Տարածաշրջան 16:38 16/03/2015
Բաքվի «Մեհսուլ» քաղաքային մարզադաշտում ոստիկանության հսկողության ներքո անցկացվել է Ադրբեջանի ընդդիմության հանրահավաքը, որի մասնակիցները պահանջել են փոխհատուցել բնակչության՝ մանաթի արժեզրկման պատճառով կրած կորուստները: Բաքվի քաղաքապետարանի հետ համաձայնեցված հանրահավաքի հիմնական կարգախոսը եղել է «Ո՛չ թալանին և խաբեությանը» կարգախոսը: Ցուցարարները ելույթ ունեցողներին ընդհատել են «Ազատությու՜ն» և «Հրաժարակա՜ն» կարգախոսերով: Այս մասին հաղորդում է «Կավկազսկի ուզելը»:
Ինչպես ասվում է նյութում, Ադրբեջանի Ազգային ճակատ կուսակցության (ԱԺՃԿ) նախագահ Ալի Քերիմլին՝ ելույթ ունենալով ցուցարարների առջև, կոչ է արել երկրի կառավարությանը փոխհատուցել բնակչության՝ մանաթի արժեզրկման հետևանքով կրած կորուստները: ԱԺՃԿ փոխնախագահ Ֆուադ Ղահրամանլին պահանջել է անհապաղ ազատ արձակել ադրբեջանցի քաղբանտարկյաներին: Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհրդի ղեկավար Ջամիլ Հասանլին իր հերթին ևս քննադատել է Բաքվի` Եվրոպական խաղերին հսկայական միջոցներ հատկացնելը: «Հեյդար Ալիևի հիմնադրամի հաշվին արտասահմանյան երկրներում կառուցվում են զբոսայգիներ և տեղադրվում են հուշարձաններ, իսկ այդ ժամանակ ծանր հիվանդ երեխաների ծնողները սոցիալական ցանցերում դիմում են մարդկանց՝ խնդրելով օգնել վճարել իրենց մանուկների բուժման ծախսերը»,- զայրացավ Հասանլին:
BBC-ի ռուսական ծառայությունը նույնպես անդրադարձել է թեմային՝ ընդգծելով, որ հազարավոր մարդիկ մասնակցել են Բաքվում ադրբեջանական ընդդիմության կազմակերպած ցույցին, և դա վերջին տարիների ընթացքում Ադրբեջանի ընդդիմության ամենախոշոր ցույցն էր: Korrespondent.net ամսագիրն իր հերթին ևս հաղորդում է հազարավոր ցուցարարների մասին՝ հավելելով, որ «նավթով և գազով հարուստ Ադրբեջանի առջև» սուր ֆինանսական խնդիրներ են ծառացել նավթի գնի անկման պատճառով:
«Ազատություն ռադիոկայանի» կայքը հիշեցնում է, որ Ջամիլ Հասանլին հանրահավաքի ժամանակ հայտարարել է, որ ցույցի նախօրեին կոտրել են Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցի իր էջերը՝ մեղադրելով Ադրբեջանի իշխանություններին ցույցին միանալու կոչերի տարածմանը խանգարելու ակնհայտ փորձում: Իսկ «Ազատություն ռադիոկայանի» ադրբեջանական ծառայությունն ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ հանրահավաքի նախօրեին Ադրբեջանի Մամուլի խորհրդից Qafqazinfo կայքին հաղորդել են, որ բողոքի ցույցի ժամանակ անցկացվելու է լրագրողների պարտականությունների կատարման մշտադիտարկում, սակայն Ազգային խորհրդի ներկայացուցիչ Օգտայ Գյուլալիևն իր հերթին ևս հայտարարել է, որ իրենց այդ մասին ոչինչ հայտնի չէ:
Ինչպես հաղորդում է ադրբեջանական «Թուրան» լրատվական գործակալությունը, Բաքվում կայացած հանրահավաքին մասնակցել են 4-5 հազար մարդ: Բաքվի ոստիկանության գլխավոր ղեկավարությունն իր հերթին հաղորդել է, որ հանրահավաքին մասնակցել է շուրջ 600 մարդ:
Ըստ գործակալության՝ Ազգային խորհրդի և ԱԺՃԿ փոխնախագահ Հեզալ Բայրամլին իր հայտարարության մեջ նշել է, որ Ադրբեջանում ստեղծված իրավիճակը երկրի իշխանությունների «չմտածված, կողոպուտային քաղաքականության» տրամաբանական արդյունքն է: Ազգային խորհրդի ղեկավար Ջամիլ Հասանլին քննադատել է իշխանություններին` տնտեսական ռազմավարության բացակայության համար՝ նկատելով, որ Ադրբեջանի իշխանությունների քաղաքականությունը կրում է «ինքնաբուխ և անմտածված բնույթ»: Նրա խոսքերով՝ Ադրբեջանում կոռուպցիայի ձևերից մեկը հարկային մարմինների կաշառակերությունն է, ովքեր գործարարներից հավաքում են մեծ չափերի հասնող պաշտոնական հարկերի 10-15 հազարի կանխիկ միջոցներ ՝ պարզաբանելով դա Եվրոպական խաղերի համար գումարի անբավարարությամբ:
Ինչպես գրում է «Թուրանը», Բաքվում հանրահավաքի ընթացքում ելույթ է ունեցել նաև Արցախյան պատերազմի վետերան, Ազգային խորհրդի անդամ Ռովշան Ահմեդովը ՝ նշելով` չնայած արդեն 20 տարի է, ինչ փախստականները և պատերազմի վետերաններն Ադրբեջանում չեն կարողանում ստանալ փոխհատուցում՝ երկրի իշխանությունները պատրաստ են հրավիրել և վճարել Եվրոպական խաղերում Հայաստանի հավաքականի ծախսերը:
Բաքվի հանրահավաքը` միջազգային լրատվամիջոցներում
«Ադրբեջանում խուճապ է մանաթի փոխարժեքի անկման հետևանքով»
Ադրբեջանում կոչ են անում հրաժարվել Եվրոպական խաղերից, իսկ ազգայնականները սպառնում են հայկական հավաքականին
Ադրբեջանի Իսմայիլլի շրջանի բնակչությունը իշխանության կամայականությունների դեմ բողոքի ցույց է կազմակերպել

Society 13:17 16/03/2015
Demonstration in Baku against manat devaluation; protesters demanded authorities to compensate for financial losses
An Azerbaijani opposition rally was held at the city stadium of the sport club Mehsul in Baku under police surveillance. The participants demanded to compensate the population for their losses which had been caused by manat devaluation. The main slogan of the demonstration agreed upon with Baku City Hall was “No to looting and deceptions!” The demonstrators interrupted the speakers, chanting “Freedom!” and “Resign!” Caucasian Knot reports.
According to the article, Ali Karimli, the chairman of the Azerbaijani Popular Front Party (APFP), during his speech called on the government of the country to compensate the population for their losses which had been caused by manat devaluation. Deputy chairman of APFP Fuad Gahramanli spoke up for the immediate release of the Azerbaijani political prisoners. In his turn, the head of the National Council of Democratic Forces Jamil Hasanli criticized allocating funds for hosting the European Games in Baku.
“The Heydar Aliyev Foundation covers the expenses of building parks and establishing monuments in foreign countries, while seriously ill children’s parents turn to the people in the social networks asking for help to pay for their babies’ treatment,” Hasanli protested.
The BBC Russian Service also turned to the topic highlighting that thousands of people took part in the demonstration organized by the Azerbaijani opposition in Baku, and that it is one of the largest demonstrations of the Azerbaijani opposition for the recent years. The next one is appointed on 5 April. In its turn, the magazine Korrespondent.net adds that “oil-and-gas rich Azerbaijan” faces dramatic financial problems because of the decline of the oil prices.
The website of RFE/RL reminds that during the demonstration Jamil Hasanli declared that his Facebook account had been hacked ahead of the protest in an apparent attempt by authorities to prevent him from calling on people to join the rally. RFE/RL’s Azerbaijani Service highlights that the day before the rally the Press Council of Azerbaijan informed the site Qafqazinfo that a monitoring of the journalists carrying out their duties was to be held during the rally. However, Ogtay Gulaliyev, the National Council representative, said he was not aware of that.
Azerbaijani information agency Turan reports that 4-5 thousand people took part in the rally in Baku. In its turn, the Main Police Department in Baku stated that there were around 600 demonstrators in the rally.
According to the agency, Gezal Bayramli, the deputy chairman of APFP and member of National Council, noted in her speech that the current situation in Azerbaijan comes as a logical result of the “inconsiderate, robbing policy” carried out by the authorities of the country. The head of the National Council Jamil Hasanli condemned the lack of economical strategy of the authorities noting that the policy of the authorities in Azerbaijan has a “spontaneous and inconsiderate character.” He said that one of the forms of corruption in Azerbaijan is the tax authorities’ tactics of extortion, as they – apart from the official taxes - take cash of 10-15 thousands from the businessmen explaining that by the lack of money for the European Games.
Turan also writes that Rovshan Ahmedov, Karabakh war veteran and a member of the National Council, spoke up at the meeting stressing that despite the fact that the war refugees and veterans cannot get compensation in Azerbaijan for already 20 years, the authorities of the country are ready to invite and pay the expenses of the representatives of Armenia in the European Games.