Վրաստանի նախագահին դուր չի գալիս Հայաստան գազ մատակարարելու վերաբերյալ «Գազպրոմ»-ի հետ կնքած փաստաթուղթը
Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգելաշվիլին հայտարարել է, որ Հայաստան գազ մատակարարելու պայմանների վերաբերյալ Վրաստանի կառավարության ու «Գազպրոմ» ռուսական ընկերության միջև կնքված համաձայնագիրը վնաս կհասցնի իր  երկրին: Այս մասին գրում են վրացական լրատվամիջոցները:
Հիշեցնենք, որ վրացական կողմը համաձայնել էր, որ ռուսական ընկերությունը Հայաստան գազի տարանցման դիմաց վճարի գումարով, ոչ թե գազով: Բացի այդ, հազար խմ գազի դիմաց նախկին 215 դոլարի դիմաց Վրաստանը ռուսական գազի դիմաց կվճարի 185 դոլար:
«Նման համաձայնագրի կնքումը վնասում է երկրի էներգոհամակարգը, տուժել են Վրաստանի քաղաքական ու տնտեսական շահերը: Վերջնական արդյունքում տարբեր ոլորտներում մենք իրավիճակի վաթարացում ունեցանք, ինչը կարող է հանգեցնել մի  շարք խնդիրների»,-լրատվամիջոցներին Վրաստանի նախագահի տեսակետը փոխանցել է նրա խոսնակը՝ Էկա Միշվելաձեն:
Նախագահը երկրի օրենսդիր մարմնին կոչ է արել համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել.
«Երկրի առաջին դեմքը՝ նախագահը օրենսդիր մարմնին կոչ է անում իրականացրել սահմանադրական իր պարտավորութունները՝ ուժեղացնել վերահսկողական գործառույթները, ինչպես նաև առաջարկել մի ծրագիր, որը հնարավորություն կտա հաղթահարել ու նվազագույնի հասցնել ակնկալվող վտանգներն ու սպառնալիքները»:

Президенту Грузии Г. Маргвелашвили не нравится договор с «Газпромом» по транзиту российского газа в Армению
16:33 17/01/2017
Президент Грузии Георгий Маргвелашвили считает, что соглашение с ООО «Газпром экспорт» навредит стране, заявила пресс-спикер главы государства Эка Мишвеладзе на брифинге во вторник. Информацию передает Sputnik Грузия.
Грузинская сторона приняла решение согласиться с предложением «Газпром экспорт» и получать за транзит «голубого топлива» из России в Армению оплату деньгами, а не газом. Кроме того, согласно договоренности, Грузия в случае необходимости будет получать из России газ не за 215 долларов за 1 тысячу кубометров, а за 185 долларов.
«С подписанием этого договора ухудшился энергосектор страны, пострадали экономические и политические интересы Грузии. В конечном итоге мы получили ухудшенное положение по различным направлениям, за чем в будущем может последовать целый ряд проблем», – сказала Мишвеладзе.
Президент призвал законодательный орган принять действенные меры, отметила она.
«Первое лицо страны, президент Грузии, призывает парламент выполнить свое конституционное обязательство – усилить функцию надзора, а также предложить план, как преодолеть и минимизировать ожидаемые риски и угрозы», – отметила представитель президента.