Մշակույթ 13:29 26/06/2016
«Ոսկե ծիրան» 13-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանականերում կկայանա Ջիվան Ավետիսյանի «Վերջին բնակիչը» ֆիլմի հայաստանյան պրեմիերան, որն ընդգրկված է կինոփառատոնի «Հայկական համայնապատկեր» ծրագրում։ Պրեմիերային ներկա կլինի ստեղծագործական և դերասանական կազմը, ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ արտերկրից: Այս մասին տեղեկանում ենք ֆիլմի մասին պատմող ֆեյսբուքյան էջից:
Դերասաններից Հայաստան կժամանի համաշխարհային ճանաչում ունեցող Հոմայուն Էրշադին` Իրանից, ով   ֆիլմում մարմնավորել է Իբրահիմի կերպարը: «Ոսկե ծիրան»  կինոփառատոնում դերասանն ընդգրկված է միջազգային ժյուրիի կազմում:
Հիշեցնենք, որ Հոմայուն Էրշադին առավել հայտնի է Աբաս Քիառոստամիի «Բալի համը» ֆիլմից: Ֆիլմը Կաննի միջազգային կինոփառատոնում արժանացել է «Ոսկե արմավենու ճյուղ» մրցանակին։ Էրշադիի դեբյուտային գործը Բաբայի դերն է «Քամու ետևից վազողը» ֆիլմում:
«Վերջին բնակիչը» ֆիլմը ստեղծվել է միջազգային համագործակցության արդյունքում՝ 5 երկրների համատեղ արտադրությամբ։ Ֆիլմում մասնակցություն են ունեցել դերասաններ Իրանից, Լիտվայից, Հունաստանից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից և Հայաստանից։
Հայկական գյուղի տեղահանությունից հետո ծննդավայրում մնացած միակ հայ բնակչի մասին լիամետրաժ խաղարկային ֆիլմը ստեղծվել է Ծովինար Խաչատրյանի «Գյուրջևանի վերջին բնակիչը» պատմվածքի հիման վրա:  Ֆիլմի սցենարի հեղինակը Մասիս Բաղդասարյանն է: Երաժշտության հեղինակը Սերժ Թանկյանն է: Երաժշտությունը կատարում են «Հովեր» կամերային երգչախումբը և ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը։ Նկարահանումները կատարվել են Արցախում` ռեժիսորի հայրական Խաչմաչ գյուղում:

Культура 10:35 27/06/2016 Армения
В рамках XIII Ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос» состоится премьера фильма «Последний житель» режиссера Дживана Аветисяна. Как сообщается на посвященной данной киноленте странице в социальной сети Facebook, на премьере картины будут присутствовать члены творческого и художественного составов фильма как из Армении, так и из-за рубежа.
Отметим, 13-й международный кинофестиваль «Золотой абрикос» пройдет в Ереване с 10 по 17 июля.
Фильм «Последний житель» включен в программу кинофестиваля «Золотой абрикос» под названием «Армянская панорама».
На премьеру фильма в Армению приедет всемирно известный актер Хомаюн Эршади (Homayoun Ershadi) (Иран), который сыграл в картине роль Ибрагима. Актер также входит в состав жюри кинофестиваля «Золотой абрикос».
В основу полнометражного фильма «Последний житель» совместного производства 5 стран (в картине снимались актеры из Ирана, Литвы, Греции, США, России и Армении) легла повесть Цовинар Хачатурян «Последний житель Гюрджевана».
Автором сценария картины является Масис Багдасаряна. Автор музыки – всемирно известный американский рок-певец и музыкант армянского происхождения, вокалист группы «System of a Down» (SOAD) Серж Танкян.