Տարածաշրջան 14:20 16/07/2014
«Ադրբեջանցի 44 պետական պաշտոնյայից միայն մեկն է հետևում կրոնական նորմերին, իսկ մյուսներն ընդհանրապես նամազ չեն էլ անում»,-այդ մասին նշված է իրանական «ԱՆԱՋ» լրատվական գործակալության կայքում թողարված հոդվածում:
Հոդվածի հեղինակը հետազոտություն է անցկացրել՝ պարզելու, թե Ադրբեջանի պետական պաշտոնյաների քանի՞ տոկոսն է նամազ անում կամ հետևում իսլամի կանոններին:
Համաձայն հետազոտության՝ Ադրբեջանի մշակույթի և զբոսաշրջության հարցերով նախարար Աբուլֆազլ Ղարաևի մամլո խոսնակը նախարարի՝ նամազ անելու և ծոմ պահելու հարցմանն ի պատասխան նշել է, որ դա նախարարի անձնական գործն է, ուստի ինքը Ղարաևի՝ կրոնական լինելու մասին տեղեկատվություն չունի:
Ադրբեջանի ՆԳ նախարար Ռամիլի Ուսուբովի և սպորտի և երիտասարդության հարցերով նախարար Ազադ Ռահիմովի գրասենյակներից էլ տեղեկացրել են, որ երբևէ չեն տեսել, որ նախարարը նամազ անի:
Հավելենք, որ օրերս իրանական ԶԼՄ-ները մի տեղեկատվություն էին հրապարակել, որտեղ նշվում էր, որ Ռամազանի օրերին մարտական առաջադրանքներ կատարող ադրբեջանցի զինվորներին ևս արգելվում է ծոմ պահել:
Նշենք, որ իսլամական աշխարհում հունիսի 29-ից սկսվում է Ռամազան ամիսը: Մուսուլմաններն այդ ընթացքում ծոմ են պահում: Հավատացյալներն արևածագից մինչև մայրամուտ ոչինչ չեն ուտում, նույնիսկ ջուր չեն խմում, իսկ այն անձինք, որոնք ծոմ չեն պահում, հասարակական վայրերում չպետք է հաց ուտեն կամ ջուր խմեն: Ռամազանի օրենքները չեն տարածվում միայն ճանապարհորդների և հիվանդ մարդկանց վրա:
Հիշեցնենք, որ Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության կայքում թողարկված հոդվածում, հեղինակը, անդրադառնալով Ադրբեջանում իսլամի վիճակին, մասնավորապես նշել էր. «1996թ. Ադրբեջանի իշխանությունների վարած քաղաքականության հետևանքով այդ երկրի իսլամական կուսակցությունը լուրջ խնդրի առջև կանգնեց, իսկ նրա ղեկավարների մի մասը ձերբակալվեց, իսկ մի մասն էլ ստիպված լքեց երկիրը. Քանի դեռ, Ադրբեջանում իսլամական կուսակցության գործունեության համար բարենպաստ մթնոլորտ չի ձևավորվել, ԻՇԻՊ-ը և սալաֆիական այլ խմբավորումներն Ադրբեջանում գնալով կամրապնդեն իրենց դիրքերը»:

Общество 15:51 16/07/2014
В Азербайджане из 44 госчиновников религиозные нормы соблюдает лишь один. Исследование иранского сайта
«Из 44 азербайджанских государственных чиновников лишь один соблюдает религиозные нормы, остальные и вовсе не совершают намаз»,– об этом говорится в статье, опубликованной на сайте иранского информагентства «АНАДЖ».
Автор статьи провел исследование с целью выяснить, какой процент государственных чиновников Азербайджана совершает намаз и соблюдает каноны ислама.
Согласно исследованию, пресс-секретарь министра культуры и туризма Азербайджана Абульфаса Гараева в ответ на вопрос о том, совершает ли министр намаз и соблюдает ли пост, отметил, что это личное дело министра, следовательно, он не владеет информацией о религиозности Гараева.
В офисах министра внутренних дел Азербайджана Рамиля Усубова и министра молодежи и спорта Азада Рагимова также сообщили, что никогда не видели, чтобы эти чиновники совершали намаз.
Добавим, что на днях иранские СМИ распространили информацию о том, что в месяц Рамадан азербайджанским военнослужащим, выполняющим боевые задания, также запрещено соблюдать пост.
Отметим, что Рамадан – девятый месяц мусульманского календаря. В этот месяц мусульмане постятся в светлое время суток от рассвета до заката. В соответствии с положениями ислама в месяц Рамадан мусульманам запрещается употребление пищи и питья в дневное время. От обязательности поста освобождаются душевнобольные, дети, больные, пожилые люди, путешественники, беременные и кормящие женщины.
Напомним, автор недавно опубликованной официальным иранским информагентством «ИРНА» статьи, обратившись к состоянию ислама в Азербайджане, отметил: «В 1996г. вследствие политики властей Азербайджана исламская партия этой страны столкнулась со серьезной проблемой, некоторые ее лидеры были арестованы, а другие – вынужденно покинули территорию этого государства. Пока в Азербайджане не сформирована благоприятная атмосфера для деятельности исламской партии, ИГИШ и другие салафитские группировки будут все сильнее укреплять свои позиции в этой стране».