Առողջություն 15:51 11/05/2017 Հայաստան
Կառավարությունն այսօրվա նիստում համաձայնություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կառավարության միջև տեխնիկատնտեսական համագործակցության մասին» համաձայնագրի կնքման առաջարկությանը:
Փաստաթղթով,  Չինաստանի կառավարությունը Հայաստանին ևս 200 շտապ օգնության մեքենա և ռեանիմոբիլ կնվիրի: Մեքենաները ստանալով՝ հայկական կողմը կկարողանա ամբողջությամբ բավարարել հանրապետությունում շտապ օգնության ավտոմեքենաների կարիքը: Նախկինում Չինաստանի տրամադրած 88 ավտոմեքենաների մեծ մասը՝ 56 հատը, բաշխվել է մարզերի միջև:

Health 19:43 11/05/2017 Armenia
At its regular session on May 11, the Armenian Government approved the proposal of signing the agreement on “Techno-economic cooperation between the Government of the Republic of Armenia and the Government of People's Republic of China”.
Pursuant to the document, the Chinese Government will donate another 200 ambulance vehicles and reanimobiles to Armenia. The new vehicles will enable Armenia to fully meet the need of ambulance vehicles in the country. The major part of 88 vehicles (56 ambulances) donated earlier to Armenia by China has been distributed between the regions.