Տարածաշրջան 18:18 28/04/2014
Սիրիայում «Ադրբեջանական ճամբար» զինված խմբավորումը հարձակում է գործել Քրդական աշխատավորական կուսակցության սիրիական թևի «YPG» խմբավորման վրա: Այս մասին տեղեկացնում է ադրբեջանական «ANS Press» լրատվական գործակալությունը:
Նյութում նշվում է, որ «Ադրբեջանական ճամբարը» Իրաքի իսլամական պետություն (Ալ-Շամ) (ISID) խմբավորման մաս է կազմում: Ներկայումս «Azeri taboru»-ն շարունակում է իր գործողությունները «YPG»-ի դեմ:
Նշենք, որ մեկ ամիս առաջ Սիրիայի իշխանությանը աջակցող քրդական խմբավորման դեմ մարտի ժամանակ «ISID» կազմակերպության ահաբեկիչների մի խումբ է վնասազերծվել. 12 ադրբեջանցի ահաբեկիչ է մահացել:
Նշենք, որ ադրբեջանցի ահաբեկիչները, հիմնականում վահաբիտները պատերազմում են Սիրիայի, Աֆղանստանի և Պակիստանի մի շարք ահաբեկչական խմբավորումներում: Ըստ ադրբեջանական «Vesti.az» լրատվական գործակալության`ադրբեջանցի ահաբեկիչների ընդհանուր թիվը այս երկրներում կազմում է 300 մարդ: Ընդ որում, ըստ ադրբեջանական «FaktXeber» լրատավական կայքի` միայն Սիրիայում վերիջին երեք տարիների ընթացքում մահացել է 200 ադրբեջանցի ահաբեկիչ:
Չնայած պատերազմի ժամանակ ադրբեջանական բանակի կազմում կռվում էին հազարավոր օտարերկրյա վարձկաններ և ահաբեկիչներ, Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության դեմ ուղղված ադրբեջանական ագրեսիան ձախողվեց, և Բաքուն ստիպված եղավ զինադադարի պայմանագիր ստորագրել թե ԼՂՀ-ի, և թե Հայաստանի հետ: Սակայն միջազգային ահաբեկիչները իրենց անհրաժեշտ կապերը հաստատեցին Ադրբեջանում, որոնք օգտագործում էին նաև հետագայում: Ադրբեջանցիների հավաքագրում էր իրականացվում, ովքեր հետո ուղարկվում էին Աֆղանստան և Հյուսիսային Կովկաս մասնակցելու միջազգային կոալիցիայի և ռուսական կառույցների դեմ ուղղված զինված գործողություններին: Վերջին տարիներին Ադրբեջանի քաղաքացիները ակտիվ մասնակցություն են ցուցաբերում Ռուսաստոնում, Աֆղանստանում և Սիրայում ծայրահեղական և ահաբեկչական գործողություններին:

Society 17:49 28/04/2014
In Syria, an armed group of "Azerbaijani camp" has attacked the Syrian wing of the Kurdistan Workers' Party – YPG grouping, Azerbaijani ANS Press informs.
It is also reported that the "Azerbaijan camp" is a part of a group of Iraqi Islamic State of Sham (ISID). Currently the “Azeri taboru” continues its operation against the YPG.
A month ago in the battle against Kurdish factions supporting the Syrian government the squad of terroristic organization ISID was smashed; 12 Azerbaijani terrorists were killed.
Note that Azerbaijani Salafis or Wahhabis are fighting in the ranks of various terrorist groupings that operate in Syria, Afghanistan and Pakistan. According to the Azerbaijani news agency Vesti.az the total number of Azerbaijani terrorists in these countries equals to 300. Whereas according to FaktHeber Azerbaijani portal over the past three years only in Syria almost 200 Azerbaijani terrorists were killed.
The relationship between international terrorist groups and Azerbaijan originated in the early 1990s. That time, the Azerbaijani army, having failed in the aggression against Nagorno-Karabakh Republic (NKR), retreated with losses. Trying to save the situation, the Azerbaijani leadership, headed by Heydar Aliyev attracted to the war against the Armenians of Nagorno-Karabakh international terrorists and members of radical groups from Afghanistan (groupings of Gulbuddin Hekmatyar), Turkey ("Grey Wolves", etc.), Chechnya (groupings Basayev and Raduyev etc.) and some other regions.
Despite the involvement in of thousands of foreign mercenaries and terrorists in the Azerbaijani army during the war, the Azerbaijani aggression against Nagorno-Karabakh Republic failed, and the Baku authorities were forced to sign an armistice with the NKR and Armenia. However, international terrorists found ties in Azerbaijan, and used them in the future. Recruitment was conducted among Azerbaijanis, who then were sent to Afghanistan and the North Caucasus, where participated in the battles against the forces of the international coalition and Russian organizations. In recent years, the citizens of Azerbaijan are actively involved in terrorist and extremist activities in Russia, Afghanistan and Syria.
The Tavush for the Homeland protest movement has denounced the Armenian authorities for plans to restrict the movement of people and vehicles in...