Առողջություն 14:19 13/05/2017 Հայաստան
Հայաստանի արևը, ջուրը, օդը և սնունդն առավել բարենպաստ պայմաններ կարող են ապահովել երկարակեցության և հակածերացման ռազմավարության իրականացման համար։ Առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանի հետ հանդիպմանը նման կարծիք է հայտնել «Լիտե» էսթետիկական բժշկության կլինիկայի հիմնադիր-ղեկավար Մարինա Շատվորյան-Պառավյանը և Մոսկվայում պրոֆեսոր Կալինչենկոյի «Ընտանեկան զույգի` տղամարդու և կնոջ առողջության ու երկարակեցության կլինիկայի» սրտաբան Լեոնիդ Վորսլովը:
ԱՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, այս օրերին Հայաստանում ընթանում է Հակածերացման բժշկական ասոցիացիայի կողմից կազմակերպված «Առողջության քառյակ՝ ժամանակակից հակածերացման ռազմավարություն» թեմայով միջազգային գիտաժողով, որին մասնակցելու համար Երևան են այցելել արտասահմանյան ճանաչված բժիշկներ։  Քննարկվել են ժամանակակից բժշկագիտության ընձեռած հնարավորությունները մարդկությանը հուզող խնդրի` երկարակեցության, լուծմանն ուղղված աշխարհի փորձը Հայաստանում ներդնելու մեխանիզմները։
Նախարարը մասնագետների հետ քննարկել է Հայաստանում «Դետոքս» և «Anti-Age» ճանաչված կլինիկաների ստեղծման հեռանկարները և այդ ուղղությամբ կանխատեսվող գործնական քայլերը։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերել շատ կարճ ժամանակում առաջիկա քայլերի ժամանակացույց կազմել Երևանում և Հայաստանի առողջարանային քաղաքներում ինչպես Կալինչենկոյի, այնպես էլ` կորեական, գերմանական և շվեյցարական կլինիկաների մասնաճյուղեր ու դուստր ձեռնարկություններ ստեղծելու նպատակով։

Здоровье 17:38 13/05/2017 Армения
Солнце, вода, воздух и произведенные в Армении продукты питания могут обеспечить реализацию стратегии по долголетию и антистарению. Подобное обобщенное мнение выразили сегодня на совместной пресс-конференции министр здравоохранения РА Левон Алтунян, основатель-директор клиники эстетической медицины «Лите» Марина Шатворян-Паравян и профессор-кардиолог Леонид Ворслов.
Как передает пресс-служба Минздрава РА, в Армении проходит международная научная конференция на тему «Квартет здоровья: современная стратегия антистарения», организованная Международной ассоциацией медицины антистарения. Для участия в данном мероприятии в Ереван прибыли известные зарубежные врачи.
В ходе конференции были обсуждены вопросы касательно долголетия, внедрения в Армении механизмов, взятых из международного опыта и направленных на решение данной проблемы.
Министр Левон Алтунян вынес на обсуждение проекты создания в Армении филиалов всемирно известных клиник «Детокс» и «Anti-Age», рассказал о намеченных в связи с этим дальнейших действиях.
Участники конференции выразили уверенность, что создание подобных клиник приведет к развитию медицинского туризма в Армении.