Տարածաշրջան 12:16 18/04/2012
Իրանական կայք. Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի պաշտոնյան անձամբ է կարգադրել ձերբակալել իրանական «Սահար» հեռուստաալիքի լրագրողին
Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի հասարակական-քաղաքական բաժնի ղեկավար Ալի Հասանովն անձամբ է կարգադրել ձերբակալել իրանական «Սահար» հեռուստաալիքի լրագրողին:
Տեղեկատվության մեջ նշվում է, որ Ալի Հասանովն իր գործունեությամբ փորձում է դադարեցնել Ադրբեջանում գործունեություն ծավալող իրանական «Սահար» հեռուստաալիքի գործունեությունը, որի վերաբերյալ ամեն օր զեկուցում է Իլհամ Ալիևին:
Իրանական աղբյուրը հավելում է, որ ի պատասխան Ադրբեջանի, Իրանում ազատ գործունեություն է ծավալում ադրբեջանական «Ազեր Թաջ» լրատվական գործակալության լրագրողը:
Նկատենք, որ օրերս Իրանի մշակույթի և իսլամական կողմնորոշման նախարար Մոհամմադ Հոսեյնին իրանական «Սահար» հեռուստաալիքի լրագրողի նկատմամբ Ադրբեջանի դատական իշխանությունների կայացրած որոշումն անհիմն էր որակել:
Հավելենք, որ ըստ իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության` իրանական «Սահար» հեռուստաալիքի Բաքվի ներկայացուցչության ձերբակալված լրագրող Անար Բայրամլիի շահերի պաշտպան Անար Ղասեմլին օրերս հաղորդել էր, որ Բաքվի «Բինագադի» շրջանի դատարանը նախօրեին հապճեպ նիստ է հրավիրել և ևս մեկ ամսով երկարաձգել է «Սահարի» լրագրողի ձերբակալման ժամկետը:
Միջադեպի առնչությամբ` Բաքվում Իրանի դեսպանությունը բողոքի նոտա հղեց ադրբեջանական կողմին, պահանջելով անհապաղ ազատ արձակել ձերբակալված լրագրողներին, միևնույն, ժամանակ, նշելով, որ լրագրողների ձերբակալության փաստը հակասում է միջազգային նորմերին:

Law 15:18 18/04/2012
Head of Public Policy Department of Azerbaijani President’s Administration Ali Hasanov has ordered to detain a reporter of Iranian Sahar TV station, Iranian arannews.ir report says.
It’s reported that Ali Hasanov is determined to suspend the mission of Iranian Sahar TV in Azerbaijan and that he makes daily reports for president Ilham Aliyev.
Iranian media underlines that however journalist of Azerbaijani Azer Taj news agency located in Iran is free to carry out his mission.
Iranian Minister of Culture claimed the decision made by Azerbaijan's judicial authorities against a reporter of Iranian Sahar TV unsubstantiated, Iranian ISNA news agency said.
The Minister of Culture and Islamic Guidance Mohammad Hosseini urged the Azerbaijani government to refrain from groundless allegations against the reporter of Sahari.
According to ISNA Anar Ghasemli, lawyer of detained reporter of Sahar TV Anar Bayramli, issued a statement a couple of days ago that Baku court of Binagadi region had convened an urgent session and extended the terms of arrest for the reporter.