Տարածաշրջան 18:38 16/04/2015
«Իսլամական պետություն» (ԻՊ) ահաբեկչական խմբավորման զինյալները մահապատժի են ենթարկել Սաուդյան Արաբիայի օգտին լրտեսություն կատարող ոմն ադրբեջանցու: Այս մասին գրում է ադրբեջանական Oxu.az տեղեկատվական պորտալը` հղում կատարելով թուրքական «Միլլիեթ» թերթին:
Ինչպես ասվում է նյութում, հայտնի է ադրբեջանցու ինքնությունը` «Աբու Մահմուդ» մականվամբ: Նրան սպանել են` համարելով Սաուդյան Արաբիայի լրտեսը:
Ադրբեջանցի ահաբեկիչներն ու ծայրահեղականներն առաջին տարին չէ, որ մարտնչում են Սիրիայում, Աֆղանստանում ու Պակիստանում տարբեր ահաբեկչական խմբավորումների կազմում: Ադրբեջանական Vesti.az տեղեկատվական գործակալությունը գրում է, որ նշված երկրներում ադրբեջանցի ահաբեկիչների թիվը մոտ 300 է, իսկ ահա ադրբեջանական Faktxeber պորտալը հայտնում է՝ Սիրիայում վերջին 3 տարիներին սպանվել են շուրջ 200 ադրբեջանցի ահաբեկիչներ: ԶԼՄ-ները բազմիցս տեղեկացրել են նաև ահաբեկիչների ադրբեջանցի հրամանատարների չեզոքացման մասին:
Ընդ որում, Ադրբեջանի և միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների առնչությունները սկիզբ են առել դեռևս 1990-ականներին՝ Արցախյան պատերազմի տարիներին: Այդ ժամանակ էլ Հեյդար Ալիևի գլխավորությամբ երկրի ղեկավարությունն Արցախի հայ բնակչության դեմ պատերազմում դիմել է Աֆղանստանից, Թուրքիայից, Չեչնիայից իսլամիստական խմբավորումների օգնությանը:
Այս խմբավորումների անդամ ահաբեկիչներին հաջողվել է անհրաժեշտ կապեր հաստատել Ադրբեջանում՝ սկսելով Ադրբեջանի քաղաքացիների հավաքագրումը, որոնց ուղարկում էին կռվելու Աֆղանստան ու Հյուսիսային Կովկաս: Այստեղ նրանք մարտնչում էին միջազգային կոալիցիոն ուժերի ու ռուսական կառույցների դեմ: Վերջին տարիներին Ադրբեջանի քաղաքացիներն ակտիվորեն մասնակցում են ՌԴ-ում, Աֆղանստանում, Սիրիայում և Իրաքում ծայրահեղական խմբավորումների վարած մարտերին:

Society 17:48 16/04/2015
The Islamic State (ISIS) fighters executed an Azerbaijani who was suspected in espionage for Saudi Arabia, Azerbaijani media outlet Oxu.az reports citing the Turkish newspaper Milliyet.
According to the article, an Azerbaijani nicknamed ‘Abu Mahmud’ was executed under the guise of ‘Saudi Arabian agent.’
Azerbaijani Salafis or Wahhabis are fighting in the ranks of various terrorist groupings that operate in Syria, Afghanistan and Pakistan. According to the Azerbaijani media, almost 200 Azerbaijani terrorists were killed in Syria alone over the past three years. There have also been reports about the liquidation of commanders among the Azerbaijani terrorists.
The relationship between international terrorist groups and Azerbaijan originated in the early 1990s. Then, the Azerbaijani army, having failed in the aggression against Nagorno-Karabakh Republic (NKR), retreated with losses. Trying to save the situation, the Azerbaijani leadership, headed by Heydar Aliyev, attracted to the war against the Armenians of Nagorno-Karabakh international terrorists and members of radical groups from Afghanistan (groupings of Gulbuddin Hekmatyar), Turkey ("Grey Wolves", etc.), Chechnya (groupings Basayev and Raduyev etc.) and some other regions.
Despite the involvement of thousands of foreign mercenaries and terrorists in the Azerbaijani army during the war, the Azerbaijani aggression against Nagorno-Karabakh Republic failed, and the Baku authorities were forced to sign an armistice with the NKR and Armenia. However, international terrorists found ties in Azerbaijan, and used them in the future. Recruitment was conducted among Azerbaijanis, who then were sent to Afghanistan and the North Caucasus, where participated in the battles against the forces of the international coalition and Russian organizations. In recent years, the citizens of Azerbaijan are actively involved in terrorist and extremist activities in Russia, Afghanistan, Syria and Iraq.
Forum 18: Leadership of Sunni mosques in Azerbaijan is transferred to Shia Muslims loyal to authorities