Առողջություն 14:08 29/09/2017 Հայաստան
Սրտանոթային հիվանդություններն ամբողջ աշխարհում համարվում են մահացության հիմնական պատճառներից: Հայաստանում մահերի մոտ կեսը բաժին է ընկնում հենց սրտանոթային հիվանդություններին: Այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ  ասաց ՀՀ գլխավոր սրտաբան Համլետ Հայրապետյանը:
Բժիշկը խիստ կարևորեց պետության կողմից վերջին տարիներին իրականացվող կանխարգելիչ հասարակական ծրագրերը, որոնք միտում ունեն ազգաբնակչության շրջանում նվազեցնել սրտային հիվանդությունների աճի դինամիկան:
«Սակայն կարծում եմ, որ այս միջոցառումները դեռևս բավարար չեն: Բացի այդ, դեռ ցածր է մնում քաղաքացիների ինքնագիտակցության մակարդակը, սրտային հիվանդությունների նկատմամբ մարդիկ պակաս ուշադիր են և միշտ չէ, որ խնդրի ի հայտ գալուց հետո դիմում են բժշկին: Այստեղ կարևորում եմ առողջության առաջնային օղակի՝ պոլիկլինիկաների դերը, որոնց նախատեսվում է տալ հիվանդությունների ախտորոշման, բուժական միջամտություն իրականացնելու առավել լայն հանրավորություններ»,- նշեց Համլետ Հայրապետյանը:
Հանրապետութան գլխավոր սրտաբանը նաև հիշեցրեց, որ արդեն երրորդ տարին է՝ Հայաստանում գործում է սրտամկանի ինֆարկտի ժամանակ անվճար ստենտավորման ծրագիրը: Ծրագրի շրջանակներում տարեկան անվճար ստենտավորվում է մոտ 1500 մարդ:
«Ինչ վերաբերում է հիվանդանոցային մահացության մակարդակին, ապա մեր երկրում այդ ցուցանիշը համադրելի է եվրոպական երկրների ցուցանիշներին: Ցավոք, հետհիվանդանոցային շրջանում բոլոր հիվանդները չէ, որ իրականացնում են անհրաժեշտ դեղորայքային բուժում: Հատկանշական է, որ Հայաստանում տարեկան սրտամկանի ինֆարկտի 5-10 հազար նոր դեպք է գրանցվում: Կանանց մոտ հիվանդությունը 3-5 անգամ ավելի հազվադեպ է հանդիպում, սակայն առավել ագրեսիվ ձևով՝ հիմնականում դաշտանադադարից հետո»,- ընդգծեց բժիշկը:
Անդրադառնալով սրտանոթային հիվանդություններ առաջացնող ռիսկի գործոններին՝ Համլետ Հայրապետյանն առանձնացրեց ժառանգականությունը, ծխելը, պասիվ ապրելակերպ վարելը, զարկերակային գերճնշումը և թմրանյութեր օգտագործելը: Հատկապես վերջին գործոնով պայմանավորված՝ սրտանոթային լուրջ հիվանդություններով տառապում են անգամ 20-30 տարեկան երիտասարդները:

Health 15:59 29/09/2017 Armenia
The Cardiovascular diseases (CVDs) are the number one cause of death globally, with nearly half of deaths in Armenia caused by CVDs, Armenia's chief cardiologist Hamlet Hayrapetyan told a news conference on Friday.
The doctor highlighted the state-sponsored preventive programs implemented in recent years, aimed at reducing the dynamics of cardiovascular diseases among the population.
“However, in my opinion, these measures are not still enough. In addition to this, the level of self-consciousness of citizens remains low: people pay less attention to cardiovascular diseases and do not always apply to a doctor when facing such a problem,” he said, stressing the role of polyclinics in diagnosing and treating the disease.
The chief cardiologist reminded that Armenia implements a free heart stent placement program for the third year already, with some 1500 people undergoing standing annually in the scope of the program.
The doctor noted that hospital mortality rates in Armenia are comparable to the ones of the European countries, citing the failure of taking necessary medication during the post-hospital care as the reason behind it.
“It is noteworthy that 5000-10000 new cases of myocardial infarction are recorded in Armenia annually. The incidence of the disease is 3-5 times less among women, however it takes more aggressive forms, especially after menopause,” the doctor added.
Mr. Hayrapetyan named heredity, smoking, passive lifestyle, hypertension and use of drugs as risk factors for CVDs.