Տարածաշրջան 14:20 16/07/2014
«Ադրբեջանցի 44 պետական պաշտոնյայից միայն մեկն է հետևում կրոնական նորմերին, իսկ մյուսներն ընդհանրապես նամազ չեն էլ անում»,-այդ մասին նշված է իրանական «ԱՆԱՋ» լրատվական գործակալության կայքում թողարված հոդվածում:
Հոդվածի հեղինակը հետազոտություն է անցկացրել՝ պարզելու, թե Ադրբեջանի պետական պաշտոնյաների քանի՞ տոկոսն է նամազ անում կամ հետևում իսլամի կանոններին:
Համաձայն հետազոտության՝ Ադրբեջանի մշակույթի և զբոսաշրջության հարցերով նախարար Աբուլֆազլ Ղարաևի մամլո խոսնակը նախարարի՝ նամազ անելու և ծոմ պահելու հարցմանն ի պատասխան նշել է, որ դա նախարարի անձնական գործն է, ուստի ինքը Ղարաևի՝ կրոնական լինելու մասին տեղեկատվություն չունի:
Ադրբեջանի ՆԳ նախարար Ռամիլի Ուսուբովի և սպորտի և երիտասարդության հարցերով նախարար Ազադ Ռահիմովի գրասենյակներից էլ տեղեկացրել են, որ երբևէ չեն տեսել, որ նախարարը նամազ անի:
Հավելենք, որ օրերս իրանական ԶԼՄ-ները մի տեղեկատվություն էին հրապարակել, որտեղ նշվում էր, որ Ռամազանի օրերին մարտական առաջադրանքներ կատարող ադրբեջանցի զինվորներին ևս արգելվում է ծոմ պահել:
Նշենք, որ իսլամական աշխարհում հունիսի 29-ից սկսվում է Ռամազան ամիսը: Մուսուլմաններն այդ ընթացքում ծոմ են պահում: Հավատացյալներն արևածագից մինչև մայրամուտ ոչինչ չեն ուտում, նույնիսկ ջուր չեն խմում, իսկ այն անձինք, որոնք ծոմ չեն պահում, հասարակական վայրերում չպետք է հաց ուտեն կամ ջուր խմեն: Ռամազանի օրենքները չեն տարածվում միայն ճանապարհորդների և հիվանդ մարդկանց վրա:
Հիշեցնենք, որ Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության կայքում թողարկված հոդվածում, հեղինակը, անդրադառնալով Ադրբեջանում իսլամի վիճակին, մասնավորապես նշել էր. «1996թ. Ադրբեջանի իշխանությունների վարած քաղաքականության հետևանքով այդ երկրի իսլամական կուսակցությունը լուրջ խնդրի առջև կանգնեց, իսկ նրա ղեկավարների մի մասը ձերբակալվեց, իսկ մի մասն էլ ստիպված լքեց երկիրը. Քանի դեռ, Ադրբեջանում իսլամական կուսակցության գործունեության համար բարենպաստ մթնոլորտ չի ձևավորվել, ԻՇԻՊ-ը և սալաֆիական այլ խմբավորումներն Ադրբեջանում գնալով կամրապնդեն իրենց դիրքերը»:

Society 19:54 16/07/2014
“Only one out of 44 Azerbaijani officials follows the religious norms, the rest do not pray at all,” reads the article in Iranian “ANAJ” news agency site.
The author of the article has made a research in order to find out what percent of the Azerbaijani officials prays or follows the rules of Islam.
According to the research, the speaker of Abulfaz Gharaev, the minister of Culture and Tourism of Azerbaijan, has noted in response to the question referring to fasting and praying, that it is the minister’s personal business, thus he does not possess any information about Gharaev’s religion.
The office of the ministers of the Inner Affairs of Azerbaijan as well as the office of the Sports and Youth affairs has reported that no one has seen the two ministers praying.
Recently, the Iranian media had spread information which said that the soldiers who are in service at the Azerbaijani army are not allowed to fast even during Ramadan.
he month of Ramadan within the Islamist world starts on June 29. The Muslims fast during that period. The faithful people do not eat anything from the morning till the sunset, they don’t even drink water. And those who are not fasting should not eat or drink water in public places. The Ramadan rules are not common only for travelers and those who are sick.
Recently, the author of an article published on Iranian official site “IRNA” has touched upon the situation of Islam detected in Azerbaijan. He has noted, “In 1996, as a result of the policy carried out by the Azerbaijani authorities the Islamist party of that country faced serious problems, and some of its leaders got arrested, the other part simply fled the country. Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL) and other Salafi groups will strengthen their position in Azerbaijan until there is a favorable atmosphere in created in Azerbaijan for Islamic party.”