Մշակույթ 13:00 23/06/2017 Հայաստան
Բրազիլիայի միջազգային կինոփառատոնում ռեժիսոր Ալեքսանդր Բաղդասարյանի «Ճանապարհ» ֆիլմն արժանացել է մրցանակի՝ ճանաչվելով «Լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմ»:
«Իմ երկրորդ կուրսի կուրսային աշխատանքն է: 19 տարեկանում եմ նկարել: Տարբեր փառատոների ենք ուղարկել, որոշները  մերժել են, որոշներն ընդգրել են նաև կարճ ցուցակում: Բրազիլիայի փառատոնից նամակ ստացա՝ ցանկության դեպքում ներկա լինել մրցանակաբաշխությանը: Գնացի, բայց հույս չունեի, որ մրցանակ կստանամ»,- Panorama.am-ին զրույցում ասաց  23-ամյա ռեժիսոր Ալեքսանդր Բաղդասարյանը:
Նա Ռիո դե Ժանեյրո հասել է հենց մրցանակաբաշխության օրը: Իր ֆիլմի ցուցադրությանն այնտեղ չի եղել:
«Բայց ինձ ասացին, որ արձագանքները լավն էին»,- նշեց Ա. Բաղդասարյանը:
Ալեքսանդրը 2011-ին ընդունվել է Երևանի կինոյի և թատրոնի պետական ինստիտուտի կինոռեժիսուրայի բաժին (Էդգար Բաղդասարյանի արվեստանոց):  24 րոպեանոց ֆիլմը նկարահանվել է 2014 թվականին:  Ֆիլմի նկարահանման վրա ընդամենը 150 դոլար է ծախսվել: Ֆիլմի սցենարիստն է Էդգար Բաղդասարյանը, բեմադրող օպերատորը՝ Մկրտիչ  Բարոյանը: Գլխավոր դերակատարներ՝ Արամ Կարախանյան, Բաբկեն Չոբանյան, Արտյոմ Ազարյան, Տրդատ Մակարյան:
Ֆիլմը 2014 թվականին ազգային «Հայակ» մրցանակաբաշխությունում ճանաչվել է «Լավագույն դեբյուտ կամ տարվա հայտնություն» ֆիլմը, «Ռոլան» մանկապատանեկան կինոյի փառատոնում՝  «Լավագույն դեբյուտային աշխատանք»:
Ա. Բաղդասարյանն ասաց, որ այժմ աշխատում է  կարճամետրաժ, խաղարկային ֆիլմի վրա, որը տարբերվելու է «Ճանապարհ»-ից:

Culture 14:47 23/06/2017 Armenia
“The Road” by Armenian director Alexander Baghdasaryan has won a blue star award in the best short film nomination at the Brazil International Film Festival.
“It was my coursework of the second year of the studying, as I filmed it when I was 19 years old. I submitted it to different festivals with some of them accepting in the short film competition. I received an invitation from Brazil to attend the award giving ceremony. Thus, I left for Brazil without even hoping to receive an award,” Alexander Baghdasaryan, 23, told Panorama.am
The young Armenian filmmaker arrived in Rio on the day of the ceremony, and missed the screening of his film that received good feedback as he learnt later.
Alexander has studied at the Yerevan State Institute of Theatre and Cinematography (Edgar Baghdasaryan’s studio). The film “The Road” with the total budget of just 150 USD was recognized the Best Debut by Hayak National Cinema Awards of Armenia in 2014.
The two-part 24-minute long film features complicated moral dilemmas. Two totally different periods of time that have similar situations. In the first story insubordination to a German officer is a life risk. Sometimes the price for humanity and for keeping a human nature is too high. The second story presents a nowadays fatal incident when two young businessmen hit a child on the village road. What to do? Leave the dying child and escape or make a hard but the only right decision?