Մշակույթ 10:48 15/07/2017 Հայաստան
«Արմենիա» միջազգային առաջին մրցույթ-փառատոնի մեկնարկը հուլիսի 4-ին տրվեց Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համերգով՝ դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ։  Panorama.am-ին մաեստրո Թոփչյանն ասաց, որ բարձր է գնահատում «Արմենիա» մրցույթ-փառատոնի կազմակերպիչների, մասնավորապես, Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ համագործակցությունը։
«Մենք Սերգեյ Սմբատյանի հետ արել ենք այն, ինչ պետք է վաղուց անեինք՝ միասին լինեինք։ Ես շատ ուրախ եմ դրա համար, և այսուհետև այդպես էլ շարունակվելու է։ Մենք շատ ծրագրեր ունենք, բազմաթիվ հարցերի ու անելիքների մասին ենք խորհում, ու դա հրաշալի է։ Մտածում ենք ապագա հայ երաժիշտների, կրթական որակի մասին։ Կողք-կողքի շատ հեշտ ու ավելի ամուր է, և կարծում եմ՝ «Արմենիա» մրցույթ-փառատոնը առաջին հերթին այս միասնության արդյունքն էր։ «Արմենիա» մրցույթ-փառատոնին մասնակցելու հրավերը Սերգեյ Սմբատյանինն էր, և ի նշան սերտ բարեկամության՝ անմիջապես համաձայնեցի։ Ես նաև շատ բարձր եմ գնահատում այն փաստը, որ Երիտասարդական նվագախմբին հաջողվել է համախմբել Հայաստանի նվագախմբերը՝ ֆիլհարմոնիկ, կամերային, երիտասարդական։ Բոլորը միասին էին փառատոնի ընթացքում, ինչն իհարկե հրաշալի մի ձեռնարկ էր։ Եվ ակամա մտածում ես՝ ի՞նչն էր խնդիրը, որ մինչև հիմա նման բան տեղի չէր ունենում։ Սակայն կարևորն այն է, հիմա արդեն ամեն ինչ նորմալ է»,- ասաց Էդուարդ Թոփչյանը։
Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժորը նշեց, որ Հայաստանն այսօր աշխարհի երաժշտական մեծ եռուզեռից մի քիչ դուրս է. «Թեև այս տարիների ընթացքում բոլորս էլ մեր հերթին ինչ-որ բան արել ենք, մեծանուն երաժիշտներ են ժամանել Հայաստան, սիրել են Հայաստանը։ Եվ երիտասարդական, և ֆիլհարմոնիկ նվագախմբերն աշխատել են այդ ուղղությամբ։ Հայաստանում կան նաև այլ միջազգային փառատոներ, որոնք բավականին բարձր մակարդակի են։ «Արմենիա» մրցույթ-փառատոնն էլ մի քայլ էր, որին հրաշալի երաժիշտներ մասնակցեցին։ Փակման համերգին ելույթ ունեցավ Մաքսիմ Վենգերովը։
Անշուշտ, այս ամենը նպաստում է, որ կարողանանք մտնել այդ հիմնական շարժման մեջ։ Տարիներ առաջ, ես հիշում եմ, երաժշտական աշխարհում Հայաստանի տեղն էլ չգիտեին քարտեզի վրա։ Հիմա գիտեն, բայց մեզ էլի ծանր աշխատանք է սպասվում, որպեսզի կարողանանք հիմնավոր տեղ ունենալ։ Ու այդ ամենը պետք է համակարգված անել։ Եթե անգամ առանձին նախաձեռնություններ են լինում, բոլորը պետք է ծառայեն մի նպատակի, որպեսզի Հայաստանի անունը դասական երաժշտության աշխարհում ինչ-որ բան նշանակի։ Այդ դեպքում էլ կշահեն Հայաստանի երաժիշտները»։
Առաջին անգամ անցկացվող «Արմենիա» միջազգային մրցույթին դիմել են 14 երկրի 48 դաշնակահարներ։ Բավականին պատկառելի աշխարհագրություն է, ինչը Է. Թոփչյանը դրական է գնահատում։
Նշենք, որ Էդուարդ Թոփչյանն այս տարի Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի ժյուրիի կազմում էր։ Խոսելով խաչատրյանական մրցույթի մասին՝ մաեստրո Թոփչյանն ասաց, որ այն բացառիկ բարձր մակարդակի ժյուրիի կազմ ուներ՝ Իզաբել Բայրաքդարյան, Ջոն Ֆիշեր, Ռիչարդ Ռոդզինսկի, Մարկ Հիլդրյու և այլք, և այս կազմը արդեն իսկ խոսուն է. «Երաժշտության պարագայում ասում են՝ ճաշակին ընկեր չկա։ Բայց ինձ թվում է՝ երաժշտության մեջ էլ կարելի է տարբերակել շատ լավը, լավը, արտակարգը, միջինը։ Ես հերթական անգամ համոզվեցի, որ մրցույթներում ամենաբարձր մակարդակի մասնագետն այդ ամենին նայում է իր աչքերով, իր պրիզմայով, իր տեսանկյունից։ Ես, լինելով ժյուրիում, տեսա, որ իրոք ամեն ինչ անաչառ էր, ամեն մարդ արեց այն, ինչ ինքը մտածում էր։ Հետաքրքիրն այն էր, որ ոչ մեկի կարծիքը մյուսի վրա չէր ազդում։ Ժյուրին ուներ տարաձայնություններ, ինչը, անխոս, նորմալ էր»։
Հիշեցնենք, որ «Արմենիա» միջազգային առաջին մրցույթ-փառատոնը Երևանում անցկացվեց հուլիսի 4-12-ը։ Այն կյանքի էին կոչել Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամը՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Այն անցկացվում էր ՀՀ Նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանի հովանու ներքո։
«Արմենիա» միջազգային մրցույթին մասնակցեցին 14 երկրի 48 դաշնակահարներ, որոնցից լավագույն 5-ը հնարավորություն ստացան հանդես գալու 2018թ. Մալթայում կայանալիք դաշնակահարների միջազգային մրցույթին, որն աշխարհում ունի ամենամեծ մրցանակային ֆոնդը՝ 200 հազար եվրո։ «Արմենիա» միջազգային փառատոնին մասնակցում էին համաշխարհային մեծության աստղեր՝ Մաքսիմ Վենգերով, Նարեկ Հախնազարյան, Ռոման Կիմ, Նարե Արղամանյան և ուրիշներ։

Культура 11:49 15/07/2017 Армения
Международный фестиваль-конкурс «Армения» открылся 4-го июля выступлением Национального филармонического оркестра Армении под руководством дирижера Эдуарда Топчяна.
Маэстро Топчян заявил в интервью Panorama.am, что высоко оценивает сотрудничество с организаторами фестиваля и конкурса «Армения», в частности – с Государственным молодежным оркестром Армении.
«Мы сделали с Сергеем Смбатяном то, что должны были сделать давно – быть вместе! Я очень доволен этим, и так будет в будущем. У нас много проектов, мы обсуждаем вопросы, и это потрясающе! Мы думаем о будущих армянских музыкантах, о качестве образования. Вместе все легко! Я считаю, что, в первую очередь, фестиваль и конкурс „Армения” – результат нашего единства. Сергей Смбатян пригласил нас принять участие в фестивале и конкурсе „Армения”, и в знак нашей дружбы я согласился. Я высоко ценю тот факт, что Молодежному оркестру удалось объединить армянские оркестры (Филармонический, Камерный, Молодежный). Они были вместе во время фестиваля, и это потрясающе. Я думал, в чем проблема, что это не происходило до сих пор? Теперь важно то, что все в порядке», – отметил Эдуард Топчян.
Художественный руководитель и главный дирижер Национального филармонического оркестра указал, что сегодня Армения немного далека от водоворота мировой музыки.
«Хотя все мы работали все эти годы. Знаменитые музыканты прибывали в Армению, влюблялись в Армению. Молодежный и филармонические оркестры отлично поработали. Отмечу, что большое количество фестивалей в Армении проходит на высоком уровне. В фестивале и конкурсе «Армения» приняли участие очень  хорошие музыканты. Максим Венгеров выступил на заключительном концерте. Конечно, все это способствует  тому,  что мы станем частью основного движения классической музыки. Я помню, что несколько лет назад никто из классической сферы не знал, где на карте находится Армения. Теперь многие знают, где находится наша страна, но нам нужно больше работать, чтобы добиться прочного места. И все это нужно делать систематически. Даже если есть отдельные инициативы, каждый должен служить единой цели – мы должны сделать так, чтобы Армения что-то значила в мире классической музыки. Это принесет пользу армянским музыкантам».
В первом международном конкурсе «Армения» приняли участие 48 пианистов из 14 стран. География участников очень широка, и Эдуард Топчян высоко оценивает это.
В этом году Топчян был в составе жюри Международного конкурса Хачатуряна. Маэстро Топчян отметил, что он был частью исключительного жюри вместе с Изабель Байракдарян, Джоном Фишером, Ричардом Родзинским, Марком Хильдрю и др..
«У всех разные вкусы, но мне кажется, что музыка может быть очень хорошей, хорошей, великолепной, посредственной. Я еще раз убедился, что во время конкурсов специалист высшего уровня смотрит на все со своей точки зрения. Как член жюри, я заметил, что все было действительно нейтрально, и все делали так, как думали. И самое главное, на мнение одного не повлияло мнение другого. У жюри были разногласия, что, несомненно, было нормальным».
Организаторами 1-го Международного фестиваля и конкурса «Армения», который состоялся в Ереване с 4 июля по 12 июля, были Государственный молодежный оркестр Армении и Европейский фонд поддержки культуры. Мероприятие было проведено при поддержке министерства культуры РА и под высоким патронатом первой леди РА Риты Саргсян. В конкурсе приняли участие 48 пианистов из 14 стран. И лучшие 5 пианистов получили возможность соревноваться на Мальтийском международном конкурсе пианистов в 2018 году. Этот конкурс имеет самый большой призовой фонд в мире (200 000 евро). Следует отметить, что всемирно известные звезды Максим Венгеров, Нарек Ахназарян, Роман Ким, Наре Аргаманян и другие выступали в рамках Международного фестиваля «Армения».