Մշակույթ 16:26 15/09/2016 Հայաստան
Այս տարի դաշտային հետազոտական աշխատանքները սկսել ենք հունիս ամսից և ամբողջ պեղաշրջանը կավարտվի հոկտեմբերի վերջին,- լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն Պավել Ավետիսյանը:
Ըստ նրա խոսքի՝ կատարած աշխատանքների նախնական արդյունքները դրական են,ընդհանուր առմամբ այս տարի 20 ծրագիր են իրականացնում հանրապետության տարբեր մարզերում:
«Ամենատպավորիչ արդյունքները ստացել ենք Գեղարոտի պեղումների ընթացքում, որտեղ աշխատել է հայ-ամերիկյան արշավախումբ: Այնտեղ հայտաբերվել են Քրիստոսից առաջ երրորդ հազարամյակի առաջին կեսի կառույցներ, որոնք գերեզմանոցի մաս են կազմել և ծիսական նշանակություն են ունեցել»,-նշեց նա:
Այս տարի մեծ ծավալի աշխատանքներ են արվել նաև «Սոլակ-1» հնավայրում, ուսումնասիրվում է Վանի թագավորության շրջանի ﬕ ամրոց-դղյակ, որը արքայական կառույցներին բնորոշ հատակագծով է, բայց ոչ արքայական արհեստանոցներում պատրաստված նյութերով հնավայր է:
Ասուլիսին ներկա  ԵՊՀ հնագիտության և ազգագրության ամբիոնի վարիչ Հայկ Ավետիսյանի տեղեկացմամբ՝ 15 օր առաջ ավարտվել են Արամուսի հնավայրի պեղումները, որոնց արդյունքում պարզ է դարձել, որ կրկին գործ ունեն  ուրարտական քաղաքակրթության հետքերի հետ. «Հայտաբերվել են ինչպես պալական մշակույթին բնորոշ խեցեղենի մնացորդներ, այնպես էլ տեղական բնույթի լայն սպառման առարկաների մնացորդներ: Պեղուﬓերի արդյունքում բացվել է կարասային սենյակ, որն ունի շատ հետաքրքիր շերտագրական ﬕջավայր: Ուշ ուրարտական ժամանակաշրջանում, այդ սենյակը ձևափոխվել է և աքեﬔնյան ժամանակաշրջանում այն գոյատևել է ու իր շարունակությունն է ունեցել»:
Մարգահովիտի պեղումներին անդրադարձավ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Արսեն Բոբոխյանը. «Այդ տարածքը էապես կապված է ﬔտաղագործության հետ: Այնտեղ բրոնզեդարյան Հայաստանի մետաղագործությամբ զբաղվող վարպետներ են ապրել: Ի դեպ՝  հայտնաբերվել է բացառիկ գտածո` շան արձանիկ, որը թվագրվում է երրորդ հազարամյակով»:
Ամփոփելով ասուլիսը՝ ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն Պավել Ավետիսյանը հավելեց, որ պետք է պեղումնները հուշարձանները զբոսաշրջիկների այցելության վայրեր դարձնել և ներառել տուրիստական փաթեթներում:

Culture 12:08 16/09/2016
This year the archaeological and field studies have been launched since June and the excavations works are scheduled to be ceased in October, Director of Institute of Archeology and Ethnography of National Academy of Sciences of Armenia, Dr. Pavel Avetisyan told reporters on September 15.
He assessed the initial results of the work done as positive, referring to the 20 programs underway in different regions of Armenia.
“The most impressive results we got in Gegharot excavations, where the Armenian- American expedition worked. They found buildings dated as early as 3 000 B.C which were part of a cemetery and was of liturgical significance,” Avetisyan informed, adding much studies have been done in Solak -1 archeological site, including excavation of a fortress of a Van kingdom with layout characteristic to king palaces.
Head of the Laboratory of Archaeological Research of Institute for Armenian Studies of YSU, Hayk Avetisyan, present at the meeting, informed, excavations at Aramus archeological site are now completed and another traces of Urartu civilization were revealed.
“Parts of pottery characteristic to the palace culture as well as findings of wide consumptions of local significance were uncovered.” He said.
Senior specialist at the Institute of Archeology and Ethnography, Arsen Bobokhyan spoke of the Margahovit excavations.
“The site is connected with metallurgy where Armenian masters lived in the Bronze Age. A unique dog statue dated the third century was found,” he informed.
Summing up the press conference, Pavel Avetisyan suggested turning the archaeological sited into tourist destinations and include in package tours.