Մշակույթ 12:36 11/01/2017 Հայաստան
Աշխարհահռչակ դաշնակահար և կոմպոզիտոր Տիգրան Համասյանն այս տարվա առաջին կեսին մեկ տասնյակից ավելի համերգներ է ունենալու աշխարհի տարբեր երկրներում:
Երգչի պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ փետրվարի 25-ից մինչև մարտի 10-ը ԱՄՆ-ի տարբեր քաղաքներում ունենալու է ութ համերգ: Այնուհետև Համասյանը ելույթ է ունենալու Իտալիայում, Շվեյցարիայում, Ֆրանսիայում, Բելգիայում, Միացյալ Թագավորությունում, Իռլանդիայում, Նիդեռլանդերում, Ֆինլանդիայում, Գերմանիայում, Նորվեգիայում, Էստոնիայում, Ավստրալիայում:
Տիգրան Համասյանը «An Ancient Observer» կոչվող ալբոմի համերգային շրջագայության շրջանակներում մայիսի 7-ին ելույթ է ունենալու նաև Հայաստանում՝ Արամ Խաչատրյան համերգասրահում:
Ալբոմի շնորհանդեսը կայանալու է մարտի 31-ին ամբողջ աշխարհում:
Համասյանը ծնվել է 1987 թվականին Գյումրիում: Ավարտել է Երևանի Միքայել Միրզոյանի անվան երաժշտական դպրոցը, այնուհետև, ընդունվել` Պ. Չայկովսկու անվան երաժշտական ուսումնարան:
2000 թվականին կայացած Երևանյան երկրորդ միջազգային ջազային փառատոնի շրջանակներում շնորհաշատ երաժիշտը ծանոթացել է Չիկ Կորեայի, Ավիշա Քոհենի և ֆրանսահայ ջազային դաշնակահար, փառատոների կազմակերպիչ Ստեփան Կոչոյանի հետ, ում հրավերով էլ մեկ տարի անց` մասնակցել է մի շարք հեղինակավոր փառատոների: Տիգրան Համասյանը բազմիցս արժանացել է հեղինակավոր մրցանակների. 2003 թ.` երրորդ մրցանակի Փարիզի ջազային դաշնակահարների միջազգային մրցույթում, առաջին մրցանակների` Jazz a Juan Revelations և Montreux Jazz Solo Piano Competition մրցույթներում: 2005 թ. Մոսկվայի դաշնակահարների ջազային միջազգային մրցույթում արժանացել է երրորդ տեղի, իսկ 2006 թ. առաջին մրցանակների Մոնակոյի ջազային դաշնակահարների և Թելոնիուս Մոնկի (Thelonious Monk) անվան մրցույթներում, որի ժյուրիի կազմում հանդես են եկել Հերբի Հենկոկը, Էնդրյու Հիլը, Դանիլո Պերեզը, Բիլի Թեյլորը և Ռենդի Վեստոնը:

Культура 12:55 11/01/2017 Армения
Всемирно известный джазовый пианист и композитор Тигран Амасян в первом полугодии 2017 года выступит с более 10 концертами в различных странах мира.
Согласно официальному сайту музыканта, Тигран Амасян с 25 февраля по 10 марта в различных городах США даст 8 концертов. Затем пианист выступит с концертами в Италии, Швейцарии, Франции, Бельгии, Великобритании, Ирландии, Нидерландах, Финляндии, Германии, Норвегии, Эстонии и Австралии.
Тигран Амасян в рамках концертного турне, посвященного альбому «An Ancient Observer», 7 мая выступит и в Армении – в концертном зале имении Арама Хачатуряна в Ереване.
Презентация альбома состоится 31 марта.
Всемирно известный джазовый пианист Тигран Амасян родился в 1987 году в городе Гюмри Ширакской области Армении. Будущий музыкант окончил Ереванскую музыкальную школу имени Микаела Мирзояна, а затем поступил в Музыкальное училище имени П.И.Чайковского.
В 2000 году в рамках второго Ереванского международного джаз-фестиваля (Yerevan Jazz Fest) Т.Амасян познакомился с американским джазовым музыкантом и композитором Чиком Кориа, израильским джазовым контрабасистом, композитором Авишаем Коэном, французским джазовым пианистом армянского происхождения, организатором данных фестивалей  Степаном Кочояном, по приглашению которого спустя год  Тигран Амасян принял участие в нескольких престижных фестивалях.
Тигран Амасян удостоен многочисленных престижных наград, в частности в 2003 году он занял 3-е место на Международном конкурсе джаз-пианистов в Париже, а также 1-е место на таких конкурсах, как Jazz a Juan Revelations и Montreux Jazz Solo Piano Competition. В 2005 году Т.Амасян занял 3-е место в Московском международном конкурсе джаз-пианистов, в 2006 году музыкант удостоился 1-го места в Международном конкурсе джаз-пианистов в Монако и в Международном конкурсе джазовых исполнителей имени Телониуса Монка (Thelonious Monk Jazz Competition), в состав жюри которого входили такие американские джазовые пианисты и композиторы, как Херберт Хэнкок, Эндрю Хилл, Билли Тейлор, Рэнди Вестон, а также панамский джазовый пианист и композитор Данило Перес.