Տարածաշրջան 16:38 16/03/2015
Բաքվի «Մեհսուլ» քաղաքային մարզադաշտում ոստիկանության հսկողության ներքո անցկացվել է Ադրբեջանի ընդդիմության հանրահավաքը, որի մասնակիցները պահանջել են փոխհատուցել բնակչության՝ մանաթի արժեզրկման պատճառով կրած կորուստները: Բաքվի քաղաքապետարանի հետ համաձայնեցված հանրահավաքի հիմնական կարգախոսը եղել է «Ո՛չ թալանին և խաբեությանը» կարգախոսը: Ցուցարարները ելույթ ունեցողներին ընդհատել են «Ազատությու՜ն» և «Հրաժարակա՜ն» կարգախոսերով: Այս մասին հաղորդում է «Կավկազսկի ուզելը»:
Ինչպես ասվում է նյութում, Ադրբեջանի Ազգային ճակատ կուսակցության (ԱԺՃԿ) նախագահ Ալի Քերիմլին՝ ելույթ ունենալով ցուցարարների առջև, կոչ է արել երկրի կառավարությանը փոխհատուցել բնակչության՝ մանաթի արժեզրկման հետևանքով կրած կորուստները: ԱԺՃԿ փոխնախագահ Ֆուադ Ղահրամանլին պահանջել է անհապաղ ազատ արձակել ադրբեջանցի քաղբանտարկյաներին: Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհրդի ղեկավար Ջամիլ Հասանլին իր հերթին ևս քննադատել է Բաքվի` Եվրոպական խաղերին հսկայական միջոցներ հատկացնելը: «Հեյդար Ալիևի հիմնադրամի հաշվին արտասահմանյան երկրներում կառուցվում են զբոսայգիներ և տեղադրվում են հուշարձաններ, իսկ այդ ժամանակ ծանր հիվանդ երեխաների ծնողները սոցիալական ցանցերում դիմում են մարդկանց՝ խնդրելով օգնել վճարել իրենց մանուկների բուժման ծախսերը»,- զայրացավ Հասանլին:
BBC-ի ռուսական ծառայությունը նույնպես անդրադարձել է թեմային՝ ընդգծելով, որ հազարավոր մարդիկ մասնակցել են Բաքվում ադրբեջանական ընդդիմության կազմակերպած ցույցին, և դա վերջին տարիների ընթացքում Ադրբեջանի ընդդիմության ամենախոշոր ցույցն էր: Korrespondent.net ամսագիրն իր հերթին ևս հաղորդում է հազարավոր ցուցարարների մասին՝ հավելելով, որ «նավթով և գազով հարուստ Ադրբեջանի առջև» սուր ֆինանսական խնդիրներ են ծառացել նավթի գնի անկման պատճառով:
«Ազատություն ռադիոկայանի» կայքը հիշեցնում է, որ Ջամիլ Հասանլին հանրահավաքի ժամանակ հայտարարել է, որ ցույցի նախօրեին կոտրել են Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցի իր էջերը՝ մեղադրելով Ադրբեջանի իշխանություններին ցույցին միանալու կոչերի տարածմանը խանգարելու ակնհայտ փորձում: Իսկ «Ազատություն ռադիոկայանի» ադրբեջանական ծառայությունն ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ հանրահավաքի նախօրեին Ադրբեջանի Մամուլի խորհրդից Qafqazinfo կայքին հաղորդել են, որ բողոքի ցույցի ժամանակ անցկացվելու է լրագրողների պարտականությունների կատարման մշտադիտարկում, սակայն Ազգային խորհրդի ներկայացուցիչ Օգտայ Գյուլալիևն իր հերթին ևս հայտարարել է, որ իրենց այդ մասին ոչինչ հայտնի չէ:
Ինչպես հաղորդում է ադրբեջանական «Թուրան» լրատվական գործակալությունը, Բաքվում կայացած հանրահավաքին մասնակցել են 4-5 հազար մարդ: Բաքվի ոստիկանության գլխավոր ղեկավարությունն իր հերթին հաղորդել է, որ հանրահավաքին մասնակցել է շուրջ 600 մարդ:
Ըստ գործակալության՝ Ազգային խորհրդի և ԱԺՃԿ փոխնախագահ Հեզալ Բայրամլին իր հայտարարության մեջ նշել է, որ Ադրբեջանում ստեղծված իրավիճակը երկրի իշխանությունների «չմտածված, կողոպուտային քաղաքականության» տրամաբանական արդյունքն է: Ազգային խորհրդի ղեկավար Ջամիլ Հասանլին քննադատել է իշխանություններին` տնտեսական ռազմավարության բացակայության համար՝ նկատելով, որ Ադրբեջանի իշխանությունների քաղաքականությունը կրում է «ինքնաբուխ և անմտածված բնույթ»: Նրա խոսքերով՝ Ադրբեջանում կոռուպցիայի ձևերից մեկը հարկային մարմինների կաշառակերությունն է, ովքեր գործարարներից հավաքում են մեծ չափերի հասնող պաշտոնական հարկերի 10-15 հազարի կանխիկ միջոցներ ՝ պարզաբանելով դա Եվրոպական խաղերի համար գումարի անբավարարությամբ:
Ինչպես գրում է «Թուրանը», Բաքվում հանրահավաքի ընթացքում ելույթ է ունեցել նաև Արցախյան պատերազմի վետերան, Ազգային խորհրդի անդամ Ռովշան Ահմեդովը ՝ նշելով` չնայած արդեն 20 տարի է, ինչ փախստականները և պատերազմի վետերաններն Ադրբեջանում չեն կարողանում ստանալ փոխհատուցում՝ երկրի իշխանությունները պատրաստ են հրավիրել և վճարել Եվրոպական խաղերում Հայաստանի հավաքականի ծախսերը:
Բաքվի հանրահավաքը` միջազգային լրատվամիջոցներում
«Ադրբեջանում խուճապ է մանաթի փոխարժեքի անկման հետևանքով»
Ադրբեջանում կոչ են անում հրաժարվել Եվրոպական խաղերից, իսկ ազգայնականները սպառնում են հայկական հավաքականին
Ադրբեջանի Իսմայիլլի շրջանի բնակչությունը իշխանության կամայականությունների դեմ բողոքի ցույց է կազմակերպել

Общество 11:51 16/03/2015
В Баку прошел митинг против девальвации маната, участники потребовали от властей компенсировать финансовые потери
На городском стадионе спортобщества «Мехсул» в Баку под охраной полиции прошла акция протеста азербайджанской оппозиции, участники которой потребовали компенсировать населению потери в результате девальвации маната. Основным лозунгом митинга, согласованного с мэрией Баку, был слоган «Нет грабежам и обманам!». Митингующие прерывали речи выступающих скандированием лозунгов «Свободу!» и «В отставку!». Об этом сообщает «Кавказский узел».
Как говорится в материале, выступивший перед митингующими председатель Партии народного фронта Азербайджана (ПНФА) Али Керимли призвал правительство страны компенсировать населению потери в результате девальвации маната. С требованием о незамедлительном освобождении азербайджанских политзаключенных выступил заместитель председателя ПНФА Фуад Гахраманлы. В свою очередь глава Национального совета демократических сил Джамиль Гасанли раскритиковал выделение средств на проведение Европейских игр в Баку. «За счет Фонда Гейдара Алиева в зарубежных странах строятся парки и устанавливаются памятники, а в это время родители тяжелобольных детей обращаются в социальных сетях к людям с просьбой помочь им оплатить лечение младенцев», – возмутился Гасанли.
Русская служба BBC также обратилась к теме, подчеркнув, что тысячи людей приняли участие в акции протеста в Баку, организованной азербайджанской оппозицией, и это одна из крупнейших акций азербайджанской оппозиции за последние несколько лет: следующая акция намечена на 5 апреля.
Журнал «Korrespondent.net» в свою очередь тоже сообщает о тысячи митингующих, добавляя, что «богатый нефтью и газом Азербайджан» испытывает острые финансовые проблемы из-за падения цен на нефть.
Сайт «Радио Свободы» напоминает, что Джамиль Гасанлы на митинге заявил, что его страницы в соцсети Facebook были взломаны накануне акции протеста, обвинив власти Азербайджана в очевидной попытке помешать распространению призывов присоединиться к акции. А азербайджанская служба «Радио Свобода» обращает внимание на то обстоятельство, что накануне митинга в Совете Прессы Азербайджана сайту «Qafqazinfo» сообщили, что во время акции протеста будет проводиться мониторинг выполнения должностных обязанностей журналистов, однако представитель Национального Совета Огтай Гюлалиев в свою очередь заявил, что им об этом ничего не известно.
Как передает азербайджанское информационное агентство «Туран», в митинге в Баку приняло участие 4-5 тысяч человек. Главное управление полиции города Баку в свою очередь заявило, что в митинге приняли участие примерно 600 человек.
Согласно агентству, член Нацсовета и зампред ПНФА Гезал Байрамлы в своем выступлении отметила, что сложившаяся ситуация в Азербайджане – это логический итог «бездумной, воровской политики» властей страны. Глава Нацсовета Джамиль Гасанли подверг критике отсутствие у властей экономической стратегии, заметив, что политика властей Азербайджана носит «спонтанный и бездумный характер». По его словам, одна из форм коррупции в Азербайджане – это вымогательство налоговых органов, которые сверх официальных налогов собирают наличные средства с предпринимателей по 10-15 тысяч, объясняя это нехваткой денег на Европейские игры.
Как пишет «Туран», в ходе митинга в Баку выступил также ветеран карабахской войны, член Нацсовета Ровшан Ахмедов, отметив, что хотя уже 20 лет беженцы и ветераны войны не могут получить компенсацию в Азербайджане, власти страны готовы пригласить и оплатить расходы представителей Армении на Евроиграх.
«Туран»: В сети Интернет тиражируются фальшивые заявления от имени азербайджанской оппозиции об отмене митинга