world, on the contrary, Azerbaijan with its policy boosts terrorism, pushing its society towards extremism,” Babayan concluded.