18:52 27/04/2016 Հայաստան
շարունակությունը: Այս մասին նշել է Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանն՝ այսօր Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած ավանդական «Ծաղկահավաք» միջոցառումը:
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամից տեղեկացնում են, որ ինչպես 2010թ.-ից ի վեր ամեն տարի, «Ծաղկահավաք»-ն իրականացվել է Հիմնադրամի գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ:
Այս նախաձեռնությունը մեկտեղում է պոկված ծաղիկներին «երկրորդ կյանք» հաղորդելու խորհուրդը և բնապահպանական՝ վերամշակման միջոցով կրկին օգտագործելու առաքելությունը: Ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրում խոնարհված ծաղիկներն ամեն տարի հավաքվում են, դրանց ցողունն անջատվում է ծաղկաթերթերից. առաջինից պարարտախառնուրդ է ստացվում, իսկ ծաղկաթերթերն օգտագործվում են ձեռակերտ վերամշակված թուղթ պատրաստելու համար:
Պարարտախառնուրդն օգտագործվում է Հիշողության պուրակում հողի մշակման համար, իսկ ձեռակերտ թղթից հուշագրեր, շնորհակալագրեր, բացիկներ են պատրաստվում: Այս տարի ցողուններից կենսահումուս պատրաստել կօգնեն Երևանի բուսաբանական այգին և «ՕՌՎԱԿՕ» ՓԲԸ հայ-նորվեգական համատեղ ձեռնարկությունը:
« «Ծաղկահավաք»-ի գաղափարն այնքան համահունչ էր մարդկանց ակնկալիքներին, որ բոլորինը դարձավ՝ առավել մեծ արձագանք գտնելով հատկապես երիտասարդների շրջանում. սա է կազմակերպիչներիս ամենակարևոր ձեռքբերումը: Հարգանքի տուրք մատուցելու այն մղումը, որ տասնյակ հազարավորների ամեն տարի ապրիլի 24-ին բերում է հուշահամալիր, այժմ ամբողջականացվում է Ծաղկահավաքով», - նշել է Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը:
«Այս միջոցառումը ներառում է իր մեջ փոփոխության, լավատեսության, վերածնունդի խորհուրդը. մի քանի օր առաջ՝ սրտի մորմոքով այստեղ բերված ծաղիկներն այսօր վերածվելու են գեղեցիկ բացիկների, որոնց վրա երախտագիտության խոսքեր կգրվեն, մի մասն էլ կօգտագործվի հողի մշակման համար, որի վրա նոր ծառեր կաճեն: Կարևոր է վառ պահել հիշողությունը, սակայն պետք է նայել առաջ և ստեղծել նորը, դառնալ ավելի ուժեղ և գիտակից՝ ինքներս մեր և մեր շրջապատի հանդեպ»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ծաղկահավաքին մասնակցել են հասարական, միջազգային, մասնավոր ու պետական հատվածների, կրթական հաստատությունների ներկայացուցիչներ, դեսպաններ և պաշտոնյաներ:

Flowers laid at the Genocide Memorial on April 24 will get a second life
The traditional Flower Gathering event took place on April 27 in the Tsitsernakaberd Memorial Complex on the initiative of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets. Since 2010 the Flower Gathering has been supported by the FPWC’s General Partner VivaCell-MTS, the Foundation reports in a released statement.
According to it, the initiative combines the idea of giving these flowers a new lease of life and the environmental mission that promotes recycling. The flowers laid at the Genocide Memorial on April 24 are gathered and their stems are removed from the petals. The petals are used to derive compost, and the stems – to make handmade recycled paper. The compost is used for the treatment of the soil in the Genocide Memorial Park, while the handmade recycled paper is used to make certificates or postcards.
This year Yerevan Botanical Garden and ORWACO CJSC Armenian-Norwegian joint venture will help get bio humus from the stems.
“During the last few years this initiative has become the natural continuation of April 24. The idea of the Flower Gathering has been so consonant with people’s expectations, that it became everyone’s, getting an especially wide response among youth. Flower Gathering is now an integral of the impel that drove tens of thousands to the memorial every year,” FPWC Founder Ruben Khachatryan noted.
“This event symbolizes positive changes, optimism, and revival: flowers brought here a few days ago with a mourning heart will be turned into beautiful handmade cards on which words of gratitude will be written; the other part of the recycled flowers will become compost to cultivate the soil where new trees will grow. It is important to remember the past, but it is just as important to look forward and create new values, become even stronger and have a more conscious attitude towards ourselves and the environment,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The event was attended by hundreds of representatives of non-governmental and international organizations, private and public sector representatives, schoolchildren and students, ambassadors and officials.