Տարածաշրջան 17:53 25/12/2013
Բաքվի փորձագետներն ամփոփել են 2013թ.-ը Ադրբեջանում. Կեղծված ընտրություններ, բողոքի ակցիաներ Իսմայիլիում, եկամուտների նվազում
2013թ.-ին Ադրբեջանի սոցիալ- քաղաքական կյանքի ամենակարևոր իրադարձությունները կեղծված ընտրություններն էին, ժողովրդի բողոքի ակցիան Իսմայիլիում, անկուսակցական երիտասարդների ցույցերը, բենզինի գնաճը, Ադրբեջանում նավթագազային եկամուտների նվազեցման կանխատեսումները և բանակում զինվորների մահը: Այս մասին ադրբեջանական «Մինվալ.ազ» կայքին հայտնել են ադբեջանական քաղաքական գործիչները, քաղաքագետները և հասարակական գործիչները:
Քաղաքագետ Արաստուն Օրուջլուն նշել է, որ «տարվա սկզբին Ադրբեջանում կարևոր իրադարձություններ տեղի ունեցան: Հունվար և մարտ ամիսներին երիտասարդները դուրս եկան փողոց բողոքի: Այս իրադարձությունը իր բնույթով շատ կարևոր է, քանի որ Ադրբեջանում անկուսակցական բողոքը նոր երևույթ է: Այս բողոքները ցույց տվեցին, որ մենք մի նոր քաղաքական իրավիճակի ենք ականատես լինում: Բացի այդ, շատ հետաքրքրական էին նաև Իսմայիլիի դեպքերը: Իսկ երրորդը ըստ կարևորության, իմ կարծիքով, հոկտեմբերի նախագահական ընտրություններ էին»,- ասել է նա:
Քաղաքագետ Լեյլա Ալիևան Ադրբեջանի կարևոր իրադարձությունների շարքում նույնպես հիշատակել էր Իսմայիլիի դեպքերը, ընտրությունները, ինչպես նաև «Իլգար Մամեդովի, Տոֆիկ Յագուբլուի և շատուշատ արժանավոր մարդկանց ձերբակալությունները»: Աշխարհում կատարված իրադարձություններից նա առանձնացրեց Ուկրաինայի դեպքերը և Ադրբեջանի ընտրություններին ԺՄՀԻԳ-ի տրված գնահատականը:
Քաղաքագետ Իլգար Վելիզադեն Ադրբեջանի կյանքում 2013թ.-ի կարևորագույն իրադարձությունը համարում է նախագահական ընտրությունները, որոնք էլ որոշեցին երկրի ճակատագիը մոտակա 5 տարում: «Բենզինի գնի աճը դարձավ տարվա ամենաշատ քննարկվող թեման, քանի որ այն հուզում էր Ադրբեջանի հասարակության հիմնական հատվածին: «Շահդենիզի» ադրբեջանական գազի Եվրոմիություն մատակարակաման երթուղու վերջնական սահմանումը (TAP) նույնպես կարևոր էր»,-ասել է նա:
Քաղաքագետ Զաֆար Գուլիևը 2013թ.-ի Ադրբեջանում տեղի ունեցած դեպքերից ընդգծել էր Ժողովրդական ուժերի ազգային խորհրդի ստեղծումը, որը ըստ նրա ընդդիմադիր ուժերի ամենահաջող համախմբումն էր, որն էլ գրավել էր թե Ադրբեջանի, թե միջազգային հանրության ուշադրությունը:
«Զանգվածային բողոքները Իսմայիլիում բացահայտեցին քաղաքացիների դժգոհության աստիճանը: Բացահայտեցին այն, որ իրենց իրավունքները երկրում պաշտպանված չեն, թե ուր կարող են հասնել բյուրոկրատական և ոստիկանական չարաշահումները: Ընտրությունները սկանդալային աղմուկ բարձրացրեցին ոչ միայն երկրում, այլ նաև երկրից դուրս, քանի որ նախագահը վերընտրվում էր երրորդ անգամ, և քվեարկությունը կեղծիքներով լի էր: Այս ամենի պատճառով երկրի իշխանությունները առաջին անգամ բախվեցին լեգիտիմության խնդրի հետ»,- ասել էր Զաֆար Գուլիևը:
Աստվածաբան Իլհար Իբրահիմօղլուն նույնպես գտնում է, որ Ադրբեջանի ամենանշանակալի իրադարձությունը Իսմայիլիի բողոքներն էին: «Իրադարձության կարևորությունը այն է, որ մարդիկ բողոքեցին իրենց արժանապատվությունը ոտնահարելու դեմ: Գուբայի իրադարձություններից հետո կարելի է ասել, որ սա արդեն շարունակական բնույթ է կրում: Եվ ավելին` 20 տարվա ընթացքում առաջին անգամ ընդդիմադիր կուսակցություններին հաջողվեց միասին ստեղծել ընդհանուր ձևաչափ` Ազգային խորհուրդը: Վառելիք գների բարձրացումով քանդվեց այն առասպելը, թե հնարավոր է զարգանալ առանց հարկերի: Ցավոք, ընտրությունը կատարվեց հօգուտ բնական մենաշնորհների, այլ ոչ թե կառավարման բարելավման»,- ասել էր նա:
Իրավապաշտպան Մաթանաթ Ազիզովան կարծում է, որ ոչ մարտական պայմաններում մահացած զինվորների հետ կապված 2013թ.-ի հունվարի 12-ի ցույցերը բացահայտեցին երկրի երիտասարդության ուժը: Նա նաև կարևոր է համարում Շտրասերի` ադրբեջանցի քաղբանտարկյալների ցուցակը: «Բացի այդ, քաղաքական կուսակցությունները կարողացան համախմբվել և ընտրություններին ներկայացնել մեկ միասնական թեկնածու `Ջամիլ Հասանլիին»,- ասել էր Ազիզովան:
Քաղաքագետ Էլհան Շահինօղլուն 2013-ին Ադրբեջանում կարևորագույն իրադարձություն է համարում նավթագազային եկամուտների նվազեցման կանխատեսումները:
Տնտեսագետ Գուբադ Իբադօղլուն Ադրբեջանի այս տարվա ամենակարևոր դեպքերից էր համարոմ Ժողարվրդավարական ուժերի ազգային խորհրդի ստեղծումը, ինչպես նաև նախագահական ընտրություները և քվեարկության կեղծիքները: «Եվ վերջապես, կարևոր էր նաև Ադրբեջանի և ԵՄ-ի միջև անցագրային ռեժիմի դյուրացումը»:
Քաղաքագետ Զարդուշտ Ալիզադեն կարծում է, որ 2013թ.-ին ոչ մի կարևոր իրադարձություն տեղի չի ունեցել Ադրբեջանում: «Ընտրությունների արդյունքները, ինչպես սպասվում էր, կեղծվել են: Ժողովուրդը, ինչպես և սպասվում էր, անտարբեր էր: Սակայն վերջապես իշխանությունների կողմից կոռուպցիոն գործունեության հստակ փաստեր հայտնվեցին: Օրինակ, SOCAR-ի շուրջ տեղի ունեցած կոռուպցիոն սկանդալը»,- ասել էր նա:
«Մուսավաթ» կուսակցության նախագահ Իսա Գամբարը նույնպես նախագահական ընտրությունները համարեց Ադրբեջանի կարևորագույն իրադարձություններից: Նա նշեց, որ «ընտրություններում դեմոկրատական ընդդիմությունը իրականում հաղթանակ է տարել, սակայն ընտրությունները կեղծվել են»:
«REAL» շարժման համահիմնադիր Էրկին Հադիրլին կարծում է, որ 2013թ.-ը ներքին քաղաքական զարգացումների առումով Ադրբեջանում ձանձրալի տարի էր: «Թվում էր, թե բոլոր գործընթացները երկրում կանգ էին առել, թե լրատվական դաշտը, թե շուկան և գիտական միջավայրը, և թե գովազդային բիզնեսը: Պետք է, որ հասարակության կյանքում ամենանշանակալից դեպքը հոկտեմբերի նախագահական ընտրությունները լինեին:Սակայն նրանք էլ, համեմատած նախորդ տարների, ուշադրության կենտրոնում չէին: Պետք է ընդգծեմ ձերբակալությունների ալիքը : Շատ մարդիկ են ձերբակալվել կեղծ մեղադրանքներով»,- ասել էր նա:
Հադիրլին հիշատակել է «NIDA» շարժման ակտիվիստների ձերբակալությունները, ինչպես նաև «REAL» շարժման նախագահ Իլգար Մամեդովի ձերբակալությունը: Ըստ փորձագետի` Ադրբեջանի հասարակությունը լուրջ գործընթացներ է անցնում: «Քաղաքական համակարգը այնքան ուժեղ և միասնական չէ, որքան նախկինում: Տարվա ընթացքում մենք ականատես ենք եղել հասարակության և ընդդիմության կողմից կազմակերպված տարբեր գործընթացների, որոնք անհանգստացրել են իշխանություններին: Կառավարությունը անտարբեր չի եղել, իսկ այժմ նույնիսկ մի փոքրիկ դեպք նյարդայնացնում է նրանց, և նրանք դիմում են հալածանքների: Այս իրավիճակը վկայում է այն մասին, որ իշխանությունները ամբողջովին չեն վերահսկում իրավիճակը: Եվ այս ամենը տեղի է ունենում նավթի վաճառքից ստացած եկամուտների անկման և գազային գործարքների ցածր կանխատեսումների ֆոնին»:
Ռազմական փորձագետ Ուզեիր Ջաֆարովը կարծում է, որ 2013թ.-ը կմնա ադրբեջանցիների հիշողության մեջ իր անհաջողություններով: Նա ընդգծեց Ղարաբաղյան հակամարտության առկայությունը: «Անցնող տարվա ամենակարևոր իրադարձությունը պաշտպանության նախարարի փոփոխությունն էր: Հակառակ բարձր սպասումների` հասարակության ուժային կենտրոնում փոփոխություններ չեն նկատվում: Մեր զինվորները շարունակաբար մահանում են ոչ մարտական պայմաններում», - ասել էր նա:

Политика 12:49 25/12/2013
Бакинские эксперты подвели итоги 2013г. для Азербайджана: Сфальсифицированные выборы, бунт в Исмаилы, сокращение доходов
Самыми важными событиями в общественно-политической жизни Азербайджана в 2013 году были сфальсифицированные президентские выборы, народный бунт в Исмаилы, акции протеста неполитической молодежи, повышение цен на бензин, прогнозы о сокращении нефтегазовых доходов Азербайджана, смерти солдат в армии. Об этом порталу «Минвал.аз» сказали азербайджанские политики, политологи, общественные деятели.
Так, политолог Арастун Оруджлу заявил, что в общественно-политической жизни Азербайджана 2013г. оказался вялым. «Но в начале года прошли важные события. Так, молодежь в январе и в марте вышла на улицы с протестом. По своей значимости это важнее всего. Акции протеста, организованные беспартийной молодежью, стали новым явлением в истории Азербайджана. Эти протесты показали, что мы имеем новую общественно-политическую ситуацию в стране. Кроме этого знаменательными оказались события в Исмаилах. А на третье место я поставил бы президентские выборы, прошедшие в октябре», - сказал он.
Политолог Лейла Алиева также отметила, президентские выборы, события в Исмаилы. «Аресты Ильгара Мемедова, Тофика Ягублу. Аресты многих достойных людей. А в мире - украинские события, критика Азербайджана комиссией прав человека в ООН», - сказала она.
Политолог Ильгар Велизаде важнейшим событием 2013г. для Азербайджана считает президентские выборы, которые определили судьбу страны в последующие 5 лет. «Повышение цен на бензин  стало самой обсуждаемой темой года, потенциально затронувшей основные слои азербайджанского общества. И, наконец, определение основного маршрута поставок азербайджанского газа с “Шах Дениз” на рынки стран Европейского Союза (TAP)», - сказал он.
Политолог Зафар Гулиев из наиболее значимых событий 2013 года в Азербайджане выделил создание Национального Совета демократических сил - наиболее удачного объединительного формата оппозиции, привлекшего к себе внимание азербайджанской и международной общественности.
«Массовые протестные волнения в Исмаиллах, показавшие степень недовольства граждан своим бесправным положением, уровнем жизни и масштабами чиновничьего и полицейского произвола в стране. Президентские выборы, вызвавшие скандальный резонанс далеко за пределами страны, поскольку в силу фактора третьего срока и фальсификации итогов голосования власти страны впервые столкнулись с проблемой легитимности», - сказал Зафар Гулиев.
Теолог Ильгар Ибрагимоглу также считает, что в Азербайджане наиболее важным событием был бунт в Исмаилы. «Знаковость ситуации была в том, что люди протестовали против унижения их достоинства. После событий в Губе это можно считать уже тенденцией. Кстати, народные протесты стоили кресла главе исполнительной власти. Более того, впервые за 20 лет оппозиционным партиям удалось сойтись в едином формате - создать Национальный Совет. И повышение цен на энергоресурсы. Был разрушен миф о безаналоговых темпах развития. К сожалению, выбор был сделан в пользу естественных монополистов, а не повышения эффективности управления отраслями», - сказал он.
Правозащитница Матанат Азизова считает, что митинг 12 января 2013г. против смерти солдат в небоевых условиях показал силу азербайджанской молодежи. Также она считает важным список азербайджанских политзаключенных Штрассера. «Кроме того, политические партии сумели объединиться и пойти на выборы с единым кандидатом Джамилем Гасанлы, который был на высоте», - сказала Азизова.
Политолог Эльхан Шахиноглу наиболее важным событием 2013 года в Азербайджане считает прогнозы по снижению нефтяных и газовых доходов в Азербайджане.
Экономист Губад Ибадоглу считает наиболее значимым событием создание в Азербайджане Национального Совета Демократических Сил. «Президентские выборы и обсуждения в связи с фальсификациями его итогов. И, наконец, упрощение визового режима между Азербайджаном и ЕС», - сказал он.
Политолог Зардушт Ализаде считает, что в 2013 году в Азербайджане не произошло ничего особенного. «Были ожидаемым фальсификации выборов, глупая позиция оппозиции. Было ожидаемо и безразличие народа. Но, наконец, стали появляться конкретные факты коррупции со стороны властных элит. К примеру, коррупционный скандал вокруг SOCAR», - отметил он.
Глава партии «Мусават» Иса Гамбар также отметил, что в Азербайджане важнейшим событием стали президентские выборы, которые прошли в октябре, «и на которых демократическая общественность одержала победу, но власти сфальсифицировали их».
Соучредитель движения «REAL» Эркин Гадирли считает, что если говорить о внутренних процессах, 2013 год в Азербайджане оказался скучным с политической точки зрения. «Все процессы в стране словно вымерли. Вымерли медиа, рынок, партии, академическая среда, рекламный бизнес. Вроде бы самое яркое событие, которое должно было быть в жизни общества – президентские выборы, прошедшие этой осенью. Но их даже сложно сравнить с какими-либо предыдущими выборами. Эти выборы оказались очень не яркими. Стоить отметить и волну арестов. Десятки людей были арестованы по сфабрикованным обвинениям», - сказал он.
Гадирили упомянул аресты активистов движения NIDA, лидера движения «РеАл» Ильгара Мамедова. По словам эксперта, в азербайджанском обществе проходят важные процессы: «Политическая система не так сильна и солидарна, как она была раньше. В предыдущие годы мы видели гораздо более видимые беспокойства, которые общество и оппозиция создавали властям. Они не реагировали инертно. А сейчас даже самая мелочная ситуация вызывает раздражение и побуждает применять репрессии. Это говорит о том, что власть не так хорошо контролирует ситуацию. И это происходит на фоне снижения доходов от продажи нефти, малой перспективности газовых сделок».
Военный эксперт Узеир Джафаров считает, что 2013 год останется в памяти азербайджанцев своими неудачами. Он отметил нерешенность карабахского конфликта. «И самое главное военное событие уходящего года - это смена руководителя Министерства обороны. Вопреки большому ожиданию перемен в самой большой силовой структуре в обществе, особых продвижений не наблюдается. Продолжают гибнуть наши солдаты в небоевых условиях, есть случаи неуставных взаимоотношений между военнослужащими», - сказал он.